Що не можна знімати під час воєнного стану на камеру?

Перед вами фотоінструкція, вона ж чек-лист, по якому обов'язково треба перевірити відзнятий матеріал на етапі монтажу, тобто перед публікацією. Від обачності та відповідальності контент-мейкерів буквально залежать життя людей та цілісність стратегічних об’єктів, воєнної техніки тощо. Це дуже важливо: нам відомі неодноразові випадки коригування ракетних та артилерійських обстрілів по необачно опублікованих фото й відеоматеріалах. 

Не допомагайте ворогу, інакше вас судитимуть та каратимуть як зрадників та ворожих коригувальників! 

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Що НЕ можна знімати під час війни?

❗️ Матеріал підготовлено в рамках допомоги мистецькому гурту Spiv Brativ. Проста перевірка зафільмованих кадрів перетворилась на повноцінну інструкцію для майбутніх контент-мейкерів, дотичних до воєнної тематики. Дякуємо за звернення!

Номер військової частини та назву військового об'єкта, елементи геральдики, сині таблички

За цією інформацією можна знайти координати дислокації військових, по яких ворог здатен завдати ракетного удару.

Блокпости та місця дислокації військових

Поширення цієї інформації може знизити безпеку наших військових. 

Номери та позначки на військовій техніці та цивільних машинах, що паркуються на території військового об’єкта

За позначками можна дізнатися, якому підрозділу належить техніка, а в деяких випадках ще й знайти координати дислокації військових.

Позначки на службових автівках інших служб, наприклад, пожежників

За позначками можна знайти координати дислокації військових, пожежників, рятувальників тощо.

Обличчя працівників інших служб, оскільки через них можна ідентифікувати місце знімання
Вид з вікна військової будівлі

На виді з вікна можуть бути нетипові споруди, по яких легко ідентифікувати місця дислокації військових.

Об’єкти на горизонті, за якими можна дізнатися локацію

Наприклад, на території військової частини стоїть церква, яку видно через паркан. Ця церква – чудовий орієнтир для встановлення геолокації військової частини. 

Техніку, яка є в нас в одиничних екземплярах

Наприклад, бойові машини HIMARS. Або ж техніка, позаду якої є об’єкти, що по них можна встановити місцезнаходження машини. Також не можна знімати техніку, про передачу якої офіційно не повідомлялося у ЗМІ.

Обличчя військових

Коли знаєш обличчя людини, можеш знайти її соцмережі, за соцмережами можна знайти ПІБ та дату народження, а далі отримати дані про службу. Коли знаєш, до якої військової частини належить людина, можна також дізнатися ПІБ інших військових у соцмережах. На їх сторінках часто є матеріали, за якими ворог здатен ідентифікувати місце дислокації військової частини.

Прізвище, звання та знаки військового підрозділу

Той самий ризик, що був зазначений вище.

Якщо у відео людина називає якусь чутливу інформацію (місце дислокації, кількість техніки, плани тощо), то окрім вирізання звуку, треба замалювати губи (чорним прямокутником), бо по губах можна прочитати інформацію
Нестандартні об’єкти які можна знайти за допомогою пошуку по картинках в інтернеті та визначити місце дислокації військових
Загальні відеоплани, де можна підрахувати кількість техніки, боєприпасів: з цією інформацією ворог може коригувати свої плани наступу та розвідки
Специфічні позначки на будівлях, адреси будівель: знаки можуть видати інформацію про дислокацію військових у будівлях
Досі активне державне/комунальне підприємство, де знаходяться працівники: є ризик деанону та ракетної/артилерійської атаки на об’єкт
Документи, плани та карти з планами: з цією інформацією ворог може коригувати плани наступу та розвідки
Квадрокоптерні знімання місцевості біля дислокації військових: такі кадри можуть видати місце дислокації військових, бронетехніки, систем ППО тощо
Місця виробництва боєприпасів та налаштування техніки, у тому числі дронів та їх вибухових компонентів

Це може видати дислокацію військових, скорегувати ворожі плани наступу та оборони, дати можливість ворожій пропаганді звинуватити Україну у використанні заборонених міжнародним законодавством озброєнь. Приклад що НЕ можна знімати.

Роботу військової техніки, за краєвидом можна дізнатися координати дислокації техніки та військових

Приклад що НЕ можна знімати.

Місця прильотів

Поширення таких матеріалів може дати коригувальну інформацію для наступних ворожих атак. Приклад того що НЕ можна публікувати. 

Роботу ППО

Поширення таких матеріалів може дати коригувальну інформацію для наступних ворожих атак, у тому числі й на системи ППО.

Якщо суворо дотримуватись вимог цієї інструкції, виявиться що краще взагалі нічого пов’язаного з воєнною тематикою не знімати й не публікувати. І ця думка не позбавлена сенсу. Проте всі ми розуміємо, що фото та відео про війну в Україні є основою інформаційної боротьби. Тому сприймайте, будь ласка, цю інструкцію як правило що змушує військових постійно носити бронежилет та каску під час перебування на позиціях. Це не гарантія безпеки, але це дійсно зберігає життя. Так само з фільмуванням у воєнний час: навіть заблюрені кадри можуть бути корисними для ворогів. Проте якщо ви дотримались вимог цієї інструкції, і потенційна користь від публікації матеріалів перевищує можливі ризики – можете сміливо публікуватись.

👉 Більше про правила фільмування воєнних подій ви знайдете у відео на YouTube-каналі гурту Spiv Brativ. 

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

#Війна
Зв’язатися з нами