Пригожин продовжує розвивати ПВК Вагнер. Вкладає в промо та бренд, як у справжню компанію

Американські та європейські видання, а також аналітичні центри рапортують: група ПВК Вагнер втратили ресурси для подальшого наступу, а сам Пригожин повертається до діяльності в Африці, знижуючи активність під Бахмутом. 

Автор цього матеріалу днями побував під Бахмутом. Настрої українських бійців з висновками журналістів Bloomberg та аналітиками Інституту вивчення війни не збігаються: хлопці на передовій стверджують, що Вагнер не припиняє тиск. Навпаки: атаки стали ще масованішими. Пригожин, здається, також не в Африці: керівник ПВК виклав відео з центру міста, де над знищеною будівлею міської адміністрації підіймає російський прапор. 

Питання не у дезінформації західних журналістів. За словами українських бійців, останні місяці спостерігається зміна позиціювання ПВК Вагнер. Якщо пів року тому це було збіговисько “зеків”, яких відправили на смерть, то тепер все інакше. Пригожин будує потужну структуру, що має свій популярний бренд, а також велике число прихильників. 

Команда Molfar розповідає, як ПВК Вагнер вибудовує свій бренд та продовжує рекрутувати солдат до свого приватного війська. 

Раніше ми вже розповідали, хто такий Євген Пригожин, прочитати його історію можна 👉 за цим посиланням.

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Від зеків до рекрутингових центрів, розвиток “Вагнера” у соцмережах

📽 Про результати розслідування на YouTube-каналі Molfar розповів CEO аґенції Артем Старосєк.

Група Вагнер Пригожина швидко стала відомою у світі завдяки відео, у якому він у вʼязниці рекрутував зеків на війну. Причина очевидна: це було єдине місце, де можна було швидко набрати необхідну кількість бійців. Традиційно у ПВК Вагнер перебувало до 20 тисяч людей, під час повномасштабного вторгнення їх число виросло втричі, переваливши за 50 тисяч. Важливо розуміти, що таке число війська Пригожин не просто одномоментно досягнув, а намагався підтримувати весь час, що зробило рекрутинг постійним процесом. 

Зекам в обмін на службу обіцяли помилування. За різними оцінками, під Бахмутом ПВК втратила понад 30 тисяч людей. Ненавчених бійців використовували як гарматне мʼясо та легкі цілі для артилерії, шансів вижити у них було небагато, тому настільки великі втрати — зрозумілі. Втім, Пригожин не брехав: тих, кому вдавалось вижити та відслужити 6 місяців чи більше — дійсно помилували. Molfar вже писав про подібний приклад раніше, описавши історію тепер уже колишніх 13 зеків

Та свобода — не єдине, що пропонує Пригожин. Машина пропаганди працює над тим, щоб спростити процес набору нових людей та стимулювати чоловіків до добровільного поповнення рядів ПВК Вагнер. Один з таких способів — відзнаки “простих” людей, а не командирів.

У березні широко розійшлась історія з російським військовим з позивним “Мантіс”. Його нагородили відзнакою під назвою Платинова Зірка, що видається за особливі героїчні вчинки. Мантіс прийшов на службу з тюрми, як звичайний солдат, але за час служби дійшов до командира штурмового підрозділу. 

Такі історії не аби як впливають на мотивацію йти служити до Вагнерів. Ти бачиш не просто, що людина вижила, а що там є швидке карʼєрне зростання, якісь нагороди. Ти думаєш: “піду служити та отримаю свободу, або й більше — карʼєру”, — стверджує співбесідник Molfar у ЗСУ, що відслідковує діяльність вагнерівців. 

Платинова зірка — не єдиний вид орденів, що вручає Пригожин. Також компанія видає солдатам, що проявили “звитягу”, ордени у вигляді Чорного хреста, Срібного хреста та Золотого хреста. За словами командирів ПВК, Платинова зірка — це рівень відзнаки героя росії, найвища подібна відзнака російської федерації. 

Просто вдумайтесь: приватна компанія формує свій пул військових відзнак і підіймає їх до рівня найвищих військових нагород своєї держави, а також посмертно та прижиттєво нагороджує ними колишніх зеків чи рядових росіян, що пішли на завойовницьку війну в іншу державу. Сам Пригожин намагається максимально відповідати образу великого воєначальника: він єдиний серед російської верхівки, хто постійно на фронті. 

Ці та інші подібні кроки працюють. Протягом 2022-го року число підписників на групу Вагнер у 2022-му році в соцмережі VK виросло з 7 тисяч підписників до 355 тисяч, на початок 2023-го року — майже до 400 тисяч. 

Динаміки кількости підписників групи у VK під назвою “ЧВК Вагнера – военное обозрение” з лютого 2019-го по березень 2023-го, дані подано у тисячах
Динаміка кількости підписників найпопулярніших груп у VK, що належать ПВК “Вагнер”, згідно з архівами за період з березня 2022-го по березень 2023-го, дані подано у тисячах

Загальна кількість відвідувачів п’яти найбільших груп у російських соціальних мережах, що належать ПВК Вагнер, на березень 2023-го року складає понад 2 мільйони осіб. 

Динаміка росту 10 найбільших Telegram-каналів з тегами: “Вагнер”, “Wagner”, “ЧВК”, “Пригожин”, згідно tgstat.ru

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, у месенджері-соцмережі Telegram окремі ресурси “Вагнера” зросли у кількості підписників від неповних 2% до понад 250%. Зріст відбувся у всіх групах, кількість підписників ресурсів ВПК Вагнер у Telegram стало збільшується. 

Рекрутинг бойовиків до ПВК Вагнер

Підписники — не найважливіший показник підтримки діяльності групи, тому звертаємо погляд на інше — рекрутинг. У 2023 році ПВК почала відкривати свої центри найму: 

 • 2 березня 2023 пресс-служба Пригожина заявила, що “відкрили центри з найму у ряді міст, та перший у москві”;
 • 10 березня 2023 пресс-служба Пригожина опублікувала список 58 центрів з найму у 42 містах рф;
 • 22 березня 2023 згідно з постом, найм здійснюють в 73 центрах розташованих у 41 місті рф;
 • 25 березня 2023 згідно з постом “Вагнера” у VK, запустили мобільні центри з найму. 

Іншими словами, група рекрутує людей вже не лише у місцях позбавлення волі, а й просто як центр зайнятості. Особлива увага звертається на регіони, де роботи для чоловіків менше, а журналісти через цензуру бояться звертати на подібні речі увагу. В планах відвідати 36 тисяч (!) населених пунктів рф для мобілізації у підрозділи Вагнера. 

Також варто подивитись на вакансії щодо вступу у ряди “Вагнера”, розміщені на російських сайтах з пошуку роботи. Станом на кінець березня 2023-го року таких вакансій знайдено: 

 • на Avito – 3 вакансії на позицію стрілка; 
 • на JobVK – 15 вакансій для добровольців; 
 • на “ГородРабот” – 26 вакансій.

Судячи з того, що Вагнер продовжує атаки на Бахмут вже понад 6 місяців, втрачаючи там величезні людські ресурси, цей процес йде вдало. ЗМІ ж, з місяця в місяць, повідомляють про втрату сил і неможливість продовжувати наступ на бахмутському напрямку. Але наступ йде. 

Ефективність розвитку ПВК Вагнер: зусилля Пригожина у цифрах та графіках

Євген Пригожин використовує всі можливі засоби для розвитку бренда “Вагнера” у росії, у тому числі засоби контроверсійні. Так, у березні 2023-го була помічена реклама Вагнер на порносайті PornHub: побачити рекламу можна, якщо зайти на ресурс з російського IP.

Ми вже продемонстрували збільшення кількості відвідувачів ресурсів ПВК “Вагнер” у соцмережах, тепер звернімо увагу на окремо створені сторінки в інтернеті та цитування “Вагнера” російськими медіа.

Перш за все проаналізуймо розвиток та рекламу бренду “Вагнера” по вхідному трафіку на домени організації. 

ПВК “Вагнер” володіє наступними доменами: 

 • wagnercentr.ru – сайт Вагнер-центру у Санкт-Петербурзі;
 • vk.link/wagner2022org – сайт Вагнер для найму, створений на конструкторі сайтів від VK. Дані візитів за посиланням vk.link/wagner2022org недоступні, є загальні дані до домену vk.link (конструктор сайтів від VK);
 • wagner2022.ru (неактивний, архів) – ймовірно минулий сайт Вагнер, редірект на vk.link/wagner2022org. У вересні 2022-го IT-армія України заявила про його злам і отримання даних найманців. У вересні 2022-го згідно SimilarWeb сайт отримав найбільше число візитів: понад 321 тисячу, ймовірно новина про злам додала сайту відвідувань;
 • wagner2022.org (неактивний, архів) – копія сайту wagner2022.ru;
 • orcestrwagnera.vsite.biz – сайт з розміщеними контактами для рекрутингу та новинами, ймовірно не офіційний, а використовується одним з рекрутерів за позивним “Баварець”.
Відвідування сайтів ПВК “Вагнер” згідно SimilarWeb за період з березня 2022-го – по лютий 2023-го, дані подано у тисячах унікальних візитів

За останній рік кількість відвідувань рекрутингових сайтів ПВК “Вагнер” зросла з нуля до сумарно понад 2,6 мільйона відвідувачів.

Окрім прямих зусиль з боку командування “Вагнера”, до розвитку бренду долучаються також і російські ЗМІ. Вони згадують назву ПВК у своїх статтях та матеріалах, що призводить до підвищення медійної впізнаваності компанії Пригожина. 

ЗМІ: Показники кількості згадувань в окремих статтях та публікаціях за ключовим словом “вагнер” згідно з популярними медіа рф

За рік з березня 2022-го по березень 2023-го цитованість “Вагнера” в російських ЗМІ зросла у понад 20 разів!

Думки експертів: що говорять про ПВК “Вагнер” українські військові?

Разом з заявами про погано підготовлених “зеків” та нашвидкуруч підготовлених бойовиків, українські військові підкреслюють, що у рядах “Вагнера” досі є чимала кількість професійно навчених бойових угруповань. І ці професійні бойові одиниці не припиняють своєї діяльності, зовсім навпаки – вони активно використовують погано підготовлених бійців для пошуку слабкостей в обороні ЗСУ. Тож на практиці всі намагання дискредитувати підрозділи “Вагнера” ведуть радше до недооцінки суперника, яка несе шкоду на етапі планування та підготовки військових операцій.

Про професійність та злагоджену роботу окремих угрупувань “Вагнера” розлого доповідає голова української розвідки Кирило Буданов: «‎Вагнер в усьому краще мобілізованих, їх штурмові підрозділі складаються із зеків, але командують ними професійно навчені та підготовані кадрові військові».

Журналіст, військовослужбовець ЗСУ, який провів останній місяць в Бахмуті – Павло Казарін говорить про бійців “Вагнера” як про злагоджених бойовиків, які воюють “так, як написано в підручниках” та мають “багаторічний бойовий досвід”, який очевидно не варто недооцінювати. 

Один із командирів спецпідрозділу ГУР МО України “Кракен” Сергій Величко говорить про бійців “Вагнера” як про “поважних воїнів, які вміють воювати”, що “їх не можна недооцінювати”, оскільки “вони їздили по світу воювали, вони розуміють всі свої дії”.

Всеохопний бренд ПВК Вагнер

До 24 лютого видавалось, що Вагнер — це група, що працювала як військовий сателіт армії рф у Сирії, а також як ОПГ у ряді африканських країн, де захоплювала підприємства та налагоджувала бізнес, спрямований на збагачення свого керівника — Пригожина. 

З початком повномасштабного вторгнення ситуація змінилась. Пригожин будував уже не просто армію, це була розбудова бренду, що розвивався у різних напрямках. Так, російські міста заполонили рекламні бігборди зі згадками Оркестру W, як самі бойовики називали себе в організації: солдати стали “музикантами”. Щоб слова не розходились з дійсністю, командування навіть створило гімн Вагнера. Це має історичну традицію навіть в Україні: свої пісні були у козацьких підрозділах, українських військових формуваннях на початку XX сторіччя. 

Щоб охоплювати ширші маси, вагнерівська пропаганда створила Молодіжний клуб “Вагнерёнок”, про який команда Molfar також писала раніше. Згідно з описом діяльності клубу, організація створена з метою: 

 • проведення різних заходів патріотичної спрямованості для патріотів “своєї батьківщини”;
 • організації зустрічей та круглих столів з відомими політиками, блогерами, військовими та іншими особистостями, які просувають “справжні цінності росії” та працюють на благо “нашої батьківщини”;
 • опрацювання навичок публічних виступів на дебатах;
 • проведення волонтерської діяльності на благо фронту;
 • підготовки молоді до проходження служби;
 • навчання управлінню БПЛА.

Коротко кажучи, це молодіжний центр підготовки майбутніх учасників ПВК. Історія чимось нагадує молодіжні угрупування “Єдиной росії” — головної кремлівської партії. 

Ще один приклад спроби всеохопної діяльності — хакатон. Це правда: ПВК Вагнер провела власний хакатон кілька місяців тому. Вважається, що вагнерівці будуть створювати софт як для потреб власної компанії, так і для інших армійських угрупувань армії рф.

Детально про учасників вагнерівського хакатону ми писали раніше, перечитати можна 👉 за цим посиланням.

Побудувати сильний бренд Пригожину вдалось. По-перше, про це свідчить його вплив на війну в Україні. Попри всі тексти про його відсторонення чи розгром війська ПВК — саме Пригожин весь свій вільний час проводить у Бахмуті та встановлює там ганчірки кольорів рф. По-друге, він став прикладом для наслідування. Саме після зростання популярності ПВК Вагнер свої приватні армії у росії почали запускати й інші компанії, вони пробують наслідувати Пригожина. Розростись до подібних масштабів поки нікому іншому не вдалось. 

Прочитати про 37 приватних військових компаній російської федерації, які оперують в 34 країнах світу, ви можете за цим посиланням 👉 Каталог рф ПВК

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

Зв’язатися з нами