Фактчекінг удару по базі російських фашистів: геолокація по фото

У телеграм-каналі “Труха⚡️Украина” ми знайшли повідомлення, що містило радісну новину про бавовну-мандрівницю. Отже: тимчасово окупований Луганськ (територія ОРДЛО), горить шахта в Ювілейному. По непідтвердженій інформації, після удару ЗСУ загинули або співробітники ФСБ рф, або російські спецпризначенці (дшб, вдв тощо), що на той момент дислокувалась в уражених приміщеннях.  

Повідомлення з каналу “Труха⚡️Украина”

Знайти те, що лежить на поверхні

Перше що ми зробили – простий гугл-запит “шахта луганськ ювілейне”. Так ми одразу зрозуміли, що це в принципі загальновідоме місце, яке не важко знайти на карті. Проте виникає питання, яка ж саме будівля зазнала ураження. Просто знайти сектор обстрілу не цікаво. Нам потрібно встановити координати будівлі, що зазнала обстрілу.

Результат запиту “шахта Луганськ ювілейне”
Результат запиту “шахта Луганськ ювілейне”

Спостереження працюють

Наступний важливий момент, який дав нам можливість продовжити розслідування – це пасивно накопичена інформація. Ресерчери Molfar стежать за російськими пабліками, каналами та новинними ресурсами. Уся інформація, яку ми отримуємо, проходить первинний аналіз і умовно позначається за напрямками: Донецьк, Луганськ, Херсонщина і так далі. Після цього, якщо це можливо, ми намагаємось ідентифікувати місцевість, зображену на фото та відеоматеріалах. Особливо місцевість, на якій одночасно знаходяться багато російських військових 😏

Чому спостерігати за російськими пабліками не так важко, як може здаватися? Вони часто роблять шаблонні публікації. Тому, якщо відсіяти всю повторювану інформацію, виявиться що оригінального, вартого уваги контенту – не так вже й багато.

Приклади російських ресурсів, які знаходяться під пасивним спостереженням

Так сталося і цього разу, побачивши повідомлення про бавовну, ми згадали що вже бачили ці околиці та місця. Першого вересня (01.09 о 20:28) у Telegram-каналі “СЕПАР ZOV ЛУГАНСК ДОНЕЦК РФ” російського воєнкора олега танасюка опубліковано відео (оригінал посту) з концерту, що проходив для групи військовослужбовців рф у приміщенні актового залу адміністративного корпусу шахти “Луганськ-1” (це ми встановили пізніше), а також світлини поряд з каплицею святого Володимира, розташованої навпроти центрального входу в адміністративну будівлю шахтоуправління.

☝️ Уважний читач спитає: як це ви зрозуміли, що відео було опубліковано саме з корпусу шахти “Луганськ-1” – в оригінальній публікації про це немає ані слова!

Дуже слушне питання. Коли в вересні вийшла ця публікація, ми зробили наступне:

 • побачили фото військовослужбовців на фоні церкви;
 • відкрили Google maps;
 • зробили пошукові запити “храм”, “церква”, “каплиця” та “церковь” (російською);
 • окремо відмітили ті об’єкти, які знаходяться на окупованій території за допомогою порівняння мапи Google та мапи DeepStateMAP;
 • продивились кожну церкву на території Донецької та Луганської областей;
 • знайшли де було зроблено фото. 
Накладення зображень Google maps та мапи DeepStateMAP одне на одного

Бо насправді храмів не так вже й багато, і зона пошуку обмежена усього лише Донецькою та Луганською областями. Тож ми швидко встановили місце, де було зроблено фото, після чого додали цю публікацію в архів спостережень під назвою: Луганщина, Ювілейне. І коли сталася бавовна, ми вже приблизно розуміли, що так – там були російські солдати, ми їх там бачили раніше.

👉 Тож повернімось до відео, знятого олегом танасюком. На відео зафільмовано понад 50 військовослужбовців (ймовірно приналежних до вдв рф). Військові знаходяться на концерті в актовому залі у змішаній формі одягу без зброї та амуніції, у зв’язку з чим можна стверджувати, що на території вказаної адміністративної будівлі знаходиться місце дислокації або тимчасової дислокації військовослужбовців рф.

📍 Точні координати об’єкта, які нам вдалося віднайти: 48°33'07.9"N 39°10'39.5"E

Зображення об'єкта на GoogleMaps

Докази знаходження об’єкта

На відео була зафільмована значна кількість військовослужбовців, а також ймовірна П-подібна архітектура будівлі: частина будівлі (1), вікна навпроти (2) та дерева всередині двору.

Імовірні об’єкти на знімку.

 1. Частина будівлі, що могла потрапити на відео.
 2. Вікна, що могли потрапити на відео.
 3. П-подібна архітектура будівлі.
 4. Дерева всередині двору, що могли потрапити на відео.
 5. Ймовірне місце розташування актового залу, звідки велось знімання.
Опубліковане фото з військовослужбовцями та артистами на фоні каплиці та двох вуличних ліхтарів.
Скриншот карти та фото каплиці св.Володимира з GoogleMaps.
Фото з мережі Інтернет, на якому зафільмована каплиця святого Володимира та вуличні ліхтарі, які потрапили на фото воєнкора олега танасюка.
Фото олега танасюка з військовослужбовцем рф: на задньому фоні квітники характерної квадратної форми білого кольору.
Фото з ЯндексКарт: квітники перед адміністративною будівлею шахти “Луганськ-1”, що потрапили на фото олега танасюка.
Вказані квітники перед адміністративною будівлею шахти “Луганськ-1” на фото з мережі Інтернет

За наданими матеріалами можна зробити висновок, що так, це саме ця будівля – саме там були російські солдати. І головне слово “були”, тому що тепер там залишилась тільки віра в контрнаступ ЗСУ та деокупацію з боку місцевих жителів.

З чого було завдано удару?

За характером руйнувань можна свідчити, що була використана високоточна зброя із малою бойовою частиною. Відстань від ураженого об’єкта до найближчого можливого місця запуску снаряда чи ракети складає майже 80 км. Скоріше за все, для ураження об’єкта були використані реактивні керовані снаряди для систем HIMARS. На жаль, окрім “хімарсів” іншої високоточної зброї для здійснення такого вогневого ураження – в України немає. Проте всі ж з чогось починали, тож ми сподіваємось що в майбутньому Україна буде мати більше високоякісної зброї для захисту свого суверенітету та Незалежності!

Відстань від уражень об’єкта до теоретичного місця запуску, демонстрація характеру завданих руйнувань

Дякуємо ЗСУ за цю бавовну 🇺🇦🥸 Бавовна – це не тільки велика користь, а ще й можливість вивчати OSINT та GEOINT на реальних прикладах. Дякуємо!

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами