Світове турне двигунів “Мотор Січі”: як Богуслаєв продовжував торгувати з рф через Туреччину та інші країни

“Пенсіонер, інвалід І групи”, зрадник й колаборант з росією, ексдиректор “Мотор Січі” Вʼячеслав Богуслаєв хоче повторити “успіх“ Медведчука — проситься з українського СІЗО в обмінний фонд, бо хоче до росії. Нагадаємо, в жовтні торік СБУ затримала Богуслаєва за колабораціонізм, заарештували і його майно, яке оцінили в 1 млрд$. І це лише те, що стосується цінностей в Україні. Бо тим часом його син, Олександр Богуслаєв, продовжує володіти розкішними апартаментами у Франції та ОАЕ. 

У жовтні торік Molfar публікував першу частину розслідування тісних стосунків Богуслаєва з рф.

Тоді ми аналізували його колабораціонізм через посередництво Китаю та Куби. Проте продовживши розслідування, побачили ще більше схем, завдяки яким підприємство “МС” продовжувало успішно постачати двигуни до рф. Для цього Богуслаєв і Ко. використовували компанії з  Туреччини та інших країн як посередників. Навіть використав фейкове утворення “днр” як “прокладку”. 

Про те, як Богуслаєв продовжував торги з росією під час війни — розкажемо в цій публікації.

“Моторсічівські” лопаті як лакмусовий папірець

Ударний гелікоптер Мі-24 з лопатями українського виробництва. Фото: Facebook/Ігор Копитін

До грудня 2020 року для українського виробництва важких вертольотів Мі-24П та МСБ-8 металеві та композитні лопаті опорного гвинта замовляли в росії за ціною у $800-900k за комплект. Єдиним виробником таких лопатів у рф є Казанський вертолітний завод, який входить до холдингу АТ “Вертольоти росії” (АО “Вертолеты России”). Згідно з митними накладними, постачанням займалося, зокрема, російське АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”), у якому компанія “Мотор Січ” мала частку, також імпорт лопатей відбувався через компанії в ОАЕ. До слова, АТ “Борісфєн” у цьому розслідуванні з'являтиметься неодноразово, бо є одним із ключових елементів брудних богуслаєвсько-російських схем.

Вертоліт МСБ-8

 Взимку 20-го у Запоріжжі відбувся перший політ вертольотів Мі-24П та МСБ-8 з “моторсічівськими” лопатями. Випробування минули успішно. У травні 2021 року Богуслаєв оголосив, що “Мотор Січ” отримала сертифікат на виробництво металевих лопатей, і вже до кінця 21-го року планується сертифікувати композитні конструкції. Це був гарний привід пишатися вітчизняним авіавиробництвом. 

 Згодом для Богуслаєва ці ж таки лопаті стануть лакмусовими папірцями й покажуть на чиєму боці Богуслаєв насправді. На початку повномасштабного вторгнення до Богуслаєва як до керівника “Мотор Січі” звернулися українські військові й попросили дати військової техніки для оборони країни. Але натомість Богуслаєв наказав зняти лопаті з вертольотів та сховати документацію на них, щоб українські військові не змогли використати цю техніку для оборони країни. Про це розповів у інтерв’ю генпрокурор України Андрій Костін.

Торгівля з рф попри війну: через які країни здійснювались схеми та як?

Туреччина

Компанія “Мотор Січ” веде й офіційний, “білий” бізнес із Туреччиною. Наприклад, у 2021 році “Мотор Січ” уклала договір на постачання вертолітних двигунів з турецькою компанією “TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii” для їхньої нової розробки — важкого бойового вертольота T929 ATAK-II. “TUSAŞ” — це конкуренти “Bayraktar” на авіаційному ринку.  Ймовірно, ведення “білого” бізнесу з Туреччиною потрібен для того, щоб приховати інші, незаконні, схеми постачання комплектувальних елементів до росії. Про це — далі.

Пожежні вертольоти від росії для Туреччини

  “Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence Uluslararasi Tic. Ltd. Sti.”+ Богуслаєв = АО “Ютэйр Вертолетные Услуги” 

Липень-вересень 2022 року. “Мотор Січ” поставила до Туреччини 4 двигуни ТВ3-117ВМ, які використовуються у вертольотах Мі-28, Мі-8МТ та Мі-17.  Замовниками в 3-х транзакціях були вказана компанія “Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence Uluslararasi Tic. Ltd. Sti.”, а це взагалі дві окремі турецькі компанії, про що розповімо детальніше нижче.  Ще в одній — “amc services fzc”.

 Остання  — це компанія з Шарджі, ОАЕ, що займається обслуговуванням авіакомпаній і літаків. Вона закупила 1 допоміжний двигун “АИ-9В” для вертольота МІ-8АМТб, також 2 таких двигуни компанія закупила у 2021 році.

 Портом доставлення у всіх випадках була вказана москва. 

Листопад-грудень 2022 року. Маємо 8 транзакцій, в яких “Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence” продали російській фірмі АТ “Ютейр Вертолітні Послуги” (АО “Ютэйр Вертолетные Услуги”) уживані двигуни ТВ3-117ВМ та допоміжні двигуни АИ-9В, які були призначені до встановлення на цивільні вертольоти моделей Мі-8АМТ.

Мі-8АМТ

Це два важливі етапи постачань двигунів “Мотор Січі” до Туреччини (а фактично — до росії). Але можемо простежити важливу деталь: двигун ТВ3-117ВМ із серійним номером 7087852103203 “Мотор Січ” поставила до Туреччини в серпні 2022 року.

А вже у листопаді 2022 року турецька “Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence” відправила його до АТ “Ютейр Вертолітні Послуги” (АО “Ютэйр Вертолетные Услуги”) у рф. Єдиною різницею між цими постачаннями є призначення двигуна: у першій він призначений для встановлення на цивільний вертоліт Мі-8МТВ-1, номер RA-25489;  у другій —  на Мі-8АМТ, номер RA-22419.

Що це за “Thk Gokcen Havacilik Ikt. Isl. Ve Mgi Defence”?


THK Gоkçen Havacılık - компанія, заснована в 1925 році, котра надає послуги повітряного пожежогасіння, технічного обслуговування та ремонту авіаційної техніки, санітарної авіації. Має ліцензію оператора літальних апаратів на здійснення комерційних перельотів по території ЄС від Європейського агентства авіаційної безпеки.

 MGI Defence — компанія, котра займається продажем та орендою вертольотів для пожежогасіння. Флот компанії складається з МІ-8, МІ-17, МІ-26 та КА-32.


З цікавого: у березні 2022 президент “MGI Defence” Ідріс Тосундур (Idris Tosundur) був у складі турецької делегації, яка приїхала до Білорусі для обговорення перспектив співпраці між МНС Білорусі та Турецькою аеронавігаційною асоціацією — обговорили спільні зусилля з боротьби з лісовими пожежами за допомогою авіації в гірських районах Туреччини. Тоді від білорусів були Олександр Худолєєв, перший заступник міністра з питань надзвичайних ситуацій, та Тадеуш Курсевич, начальник управління авіації МНС.

 “MGI Defence”, маючи партнерство з “THK Gоkçen Havacılık”, виступають підрядниками по тендеру з оренди легких вертольотів: у вересні 2022 року один з вертольотів, російський Ка-32 з бортовим номером RA-31591, брав участь у гасінні пожежі у Туреччині та зазнав аварії — загинули 2 члени команди та 5 були поранені, серед них були росіяни та турки. Згідно з матеріалами судової справи з російського суду за 2020, на гвинтокрил з цим номером був встановлений двигун ТВЗ-117ВК виробництва “Мотор Січ” без товарного знаку. 


Згідно з митними накладними (1, 2) у 2022-2023 роках “MGI Defence” робила закупи у двох російських компаній: ТОВ “Абкан Еір” (ООО “Абакан Эир”) - блок прийомопередавача та радіомаяк для вертольотів Мі-8; та АТ “Ютейр Вертольотні Послуги” (АО “Ютэйр Вертолетные Услуги”) — цивільні вертольоти КА-32Т та Мі-26Т. Закупівля вертольотів відбулася у червні 2022 року, але вже у жовтні є запис про продаж вертольотів з тими самими реєстраційними номерами назад: від “MGI Defence” до АТ “Ютейр Вертольотні Послуги” (АО “Ютэйр Вертолетные Услуги”), за ціною на $6k нижче. Це може бути пов'язано з підвищеним попитом на вертольоти під час сезону лісових пожеж, який закінчується восени.

Але Туреччина — не єдина країна, через яку здійснювався незаконний продаж до рф двигунів та комплектувальних елементів “моторсічівського” виробництва. Використовуючи юрособи, створені в цих країнах, й використовуючи їх як “прокладку” Богуслаєв продовжував торгувати з рф, навіть після її повномасштабного вторгнення до України.

ОАЕ

— “Kaleidoscope FZE” = “Уральский завод гражданской авиации” (УЗГА)

Що постачали: запчастини до двигунів “ТВ3-117” виробництва “Мотор Січ” 
Останнє відоме постачання: 06.04.2022 рік, експортували частини для авіаційного турбореактивного двоконтурного двигуна Д-18Т виробництва “МС” (1, 2).

Linker FZE  = “Авиа-ФЭД-Сервис

Що постачали: запчастини та двигуни (ТВ3-117ВМ).

Останнє відоме постачання: 07.03.2023 рік. Експортували деталь для літака цивільного призначення, але ІЛ-76ТД — це цивільна модифікація важкого військово-транспортного літака.

— “MSB Helicopter FZE” = АО “Борисфен” = ООО “Аэротехсервис-филиал”

Що постачали: продавала деталі двигунів Д-18T АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”). 

Останнє відоме постачання:  2021-2022 рік. Придбані деталі двигунів у 2019 році “Борісфєн” продав ТОВ “Аеротехсервіс-філіал” (ООО Аэротехсервис-филиал).

Боснія та Герцоговина

— “Aero Engineering Solutions d.o.o.”  = ООО “Аэротехниксервис”

Що постачали: запчастини для ремонту гелікоптерів “Мі-8”, “Мі-8МТВ-1” та “Мі-171” (виробництва “МС” — зокрема). 

Останнє відоме постачання: з 2018 по липень 2022 року “МС” виконали 194 таких постачань на загальну суму $4.8m. Ось перелік відомих накладних.

— “D.O.O. Inzinjering-BN (BA)” = “Вертолетные комплексы и многофункциональные системы” 

Що постачали: запчастини для ремонту вертолітних двигунів ТВ3-117ВМ

Останнє відоме постачання: 03.03.2022 рік. Сума — $500k 

Китай

— “Medipost Trading Limited” = ООО “Питер-Моторсервис”, АО “ОДК–Климов”

Що постачали: 114 авіаційні двигуни марки ВК-2500-03 без встановлених покупних агрегатів БАРК-78 та СНК-78. 

Останнє постачання: з серпня по грудень 2020 року до Китаю було відправлено 67 двигунів загальною вартістю $29.6m.

Більше про місце Китаю у взаємозвʼязках Богуслаєва та рф читайте у попередньому розслідуванні Molfar.

Латвія

— “Sia Aeroservice”  = ООО “Питер-МС”, АО “Борисфен” 

Що постачали:  двигуни ВК-2500-03.  

Останнє відоме постачання: весь 2019 рік.  Експортували 70 двигунів ВК-2500-03 без встановлених покупних агрегатів на суму $33m.

Чехія

— “Aerotech Service S.R.O.” = “Ростовский Завод Гражданской Авиации №412” (РЗГА)

Що постачали: вироби для ремонту авіадвигунів “АИ-24”

Останнє відоме постачання: 2020 - 2021 роки (1, 2). 

Ізраїль

— “Turbochrome Ltd” = “Уральский завод гражданской авиации” (УЗГА)

Що постачали: частини авіаційного турбореактивного двигуна Д-18Т.

Останнє відоме постачання: 15.06.2022 рік. 

Ніким невизнане утворення “днр” і Сніжнянський машинобудівний завод (ДФ ООО “Авиатех")

На окупованій території Донеччини є Сніжнянський машинобудівний завод. Це один з відокремлених підрозділів ПАТ "Мотор Січ". У січні 2018 року Богуслаєв заявив, що через окупацію росіянами Сніжного,  завод передадуть в управління іншій компанії. Якій — він не сказав. Але додав, що “завод перебуває у повному підпорядкуванні й під повним контролем підприємства Мотор Січ”

Завод у Сніжному назвали донецьким філіалом ТОВ “Авіатех” (ДФ ООО “Авиатех)”. Контролюється він зараз партнерами Богуслаєва по бізнесу у росії. На заводі виготовляють деталі авіаційних двигунів (лопатки для турбін та компресорів). А ще роблять товари народного споживання: м'ясорубки, соковитискачі та  інше. 95% товару йде в рф. На VK-сторінці заводу зазначено, що він входить до ПАТ “Мотор Січ”.

У квітні 2021 року “Мотор Січ”, відправила 23 ящики з лопатками до ДФ ТОВ “Авіатех” (ДФ ООО "Авиатех") на загальну суму $859.6k. 

Сніжнянський машинобудівний завод (ДФ ТОВ “Авітєх”) у 2021-2022 роках експортував продукцію таким юрособам

“Avia Atlas Fze”, до слова, також закуповує продукцію “Мотор Січі” напряму й постачає товари українського виробництва до рф — АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”) та ТОВ “Волга-Дніпро ММ XVI” (ООО "Волга-Днепр ММ XVI). 

 У 2021-2022 роках ТОВ "Волга-Днепр ММ XVI" провадило закупівлю продукцію й у “Мотор Січ” також. А ще — в ТОВ “Авіатех Сєвєр” (ООО “Авиатех Север”), ТОВ “ДФ” (ООО "ДФ") та ДМЗ “Салют” (ГМЗ “Салют”).

Директором і власником “Борісфєна” і “Волга-Днєпр” є Петро Кононенко.

Петро Кононенко на фото — другий праворуч

 ТОВ “Авіакомпанія Волга-Днєпр” (ООО “Авиакомпания Волга-Днепр") — російська приватна авіакомпанія, котра займається вантажоперевезеннями. Належить партнеру Богуслаєва, Петру Кононенку. Має юрособу в ОАЕ — “Volga Dnepr Gulf FZC”. Згідно з FB-сторінкою компанії, ще в серпні 2022 року вона працювала в ОАЕ.

У лютому 2023 року СБУ опублікувала перехоплення розмов В’ячеслава Богуслаєва з “Петром Івановичем”, імовірно, Кононенком Петром Івановичем. На час розмови Кононенко був членом наглядової ради (акціонером) “Мотор Січ”. 

У липні 2021 року Богуслаєв питав у Кононенка, чи заплатив він Сніжнянському заводу за партію лопаток, чи йому треба переслати грошей. Сума угоди — 500m руб ($6.8m). Авіадеталі зі Сніжнянського заводу доставляли до “Борісфєну” автотранспортом. З розмови за березень 2022 року складається враження, що Кононенко сподівався, що російські війська окупують Запорізьку область, після чого він планував безперешкодно ввозити товари зі Сніжного до “Борісфєну” до рф через окупований Крим по окупованій території материкової України. 

АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”) і Кононенко

АТ “Борісфєн” — це компанія, що надає послуги з виробництва, ремонту, постачання, обслуговування авіаційних двигунів, зокрема ремонт авіадвигунів типу ТВ3-117 та постачання газотурбінних установок та запасних частин до них виробництва “Мотор Січу”. Обслуговує ФСБ. Згідно з декларацією за 2015 рік, Богуслаєв був там бенефіціаром. 

Засновниками АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”) були АТ “Мотор Січ” та ТОВ “Лосиний острів” (ООО “Лосиный остров”), засновниками останнього  й досі вважаються  Богуслаєв Вʼячеслав та Кононенко Петро. 

Той таки Кононенко проживає у рф на постійній основі, але досі є засновником чотирьох компаній в Україні, а його син Андрій — ще двох, одну з яких переписав на нього батько. А ще — 2 земельні ділянки та 12 об'єктів нерухомості у Запоріжжі. З 1 квітня 2023 року Кононенко знаходиться під санкціями РНБО України.

“Мотор Січ” регулярно закуповувала комплектувальні елементи в АТ “Борісфєн” (АО “Борисфен”) та продавала йому частини газотурбінних установок та інструменти для техобслуговування авіадвигунів до кінця січня-лютого 2022 року. Після початку повномасштабного вторгнення було ще 2 постачання напряму від “МС” до “Борісфєну” на запчастини від газотурбінної електростанції у вересні 2022. 

За місяць перед вторгненням “МС” зробив 16 постачань інструментів для технічного обслуговування авіадвигунів ТВ3-177ВМ серії 02, із приміткою, що вони ввозяться “для власних потреб Борисфену”. Фактично ж ця модифікація двигунів використовується для вертольотів Мі-8МТ (назва експортного варіанту — Мі-17).

То чим займаються в АТ “Борісфєн”?

Якщо коротко, то ця компанія ремонтує та проводить ТО на авіадвигуни для військових потреб рф:  двигуни Д-36 серії А, АИ-20М, АИ-24ВТ та АИ-9В — для федеральної служби військ нацгвардії рф (10. 2019 і 10.2020). А також ремонтують для подовження служби АИ-9 та авіадвигунів АИ-25 серії 2Е, встановлених на пасажирський літак Як-40 для ФДБУ "Спеціальний льотний отряд "росія" Управління справами президента рф (08.2022). Це те підприємство, що забезпечує перевезення повітряним транспортом російських посадовців та інших VIPів зі спецслужб рф або зс рф.

А оскільки “Борісфєн” закуповує комплектувальні елементи переважно у “Мотор Січ”, то запчастини українського виробництва мали використовуватися при виконанні “Борісфєном” цих робіт за держзамовленнями.

Як ще “Мотор Січ” продавала товари росії?

У період з 2016 по 2021 рік, аналізуючи російські судові справи, було зафіксовано 4 випадки співпраці “Мотор Січі” з такими російськими компаніями:

“Мотор Січ” після арешту Богуслаєва. Хто там зараз?

Наразі Богуслаєв під вартою. З 28 листопада 2022 року гендиректором ПАТ "Мотор Січ" призначили Олексія Нікіфорова.  Крім того, достроково припинено повноваження членів Наглядової ради, Голови та Членів Ради директорів. 

Членів наглядової ради “МС” перепризначили. Ними, зокрема, стали Сергій Корж, Юрій Пащенко, Юрій Шаповалов

Сергій Корж працював в КБ “Прогресс”, яке, згідно зі словами його брата, тісно співпрацює з “Мотор Січчю”. До того ж з 2015 по 2016 рік працював, власне, на “Мотор Січі”, коли його очолював Богуслаєв. 

Імовірно, брат Коржа — Руслан  —  колишній заступник міністра економіки та заступник директора з авіа та ракетобудівництва в Укроборонпромі, а згідно з інсайдом у 2021 році відвідував рф. 

Юрій Пащенко з 2014 по 2016 рік був заступником генерального директора з виробництва ДК “Укр­оборонпром”. З 2017 року — директором КП “НВК “Іскра”. Згідно з інсайдом, мав судимість. 

У  2019 році Пащенко входив у склад наглядової ради Запорізької політехніки, тоді коли головою цієї ради був В'ячеслав Богуслаєв. Потім, у 2021 році, він відвідував рф, а його місце тимчасової реєстрації у рф — м.Новосибірськ військове містечко, військової частини 22316 — “32-га окрема Ленінградсько-Павлівська Красонознаменна мотострілкова бригада” (“32-ая отдельная Ленинградско-Павловская Краснознаменная мотострелковая бригада”). До всього ж, продукцію КП “НВК “Іскра”, директором якої є Пащенко, можна вільно придбати в росії (1, 2).

Юрій Шаповалов (Шаповал) з 2010 по 2012 рік був депутатом Кременчуцької міськради. Продовжив політичну справу й у 2012 році — був нардепом Верховної ради України. 

Але його політична карʼєра постійно мала проросійський відтінок: з 2012 по 2014 рік він був “Партії регіонів”, з 2014 по 2019 рік — у фракції “Відродження”. Вже з 2019 року входив до депутатської групи за “За майбутнє”. А ще входив у склад групи “Воля народу” разом із В'ячеславом Богуслаєвим. До всього ж, відвідував росію після початку війни:  у 2017 та 2021 роках. Має адресу реєстрації в рф: “Красноярск Солнечный Бульвар д. 7, кв. 193”. 

Як бачимо, кожен із цих нових членів наглядової ради має звʼязок з Богуслаєвим та рф. То ж чи ефективне це перепризначення? Чи не продовжить нове керівництво тиху співпрацю з рф, в обхід санкцій, моральних принципів та кордонів?

Molfar продовжує стежити за дільністю “Мотор Січі” й надалі. Якщо у вас виникли питання з приводу цієї публікації чи маєте бажання ознайомитися із темою детальніше — пишіть нам на пошту: [email protected]

#Москва
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами