Як працює фашистська пропаганда російського уряду під час загарбницької війни росії проти України

Росія напала на Україну, триває війна. Але народ Росії досі не розуміє масштабів катастрофи, люди не розуміють, що їх уряд у світі вже називають "фашистським", а їх "бойову спецоперацію" – тероризмом і геноцидом.

Чому так відбувається? Відповідь – російська пропаганда, пропаганда путінського режиму. Кремлівські ЗМІ навмисно перекручують інформацію "на користь політики уряду РФ". Усі незалежні ЗМІ ліквідовані.

На прикладі оперативних медіа розбираємо загальні прийоми “кремлівського мовлення”.

Фактчекінг

Одна й та сама новина може бути подана зовсім по-різному. Це називається "маніпуляцією фактами". Тому перше правило в епоху інформаційного тероризму звучить так:

«Кожна людина повинна опанувати навички фактчекінгу, навички перевірки інформації на предмет правдивості піднесення фактів»

Якщо людина сліпо довіряє одному каналу віщування, вона стає жертвою, якою маніпулюють за наперед складеними алгоритмами. Це призводить народ до диктатури та масових лих – що зараз світ і спостерігає в Росії.

Основні прийоми російської пропаганди з прикладами та спростуванням

1. Напівправда чи “дипломатична риторика”

Disney приостановила поставку своих фильмов в российские кинотеатры

В офіційному зверненні компанії сказано: “З огляду на неспровоковане вторгнення в Україну та трагічну гуманітарну кризу…” – тобто компанія Дісней чітко пояснила причину скасування прокату у Росії. У ЗМІ про причину вирішили замовчати, надавши людям лише загальний висновок із повідомлення Walt Disney Company. Аналогічно були зроблені заяви про закриття та припинення роботи інших міжнародних компаній – справжні причини замовчано.

Apple официально прокомментировала конфликт России и Украины

У новині міститься скріншот заяви, де компанія Apple використала слово invasion – “вторгнення, навала, посягання” (Росії на Україну). У той самий час у російському перекладі використано дипломатичне слово “конфлікт”.

Висновок: прикладів напівправди дуже багато. Більшість російських ЗМІ діють за принципом: в оперативних зведеннях напівправда, у тексті статей здебільшого факти. Тобто людям подають новини в таких каналах, як Telegram, у вигляді напівправди без посилання на текст статті з новиною. А при пошуку новини та відкритті її на сайті того ж медіа виявляється, що сенс послання зовсім інший. ЗМІ просто розраховують на людську лінь і масований потік новин, які люди не відкриватимуть, обмежившись лише “готовими оперативними зведеннями”. 

2. Спотворення, перекручення фактів

Сенатор предложил ужесточить ответственность за пропаганду войны

Заклики людей #нетвойне називають "пропагандою війни" і загрожують посилити покарання за їх використання. Уряд РФ не визнає початок відкритої загарбницької війни, називаючи дії РФ в Україні "спецоперацією". За таким самим принципом уряд Росії заборонив увесь тираж газети, де на головній смузі надрукували гасло «НЕТ ВОЙНЕ».

В ЛНР сообщили о шести обстрелах со стороны ВСУ

Оскільки медіа не мають права називати “спецоперацію” війною, відповідно вони можуть публікувати лише дії українських солдатів у відповідь на загарбницьке вторгнення армії РФ. У новинах не говорять про те, що дії солдат ЗСУ оборонні.

УВКПЧ ООН призвал прекратить нападки на россиян за рубежом из-за ситуации на Украине

ООН закликало Росію припинити обстріл мирного населення на території України та негайно зупинити будь-які воєнні дії на території України. Спікери Кремля піднесли це інакше: нібито обстрілюють виключно населення Росії, а отже й вимоги ООН належать виключно до мирного російського населення. Також "президент путін" під час офіційної телефонної розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном заявив, що обстрілів чи бомбардувань міст України немає.

Россия прекращает поставки в США ракетных двигателей, сказал Рогозин: "Пусть летают в космос на своих метлах"

Спотворення фактів – Америка відмовилася від російських космічних розробок через введені санкції щодо РФ за початок відкритої війни та геноциду українського народу. Більше того, про припинення закупівлі ракетних двигунів у Росії в США говорили ще з кінця серпня 2021 року. Уряд Росії підніс заборону на закупівлю як своє власне рішення, назвавши це “відмовою від поставки”.

Песков о закрытии "Эхо Москвы": это решение акционеров, собственников, станция нарушила закон, если собственник захочет восстановить работу радиостанции – это возможно

Радіостанцію закрили через опозиційні висловлювання на адресу російського уряду, який напередодні затвердив поправки про позбавлення волі за “фейки о ВС РФ”. У той самий час “фейками” уряд РФ називає будь-які висловлювання, які не збігаються з офіційною позицією. Тобто ці поправки повноцінно ліквідували усі зародки незалежних ЗМІ в Росії.

— В Минобороны РФ рассказали о причинах пожара вблизи Запорожской АЭС

Російський уряд назвав причиною пожежі "диверсію та провокацію збройних сил України". При цьому в офіційних джерелах є відео прямої трансляції з камер АЕС, де безпосередньо видно, що пожежа виникла в результаті обстрілу станції російськими танками.

Висновок: спотворення фактів це основний прийом російської пропаганди. Спотворювати факти простіше та безпечніше, ніж брехати. Інфоприводи завжди реальні, от тільки трактуються вони на користь і на виправдання терористичної політики РФ щодо "братських народів". Перевіряти факти слід шляхом фактчекінгу – знаходити першоджерела, а якщо це неможливо, то перевіряти новини у різних джерелах із кількох країн. 

3. “Виправдувальна риторика”

Лавров назвал санкции Запада для России налогом на независимость

Ніхто не загрожував незалежності Росії. Україна ніколи не мала технічної можливості реалізувати відкриту агресію проти ядерної наддержави Російської Федерації. Більше того – Україна під час підписання Будапештського меморандуму в 1994 році відмовилася від ядерної зброї з метою заручитися підтримкою наддержав, зокрема Російської Федерації. Уряд РФ веде загарбницькі дії щодо України з 2014 року, які 24 лютого 2022 року переросли у повномасштабну терористичну війну проти українського народу.

Путин заявил, что все поставленные в ходе спецоперации на Украине задачи успешно решаются

Виправдання “президента путіна” перед народом з метою приховати реальний стан справ, що виник через розв'язання відкритої війни проти України. Уряд РФ приховує навіть кількість вбитих солдатів – більшість з них будуть значитися “назавжди зниклими” завдяки мобільним пересувним крематоріям. За загальними оцінками, Росія не досягла жодних результатів загарбницької операції – про це публічно свідчать як помилково опублікована стаття про перемогу Росії, так і початок мобілізації в РФ. 

США и покорный им украинский режим делают ставку на максимальное затягивание конфликта, отметил Нарышкин

Виправдання, мета якого – звинуватити Україну у виконанні вимог США та зняти з уряду РФ провину за “затягування конфлікту”. Україна не виконує наказів США – такі ствердження є частиною пропагандистського блоку уряду РФ. "Затягування конфлікту" насправді ж –  це опір українських збройних сил, які ціною свого життя захищають народ та суверенітет своєї держави від загарбницьких військових дій РФ.

Висновок: "виправдувальна риторика" – це маніпулятивний психологічний прийом. Санкції можна назвати "податком на незалежність", і тоді люди починають сприймати інформацію не як покарання світової спільноти за неспровоковану війну проти сусідньої суверенної держави, а як несправедливі дії світу за бажання "зберегти незалежність". Багато фактів з вуст пропагандистських політиків можуть бути подані через маніпуляції людськими почуттями. Мета "виправдувальної риторики" уряду РФ завжди одна – обманним шляхом підтвердити правильність терористичної загарбницької політики Росії, закликаючи до первинних інстинктів самозбереження народу.

4. Брехня

Шойгу: Российская армия принимает все меры для сохранения жизни мирных жителей

Відкрита брехня – російська армія веде вогонь по мирних об'єктах у центрі міст. Найбільша площа в Європі – площа Свободи у центрі Харкова – була обстріляна російськими ракетами. 

Раніше «РИА Новости» публікували заяви про те, що українська армія сама обстріляла площу свого міста, але через абсурдність подібних тверджень видалила будь-які згадки про цю подію. Попередньо повідомлення було опубліковано в оперативному Telegram-каналі «РИА Новости», а потім видалено. Така тактика дозволяє виключити можливість доказової публікації брехні через веб-копії сторінок, що зберігаються у відкритому доступі на сайті.

Однак аналогічна новина була опублікована в інших пропагандистських медіа. Після цієї атаки Президент України Володимир Зеленський назвав Росію державою-терористом.

Розслідування Bellingcat довело, що вибух на площі Свободи в Харкові спричинений потраплянням російської ракети «Калибр», яка виробляється в РФ виключно для потреб російської армії.

Лавров считает, что Запад вынашивает планы насчет ядерной войны

Відкрите розпалювання ненависті. У зв'язку з неуспішністю бліц-операції із захоплення території України, “президент путін” першим видав указ про приведення ядерної зброї в бойову готовність. 

Володин написал, что Зеленский покинул Украину. По его словам, депутаты Верховной рады рассказали, что не могут попасть к Зеленскому во Львове - теперь он в Польше.

Ці та інші подібні заяви регулярно публікують російські пропагандистські медіа з метою спровокувати паніку в Україні або показати "боягузтво українського президента" своєму народу. Жодна із заяв не спростовується навіть після чергового відеозвернення Володимира Зеленського із Києва. 

Очевидец рассказал РИА Новости, как украинские войска обстреливали дома в Мариуполе, чтобы обвинить Россию

Ці та інші відео записуються за участю найманих акторів. З початку війни їх було зроблено багато, тому їх автори почали помилятися – так, один і той самий актор “побував на острові Зміїному, а потім здався в полон під селом Петрівське”. Виробництво фейків – частина російської пропаганди.

Уряд Росії наполегливо стверджує, що українці вбивають самі себе, а вони лише рятують мирний народ. При цьому стріляючи ракетами по цивільній інфраструктурі. А оскільки українцям не подобається, як їх рятує, “президент путін”, уряд РФ загрожує почати “рятувати Україну” за допомогою ядерної зброї

Украинские националисты не дают мирным жителям покинуть Мариуполь, боятся, что будет некем прикрыться, рассказал РИА Новости представитель угрозыска ДНР

Ця заява є чистою брехнею, російські військові самі блокують створення “зеленого коридору” – про це вже з'явилося оперативне розслідування. Подібні заяви дуже легко перевіряються, але сама їхня наявність – дає пропагандистам право написати новину. Розрахунок на те, що через велику кількість інформації люди не перевірятимуть факти.

Украинская ракета попала в многоквартирный жилой дом в Киеве 

Це брехня. Міжнародне розслідування довело, що це не могла бути українська ракета – через позиції розташування ЗСУ, що унеможливлюють таку траєкторію, через відсутність ракет для ураження наземних цілей та через механізм самознищення ракет, що відхиляються від курсу. Росія обстрілює житлові будинки і бреше, що це не вони. 

Висновок: пропагандисти брешуть дуже часто. Брехати легко і зручно, але з часом допускається багато помилок. Принцип брехні дуже простий: якщо російські військові підірвали будинок – слід написати, що це зробили українські націоналісти. Якщо росіяни не йдуть на переговори – слід написати, що це українці відмовляються приймати. Принцип такий самий як у дитячій пісочниці: Ванька кинув пісок в очі іншому хлопчику, і одразу ж каже що він сам це зробив. В інтернеті інформацію легко перевіряти, але масований потік брехні дуже часто не піддається перевірці, бо після спростування однієї заяви робляться десятки нових.

Згодом автори брехні починають вірити у власні слова. Це завжди закінчується погано. Це погано закінчилося для уряду фашистської Німеччини, це погано закінчиться для терористичного уряду фашистської Росії.

Зв’язатися з нами