Мікрочипи для війни проти України: як росія обходить санкції за допомогою Казахстану?

Передумови розслідування: 20 вересня 2022 року в мережі з’явилась інформація про те, що Казахстан затримує російські вантажівки з товарами із ЄС. Це вельми цікава ситуація, якщо знати контекст події. У перший день літа 2022 року Казахстан почав вести політику “доброї волі стосовно рф та рб”. “Добра воля” полягала в тому, що уряд Казахстану тимчасово призупинив заборону перечіпляти контейнери до російських та білоруських тягачів до 1 січня 2023 року. Уряд Казахстану зробив такий крок у відповідь на аналогічне скасування заборони перечіпляння вантажівок з боку рф. 

Аж раптом: Казахстан на офіційному рівні спиняє вантажівки російських перевізників, затримує водіїв, відбирає у них особисті документи, та вимагає дозвільних документів на вантажі, видані європейським перевізником. Оскільки у російських водіїв таких документів немає, і такий обмін документами навіть не передбачений, це означає тільки одне: уряд Казахстану навмисно спинив транзит вантажівок.

Навіщо? Які саме товари везли в вантажівках, та чому уряд Казахстану пішов на конфронтацію з рф через ці товари? Розповідаємо у нашому розслідуванні.

Загадкові товари та криваві російські гроші: яку продукцію рф імпортує через Казахстан? 

Джерела Molfar повідомили, що вантажівки, які застрягли на кордоні, могли бути наповнені товарами подвійного призначення. Тобто такими товарами, які повністю або частково можуть бути використані для військових цілей. За неперевіреною інформацією, російські перевізники імпортували через Казахстан здебільшого побутову техніку та електрообладнання, деталі яких потрібні для створення механізмів крилатих ракет та іншого високотехнологічного важкого озброєння. 

Схема працювала наступним чином: 

  • через конкретну казахстанську юридичну особу проходила оплата товарів у Європі;
  • оплата товарів передбачала їх відвантаження з європейського складу до кордону з Білоруссю;
  • після проходження кордону вантаж перечіпляли на російські або білоруські вантажівки;
  • після цього товари мали б їхати в Казахстан;
  • але їхали в російську федерацію.

Це можливо завдяки тому, що Казахстан входить до Євразійського економічного союзу (ЄАЕС). Тому товари, за які сплатили мито за ставками Єдиного митного тарифу ЄАЕС при ввезенні в Казахстан, можуть вільно переміщуватися єдиною митною територією ЄАЕС (Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизія та росія) без повторного митного оформлення

Проте довіряти інсайдерам можна тільки на рівні гіпотези. Тому ми вирішили перевірити цю інформацію, і провести власне ґрунтовне розслідування. Одним реченням результат звучить так: інсайдерську інформацію вдалось підтвердити. Далі розповідаємо всі відомі нам деталі. 

Збільшення постачання з Казахстану до росії

У травні 2022 року у російських мережевих магазинах з'явились телефони Samsung, призначені для казахстанського ринку. Також у червні завод телевізорів Samsung у Калузі частково відновив роботу, але вироблена продукція йтиме лише на експорт до Казахстану, Киргизії, Узбекистану та інших країн.

У липні у мережевих магазинах “М.Відео”, re:Store, Wildberries та “Связной” з'явилися MacBook, завезені з Казахстану шляхом паралельного імпорту.

Тобто висновок дуже простий: у російських магазинах почали з’являтися санкційні товари. Якщо вони є в сегменті звичайних користувачів, значить вони є і в сегменті військового сектору. Для підсанкційної росії, яка веде агресивну війну проти України, це найбільш нагальне питання. Бо все високотехнологічне озброєння країни-агресора має у своєму складі західні технологічні компоненти.

Ми дослідили зростання певних груп товарів, які росія імпортує через Казахстан. Ці товари можуть використовуватись для оснащення та переоснащення військової техніки – про це повідомляють журналісти Washington Post.

“Міністр торгівлі США Джина Раймондо заявила, що санкції США змушують Росію використовувати комп’ютерні чіпи з посудомийних машин і холодильників у певному військовому обладнанні”.

Звісно ж це далеко не всі “здобутки” росіян, окрім цих товарів, вони імпортують через Казахстан ще й специфічне обладнання. Яке, скоріше за все, буде використано виключно для потреб оборонного сегмента промисловості. 

Зростання експорту електронних інтегральних схем з $0,1m до $4,5m означає зростання у 45 разів. В умовах ескалації конфлікту на території України закривати очі на такі схеми паралельного імпорту не можна в жодному разі. Це прямий обхід санкцій задля продовження війни та геноциду українського народу. 

При цьому ми хочемо звернути увагу на те, що росія – важливий торговий партнер Казахстану. У своєї статті для видання The National Interest Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв написав, що Казахстан та росія підтримують особливі відносини двосторонньої співпраці, але разом з тим Казахстан визнає територіальну цілісність України – як і переважна більшість країн світу.

Якщо розкласти це на прості складові, матимемо лише два пункти:

  • Казахстан залежить від рф у сфері торгових відносин;
  • Казахстану не хочеться мати відношення до війни росії проти України.

Ці два твердження також гарно ілюструють наступні графіки.

Тобто майже 40% товарів Казахстан отримує від рф, а доля товарів з Казахстану у рф складає лише 9%. Виходячи з цього, можна зрозуміти політику Казахстанського уряду: вони не хочуть, щоб імідж їхньої країни росія використовувала для досягнення свої фашистських військових цілей. Саме тому вони зупинили вантажівки на кордоні.

Проте ми також знаємо про торгово-економічну залежність Казахстану від росії, тому логічно припустити що уряд Казахстану не піде на подальшу конфронтацію з урядом рф і, через деякий час, поступиться своїми принципами задля збереження добробуту всередині країни. 

Для України це означає наступне: на рівні військово-політичного керівництва треба вести перемовини із представниками країн-союзників України для блокування схем паралельного імпорту через Казахстан, які використовує росія для обходження санкцій. 

Одним зі способів блокування схем може бути ведення санкцій проти окремих юридичних осіб. Команда Molfar дослідила казахстанські юридичні особи, через які росія завозила найбільшу кількість товарів на свою територію.

Разом з тим введення санкцій проти окремих юридичних осіб є лише тимчасовим рішенням, яке ускладнює процес паралельного імпорту, але не розв’язує проблеми. Ніхто не заважає росії відкрити нові юридичні особи в Казахстані та продовжити паралельний імпорт підсанкційних товарів. Тому політичні сили країн-союзників України у співпраці з військово-політичним керівництвом України мають шукати комплексних шляхів протидії російським “схемам обходу”.

Яким саме людям належать наведені в останньому графіку компанії ви можете дізнатися за цим посиланням. В повній версії розслідування також подано більше деталізованої інформації, отриманої в ході розслідування схем паралельного імпорту у російську федерацію через Казахстан.

Висновки: росія зацікавлена в продовженні війни

Команда Molfar дуже сподівається, що після цього розслідування ракетних обстрілів України стане менше. І що росіяни отримають чергову сильну відповідь від України та західних партнерів, яка значно ускладнить чи навіть зробить неможливим подальше створення високотехнологічної важкої далекобійної зброї. Адже вся російська зброя зібрана із західних компонентів. Це цілком реально – залишити росію без зброї. Для цього навіть не потрібно вводити війська на її територію, лишень правильно блокувати постачання товарів і своєчасно викривати схеми обходу санкцій. 

Щоб отримати додаткову інформацію чи офіційний коментар щодо проведеного розслідування, напишіть нам на: [email protected]

#Білорусь #Москва #аналітика #Казахстан
Зв’язатися з нами