Приватна розвідка

Розвідка – інструмент політики, менеджменту, юриспруденції та due-diligence. Інвесторів менше ніж стартаперів, отже інвестор обирає між декількома заявками та інвестує в одну-дві компанії. Венчурні інвестиції — ризик, а якщо зважити на несумлінних стартаперів, це ризик подвійний.

Стів Тан зібрав $1.5m на краудфандинговій платформі Indiegogo і пообіцяв інвесторам смартгодинник Kreyos з функцією керування жестами та голосом. Стіва звинуватили у купівлі Ferrari та дорогого одягу у бутіках. Як докази надали фото з Facebook. За словами Стіва, Ferrari належала другові, а фото зроблено 4 роки тому в Італії. Фото у бутіках залишив без коментарів. Годинник вийшов на ринок, однак був не доопрацьований і компанія закрилася.

Засновник виробника веганського майонезу Hampton Creek, Джош Тетрік, на початку 2014 року змусив співробітників купувати власну продукцію заради підвищення попиту та залучення інвестицій. На кінець року стартап закрив угоду на $90m.

Засновники українського стартапу Easy Ads через 3 місяці після отримання інвестицій у $25k обірвав контакти з інвестором і зникли.

Історія підприємниці Елізабет Холмс і стартапу Theranos почалася із залучення $700m від інвесторів при піковій оцінці $10b у 2014, а закінчилася книгою “Дурна кров. Таємниці та брехня стартапу Кремнієвої долини” і тим, що у “костюм” Елізабет одягалися на Хелловін.

За 2019 співробітники компанії з конкурентної розвідки Molfar зробили 237 перевірок минулого партнерів, стартаперів, які просять грошей в інвесторів і кандидатів на топові посади. Розглянемо один чудовий кейс.

Український бізнесмен Корейко товаришував із прокурорами, сенаторами, промисловцями та бандитами. На зустрічі з другом почув про “Капітальний ремонт Провалу”. Корейко захотів оцінити ризики нового інвестиційного проєкту, щоб він не надто провалювався. Відповідно, перед Molfar стояло завдання перевірити чесність засновника проекту — зіц-голову Фунта. Остапа Сулеймана Берта Марія Фунта.

Перевіривши YouControl, виявили три десятки юр. осіб Фунта пов'язаних з IT: маркетплейс, аутсорс, рекламна платформа, і штучний інтелект. Проте найбільшу увагу привернула одеська конторка, яка розробляє систему управління підприємством для фермерів ТОВ “Роги та Копита”.

Зацікавила з тієї дрібниці, що в історії власників вказується двоє: Фунт Остап Сулейманович і Бендер Остап Сулейман Берта Марія.

Дивно, подумали ми, адже є факт — зміна прізвища, проте доказів не вистачало, як і розуміння мотивацій Остапа. Насамперед вирішили з'ясувати, в яких же компаніях Остап Бендер фігурував ще. Довго шукати не довелося, знаходимо примітне ТОВ “Союз Меча та Орала”.

Компанія розробляла мережу VR-атракціонів, що повертають глядача в минуле, щоб наново пережити події, що змінили історію.

Перевіривши судові справи контори, виявили три справи про непогашені позики на $8m. Наш герой зібравши гроші з довірливих вкладників та інвесторів, у 2016 році зник. Щоб приховати причетність до шахрайського проекту, Остап Бендер змінив прізвище, нішу бізнесу, став нікиим не примітним Остапом Фунтом. Пазл склався, але доказів ще не вистачало.

Як виявилося, відповідь лежала на поверхні. Телефон Остапа Фунта з реєстру ФОП співпадав з номером, вказаним на сайті VR-атракціону Остапа Бендера. Додатково підтвердили інформацію, перевіривши три сотні фотографій Остапа Фунта в Instagram. Знайшли знімок із хвалебним написом з офісу “Меч та Орало”.

У результаті клієнт Molfar уникнув перспективи вкласти та втратити $50000 у “Капітальний ремонт Провалу”, заплативши на порядок менше за послуги конкурентної розвідки.

https://inventure.com.ua/analytics/articles/chastnaya-razvedka-instrument-snizheniya-riskov-dlya-investora

Зв’язатися з нами