Фактчекінг бомбардування драмтеатра в Маріуполі

Ще один покроковий кейс з результатом у вигляді зруйнованого пропагандистського блоку рф і одного звинуваченого у пропаганді професора університету Едінбурга.

Спеціалісти Molfar зробили оперативне розслідування для одного з найповажніших світових видань – Thetimes.co.uk, цифрової версії газети The Times. Розказуємо по кроках як все відбувалося і яких результатів досягнуто.

Маріуполь драмтеатр наслідки
Драмтеатр у Маріуполі. Наслідки бомбардування.

Спростування фейкової статті Макса Блюменталя

Макс Блюменталь – це американський журналіст, автор і головний редактор інтернет-видання The Gray Zone

Нещодавно – 18 березня 2022 року – він опублікував пропагандистську статтю під назвою «Чи справді бомбардування Маріупольського театру влаштували українські екстремісти Азова, щоб спровокувати втручання НАТО?». 

В цьому матеріалі автор наводив твердження російської пропаганди, які виправдовують геноцид шляхом звинувачення у наслідках обстрілу українських військових, зокрема військових полку “Азов”. 

Слід зазначити, що на сайті Gray Zone раніше вже публікувались статті, які заперечували геноцид уйгурів та статті на підтримку політики Кремля.

Попередні матеріали під авторством Макса Блюменталя:

  1. Посол Росії в ООН відповів на «воєнну пропаганду» США в інтерв'ю з Grayzone – 15 лютого 2022 року
  2. Чому депутат Томас Мессі виступив проти резолюції «стояти разом з Україною» – 10 березня 2022 року
  3. Конгрес примушує американських робітників ескалувати війну проти Росії – 10 березня 2022 року
  4. Колишній головний радник Пентагону полковник Даг Макгрегор щодо російсько-української війни – 18 березня 2022 року

В усіх матеріалах можна прослідкувати проросійську налаштованість автора – ворожу позицію щодо України та США – та його підтримку офіціальної пропагандистської позиції уряду рф.

Розвінчування пропаганди рф від Макса Блюменталя

Спеціалісти Molfar отримали завдання провести фактчекінг опублікованої статті. Ось як ми це робили.

Аргументи автора статті Макса Блюменталя і російських ЗМІ: «Бійці батальйону “Азов” самі підірвали будівлю, де знаходився їхній штаб».

Російські ЗМІ: театр — штаб батальйону «Азов»

За даними російські ЗМІ, театр був штабом батальйону «Азов»

  1. Однак, судячи з відео, завантаженого 11 березня, театр на той момент дійсно приховував мирних жителів Маріуполя, що підтверджують і слова місцевих жителів: 1 посилання, 2 посилання, 3 посилання.
  2. Російські ЗМІ також стверджували, що бійці батальйону «Азов» підклали вибухівку на дах і під нього щоб підірвати будівлю і використати вибух як провокацію. Для прикладу розглянемо фотографії руйнування замінованих будівель. Під час їх вибуху видно, що будівлі руйнуються знизу, тобто «осідають донизу» і «складаються вниз». На фото драмтеатру зруйнована лише частина будівлі, що характерно для потрапляння снаряду з повітря: 1 посилання, 2 посилання.
  3. Інформацію про плани підриву будівлі російській стороні нібито повідомив боєць-втікач з батальйону «Азов», включно з кількістю мирних жителів у будівлі театру. Однак після повідомлення про те, що бомбосховище витримало вибух, російська сторона несподівано повідомила, що бойовики «Азову» дозволили мирним жителям покинути будівлю до вибуху драмтеатру і вони змогли евакуюватися. Ці невідповідності ставлять під сумнів правдивість інформації про бійця-втікача та достовірність його слів у цілому.

Про що кажуть мирні жителі Маріуполі 

Як підтвердження того, що “Азов” використовує місцевих жителів як “живий щит”, російські ЗМІ використовують відео-інтерв’ю жінки-біженки з Маріуполя. Спеціалісти Molfar знайшли соціальні мережі жінки (VK1 і VK2), які підтверджують, що жінка справді з Маріуполя. Проте, ймовірно, вона дотримувалася проросійських поглядів ще до війни. Наприклад, у червні 2018 року вона з дітьми поїхала на окуповану територію ДНР: 1 посилання, 2 посилання – де вона відвідала концерт на честь Дня молоді, 1 посилання і 2 посилання. А також відвідала аквапарк AquaSferra: 1 посилання, 2 посилання.

Автор статті Макс Блюменталь також наводить відео, зняте в театрі 11 березня, як доказ використання місцевих жителів для потреб бійців “Азова”. Проте це відео зняли та надали самі бійці “Азову”, щоб показати громадськості, як живуть люди в окупованому місті, як просять допомоги. У тому числі щодо евакуації жінок та дітей, яка стала майже неможливою через оточення міста російськими військами.

Ще один аргумент Макса Блюменталя – посилання на Twitter-публікацію із відео, на якому не зазначено ні дати зйомок, ні місця, ні знаків впізнавання військових. Крім того, відео опублікував громадянин Сербії, який не має жодного відношення до України та військових дій на її території, і, ймовірно, є членом місцевої націоналістичної організації «Драганови Пилићи» («Курочки Драгана» з сербської): 1 посилання, 2 посилання.

Відео нападу на драмтеатр у Маріуполі немає

Відсутність фото і відеоматеріалів пояснюється простим фактом: в Україні триває повномасштабна війна, і саме місто Маріуполь, де стався напад на Драматичний театр, з початку березня практично відключено від комунікацій, електроенергії, регулярного постачання їжі та води. Через блокпости російських військових до міста не можуть потрапити навіть гуманітарні колони з необхідною продукцією. У такій ізоляції люди просто не мають технічної можливості поділитися достатньою кількістю інформації, фотографій та відео з місця події.

Результати розслідування

Британське видання The Times опублікувало статтю, у якій професора університету Едінбурга звинувачено у підтримці пропагандистського блоку влади рф. 

Тім Хейворд

Тім Хейворд (Tim Hayward), професор політичної теорії в Единбурзькому університеті, поділився посиланням на матеріал Макса Блюменталя, в якому запитав, чи був напад «інсценований», і додав ще одно пафосне питання: «Що ми знаємо про реальність?».

А про реальність ми знаємо наступне: якщо ти брешеш, тебе знайдуть, доведуть твою провину, позбавлять статусу і регалій, можливо навіть звинуватять у кримінальній причетності. Загалом, за підтримку пропаганди рф від тебе відвернеться увесь цивілізований світ.

Спеціалісти Molfar з превеликим бажанням допоможуть дізнатися правду, і нададуть беззаперечну кількість свідчень проти російських ідеологів.

 

#маріуполь
Зв’язатися з нами