Хто і як ділився думками про прес-марафон Зеленського – боти, прихильники та противники у YouTube

Найбільш шумною подією в українському медіаполі у листопаді став прес-марафон президента Зеленського. Серед іншого гарант заявив, що став об'єктом медіа-атак. Медіа-бої йшли й у коментарях трансляцій марафону — можливо, бої з фейковим супротивником.

НВ Бізнес та агентство бізнес-розвідки Molfar проаналізували всі коментарі під трьома найпопулярнішими YouTube-трансляціями прес-марафону Володимира Зеленського.

Контекст. Що і як рахували. Ми порахували кількість профілів та коментарів на момент закінчення трансляції прес-марафону Володимира Зеленського на трьох найбільших (за кількістю переглядів трансляції)YouTube-майданчиках українських ЗМІ —Радіо Свобода, ТСН та Україна24. Також ми проаналізували дати реєстрації користувачів, що залишили коментарі, на майданчикуYouTube і, перечитавши всі репліки і втративши віру у співгромадян, визначили їх тональність. Коментарі були згруповані за категоріями: нейтральні до президента, позитивні для президента та негативні щодо нього. У підрахунку враховано лише дії користувачів у коментарях під відео, але не в чаті трансляції (чат трансляції не дав нам можливості оперативно визначити дати реєстрацій користувачів, що було важливо на першому етапі роботи).

Аномальна активність нових користувачів

Нам вдалося зібрати такі дані про профілі коментаторів під відеозаписами більш ніж п’ятигодинного прес-марафону президента на трьох каналах YouTube (де ці відео набрали найбільшу кількість переглядів):

Відео № 1. Радіо Свобода (450 тисяч переглядів, 1165 коментарів з 913 профілів на момент аналізу);

Відео № 2. ТСН (346 тисяч переглядів, 1332 коментарі з 1025 профілів на момент аналізу);

Відео № 3. Україна24 (559,9 тисяч переглядів, 1355 коментарів з 1076 профілів на момент аналізу).

Більшість профілів, які залишали коментарі під цими відео, зареєстровані у 2020 та 2021 роках. Частка таких коментаторів під першим відео становила сумарно 24,2%, під другим — 26,1%, третім — 27,8%.

При цьому аномально високою виявилася кількість користувачів, які завели акаунти у листопаді 2021, тобто провели на YouTube менше місяця. В середньому близько третини коментаторів, які завели акаунти на YouTube протягом одинадцяти місяців 2021 року, зробили це в листопаді, перед марафоном.

«Можемо спостерігати аномальну активність з реєстрацією нових акаунтів. Припускаємо, що це фейки, враховуючи, що користувачі з готовими акаунтами зазвичай не схильні реєструвати нові для коментарів під одним відео», — каже CEO Molfar Артем Старосєк.

Як коментували марафон на каналі Радіо Свобода

Всього відео трансляції прес-марафону на YouTube-каналі Радіо Свободи і користувачів налічують 1165, з них 125 коментарів на акаунтах, зареєстрованих у 2021 році та 29 коментарів від профілів користувачів з листопада.Коментарі користувачів розподілилися так:

 • Нейтральні коментарі (коментарі про якість трансляції, загальні висловлювання тощо) — 163.
 • Коментарі, з негативними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 351.
 • Коментарі, з позитивними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 621.
 • Нерелевантні — 30.

Цікаво, що значна частка позитивних коментарів на адресу президента пов’язана з негативними коментарями на адресу журналістів, які запитують главу держави (поширені характеристики — «гієни», «шакали», «продажні журналюги»), проти яких, на думку коментаторів, Зеленський тримав удар. Окрема підкатегорія позитивних коментарів — висміювання, критика та образи журналіста Юрія Бутусова (особливо коментаторів зачепило те, як він пив воду), негативні висловлювання на адресу Савіка Шустера, Дмитра Гордона, Михайла Ткача, а також олігархів, гроші яких, на думку коментаторів, «відпрацьовували» учасники прес-марафону.

Також значна частина позитивних коментарів на адресу Зеленського — слова підтримки президенту без будь-якої смислової прив’язки до тем, що обговорюються: «Наш президент!!!», «Кращий Президент!!! Красавчик!!! Ми за Вами! ✨», «Ай да молодец ПРЕЗИДЕНТ. Подяка! Пошана!» тощо.

Серед користувачів, які коментували трансляцію з облікових записів, зареєстрованих на YouTube у 2021, 71 залишили позитивний для президента коментар, 35 — негативний, 19 — нейтральний. Серед користувачів, зареєстрованих у листопаді 2021, позитивні коментарі на адресу президента залишили 18 разів, негативні — 5, нейтральні — 6.

Як коментували марафон на YouTube- каналі ТСН

Усього під відеотрансляцією прес-марафону на YouTube-каналі ТСН користувачі залишили 1132 коментарі. Коментарі користувачів розподілилися так:

 • Нейтральні коментарі (коментарі про якість трансляції, загальні висловлювання тощо) — 161.
 • Коментарі, з негативними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 268.
 • Коментарі з позитивними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 703.

Під цим відео набагато більше позитивних висловлювань про президента та його курс, а також спільні слова підтримки Володимиру Зеленському та його сім'ї. Також тут частіше ніж в інших аналізованих відео, де такі коментарі були поодинокими, зустрічається побажання до президента балотуватися на другий термін (11 коментарів) та фрази подяки без прив’язки до контексту прес-марафону: «дякую» (23 коментарі), «спасибо» (24 коментарі) та ін. Також, на відміну від поодиноких коментарів під іншими відео, тут користувачі частіше згадували про побудовані за Зеленського дороги та мости (10 позитивних коментарів), хвалили Наталю Мосейчук (11 позитивних коментарів), а також зізнавалися, що не голосували за Зеленського, але тепер або змінили думку повністю, або задоволені президентом, але незадоволені журналістами.

Коментарі користувачів, зареєстрованих у 2021 році, розподілилися таким чином: позитивні щодо президента та його курсу — 66, негативні — 60, нейтральні — 31. Серед користувачів, зареєстрованих у листопаді 2021, найбільше, 19 коментарів були позитивними; 10 коментарів виявилися негативними, 8 коментарів — нейтральними.

Як коментували марафон на YouTube -каналі Україна24

Всього під відеотрансляцією прес-марафону на YouTube-каналі Україна24 користувачі залишили 1355 коментарів. Коментарі користувачів розподілилися так:

 • Нейтральні коментарі (коментарі про якість трансляції, загальні висловлювання тощо) — 238 (тут у коментарях частіше, ніж на інших трансляціях задавалися запитанням, чому присутні не носять масок та питаннями карантину загалом)
 • Коментарі з негативними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 505.
 • Коментарі, з позитивними висловлюваннями на адресу президента, його курсу, чинної влади тощо — 612.

Порівняно з іншими відеотрансляціями, саме під трансляцією Україна24 Володимиру Зеленському частіше «прилітало від недоброзичливців». Найчастіше це були звинувачення у вживанні наркотиків (коментарі зі словами «кокс», «наркоман», «клоун» та їх похідними залишали 56, тобто — 11% від усіх негативних коментарів), відсутності логіки у відповідях та у брехні при відповідях.

Путін, Бурба, Вагнергейт та сором

Ми також підрахували, у позитивному чи негативному (для президента) контексті згадували коментатори Вагнергейт.

Так під трансляцією на YouTube-каналі Україна24 коментарі, в яких згадується Вагнергейт, Василь Бурба та спецоперація розподілилися таким чином:

 • позитивні для Зеленського — 124.
 • негативні для Зеленського — 19.
 • нейтральні — 9.

Під трансляцією на YouTube-каналі ТСН:

 • позитивні для Зеленського — 169.
 • негативні для Зеленського — 13,
 • нейтральні — 5.

Під трансляцією на YouTube-каналі Радіо Свобода:

 • позитивні для Зеленського — 138,
 • негативні для Зеленського — 39,
 • нейтральні — 3.

Більшість із позитивних для президента коментарів теми Вагнергейта — погрози та образи на адресу його опонентів, зокрема Юрія Бутусова.

Крім стандартного для всіх відео протиставлення «Зеленський / журналісти», де в позитивних коментарях Зеленського іноді порівнюють із левом, а представників ЗМІ — з гієнами та шакалами, хамами та «представниками найдавніших професій», частина коментаторів також активно згадувала Володимира Путіна.

Президент Росії згадувався у двох контекстах:

 • журналістам пропонували «так поводитися» / «спробувати так поводитися» з Путіним (що, на думку тих, хто залишив коментар, загрожує наслідком для ЗМІ) або поїхати працювати в Росію. Таких коментарів понад два десятки.
 • Володимира Зеленського порівнювали із Путіним. Зокрема, про Зеленського писали, що він «у спілкуванні застосовував манеру Путіна», «мімікою та жестами копіює Путіна», «наслідує Путіна». 10 подібних коментарів залишили під трансляцією на YouTube-каналі Україна24, 3 — під трансляцією ТСН, 5 — під трансляцією Радіо Свобода.

Найчастіше у коментарях до запису прес-марафону Володимира Зеленського зустрічалися такі слова та їх похідні:

 • Президент — 1185.
 • Журналісти / журналюги / журнашл**и — 502.
 • Зеленський — 449.
 • Бутусов — 321.
 • Сором/ганьба (позор) — 242.

https://biz.nv.ua/ukr/publications/hto-i-yak-komentuvav-pres-marafon-zelenskogo-komentari-na-youtube-novini-ukrajini-50200245.html

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами