Удар в центрі Донецька ракетою Точка-У

Ключові факти розслідування:
1. Вибух справді відбувся, причина вибуху – застосування ракетного комплексу Точка-У.
2. Ракета, всупереч заявам російських ЗМІ, не була збита ППО.
3. Кількість постраждалих реальна.
4. Достовірно встановити якими військами було випущено ракету неможливо, причина – ракети типу Точка-У долітають до цілі, розвертаються на 90 градусів і б'ють рівно вниз.
5. Російські війська мали мотивацію для обстрілу – зрив запланованого мітингу українських матерів.
6. Виявлено явні нестиковки в часі – виходячи із заяв російських ЗМІ.
7. Виявлено докази підробки відео та звинувачень “проти ЗСУ”, опублікованих російськими ЗМІ.

Q&A

Вибух був, чи це постановка? – Вибух справді стався об 11:31 за МСК, що підтверджується великою кількістю різних фото та відео-матеріалів, дата та час яких відповідає події.

Чи застосовувався ракетний комплекс Точка-У чи це було щось інше? – Виходячи з маркування частин ракети, використовувався ракетний комплекс Точка-У.

Чи використовувався касетний снаряд? – Є підстави вважати, що використовувався касетний снаряд. Це відповідає маркуванню на корпусі ракети. Також виявлено від 4 до 7 місць розриву касет.

Чи збивало ракету ППО? – Попри заяви російських ЗМІ, однозначно ні. Корпус бойової частини розкривається на висоті 2250 м, випускаючи 50 суббоєприпасів (касет), та активує їх підривник. Виходячи з поведінки людей на відео одного з ударів, звук спрацювання ППО над Будинком Уряду був відсутній – перехожі зреагували вже на момент падіння касети. Сумнів викликає відсутність достатніх пошкоджень частин корпусу ракети та місця їх падіння.

Чи реальна кількість жертв? – Ймовірно, реальна. При вибуху однієї касети з неї хаотично вилітають 316 осколкових елементів, що спричиняє значну кількість руйнувань. Достовірно підтверджено 4 місця падіння та детонації касет, проте є непрямі докази для ще 3 локацій.

Чия це ракета? – Розрахувати траєкторію польоту по ударах касетних елементів неможливо, оскільки ракета вирівнюється на 90 градусів стосовно поверхні, відкривається і розкидає касетні бомби. Такі снаряди та комплекси є на озброєнні ЗСУ (стаття за квітень 2021). У 2014 році усі комплекси були зведені у 19-ту ракетну бригаду (пункт базування м. Хмельницький), яка безпосередньо підпорядковувалася командуванню сухопутних військ ЗСУ. Проте, з 2014 року Україна не має доступу до поповнення запасів снарядів та їх наявність на 2022 рік невідома. Крім того, всі наявні запаси ракет ще на 2014 рік мали сильно прострочений термін придатності, що ускладнює їхнє ефективне використання.

При цьому даний ракетний комплекс активно використовується збройними силами РФ, останнє відоме їх застосування – 15.02.2022 (за тиждень до нападу на Україну), під час російсько-білоруських навчань.

Тип та принцип дії зброї

За заявою російських ЗМІ та зі слів на відео, удару було завдано касетним снарядом з ракетного комплексу (РК) “Точка-У”, що підтверджується маркуванням на його руховій установці. Дальність польоту ракети з цього РК, враховуючи тип снаряда – до 70 км.

Даний тип ракет може нести різні типи бойових частин (у тому числі ядерні), проте, згідно з маркуванням на корпусі уламків двигуна була застосована 9М79К з касетною бойовою частиною 9Н123К (9М79-1К):

За заявою російської пропаганди, ракету було збито системами ППО. Проте сліди удару на асфальті на місцях падіння уламків хвостової частини снаряда, за винятком незначних подряпин, а також істотних пошкоджень корпусу самої ракети – не виявлено. Фото рухової установки та приладового відсіку, відповідно:

Приклад падіння аналогічного снаряду, де видно пошкодження асфальту, корпусу, та повністю ідентичне маркування:

На уламках, що впали у Донецьку, виявлено маркування снаряда, які вказують на його тип (9М79-1, серійний № – ВГ900574):

Локації удару та масштаби руйнувань

За заявою Міноборони РФ, снаряд був запущений близько 11:30 (МСК) і збитий приблизно о 12:00 (МСК), проте згідно з таймкодами на відео моментів удару (очевидно, після “удару ППО”, якого люди чомусь не помітили), час – 11:31 (МСК).

За даними міліції Донецька, метою удару був Будинок уряду, радіотелецентр та військкомат. При цьому уламки і так впали на площу перед будівлею Будинку Уряду (бул. Пушкіна, 34). 

За наявними фото та відео-матеріалами виявлено приблизно 5 локацій удару по місту:

  • Місце удару 1 б-р. Пушкіна, 31 (барбершоп BORODA) – пошкодження фасадів поранені на відео. Достовірно відома точка приземлення касети на асфальті перед будинком (фото 1);
  • Місце удару 2: Університетська, 28 (відділення Ощадбанку) – локалізація найбільшої кількості жертв. Достовірно відомі 2 точки приземлення касет перед входом до банку, виходячи з відео, вибухів було також 2 (фото 2 та 3);
  • Місце удару 3: Університетська, 26 – магазини ліворуч від Ощадбанку, де горіло авто між Lexus RX350 та Hyundai Sonata, а на протилежному боці вулиці постраждав помаранчевий автобус та тролейбус із людьми. Імовірно, виявлено 2 точки приземлення касет (фото 4 та 5);
  • Місце удару 4: зворотний бік Будинку Уряду, жертви невідомі. Є відео падіння касети та вибуху;
  • Місце удару 5: Університетська, 37 – на місці два палаючі авто та також пошкодження фасадів будівлі, точне місце удару невідомо;
  • Двигуна установка – місце падіння хвостового та приладового відсіків, а також рухової установки.

Місця удару по б-р. Пушкіна, 31 та вул. Університетська, 28 (місце удару 1 та 2 відповідно):

Кількість постраждалих, мотиви

Згідно з даними російських ЗМІ, внаслідок вибуху загинули 20 людей, ще 28 – отримали поранення. При цьому мотивом удару по Донецьку з боку РФ міг бути раніше запланований на цей день мітинг жінок Донецької області проти насильницької мобілізації чоловіків владою ДНР. Про це повідомила одна із мешканок Макіївки після події. За її словами, це була “показова акція нашої влади”, оскільки, "Пушилін не хоче, щоб люди наводили шум і рушили ТБ картинку про те, як донеччани хочуть відстоювати честь республіки, тому і вдарив у центр". Слова мешканки Макіївки підтверджують публікації та коментарі з групи VK “Чорний список Макіївки” від зневірених жінок (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8), а після події – поради не виходити на мітинг.

Абсурдні факти

Відео вибуху

Викликає питання відео моменту польоту та підриву снаряда, знятого на алеї на вул. Артема (48.004867, 37.804083). Через 500м від місця зйомки (точно вперед вулицею) в результаті виявлено частини ракети. Події у кадрі: загальні плани вулиці → пам'ятника Гурову → вид на порожню алею → звук вибуху → шум польоту → слова оператора: "летить, сука" → сигналізація спрацьовує і оператор повертає вліво. У цьому напрямі розташована найбільш постраждала Університетська вулиця, звідки і ведеться подальша зйомка:

Імовірно, відео постановочне та заздалегідь сплановане, оскільки зйомка починається до вибуху (зі статичними кадрами пам'ятника, вулиці та алеї), а оператор знімає на відеокамеру зі штативом.

Фейкові дані про плани обстрілу від ЗСУ

Після вибуху того ж дня російські ЗМІ почали оприлюднювати інформацію про отримання ноутбука ЗСУ. Першоджерелом виступив Телеграм-канал Народної міліції ДНР (фото1, фото2), причому фото ноутбука були зроблені годиною раніше (фото о 17:25, пост вийшов о 18:45 за київським часом). Як доказ навіть додається фото екрану монітора з презентацією ЗСУ та планами вибухів у Донецьку українською, проте російські пропагандисти не врахували, що в українській мові відсутня літера “Э”:

Розташування жертв перед вибухом

Виходячи з відео з відділення банку, де в результаті вибуху було найбільше постраждалих, люди стояли в черзі в закритому коридорі перед основним приміщенням працюючого банку. Отже, деяка частина відвідувачів не помістилася у коридорі та стояла на вулиці. Внаслідок вибуху сталася тиснява, і навіть після вибуху люди не могли пройти або впасти в приміщенні банку до того, як охоронець не відчинив двері:

Зв’язатися з нами