Приватна розвідка методами OSINT — "новий чорний" перевірки ділової репутації

У професійній кар’єрі ми постійно зустрічаємося з новими людьми. Іноді це працьовиті колеги, а іноді – затяті шахраї. Пошук за відкритими джерелами допомагає оперативно перевірити інформацію про конкретних персон та зробити висновки, які заощаджують час і гроші.

Гольдфус, Коллінз, Абель, Фішер

Після війни Марк, під фальшивим прізвищем Гольдфус, нелегально був відправлений у США і відкрив у Брукліні фотоательє, яке слугувало ланкою в радянській шпигунській мережі в США. Він прикривався легендою «єврейського біженця з Литви». Іноді в іншому окрузі Нью-Йорка (Манхеттен) в готелі «Латам» з'являвся схожий на нього містер Мартін Коллінз. Він знімав недорогий номер за 29 доларів на тиждень. Під час арешту агентами ФБР у своєму номері готелю він представився ім'ям покійного друга і розвідника Рудольфа Абеля. У процесі проведення слідчих дій він заперечував зв'язки з розвідкою, не свідчив у суді та відхилив спроби бути перевербованим. Після смерті, завдяки зусиллям дружини й дочки, розвіднику повернули справжнє ім'я – Вільям Фішер.

Фішера викрив ФБР-помічник, радист, який мав проблеми з алкоголем. Додатково Гольдфуса з Коллінзом допоміг зв’язати характерний капелюх з білою смужкою, що привів агентів до готелю.

Прізвище змінюють не тільки шпигуни. Іноді причина у заміжжі, іноді — в неприємних дитячих спогадах, асоціаціях з людьми із зіпсованим іміджем, а також може бути таке, що прізвище просто не подобається. Проте трапляються випадки, коли за такими змінами приховане бажання почати нове життя без старих боргів, втекти від правосуддя, приховати певні факти з біографії або зв’язки із санкційною країною.

Хто ви, містер Хмельницький?

У 2014 р. компанія з конкурентної розвідки Molfar починала свою діяльність у складі трьох осіб і допомагала рекрутерам шукати контакти кандидатів. Минуло 6 років, ми провели 1368 розслідувань та вирішуємо бізнес-завдання методами OSINT. Ми тричі знаходили випадки зміни прізвища.

Розглянемо детальніше один із кейсів. Наш клієнт поставив завдання перевірити біографію кандидата на топову посаду — Івана Хмельницького. Ситуація була ускладнена тим, що проект кандидата мав працювати за підрядом Міноборони, тож помилка завдала б значної шкоди репутації клієнта.

Під час першого розгляду LinkedIn-профілю ми бачимо що кандидат раніше працював у банківській сфері: The World Bank, Raiffeisen Bank, International Finance Corporation, ВТБ. Локація вказана тільки для ВТБ – Москва, РФ. Після 2014 р. кандидат заснував компанію «Клейнод Фінанс Консалтинг», що спеціалізувалася на дослідженнях ринку і консалтингу для топ-менеджерів. Одразу впало в око, що якщо гуглити назву банків і прізвища Хмельницький, то немає жодних новин або згадок, незважаючи на те, що кандидат займав високу посаду.

Заходимо на сайт аналітичної системи YouControl і перевіряємо «Клейнод Фінанс Консалтинг». Підприємство було зареєстроване у 2010 р., директор — Хмельницький Іван Васильович. Виглядає цілком правдиво. Заходимо в модуль «Історичні дані». Реєстрант і засновник – Долгорукий Іван Васильович, якого у 2014 р. змінив Хмельницький Іван Васильович. Таке ж саме ім’я та по батькові, але з іншим прізвищем.

Таким чином, можна зробити висновок про зміну прізвища. Щоб виключити випадковий збіг, шукаємо додаткові вагомі докази. Одразу знаходимо згадки про Івана Долгорукого в доповідях від банків на конференціях РФ. У біографії наводяться ті самі компанії з тими ж датами роботи, як і в Хмельницького. Знаходимо в соцмережах, що дружина Хмельницького ставить лайки на фотографіях заходів, на яких Іван був присутній під прізвищем Долгорукий. З огляду на інші фото в її профілі, до 2014 р. сім’я проживала в РФ, а потім переїхала в Україну. В одному з реєстрів, що відображає реєстрацію громадян, за адресою Хмельницького з юрособи знайшовся його ймовірний батько на прізвище Долгорукий. Фінальну крапку поставив пошук за номером телефону, вказаним під час реєстрації юрособи від імені Долгорукого. В цьому також допоміг модуль «Історичні дані» від аналітичної системи YouControl. Виявилося, що Хмельницький досі використовує цей номер і продає марки та старовинні банкноти на OLX.

Спираючись на досвід, зміна прізвища рідко несе за собою позитивні події в минулому і є тривожним дзвіночком, а тому потрібно провести глибокий та детальний аналіз причин. Причини були знайдені та передані замовнику. Кандидату відмовили в посаді.

Сліди та докази в минулому і сьогодні

В минулому столітті обличчя шпигунів зв'язав капелюх з білою смугою. У 2020 р. розслідувачі працюють з інтернет-реєстрами, соціальними мережами та мережевою інфраструктурою, які об'єднують в одну смугу мережу цифрових слідів, залишених людиною.

https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/privatna-rozvidka-metodami-osint--noviy-chorniy-perevirki-dilovoyi-reputaciyi.html

Зв’язатися з нами