"Комета" — російська антенна решітка, що обходить українські РЕБ і міжнародні санкції

03/04/2024

"Комета" - потужний засіб радіоелектронної боротьби. Цей пристрій став одним з ключових елементів в арсеналі російських військових технологій. Невелика, але вкрай ефективна антенна решітка, вироблена російською компанією "ВНИИР-Прогресс", демонструє здатність обходити системи радіоелектронної боротьби, які використовує Україна. "Комета" - лише одна з технологій. "ВНИИР-Прогресс" виробляє широкий спектр обладнання, включно з системами для танків, бронетранспортерів, морського та підводного обладнання. Також навігаційні системи, необхідні для ефективної радіоелектронної боротьби.

В обхід усіх санкцій, залучаючи передові технології з-за кордону через компанії-прокладки, росія успішно обходить міжнародні санкції. Ворог оптимізує та нарощує виробництво військових технологій з моменту вторгнення в Україну. Аналітики Molfar виявили складну мережу зв'язків, схеми обходу санкцій, та приватні дані працівників. Деталі цих відкриттів ви знайдете у цій статті.

Так виглядає російська “Комета”

“Комета” та інша продукція “ВНДІР-Прогрєс”

“Комета” — це антенна решітка, що допомагає росіянам обходити українські РЕБ, коли наші захисники хочуть “посадити”, скажімо, російські БпЛА.

Ймовірно,розробляти"Комету" у росії почали ще у 2008 році, щоб захистити чутливу техніку від радіоперешкод. "Комета" створена для захисту навігаційних систем від навмисних і ненавмисних перешкод. Вона стабілізує сигнали супутникового звʼязку і є декілька варіантів цього приймача.

  • «Комета-А» — розроблена для пілотованої авіації;
  • «Комета-Б» — автотранспорту;
  • «Комета-Н» — у наземних стаціонарних об’єктах;
  • «Комета-М» — для безпілотників.

Виробництвом “Комети” займається компанія “ВНДІР-Прогрес” (“ВНИИР Прогресс”)

Серія російських цифрових антенних решіток “Комета”. Джерелоmil.in.ua

У 2012 році "Комета" під час тестування приймала супутникові сигнали навіть в умовах сильних перешкод.

 

Що ще виробляють у “ВНДІР-Прогрес”?

“ВНДІР-Прогрес” (Російською - ВНИИР — прогресс, тобто - всероссийский научно-исследовательский институт релестроения) — це компанія спеціалізується на виробництві трьох основних типів обладнання. По-перше, це спеціалізоване електричне обладнання, яке встановлюється в танки, бронетранспортери та інші військові машини. По-друге морське обладнання, призначене для підводних човнів та військових кораблів. По-третє, навігаційне обладнання, яке використовується для захисту від РЕБ.

У липні 2023 року стало відомо, що антена “Комета-M” переноситься з дронів “Орлан” на крилаті бомби. Крім “Комети”, “ВНДІР-Прогрес” виробляє ще систему ”Блєсна”, яку використовують для оцінки стійкості навігаційного обладнання до симульованих перешкод.

Потужності виробництва. З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну зросла частка виробництва навігаційних і супутникових систем. За останній рік “ВНДІР-Прогрес”збільшила виробництво деякого обладнання у понад 100 разів. Станом на травень 2022 року компанія змінила свій статус з публічного на непублічне акціонерне товариство. Така зміна означає, що вона вирішила обмежити публічний доступ до своїх акцій. У непублічному акціонерному товаристві акції недоступні на відкритому ринку. Доступ до них має обмежене коло осіб. До липня 2023 року засновником і власником компанії вказувалося ПАТ "ВНДІР" (АТ “ВНИИР”). Після того, у вересні 2023 було зазначено іншого засновника — компанія ВАТ “Сокол Асет”.

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну частка виробництва навігаційних і супутникових систем зросла, адже й зросли потужності виробництва деяких продуктів.

Станом на 2020 рік у компанії працювало 206 співробітників . За словами генерального директора компанії Владислава Костіна, у 2023 році було найнято ще 100 співробітників, і таку ж кількість планують залучити в майбутньому. Було ідентифіковано 31 співробітника. Список ідентифікованих співробітників.

Дрон “Орлан-30”. На такому БпЛА можуть встановлювати антенну решітку "Комета-М"

У липні 2023 року стало відомо, що "Комета-М" може бути перенесена з дронів "Орлан" на “крилаті” ракети. Крім "Комети", "ВНДІР-Прогрес" виробляє систему "Блєсна" для оцінки стійкості навігаційного обладнання до імітованих перешкод.

Згідно з дослідженнями Chatham House, російська оборонна промисловість розробляє нові системи та можливості у військовій робототехніці. Тобто попри санкції, росіяни продовжують вдосконалювати як свої РЕБ та інші подібні військові технології. Наприклад у дослідженні відзначено, що нині росіяни вдосконалюють космічні та супутникові системи ще радянських часів.

Звʼязок “ВНДІР-Прогрес” із політичною елітою Сербії

“ВНДІР-Прогрес”виготовляє спеціальне електричне обладнання, яке встановлюють у танки, броньовані та інші транспортні засоби, морське обладнання, яке використовується для підводних човнів та військових кораблів, навігаційне обладнання.

Формально СЕО "ВНДІР Прогрес" — особа, на ім'я Владіслав Костін (далі наведемо детально його особисті дані). З ним повʼязані два інших підприємства — АО "Крокус Есет" та АО "Сокол Есет". Попри формальне керівництво Костіна, реальний контроль над "ВНДІР" ймовірно досі зберігає сербський бізнесмен Ненад Попович, який також є лідером політичної партії в Сербії “Сербська Народна Партія”. Це може вказувати на непрозорий звʼязок між партією Ненада Поповича з російським бізнесом та навіть, опосередковано, з міністерством оборони росії. Як це показано на схемі нижче.

"Сокол Ессет", ймовірно, є номінальною компанією. Юридична особа зареєстрована у квітні 2023 року і знаходиться в москві, на вулиці Набережна Серебряническая, 29, там же, де йПАТ "ВНДІР Гідроелєктроавтоматіка", ТОВ "ОВ Консалтинг" АТ "Айсібісі Банк" АТ "Кордіант" АТ "Авто Фінанс Банк". 

Холдинг "АБС Електро", прямо повʼязаний з “ВНДІР Прогрес”, працює в інтересах міністерства оборони російської федерації. Його підприємства розробляють електронні контролери, щити управління, системи управління технічними засобами кораблів, релейну автоматику та, відповідно, протизавадні навігаційні антени "Комета", про які ми писали вище.

До липня 2023 року засновником і власником компанії вказувалося ПАТ "ВНДІР" (АТ “ВНИИР”). Після того, у вересні 2023 було зазначено іншого засновника — компанія ВАТ “Сокол Есет”

Кінцевим власником, очевидно, є сербсько-російський бізнесмен Попович Ненад — власник компанії "АБС Електро", яка станом на 2022 рік володіє компаніями “ВНДІР”. Ненад також є лідером проросійської Сербської народної партії, міністром без портфоліо, відповідальним за інновації в уряді Сербії, міністр без портфоліо, відповідальний за інновації. Як політик, він просуває ідеї зближення з росією. Попович підтримує збройну агресію росії проти України, а у 2017 році відвідав окупований росіянами Крим.

Компанія “АБС Електро” була заснована в 1994 році Ненадом Поповичем як “ABS Holdings”. У лютому 2010 року компанія змінила назву на "АБС Електро". Компанія об'єднує декілька підприємств.

 

Обхід санкцій та компоненти зі США, Японії, Індії

U-Blox — швейцарська компанія. Займається розробкою та продає мікрочипи та модулі для систем глобального позиціювання (GPS) та бездротових комунікацій — GSM (2G), UMTS (3G), LTE (4G). Продукція компанії широко використовується в автомобільній промисловості, мобільних пристроях, а також у промислових та комерційних застосуваннях, включаючи системи навігації, моніторингу транспорту, телекомунікації та інше.

 

Найбільшим імпортером продукції “U-BLOX” в рф є ТОВ " Ультран ЭК " (під санкціями в Україні). У 2022 році, модулі “U-BLOX” та “Cirocomm”, які імпортувало в росію ТОВ "Ультран ЭК" у 2019-2022 роках, були виявлені в російських розвідувальних БпЛА "Орлан-10".

 

У жовтні 2022 року в антені "Комета-М", яку знайшли українські військові в розвідувальному дроні "Орлан-10", виявлено компоненти тайванського виробника Cirocomm. За маркуванням деякі деталі були виготовлені 2-8 травня 2022 року.

 

То ж, як бачимо, російські компанії активно обходять міжнародні санкції. Деякі з них користуються тим, що міжнародна спільнота їх ніби й не помічає. Так вони забезпечують російський ВПК сучасними компонентами.

 

санкт-петербурзьке відділення АТ "ВНДІР-Прогрес" імпортувало елементи для супутникової навігації на суму 128 тис. доларів через індійську компанію “Si2 Microsystems Pvt Ltd”. Ці компоненти, вироблені в Ірландії, США, та Японії, могли бути використані у розвідувальних БпЛА "Орлан-10", що використовуються проти України.

 

Значну увагу привертає також роль компаній під міжнародними санкціями, які обходять обмеження для постачання військових технологій. Наприклад, ТОВ "ЕТ-Комплекс" імпортувало продукцію “Taoglas” на суму 20 тис. доларів з Гонконгу, демонструючи складність та прихованість таких операцій.

 

У 2023 році петербурзьке відділення АТ "ВНДІР-Прогрес" імпортувало продукцію (запасні частини до приймачів супутникової навігації) з Індії, виготовлену компаніями “Taoglas Ltd” (Ірландія), “Samtec” (США) та “Hirose Electric” (Японія) на загальну суму 128 тис. доларів. Постачальником продукції є індійська компанія “Si2 Microsystems Pvt Ltd” і на момент опублікування цієї статті вона не є підсанкційною. 2019 року ця компанія виявила інтерес до продукції “ВНДІР-Прогрес”. Зокрема йшлося й про антену “Комету.”

 

Другим за величиною постачальником продукції “Taoglas” у російську федерацію є ТОВ "Спарк ТТ". Загалом, з травня 2022 по квітень 2023 року, компанія імпортувала іноземні електронні компоненти на суму близько 3 млн доларів. “Спарк TT” розташоване у російському місті Чебоксари, за 4 кілометри від головного офісу “ВНДІР-Прогрес”.

 

Ланцюги постачань навіть найсучаснішого обладнання для росіян залишаються практично не порушеними. Тож держава-терорист й далі може використовувати західні технології у воєнних злочинах проти України.

Деанон власників та працівників російського виробництва військової електроніки 

Поповіч Нєнад Нєманьєвіч (Попович Ненад Неманьевич)

Дата народження: 30.09.1966

Соцмережі:FBTW

Особистий вебсайт

 

Пише у своєму профілі у linkedin, що станом на 2022 вже не є власником компанії “ABS Electro”. Однак, ймовірно, він досі контролює “ABS Electro”, а ця компанія, своєю чергою, володіє вже “ВНДІР”.

 

Він був вказаний як власник до січня 2022 року, коли компанія закрила інформацію про своїх акціонерів та вказувала цю інформацію у своєму LinkedIN. Він також є лідером проросійської Сербської народної партії та міністром “без портфеля” (тобто член уряду який не очолює конкретне міністерство), відповідальним за інновації у сербському уряді. Як політик, він пропагує ідеї зближення з росією. Попович підтримує збройну агресію росії проти України, і у 2017 році він відвідав окупований Крим.

 

Згідно з інформацією на сайті occrp.org, у 1995-1996 роках Попович працював на Марка Річа (Marc Rich), засновника компанії “Glencore”, який займався бізнесом з апартеїдною Африкою, торгував іракською нафтою, обходячи санкції ООН, а також торгував з Іраном під час захоплення американських заручників. Згідно зі статтею, Ненад Попович відкрив представництво Річа в росії та був президентом “Koalko International”, яка була партнером “Glencore”.

 

У 2003 році був лектором на кафедрі економіки московського державного університету імені Ломоносова; з 2000 року він є професором кафедри економіки та планування гірничодобувної продукції московського державного гірничого університету.

 

Згідно з повідомленнями ЗМІ, компанія "Harwinter", яку Попович назвав частиною свого холдингу, була залучена до будівництва резиденції медведєва в заповіднику Утриш, а також пов’язана з адміністрацією президента рф.

 

У 2006 році путін нагородив генерального директора "Harwinter" Слободана ОбрадовичаЙмовірно, що "палац" для путіна також будувала компанія "Харвінтер". 

 

У 2008 році Ненад Попович підтримав продаж сербської нафтової компанії “NIS” “Газпрому”. Згідно з “Paradise Papers”, з 2008 року він є законним резидентом та платником податків у Швейцарії, контролює офшорні компанії, зареєстровані на Кіпрі та Британських Віргінських островах, компанії в росії, а також має майно щонайменше у трьох країнах. За приблизними оцінками, його статки складають $75 млн. Його ім'я присутнє на сайті “Миротворець”.

 

Владіслав Вʼячеславовіч Костін (Владислав Вячеславович Костин)

Дата народження: 28.10.1983

Соцмережі: VKInst

Телефони: +79160366380, +79165868963

Mail: [email protected], [email protected][email protected]

ТІН: 772410397702

 

Генеральний директор "ВНДІР-Прогрес". Також значиться як голова АТ "Крокус Ессет", яке спеціалізується на наданні фінансових послуг, та АТ "Сокіл Ессет", яке володіє юридичною особою "ВНДІР-Прогрес". У 2017 році він обіймав посаду директора департаменту управління проєктами АТ “ВНДІР Гідроелектроавтоматіка”. У 2021 році він зустрічався з головою Чувашії. У червні 2022 року виступав на Чебоксарському економічному форумі. 

 

У січні 2023 року він підписав угоду з ректором Чувашського державного університету про створення фонду з підтримки інновацій на базі університету. У серпні 2023 року він отримав нагороду від організаторів форуму "Армія" за внесок у зміцнення зовнішніх сил росії.

 

Посилення російського РЕБ: загроза для України 

 

російська компанія "ВНДІР-Прогрес" знаходить способи обійти санкції. Це дозволяє росіянам розширювати можливості своїх РЕБ. Крім того, вони ведуть нові розробки у цій сфері. Це пряма загроза для безпеки України. Особливо враховуючи те, як важливі дрони на фронті. 

 

Компанія має ліцензії на широкий спектр діяльності, включаючи космічну активність до 2099 року. Також компанія має дозволи на виробництво обладнання для ядерних установ та інше військове обладнання. Ці ліцензії свідчать про те, що “ВНДІР-Прогрес” важливе для військового сектору росії.

 

"Комета" — ключовий елемент у технологічній складовій війни. Зокрема, пристрій обходить сучасні західні зразки технологій. Саме тому так важливо позбавити росію можливості нарощувати виробництво цих антенних решіток.

 

#Глобал #Війна #Звʼязки з росією
Зв’язатися з нами