ОНОВЛЕНО: Хто організував блокаду на польсько-українському кордоні?

Україна в блокаді. На сході нашої держави — російські танки, на заході — польські вантажівки блокують рух. Але й за цими вантажівками, точно як за танками з літерою Z стоять росіяни. У цій статті Molfar розкриє одного з тих, хто є ініціатором блокади.

Його імʼя Рафал Меклер. Він — далекобійник, який перевозив вантажі у білорусь та росію з 2015 року. Він і зараз іноді цим займається, відзначаючи, що “гроші самі себе не зароблять”. Та разом з тим Рафаль має політичні амбіції. На його думку, “коридор солідарності”, який ЄС створило на початку російського вторгнення треба закрити.

Збитки України внаслідок блокади пропускних пунктів склали 1 мільярд євро. Втрат зазнає і польська сторона. Але йдеться не тільки про економічну складову - організатори цього страйку вже блокують автівки, що везуть запчастини для дронів та вантажі для ЗСУ.

Джерело блокади на кордоні Польщі

3000 вантажівок стояли у чергах на українському кордоні з Польщею. Така ситуація була станом на 20 грудня. Блокада кордону триває вже місяць. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що блокування не є рішенням уряду, а його прийняли фермери, тож вони мають право на протест. Однак Дуда запевняв, що вдалося досягти домовленостей з протестувальниками.

“У нас були певний час тому протести водіїв, профспілок, також асоціації водіїв вантажівок. І цей протест був зупинений саме в результаті переговорів з владою, в результаті домовленостей, які були досягнуті, можна сказати, в тристоронній формулі Польща — Україна — водії.” — Анджей Дуда, президент Польщі.

У січні 2024 року протест перевізників на кордоні був нібито призупинений до 1 березня 2024, і була підписана угода з Міністерством інфраструктури Польщі. Лідер прокоментував: “Якщо ми не знайдемо рішень, ми повернемося на кордон. Ми даємо міністерству довіру. Це не капітуляція, а стратегічна пауза”.

Однак за декілька днів блокаду відновили й посилили. На 20 лютого протестувальники перекрили пункти пропуску «Дорогуськ – Ягодин», «Гребенне – Рава-Руська», «Медика – Шегині», «Зосин–Устилуг», «Долгобичув–Угринів» та «Корчова – Краківець».

Ініціатори блокади — польські вантажні перевізники та фермери. Фото: Omar Marques/AA/picture alliance

Головна вимога протестувальників на польсько-українському кордоні — повернення старої системи дозволів для українських компаній на перевезення товарів, за винятком гуманітарної допомоги та вантажів для ЗСУ. Хоча фактично вони блокують й вантажі для українського війська. Є ряд інших вимог, але їхнє виконання фактично неможливе для України, враховуючи воєнний стан.

Попри те, що місцева влада скасувала дозвіл на проведення акції, блокада кордону триває. Спроби діалогу між урядом Польщі, ЄС та Україною поки не дали ніяких результатів.

Одну з ключових ролей у цій блокаді відіграє польська політична сила “Конфедерація”. Це ультраправа партія, яка обʼєднує декілька ідеологічно схожих організацій. Вони називають себе захисниками інтересів простих поляків, фермерів і робітників.

У Люблінському воєводстві, східна меж якого і є польсько-українським кордоном, лідером “Конфедерації” є Рафал Меклер (Rafał Mekler).

Представники “Конфедерації” виступають проти санкції щодо росії, а Рафал Меклер разом з кількома однопартійцями вже потрапив до списків “Миротворця”. Загалом партія "Конфедерація" має проросійську риторику. У цій статті Molfar покаже це на прикладах. 

Між брухтом й проросійською політикою. Хто такий Рафал Меклер? 

Рафал Меклер. Джерело фото — вікіпедія

Соцмережі:

Facebook 

VKVK2 (blocked), VK3

 

Його офіційний сайт

Рафал Меклер – особа з багатогранними інтересами та освітою. Він народився в містечку Радинь-Підляський (Radzyń Podlaski), неподалік Любліна. Закінчив бакалаврат з туризму.  2019 року навчався на програміста на аспірантурі. На 2023 отримав також вищу освіту за спеціальністю “Прикладна риторика”. Імовірно, пройшов курс на факультеті філософії Люблінського Католицького Університету (Katolicki Uniwersytet Lubelski), оскільки Рафал регулярно ставить лайки постам сторінки курсу у FB (123456).

Нині вказує в біо, що живе у громаді Niemce Люблінського воєводства. З травня 2022 в telegram підписаний на групу черги на митниці до білорусі — “Очередь Брестский филиал РУП Белтаможсервис”. Також підписаний на групу з перетину кордону (Брест). Захоплюється військовою справою, класичною філософією та геополітикою (12). Має фотографії у своєму facebook з рушницею.

Досі Рафал Меклер не був широко відомими політиком. Хоча за словами самого Рафала він бере участь у політичному житті з 2015 року. Нібито у той час балотувався у Сейм Польщі. Щоправда, підтверджень цьому ми не знайшли.

Пізніше, 2018 року невдало балотувався на місцевих виборах від партії “Ruch Narodowy” (“Національний Рух”). Ця партія нині входить до обʼєднання ультраправих поляків, яке називається “Конфедерація”. Меклер, вже наступного року очолив списки “Національного руху” у Любліні, але знову не пройшов у велику політику. 

Тут варто відзначити, що лідер партії “Національний Рух” Януш Корвін-Мікке виступав із закликами про визнання Криму російським, навіть відвідував анексований півострів у 2015 році. Там він зустрічався з російськими окупантами. Загалом же цю партію часто називають проросійською (12).

Але не тільки політична діяльність повʼязує Рафала з росією. Його бізнес, також має суттєві звʼязки з країною-терористом. З 2016 до 2019 років він робив перевезення до рф та білорусі (12). Приблизно у цей же період заснував товариство “Rema” (Rema spółka cywilna), яке займалося гуртовою торгівлею відходами та вторсировиною. У 2019 році Рафал розміщував оголошення про продаж великої партії “різьбових стяжок, анкерів та стрижнів не китайського виробництва”.

Протягом 2022 - 2023 років самостійно їздить у рейси на вантажівці (123), пояснюючи це тим, що “гроші самі себе не зароблять”.

Скріншот із аккаунту Рафаля Меклера в Instagram

Та маючи вже не тільки капітали від бізнесу і перевезень у рб та рф, Меклер вирішив набирати й капіталу політичного. У квітні 2023 року він зареєстрував домен mekler.pl. Це його персональний передвиборчий сайт.

У травні 2023 року Рафал Меклер взяв участь у неформальній зустрічі між польськими та українськими перевізниками, а також представниками транспортних асоціацій. Згодом написав у Facebook, що “учасники працюють над рішенням яке задовольнить обидві сторони”.

Того ж місяця він прийняв рішення розпочати агітаційну кампанію як кандидат від політсили “Конфедерація”. Рафал звертався до підписників з проханням допомогти в пошуку місць для банерів біля великих автошляхів та агітаторів для “Конфедерації” (1234)

Один з банерів Рафаля Меклера. Він балотується від політсили “Конфедерація”

Розпалювач ненависті

Його політичні переконання надзвичайно мінливі. Спочатку він пише, що росія слабка і програє війну, а російським елітам варто прибрати путіна. Потім каже, що Україна має віддати Донбас і Крим. У жовтні 2022 знову змінює напрям руху і стверджує, що росія програє. А вже у серпні каже, що Польща і росія, на його думку, мають покращити відносини.    

Приблизно ось так виглядають усі його заяви якщо поставити їх поруч

Та одна риса залишається незмінною у переконаннях Рафаля — розпалювання ненависті й ворожнечі.

На виборах 2019 року у своїй програмі він зазначив, що він — проти ЛГБТ+ та усиновлення такими парами дітей. У цій же програмі він знову наголосив, що треба розширити відносини з росією та її ринком. У 2019 році публікував у FB фото (12) з мітингу на підтримку ЛГБТ+ спільноти, а в коментарі написав, що бачив там мітингувальників з України. 

 

Рафаль був одним з організаторів маршу, який закінчився підпалом файєрів на площі. Згідно з коментарями, один із балконів на площі загорівся, бо в нього кинули файєр.

2020 рік. Рафал писав у твіттері, що йому випала честь очолювати цей марш. Джерело фото — twitter

Точно як ці фаєри, він розпалює й міжнаціональну ворожнечу. У липні 2023 року він брав участь у "Люблінського маршу памʼяті Волинської різанини" (Lubelski Marsz Pamięci Rzezi Wołyńskiej). Подія пам'яті жертв Волинської трагедії 1943 року (123), коли під час німецької окупації відбулися масові етнічні чистки поляків на Волині. Незадовго до заходу Рафал Меклер опублікував у Facebook фото. У підписі вимагає ексгумації жертв, покарання винних та побудувати мавзолей. Декілька плакатів з такими вимогами до України містили символіку партії “Конфедерація”.

Плакати з закликами до України про розслідування Волинської трагедії з символікою партії “Конфедерація”. Джерело фото — Facebook

Під час свого маршу вони роздавали листівки, в яких звинувачують УПА у вбивстві 200 тисяч поляків, євреїв, вірмен, чехів та українців, які, начебто, не поділяли расової ідеології Степана Бандери. Це вже відверто російський наратив зі сторінок кремлівської методички. Ці та інші пропагандистські наративи вже неодноразово були спростовані

 

Після цього мітингу Рафал Меклер отримав місце у першій трійці кандидатів “Конфедерації” в Люблінському окрузі на жовтневих виборах до Сейму.  

“Конфедерація” та “Національний рух”

UPD: Політична сила "Конфедерація" у Польщі є правою, євроскептичною коаліцією. Туди входять "Нова Надія", "Національний рух" та "Конфедерація польської корони". Усі ці політичні сили — консервативні, дотримуються ультраправої ідеології. Також прихильники національного католицизму та монархізму та мінархізму (коли повноваження влади зведені до мінімума). На парламентських виборах у 2019 році партія отримала 6,81% голосів і була представлена 11 депутатами у Сеймі​ Польщі.

Фактично обʼєднання "Конфедерація" було засновано у 2018. Декілька політичних сил “KORWiN” (на грудень 2023 - “Nowa Nadzieja”) та “Національний Рух” підписали угоду про коаліцію. Ці політсили сформували єдиний список на виборах до Європарламенту. Партії “Національний Рух”, “Nowa Nadzieja” та “Konfederacja Korony Polskiej” створили коаліцію “Конфедерація”, яка бере участь в усіх подальших виборах.

У 2021 “Конфедерація” та “Національний Рух” активно виступали за скасування карантинних обмежень, мотивуючи це шкодою для бізнесу, закриттям підприємств сфери обслуговування та втратою роботи. Безпосередньо Меклер звинувачував уряд Моравецького в недотриманні обіцянок. Католицька церква натомість виступала за продовження карантинних обмежень з метою збереження життя та здоров’я людей (слоган партії - слідування вірі).

Януш Корвін-Мікке 

Janusz Ryszard Korwin-Mikke — FB, FB2, TW, TW2, TW3, TW4, Inst, YT, один із засновників та колишніх лідерів “Конфедерації”, обраний від неї депутатом Сейму у 2019 році, входив до Ради Лідерів “Конфедерації”. Відвідував Крим після 2014 року і спілкувався з головою російської окупаційної адміністрації Аксьоновим. За часи роботи у Європарламенті він показував нацистські жести та заявляв, що “жінки дурніші за чоловіків”. Є твердження, що він співпрацював з російськими спецслужбами. 

Януш Корвін-Мікке. Джерело фото: AFP/SCANPIX

Серед найодіозніших його тверджень: "Україна є ворогом, не росія. Там зараз голосують за бандерівців". Також стверджував, що Україна має до Польщі територіальні претензії. У квітні 2022 року висловлював сумніви у російських звірствах в Україні, називаючи "інсценованим", зокрема, бомбардування шпиталю в Маріуполі. У червні 2022 року закликав "захоплюватися рф", яка попри постачання великої кількості зброї українцям, "досі захищається з останніх сил". 

Кшиштоф Босак (Krzysztof Bosak)

Джерело фото – facebook, відкрита сторінка політика

Дата народження 13.06.1982

Соцмережі: TWFB (del), FB2Public FBInst

З травня 2023 року є лідером партії “Національний рух”. У жовтні того ж року виграв вибори та знову став членом Сейму, але по округу Білосток (Białystok), Підля́ське воєводство. 3 листопада разом з Меклером заявили про план протестів з блокування кордонів для перевізників. На 28 день протестів, 1 грудня 2023 року, разом з Меклером давав пресконференцію, де оголосив, що в уряду Моравецького лишився останній шанс представляти інтереси поляків замість йти на поступки. 

 

Закликав у facebook підписатись на сторінку польського експосла в росії, який описував росію, як країну шпигунів і дезінформації. 

 

У 2019 році давав інтервʼю проросійському медіа “Спутнік”, в якому інтервʼюєром був звинувачений колись (12) в шпигунстві на користь росії Лєонід Свірідов. Нині йому заборонений вʼїзд до Польщі. Раніше з тих самих причин Свірідов був висланий з Чехії. 

 

Кшиштов наголошував в інтервʼю, що ЄС забирає у Польщі незалежність в судах та регуляторних органах, і треба йти на зближення з росією як з “анти-Європою”. 

 

У травні 2022 Служба безпеки Польщі заблокувала 12 польських сайтів з новинами, як такі, що “розгалужують фейки та російську пропаганду”. Кшиштоф Босак це заперечував у своєму TW, зокрема про сайт wrealu24.pl, і звинуватив у політичному цензуруванні, назвавши себе “борцем проти дезінформації росії”.

Вітольд Славомир Туманович (Witold Sławomir Tumanowicz)

Джерело фото — Вікіпедія

Дата народження: 04.11.1986

Соцмережі: FBFB2TWInstTT

Депутат Сейму від “Конфедерації”, один з лідерів політсили. Також є членом Головного Правління “Національного Руху” та її уповноваженим представником на виборах. У 2023 обраний до Сейму як перший номер списку “Конфедерації” в Хелмському окрузі, отримав 456.9k голосів (3,15%). 

 

Вітольд є одним з організаторів щорічного Маршу Незалежності (Marsz Niepodległości). Станом на 2023 рік він залишається його віцепрезидентом. Marsz Niepodległości вважається маршем прибічників крайньоправої ідеології. Деякі західні ЗМІ писали про участь в ньому “фашистів та інших крайньоправих екстремістів” (12). 

 

Польська прокуратура розслідувала використання під час цих маршів “гасел, символів і вигуків, які чітко вказують на зв'язок із забороненими ідеологіями або закликають до національних, расових і релігійних відмінностей”. У 2013 під час маршу його учасники, зокрема, спалили пост охорони російського посольства у Варшаві. Коментуючи цей інцидент, Туманович заявив, що не схвалює цей напад, та зазначив: Від себе скажу, що нам дуже б хотілося мати добрі стосунки з росією та її народом”.

Гжегож Міхал Браун (Grzegorz Michał Braun)

Джерело фото - вікіпедія

Дата народження: 11.03.1967

Соцмережі: SiteFBTWYT.

Лідер партії “Konfederacja Korony Polskiej”, член Ради Лідерів “Конфедерації”, депутат Сейму. Був також депутатом Сейму попереднього скликання. 

 

У січні 2022 році Браун був єдиним депутатом Сейму, який голосував проти резолюції, якою Сейм висловив своє неприйняття політики росії та з підтримкою України. У червні 2022 став співавтором “Заклику до миру в Центральній Європі”, в якому поклав на Україну та НАТО провину за російське повномасштабне вторгнення.

 

У листопаді Браун зустрівся з організаторами блокування кордону на пункті пропуску "Краківець-Корчова". Пізніше того ж місяця під час виступу в Сеймі висловив свою підтримку учасникам блокування, заявивши, що ті захищають суверенітет Польщі

Проросійський курс партії “Конфедерація” — загроза польській безпеці

Майже всі політики партії “Конфедерація” повʼязані з росією або відверто й свідомо підігрують її пропаганді. Саме вони є найбільшими прибічниками блокування кордону України. Ця політсила користується нинішньою ситуацією, щоб набрати популярності. “Конфедерати” виступають в ролі “захисників польських інтересів”. Та насправді захищають лише інтереси путіна та власні політичні амбіції.

Партія "Конфедерація" проросійська. Їх лідери неодноразово виступали проти санкцій щодо москви. Хтось навіть відвідував москву, або окупований росіянами Крим. Фактично ця політична сила не тільки підриває довіру до демократичних інститутів Польщі, але й загрожує її національній безпеці та суверенітету. Будемо сподіватися, що громадяни Польщі зможуть критично оцінити діяльність цієї політсили.

 

 

 

 

#аналітика #Звʼязки з росією
Дотичні розслідування
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії

У співпраці з Інститутом дослідження кібервійни, аналітики Molfar розслідували нелегальний продаж Starlink у Росії, використовуючи контакти з місцевими посередниками. Розібрались у деталях поставок та цінах.

Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?
Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?

У цій статті ми розглянемо, як такі позиції впливають на олімпійські цінності. варто переглянути критерії допуску до Ігор, зважаючи на глобальні конфлікти та моральну відповідальність атлетів.

"Комета" — російська антенна решітка, що обходить українські РЕБ і міжнародні санкції

Аналітики аґенції Molfar розкрили особи керівників російської компанії, яка спеціалізується на виробництві електроніки та мікросхем для військових цілей, включно з використанням у дронах.

Зв’язатися з нами