Російське в українських трендах: на яких музичних платформах найбільше російського контенту?

Десятками років росія витісняла все українське з українського ж простору. Вона вкладала у це багато рублів, а українці, за браком та відсутністю власного, покірно споживали те російське: кіно, літературу, музику. І якщо від російського кіно ми поволі почали відмовлятися з 2014 року, то ситуація з музикою є складнішою й по сьогодні. І сприяють цьому соціальні мережі: список “набуває популярності” або “рекомендоване” на Youtube чи масові тренди в TikTok під акомпанемент моргенштерна чи інстасамки.

OSINT-спільнота Molfar дослідила контент популярних серед українців музичних платформ й проаналізувала, як змінились їхні вподобання з початку цього року і по сьогодні. А також зʼясували, на якій музичній платформі українці продовжують слухати російські пісні.

Які музичні сервіси популярні в Україні

Youtube Music, Spotify, Apple Music, Deezer та Shazam — це найпопулярніші платформи для прослуховування музики в Україні станом на червень. До переліку долучили й Shazam, адже там можна стежити за чартами, а прослуховувати їх на Apple Music.

 За останні півроку 192,59к українців установили собі Spotify — цей сервіс є лідером за кількістю завантажень.  52,20к нових користувачів приєдналися до Youtube Music, ще близько 10к— у Deezer, 105,78к — завантажили Shazam і ще 30,68к українців зареєструвалося на сервісі Apple Music — згідно данних сервісу Sensor Tower.  

ТОПи музичних платформ в Україні: яка частка російського контенту там

Чарти найпопулярніших музичних платформ демонструють загальну тенденцію споживання музичного контенту українцями. І навіть після 24 лютого, далеко не всі ТОПи музичних платформи складаються тільки з українських композицій. 

Проаналізувавши ТОП-100 пісень на кожній з популярних музичних платформ, ідентифікуючи кожну композицію за країною, яку представляє її виконавець. Відтак, найбільше контенту українського походження зараз на Youtube Music — 76%, Deezer— 61%, а найменше — Shazam і Spotify — по 38% кожен.  

Чимало російського представлено у чартах Spotify — 48% та Apple Music —  27%. А на третьому місці — Shazam — 13%.

Аналізували контент у період з 02.08.2022 по 08.08.2022 (платформа Spotify та YouTube Music аналізувалась з різницею в три дні)

Як змінювались музичні вподобання українців (на прикладі чартів Youtube Music та Spotify)

Спойлер: ситуація поволі почала змінюватися з 24 лютого, щоправда, не так радикально й швидко, як би того хотілося. Та і далеко не в усіх сервісах. То що слухали українці від початку року та як змінювалися їхні вподобання видно на прикладі динаміки змін у чартах Youtube Music та Spotify.

ТОП-10 пісень, популярних серед українців у Spotify та Youtube Music на початку лютого складали виключно російські композиції. Але ситуацію поволі почала змінюватися після національного відбору до Євробачення — української музики додалося і в Youtube, і в Spotify легендарною “Stefania” гурту Kalush Orchestra та їхнім фітом зі Skofka “Додому”.

Повномасштабне вторгнення росії в Україну дало потужний поштовх відмовлятися від російського музичного контенту. Українці в Youtube Music почали слухати композиції, відповідні настроям: Океан Ельзи —  “Не твоя війна”, tiktok-кавер “Доброго вечора, ми з України”, “Батько наш — Бандера”, котра вже встигла “полюбитися” російським пропагандистам, “Я солдат”, “Марічка”, “Ой, у лузі червона калина” та інші.

 У Spotify ситуація у перші дні після вторгнення особливо не змінилась: до двох пісень гурту Kalush додалася ще “Вова, ;%аш їх” і пісня ”Тримай” Христини Соловій. 

З кожною жахливою новиною про російський терор потроху ситуація в музичних чартах змінювалась. Найбільш помітно це у тенденціях Youtube Music. Наприклад, після новин про цинічний зрив росіянами евакуації з Ірпеня на Youtube Music було ще 4 російські пісні в чарті, тоді як на Spotify у трендах їх було аж 8. Після теракту в Кременчуці на Youtube Music вже не було жодної російської композицій в рейтингу — така ситуація на цій музичні платформі і наразі. Але на чарти Spotify ні події в Бучі, Ірпені й Маріуполі, ні теракт у ТЦ Кременчука чи Вінниці не вплинули — в українських ТОПах там регулярно були присутні російські композиції.  

  1. Як змінювалися чарти Youtube Music (GIF)
  2. Як змінювалися чарти Spotify (GIF)

Кожна друга пісня в українському ТОПі Spotify — російська

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну Spotify призупинив діяльність в росії, обмеживши перед тим можливість там оплатити преміумпакет. А, наприклад, менш популярний Deezer з 24 лютого і по зараз для їхніх чинних користувачів з України відкрив безплатний преміумдоступ. Та на ситуацію загалом це фактично не вплинуло — платформа Spotify наймасовіша серед українських користувачів. Але й ситуація зі російським контентом там чи не  найгірша  — український рейтинг очолює російська композиція, а ще 45 входять до ТОП-100. Тобто, майже кожна друга пісня з чарту — російська.

Частка російського контенту з чарту ТОП-100 музичних сервісів

То що, це українці в Spotify продовжують слухати російську музику? Чи все ж, алгоритми штучного інтелекту сервісу, який так хвалили за персоналізований підбір нових рекомендацій, виявилися не такими розумними? Бо підсовують російське, розраховуючи, що це може сподобатися споживачам українського контенту. 

Ніхто й не казав, що відмова від російського контенту буде радикальною, зважаючи, що досі українці десятки років дивилися під новий рік “блакитні вогники”, російські мюзикли з українськими виконавцями у ньому. Проте усвідомлення, чим небезпечне є  споживання російського, призвело за поступового витіснення такого контенту.  Йдеться не лише про  маніпуляції, ІПСО, просування кремлівських наративів та комплексу меншовартості, а й про гроші. Адже кожне прослуховування російської пісні — це заробіток, а як наслідок — російські податки, котрі перетворюються на ворожі ракети.  

  За час повномасштабного вторгнення росії українці почали створювати власний контент, різний за жанрами, темами, якістю. Але таке витіснення російської культури — то перший етап до формування власної.  

Molfar

Зв’язатися з нами