Як природа допомагає пошуку геолокації по фото

Геолокація по фото не є новою концепцією. Перевірка фото чи відео часто зводиться до аналізу міських горизонтів, назв вулиць та інших деталей, гір та пагорбів на фоні тощо. Однак також можна використовувати природні підказки, щоб звузити масштаби пошуку як у національному, так і в глобальному масштабі.

Тисячі людей на планеті виживають у глибоких лісах, вони використовують лише свої знання про рослини та природні утворення, рух сонця по небосхилу тощо. Якщо можуть вони, очевидно що можемо й ми – тож нумо покращувати навички аналізу зображень. 

Визначте місцеві рослини

Уявіть, що ми отримали для аналізу фотографію густої лісистої місцевості, де власне і стався злочин. У нас немає нічого конкретного на фото, крім навколишньої природи. Тож з чого почати?

Перше – визначити конкретні рослини, які присутні на фото. Місцеві рослини, якщо вони досить специфічні, можуть дозволити нам визначити країну або регіон, де було зроблено фото.

Для прикладу – фотографія з Quiztime Sector035, обрізана лише до рослин у воді. Використовуємо identify.plantnet.org, щоб спробувати ідентифікувати траву.

Фото з Sector035 QuizTime від 12 березня

Identify.plantnet.org пропонує безліч потенційних пропозицій щодо того, якою може бути ця трава. Він також надає кілька фотографій для кожного з варіантів, щоб ми могли порівняти їх з оригіналом. В принципі, перший варіант найбільше схожий на траву з фото.

Здатність ідентифікувати місцеві рослини – це лише перший крок. Багато місцевих рослин існують в інших місцях за межами їх рідного середовища існування, тому, хоча це і може допомогти звузити пошукову область, це ще не все. Якщо фотографія, про яку йде мова, виглядає як рукотворний пейзаж (тобто садівники висадили рослини), ідентифікація рослин не має сенсу – бо це не їх природне середовище.

Варто також враховувати звички росту, які мають окремі рослини. Наприклад, більшість типів лишайників є сірими або зеленими та, як відомо, ростуть у тінистих місцях, однак тип лишайнику іржавого кольору (Xanthoria Perientina) росте лише на поверхнях, що виходять на південь. Якщо ви помітили щось таке конкретне на своїй фотографії, це може вказувати на фізичний напрямок.

Xanthoria Perientina Lichen

Крім того, деякі трави, такі як Soft Rush, як правило, вказують на вологі ділянки землі та потенційне болото поблизу. На фотографії нижче ми бачимо клаптики трави, де земля вологіша, ніж на інших ділянках. 

Скупчення кущів, що вказують на вологу землю 

Аналіз дерев

Натуралісти навчаються помічати, як сонце впливає на ріст рослин і як напрям вітру може формувати лінію дерев. Ми також можемо спробувати визначити навколишню місцевість на фотографії, якщо будемо орієнтуватись на типи дерев.

Візьмемо для пояснення ідеальний приклад. Певні види дерев ростуть виключно в конкретних географічних районах США. Наприклад, дерева нижче (Tupelo) найчастіше можна побачити в південному регіоні та на східному узбережжі, де вони процвітають у болотистій стоячій воді. Тоді як гігантські секвої (California Redwood) можна знайти на західному узбережжі Каліфорнії. Крім того, ми можемо визначити зміни в навколишньому середовищі за допомогою спостереження за деревами. Лінії верби та вільхи люблять рости біля річок і часто є ознакою джерела води поблизу.

Tupelo
California Redwood

Визначення країни походження рослини також є можливим під час дослідження видів дерев. Щось на зразок дерева Боаба може звузити наш пошук до певних областей в Австралії, Мадагаскарі та Африці. У Північній Америці ми можемо використовувати сайт What Tree is That? щоб легше визначати конкретні види дерев.

Дерево боаба

Також слід використовувати ідентифікацію пошкоджених, деформованих вітром дерев як індикатор напрямку зросту. Поодинокі листяні дерева, як це показано нижче, є найкращим джерелом для такого типу аналізу. Оскільки вітер дме постійно в певних напрямках залежно від переважних вітрів в регіоні, отже можна зробити висновок що регіональна роза вітрів “змушує” дерева виглядати таким чином. Якщо ми знаємо загальний регіон, де було зроблено наше фото, ми можемо порівняти його з картами вітрів, це допоможе нам точно визначити потенційні місця пошуку.

Також розташування дерев уздовж ландшафту може вказувати на висоту нашої фотографії. Дивлячись на фотографію нижче, ми можемо чітко побачити дивний феномен, який ніхто не може повністю пояснити – він називається “глобальна лінія дерев” (Global Treeline Position). Глобальна лінія дерев — це лінія дерев, що показує територію височини, на якій дерева більше не можуть зростати через проблеми з ґрунтом чи склад повітря на такій вишині. Глобальну лінію дерев можна використовувати для приблизного визначення висоти на фотографії.

Складність використання глобальних лісових ліній для встановлення геолокації полягає в тому, що попри те що це глобальне явище, висота залежить від території, як показано на таблиці нижче. Щоб мати користь з перевірки, потрібно спершу мати загальне уявлення про місце нашого пошуку.

Положення лінії дерев навколо земної кулі за широтою для континентальних лісів (заповнені точки) та лісів океанічних островів (відкриті точки)

Також раніше були проведені цікаві дослідження ідентифікації дерев у великому масштабі на аерофотознімках, які здебільшого виконуються за допомогою алгоритмів. Є кілька методів, що можна використати за допомогою Google Earth. Схоже, що мисливці використовують Google Earth, щоб завчасно шукати свої мисливські угіддя, і використовують дерева для знаходження потенційних шляхів, якими ходять олені. Мисливці можуть визначити, чи належить набір дерев до певного виду за допомогою опції історії Google Earth: вони переглядають ту саму місцевість восени та взимку. Дуби довше тримають листя в осінньо-зимовий сезон, тому вони помітні на фото. Восени для визначення типа дерева також можна використовувати його колір.

Ідентифікація сільськогосподарських культур за аерофотознімками/знімками з супутника

Також можна звузити область пошуку на аерофотографіях або фотографіях із супутника шляхом визначення сільськогосподарських культур в цій місцевості. Часто певні культури вирощують лише в певних регіонах, тож їх можна визначити по розташуванню полів, рослин і тварин.

http://www.radicalcartography.net/

Нижче можна побачити, як кукурудза, соєві боби, рис та оливки вирощують особливим способом, який легко розрізнити на зображеннях.

За допомогою різних схем ведення сільського господарства в поєднанні з обладнанням і будівлями, знайденими на землі, ми можемо оцінити місце розташування на основі специфічних для регіону культур.

Ідентифікація місцевої фауни

Якщо на фоні нашої фотографії зображена сільськогосподарська тварина, можна визначити географічне місце фотографії на основі сільськогосподарської галузі. Якщо ми подивимося на карту США нижче, ми побачимо, що конкретну худобу вирощують у конкретних регіонах. Наприклад, на основі цієї карти, якщо на нашій фотографії зображена свиноферма, отже треба зосередити пошук навколо області Айова/Іллінойс.

http://www.radicalcartography.net/

Ще одним чудовим ресурсом геолокації природи є птахи, оскільки вони часто з’являються на фотографіях відкритої місцевості. Використання безплатного додатка, наприклад Merlin Bird ID від Cornell, дозволяє нам ідентифікувати птаха за завантаженою фотографією.

Після того, як ми визначили вид птахів, наприклад, цей Яструб каштановобокий (Accipiter castanilius), ми можемо перейти на сайт Ebird.org, і переглянути на карті місце проживання цього виду.

Швидко стає очевидним, що цей конкретний вид птахів знаходиться лише в Західній Центральній Африці, що надзвичайно звужує коло наших досліджень. Тепер ми можемо поєднати аналіз птаха з аналізом місцевих рослин чи деревами на фотографії, та спробувати знайти область, яка відповідає зображенню.

Де це можна використовувати?

Якщо ви хочете потренуватися, рекомендуємо Quiz Time. Головоломки для щоденної перевірки часто включають пейзажі з рослинним життям для дослідження. Більш благородною справою була б програма Європолу Trace an Object. Європол публікує фотографії випадків експлуатації дітей (обличчя та торс дітей приховані на фото) і просить допомогти визначити, де було зроблено фото (або розрізнити деталі на фото). На цих фотографіях часто зображено лісисті зони, на яких можна використовувати підказки для встановлення геолокації по природних орієнтирах.

👉 Приклад дослідження рослин в розслідуванні Molfar: Страта цивільних громадян в Куп’янську: як воєнні злочини зс рф виправдовують пропагандисти (відео)

Якщо якийсь із цих методів допоможе вам у розслідуванні, напишіть нам про це на: [email protected]

Якщо у вас вже є напрацьовані методи (або кейси) встановлення геолокації шляхом аналізу флори та фауни – ми можемо їх опублікувати з вашого дозволу. Адреса для зв’язку та сама.

Зв’язатися з нами