ОНОВЛЕНО: Фінансуємо ворога? Як український книжковий бізнес співпрацює з росією

29/12/2023

Попри повномасштабну війну видавництво книг в Україні набирає обертів. За даними Міністерства культури, у 2023 році зареєстрували 270 нових видавництв та надруковано на 73% більше нових книжок, якщо порівнювати цю цифру з минулим 2022 роком. Але якщо, ви думаєте, що Україна нарешті позбулася російської "культурної окупації” на книжкових полицях, то це ілюзія. Досі є видавництва та книгарні, що продовжують співпрацю з рф.

Molfar разом з українським медіа про культуру “Сенсор” підготували розслідування про те, які видавництва та книгарні продовжують вести бізнес із країною-агресором.

Після російської агресії та повномасштабного вторгнення прямо ввозити книги з рф в Україну стало заборонено. Але росіяни знайшли вихід — всю додрукарську підготовку російські видавництва проводять у себе, а далі українська дочірня компанія-видавництво купує права на друк і виступає чисто в ролі принтера. Тоді як основний прибуток отримує росія, витрачаючи ще менше коштів на дороговартісний процес. А потім ці видавництва навіть отримують гранти від українського уряду.

Саме таким чином росіяни продовжили свою ”культурницьку” експансію на книжковому ринку України. Тож тривалий час в Україні вельми успішно працювали “принетри” таких російських видавничих гігантів, як “Ексмо”, “Азбука-Аттікус” та “Альпіна Паблішер”.

За даними Держкомтелерадіо, станом на квітень 2023 року дев’ять українських книгарень продавали менше україномовної продукції у своїх онлайн-магазинах. Йдеться про букстори “Grenka”, “LiderBooks”, “Лавка Бабуин”, “Bookovka”, “Книжкова Лавка”, “GoodBooks”, “Bizlit”, “Книгосклад” та “Книжковий дім”.

Наприклад, одна з найвідоміших книг, які видавала російська “Альпіна” — книжка російського журналіста Ільяхова “Пиши, сокращай”, яка свого часу заполонила українські книгарні.Її дочірня компанія в Україні — «Альпіна Паблішер Україна» — належить російському бізнесмену Алєксєю Ільїну (рос. – Алексей Ильин). Компанія не висловлює жодної позиції щодо війни, а остання їхня публікація — у Facebook, датується 23 лютого 2022 року.

Ще одне видавництво — “Азбука-Аттікус”. Цій групі належали видавництва “Махаон-Україна”, які видавали чимало дитячих книг та “Рідна мова”, що у 2022 році перейменувалося та перереєстрували свій бізнес в Україні.

Власник “Азбука-Аттікус” — росіянин Алєксандр Мамут. Сьогодні він — підсанкційний в Україні. У 2021 році Мамут продав бізнес Алєґу Новікаву (рос. — Олег Новиков) — власникові російського видавництва “Ексмо-АСТ”.

Наратив “українська мова — це діалект, а путін – кращий президент світу” — видавництво “Ексмо-АСТ” 

Компанія “Ексмо-АСТ” — монополіст російського книжкового ринку. В Україні вона була присутня з 2003 року. Тоді російське “Ексмо” і український підприємець Ярослав Маринович заснували ТОВ “Ексмо-Україна”.

“Ексмо-Україна” мала частку ринку, яку оцінювали у 50%. Однак у 2014 році Маринович заявив, що не має жодних звʼязків з росією. Ба більше, “Ексмо-Україна” перейменували в “Дистрибуційну Книготорговельну Компанію”, і того ж року Маринович вийшов із співзасновників. Але звʼязок з росією підтримували через видавництва “Bookchef”, “Форс Україна” та інтернет-магазин “book24.ua”, які мають спільних керівників з “Дистрибуційною Книготорговельною Компанією”.

При дослідженні афілійованих з російським “Ексмо” компаній ще неодноразово спливає імʼя Мариновича. Він може бути реальним власником цих бізнесів. Зараз він співвласник мережі книгарень “Буква”, також опосередковано володіє видавничою групою “КМ-Букс” через свою польську юрособу. Також юрособа YM Investment Ltd. разом із ТОВ “Дистрибуційна Книготорговельна Компанія” станом на грудень 2023 року залишається співвласником “Країни Мрій” — видавництва яке раніше також було проєктом “Ексмо” в Україні.

UPD: На розслідування відреагував Ярослав Маринович, співвласник мережі "Буква" та видавництва "КМ-БУКС". Ознайомитися з його позицією можна за наступним посиланням

З того ж таки 2014 року компанія “Ексмо-Україна” зазнала вкрай дивних перетворень. Власницею основної долі компанії стала пенсіонерка з Харкова — Людмила Олексіївна Божко, якій наразі 81 рік. Досі ця особа жодного разу не зʼявлялася у пресрелізах, анонсах чи офіційній інформації.

Ми знайшли її профіль у забороненій в Україні соцмережі “Аднакласнікі” (“Однокласники”). Людмила Божко підписана на групи, що пропагують підтримку путіна і росію. Людмила залишає вподобання пропутінським та антиукраїнським публікаціям, в яких йдеться про те, що, мовляв “українська мова — це діалект"; американські дипломати мріють розвалити росію, зраджувати – це норма суспільної моралі в Україні. (12345678). 

 

скріншот зі сторінки Людмили Божко "однокласнікі"
“золотиє слова путіна”  Людмила Божко вважає класними

Виходить, що людина з такими уподобаннями, стала власницею однієї з найбільших українських видань. Хоча, ймовірно, за “Дистрибуційною Книготорговельною Компанією” стоїть не 81-річна харків’янка, а ексвласник українського “Ексмо” — той таки Ярослав Маринович. Пенсіонерка-любителька путіна — підставна особа. Ймовірно, “Дистрибуційна Книготорговельна Компанія” була тим таки “Ексмо”, але в українській обгортці, бо у 2014 році співвласником стала британська компанія “YM Investments Ltd”, директором якої пізніше, у серпні 2016 - березні 2017 року, був Ярослав Маринович.

І хоча наразі “Ексмо” не має прямого дистриб'ютора в Україні, аналіз показав, що кілька компаній, зокрема — “Bookchef”, “Форс Україна”, та book24.ua, мають тісні зв'язки з “Ексмо” та російським ринком. І знову згадаємо Людмилу Божко.

російський слід "Форс Україна" та у "Bookchef" 

Людмила Божко, крім володіння долею у "Дистрибуційній Книготорговельній Компанії" до 2020, станом на грудень 2023 року володіє ТОВ "Форс Україна". Ця ТОВка виступала (12) заявником у торговельних марках видавництва Bookchef. Згідно з інтерв’ю з колишнім директором “Форс Україна” Олександром Кірпічовим, у 2016 “Форс Україна” запустило інтернет-магазин з продажу книг book24.ua. До широкомасштабного вторгнення, "Форс Україна" імпортувала книги від російських видавців — переважно з холдингу "Ексмо". Ми знайшли, що до 2019 року компанія здійснила 1813 таких закупівель, з яких 98,7% були угодами з "Ексмо" (123)

Піарниця “Форс Україна” Оксана Гашинська підтвердила, що видавництво купувало права і друкувало в Україні книжки російського “Ексмо”. Деякі книги, які компанія намагалась імпортувати з росії, не пропускали через пропагандистський зміст.

Навіть після початку повномасштабного вторгнення росії "Форс Україна" зіткнулася з обвинуваченнями у співпраці з "Ексмо". Зокрема на російському сайті iRecommend.ru користувачка викладала відгук про книгу видану у 2022 році. На її фото видно, що “Форс Україна” зазначена як офіційний дистриб’ютор російського “Ексмо”.

фото книги виданої у росії - "форс Україна" зазначено партнерами
Фото з російського сайту відгуків. В Україні партнером “Ексмо” вказано “Форс Україна”

“Bookchef” та інтернет-магазин book24.ua — на перший погляд, мають зовсім інших засновників і власників. Наприклад, колишній засновник “Bookchef” до січня 2024 року — Андрій Плєхов. Водночас book24.ua належить його дружині — Наталії Плєховій. Але при детальному вивченні цих персон стає зрозуміло — Наталія Плєхова — це дочка Людмили Божко, а Андрій Плєхов — відповідно, її зять. Тобто одна родина Плєхових-Божко володіє одразу трьома компаніями, які займаються книговидавництвом.

Усі ці троє осіб — Людмила Божко, Андрій Плєхов та Наталія Плєхова — за даними YouControl, є громадянами України. Тож їхні компанії вільно працюють в Україні. Проте, результати спільного дослідження медіа “Сенсор” та аґенції “Molfar”, доводять, що Наталія Плєхова, власниця book24.ua, має російське громадянство.

book24.ua має російське коріння, але виграє українські тендери 

Наталія Плєхова, власниця інтернет-магазину book24.ua, з квітня 2022 року веде бізнес з росією. Ба більше, у травні 2022 року вона зареєструвала ФОП у москві. Його вид діяльності збігається з основним видом діяльності української компанії ТОВ “Бук24”, якій належить інтернет-магазин book24.ua: “роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет”.

Крім спільного КВЕДу та російського громадянства Плєхової, існують інші ознаки її зв'язків з росією. У рф функціонує схожий інтернет-магазин book24.ru, який належить вже згадуваному “Ексмо”. Плєхова відвідувала заходи “Ексмо” в росії у 2015 році. Має, наприклад, фотографія з Тетяною Устиновою, російською письменницею, на фоні стенда “Ексмо”.

Наталія Плєхова та письменниця Тетяна Устинова
Цю світлину виклала родичка Людмили Божко, матері Наталії Плєхової, яка є у неї в друзях

Відзначимо також і те, що на російському сайті знижок skidka.ru представлено профіль магазину book24.ua. І йдеться саме про українську версію сайту. За покупки на ньому можна навіть отримати кешбек.

Попри ці факти, та звʼязки з російським видавництвом “Ексмо”, протягом 2018-2019 років ТОВ “Бук24” виграло 8 державних тендерів на суму 102 000 грн.

Власник “Bookchef” має карту російського банку 

“Bookchef” — проєкт, пов’язаний з “Форс Україна”. Вдалося зʼясувати, що колишній власник цього проєкту, Андрій Плєхов, має карту російського Сбербанку. Це може свідчити про його ймовірне проживання або діяльність в росії. Книжки “Bookchef”, надруковані в Україні у 2022 році, продаються на російській платформі WildBerries.

скріншот книг видання bookchef на wildberries
Скриншот з російського сайту wildberries. Книги, які продає видавництво “Bookchef”

Незважаючи на ці очевидні звʼязки з росією, протягом 2021–2023 років видавництво “Bookchef” виграло 9 державних тендерів на загальну суму 196 300 грн.

Виходить, що… 

колишні власники української філії “Ексмо”, та дочка однієї з них, Наталія Плєхова, яка має російський паспорт та веде бізнес book24.ua, зберігають контроль над цими проєктами. Можна припустити, що російське “Ексмо” й надалі присутнє на українському книговидавничому ринку. На ті компанії, що мають звʼязки з колишньою філією “Ексмо” неодноразово скаржились українські видавці. Але поки рішучої реакції нема, бо немає порушень в юридичному полі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#аналітика
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами