Фактчекінг ракетного удару по місту Кременчуку: чому це був спланований теракт?

👉 Про результати нашої роботи написали The Guardian.

27 червня російни завдали ракетного удару по торговому центру, в якому на той момент знаходилось близько тисячі мирних людей. Точна кількість загиблих – 20 людей. Ще 36 людей зникли безвісти – за фотографіями, які надають журналісти (Explicit Content), залишки тіл людей в торговому центру неможливо ідентифікувати навіть через ДНК-тест. Причина – повне знищення біологічних тканин тіла, включно із більшістю кісткових формувань, через спричинену вибухом пожежу.

Момент удару ракети по ТЦ (камера заднього двору)

Головне про результати дослідження

Фейк: вибух боєприпасів спровокував пожежу у ТРЦ.

Правда: не збігається час вибуху, точка удару знаходиться в 500 метрах від заводу, точний удар по ТЦ Амстор підтверджує відео, яке надав Володимир Зеленьский.

Фейк: ТРЦ не працював, на стоянці не було машин.

Правда: відео де видно вцілілі машини зняте вже після вибуху, тож стверджувати, що ці машини стояли там до вибуху не можна. Вірогідно на цих машинах приїхали після вибуху для допомоги.

Фейк: жінок на території ТРЦ не було, тільки чоловіки та військові.

Правда: військові, які прибули на місце пожежі, вірогідно місцева ТРО, яка прийшла допомогти у ліквідації наслідків вибуху. 

Фейк: це провокація та інсценування до саміту НАТО.

Правда: ТРЦ був атакований авіацією Ту-22м3, які атакували ракетами Х-22. На місці знайдені уламки ракети Х-22.

У розслідуванні наведено фактаж, який спростовує вищенаведені твердження російської пропаганди. Ми провели аналіз і встановили напрямок, із якого було запущено ракету по ТРЦ.

Наслідки ракетного обстрілу торгового центру в Кременчуці

Фейк: вибух боєприпасів спровокував пожежу у ТРЦ

Фейкова виправдальна заява Міноборони рф, що стріляли не по ТРЦ, а по ангарам зі зброєю від США та європейських країн, які знаходились біля Кременчуцького заводу дорожніх машин. Нібито вибух боєприпасів спровокував пожежу у непрацюючому ТРЦ біля заводу.

Правда: ТРЦ був уражений окремо, та раніше заводу:

Вибух на заводі був за 500 метрів від ТРЦ, та не міг спровокувати пожежу. До того ж у завод ракета прилетіла о 15:59, а у ТРЦ раніше – о 15:51.

Порівняння часи вибуху на заводі (15:59) та у торговому центрі (15:51)
Відстань від заводу (другий вибух) до ТРЦ Амстор (перший вибух) – 0,5 km

Фейк: ТРЦ не працював, на стоянці не було машин

Російські ЗМІ заявляють, що на стоянці не було машин, бо ТРЦ не працював:

  • 17:02, 27.06.22 TG канал Vоенкор Котенок Z на 300к підписників. Пише “Буча 2.0” і що це інсценування, а в кадрі тільки чоловіки. Далі пише про пусту парковку і те що скло ціле;
  • 11:43, 28.06.22 EurAsia Dail пишуть наратив, що на момент вибуху стоянка була пуста а біля ТРЦ були тільки чоловіки і багато у військовій формі. Цей наратив пишуть у коментарях в телеграмі, та записують відео;
  • МЗС рф Лавров публічно заявив, що ТРЦ не працював, і спалах був від детонації боєприпасів.

Правда: ТРЦ працював

Це підтверджують наступні докази:

  • скрін переписки, де працівниця Амстор пише, що працюють без перерв на повітряну тривогу з 23.06.22;
  • коментарі очевидців, які підтверджують, що ТРЦ працював;
  • на фото видно одяг, який продавався на момент вибуху;
  • є фото чеку з ТРЦ Амстор на якому дата покупки дитячої іграшки 27.06.22.
Фотографія повідомлення про працюючий ТЦ, чеку у день ракетної атаки (ранок) і одягу із ТЦ як підтвердження того, що Амстор на момент атаки працював у звичному режимі

Фейк: жінок на території ТРЦ не було, тільки чоловіки та військові

Одним з наративів пропаганди була теза, що нібито на території ТЦ Амстор були тільки військові, і зовсім не було жінок. Посилання на твердження наведені в минулому пості.

Правда: військові, які прибули на місце вибуху, допомагали рятівникам, жінок було евакуйовано подалі від епіцентру події у першу чергу

Військові, які прибули на місце пожежі – це місцева ТРО, яка прийшла допомогти у ліквідації наслідків вибуху. У країні де йде війна проти країни-терориста рф наявність великої кількості військових це очевидне явище.

Чоловіки, які приїхали для допомоги постраждалим внаслідок ракетного удару по ТЦ Амстор, та очевидці події

Фейк: це провокація та інсценування до саміту НАТО

ЗМІ на росії пишуть, що це провокація та інсценування до саміту НАТО:

21:44, 27.06.22 РИА Новости з посиланням на допис постійного представника росії при ООН Дмітрія Полянского пишуть, що удар по ТРЦ був “черговою провокацією в стилі Бучі, щоб тримати фокус уваги перед самітом НАТО”.

Правда: ракети були запущені з території рф російською авіацією 

ТРЦ був атакований авіацією Ту-22м3, які атакували ракетами Х-22. На місці знайдені уламки ракети Х-22.

Відео на якому видно як летить ракета зняте на АЗС, що поруч з ТРЦ. За напрямком ракети та встановленою геопозицією оператора бачимо, що ракета летіла з напрямку Курської області.

Момент прольоту ракети до ТЦ у Кременчуці і ідентична позиція на Google Maps для встановлення напрямку, звідки було випущено російську ракету
Встановлення напрямку, звідки було випущено російську ракету (Курська область)
Зв’язатися з нами