ОНОВЛЕНО: Що не так зі злитими документами Пентагону?

7 квітня 2023 з’явилася новина, що у соцмережі потрапили засекречені військові документи станом на 1 березня 2023-го року з планами США та НАТО щодо розвитку української армії перед контрнаступом, згідно з NYT

Однак OSINT-аґенція Molfar вважає, що цей документ може бути частково відредагованим та навіть підробленим. Ми зібрали докази, у яких поставили під сумнів автентичність окремих даних та цифр у злитих документах. 

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Дані про втрати техніки та особового складу сторонами, нібито надані Пентагоном, близькі до статистики OSINT-проєкту Oryx

Порівняння опублікованих (злитих) показників втрат зі статистикою Oryx на 1 березня 2023

Зазначимо, що цей момент виглядає дуже підозрілим. Моніторингова група Oryx для свого аналізу використовує тільки дані з відкритих джерел, тоді як розвідка США має доступ до супутникових знімків, оперативних джерел та інших технічних засобів розвідки. Малоймовірно, що за таких різних джерел збору інформації, кінцевий розрахунок буде настільки подібним. 

Дані на фотографіях були відредаговані після оприлюднення

Невдовзі після публікації первинних зображень з’явились відредаговані дані, де показники російських втрат були замінені на менші, а українські показники навпаки – завищенні. Цифри були просто поміняні місцями: замість 16 → подано 61, замість 17.5 → подано 71.5.

Відредаговані дані на фотографіях документів, що потрапили в мережу

Will Porter – Assistant News Editor в The Libertarian Institute – публікував обидва варіанти фото, зазначаючи, що фото, де Україна має 16-17.5k загиблих виглядає значно якіснішим, ніж замилене фото з мінімізованими втратами росії.

Скриншот посту Will Porter у Twitter

Так у статті Grayzone, медіапорталу, який заснував проросійський журналіст-пропагандист Max Blumenthal, згадується саме 71500 загиблих українських військових і робиться заява, що українців загинуло у 4 рази більше, ніж росіян. 

Фотографії документів першими почали масово розповсюджувати інтернетом саме проросійські джерела

Згідно з постом журналіста Bellingcat, Aric Toler (TW), найпершим невідредагованим витоком було повідомлення аноніма на форумі 4chan 5 квітня, яке містило додаткове фото з документом про Бахмут, яке не було поширено у Telegram-каналах. Пізніше Toler зазначає, що документи були злиті у мережу ще на початку березня, але не зазначає джерело. 

Таким чином, ми припускаємо, що за розповсюдженням документів в соцмережах стоять проросійські активісти. До їх втручання документи містились на форумах, але не були поширеними. Після їх втручання – розпочалась масована компанія з поширення документів, яку супроводжувала публікація нових сторінок вкрадених даних. 

  1. Так у Telegram перші повідомлення з’явились ще 5 квітня, наприклад, у пабліку DonbassDevushka (Russian-style information warfare) фотографії були опубліковані о 21:29, і вже о 21:49 з’являється фото з втратами, де вказано, що втрати України більше, ніж росії.
  2. У Telegram-пабліку Zаписки мичмана Птичкина публікація з фото з’явилася 6 квітня, автор репостив фото з пабліка Два майора. Також 6 квітня новина з’явилася у пабліку Изнанка. 6 квітня у Twitter також стали з’являтися публікації про “великі втрати України” (1, 2) – іспанською мовою.
  3. Швед Mats Nilsson (TW), що підтримує рф (він називає пропагандистські заяви російського медіа РИА Новости “фактами”) запостив фото про Запорізький та Херсонські напрямки, яке не зустрічається у більшості постів. Також існує фото документа про Бахмут.

Також зазначимо, що Telegram-канал і твіттер-аккаунт Donbass Devushka, де поширювалися секретні документи Пентагону, вела колишня військовослужбовиця ВМС США – Сара Білс, про це пише The Wall Street Journal. Раніше Сара Білс була помічена у поширенні пропаганди рф. 

Через добу після публікації Molfar з’явилось розслідування Bellingcat, у якому журналісти дослідили першоджерело опублікованих документів. До висновків колег ми можемо додати тільки те, що російська сторона скористалась витоком документів, провівши масовану кампанію з розповсюдження через проросійські канали. 

Граматичні помилки у написанні назв підрозділів

ПВК Вагнер в документі зазначена як Vagner, в той час, як прийнятим є правопис Wagner. Помилка в написанні повторюється і на інших сторінках злитих документів.

Граматична помилка на документах, що були “злиті” в мережу

У “злитому” документі зазначено, що Україна вже отримала танки Abrams, тоді як їх передача офіційно запланована на кінець 2023-го року

Сторінка “злитого” у мережу документа з переліком техніки

На сторінці із переліком техніки (зображення), яка є на озброєнні бригад ЗСУ, вказані конкретні моделі та кількість по кожній позиції, окрім відмічених червоним танків неназваної моделі. 

Ймовірно, мова може йти про американські танки Abrams, оскільки це єдина модель відсутня у списку, передачу якої було анонсовано. При цьому, відповідно до документа, очікується поставка 51 танків, які, відповідно до таблиці, мали бути доставлені до кінця березня 2022.

У січні 2023 США анонсували передачу 31 танків Abrams M1A2, але їхня поставка можлива у четвертому кварталі 2023-го року – першому кварталі 2024-го року (Q4’23-Q1’24). 

Таким чином, дані щодо танків із витоку документів відрізняються від відомого реального стану справ. 

Чим оновлена версія розслідування відрізняється від початкової?

Під час первинної публікації ми були впевнені в тому, що документи підроблені. Після підтвердження їх автентичності Пентагоном, ми переглянули свою позицію. Зокрема з оновленої версії статті було видалено інформацію про:

  • сумнівний розмір документа;
  • нібито некоректний формат написання дати;
  • дюймову розмірність, яка виявились загальноприйнятим позначенням для колісної техніки. 

Ми перепрошуємо за поспіх у публікації власного аналізу злитих документів. Однак наголошуємо на тому, що наш початковий висновок був вірним: прецедент витоку створив поле для маніпуляцій, яким скористалась російська сторона. 

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

 

Зв’язатися з нами