Українські діти, яких вкрала росія: скільки вже вивезено, хто за цим стоїть, місцеперебування дітей

З початком повномасштабного вторгнення в Україну, від агресивних дій російських військових померли тисячі цивільних людей. В одному лише Маріуполі за різними свідченнями загинуло від 20 до 87 тисяч осіб, і це не остаточні цифри. Додамо до кількості загиблих цивільних сім’ї, чоловіки у яких були примусово мобілізовані у ряди терористичних формувань так званих “лнр” та “днр”. І отримаємо наступне: десятки тисяч родин, що лишились без соціального захисту та перебувають в зоні ризику порушення прав людини з боку російської федерації. 

Окремо діти: якщо дитина має хоча б одного опікуна, когось із живих батьків чи родичів, тоді шанси пережити російську окупацію та залишитись на території України є. Але, на жаль, сиріти та діти, що на довгий час залишились без опіки на тимчасово окупованих росією територіях (ТОТ) – знаходяться у великій небезпеці.

OSINT-спільнота Molfar провела розслідування справи примусової депортації дітей з України, що нам вдалось з’ясувати.

 1. Російські урядовці за допомогою збройних формувань “днр” та “лнр” організували вивезення українських дітей з ТОТ до російської федерації. 
 2. Примусову депортацію дітей здійснює компанія «Детям в руки», яку очолює Марія Львова-Бєлова – уповноважена при президентові росії з прав дитини. 
 3. Штаб «Детям в руки» координує свою роботу на ТОТ безпосередньо з російським командуванням – для цього Марія Львова-Бєлова особисто відвідує ТОТ, де також зустрічається з ватажками терористичних формувань “днр” та “лнр”.
 4. Орієнтовна кількість вивезених дітей за словами Львова-Бєлової – 2000 осіб, вивезені діти знаходяться в одному з семи пунктів тимчасового базування на території рф, які ми ідентифікували по звітуваннях «Детям в руки». 

Що відбувається?

Примусова депортація людей є міжнародним злочином. Мова йде про дітей, це незахищені верстви населення, які фізично та юридично не можуть вплинути на ситуацію. Керівництво росії викрадає дітей, замаскувавши це під благодійність, гуманітарну ініціативу та порятунок знедолених. Останнє додає росії можливостей для маніпуляції своїм статусом держави-члена ООН, миротворця та “країни-спасителя” – і кидає пил в очі міжнародним організаціям. 

 • Офіційно міноборони росії заявляє про понад 300 тисяч дітей, що були примусово депортовані з ТОТ. Таку ж оцінку наводять інші російські джерела. 
 • Українські правозахисники підтверджують слова про 300 тисяч, і наголошують що кількість вивезених дітей може бути більшою, до 700 тисяч, хоча на офіційному рівні вдалось поіменно ідентифікувати лише 13 тисяч депортованих дітей. Дітей депортують у 57 регіонів росії, у тому числі на Сахалін.
 • Оцінку у 300-700 тисяч також підтверджують західні джерела, зокрема The Washington Post писав про 500 тисяч депортованих українців ще на початку травня.
 • З початку повномасштабного вторгнення з ТОТ було вивезено, за словами очільниці штабу «Детям в руки» Марії Львова-Бєлової, 2000 дітей. Хоча її слова не збігаються з офіційними звітуваннями самого штабу, що вказує на навмисне приховування фактів депортації. 

OSINT-спільнота Molfar наголошує на необхідності покарання причетних до викрадення дітей осіб, повернення депортованих дітей на територію України та подальшого розслідування цієї справи на міжнародному рівні. 

«Детям в руки»: як влаштована організація по депортації дітей в росію?

Організація «Детям в руки» діє в рамках організації “Русская Гуманитарная Миссия”, і використовує їх банківський рахунок для отримання пожертв, має два хаби у москві та ростові на дону. Згідно з юридичними даними, “Русская Гуманитарная Миссия” – це некомерційна організація, яка займається благодійністю.

Хронологія виникнення компанії: у новині за 06.04.22 з’являється перша згадка про штаб «Детям в руки», потім 14.07.22 з’являється новина про відкриття штабу «Детям в руки» в “днр” і вже в грудні 2022 звітується про відкриття штабу «Детям в руки» у Запорізькій області.

Розпочала місію Львова-Бєлова Марія, що є уповноваженою при президентові рф з прав дитини. Крім неї відомо про 14 людей, які пов’язані зі штабом «Детям в руки».

Марія Львова-Бєлова та 14 людей, пов’язаних зі штабом «Детям в руки»

Більшість з цих людей є громадянами російської федерації, пов’язаними з урядовими структурами. Наприклад, Олексій Петров радник апарату уповноваженого при президентові рф з прав дитини, координатор АНО “Русская Гуманитарная Миссия”. Він має адресу скайп, у назві якої присутнє згадування російської неонацистської організації Wotanjugend, яка проголошує фашистську філософію та ідеї рейху разом із расовою сегрегацією. Ніна Останіна, що є головою комітету з питань сім’ї, жінок та дітей рф – працює у держдумі рф, де лобіює ініціативи прилаштування в російські сім’ї сиріт з ТОТ. Також цікава співучасть Андрія Воробйова, губернатора московської області, який урочисто вручав громадянство рф дітям, перевезеним з ТОТ Львовою-Бєловою. Та В’ячеслава Духіна, заступника голови уряду московської області, який разом із Львовою-Бєловою брав участь в обговоренні з ватажками “лнр” перспектив усиновлення/прилаштування дітей-сиріт з ТОТ. 

Крім російських держслужбовців з організацією пов’язані приватні підприємці та керівники некомерційних організацій. Та представники уряду так званої “днр”. Федоренко (Щетникова) Елеонора Михайлівна, уповноважена з прав дітей у “днр”, та Толстикіна Лариса Валентинівна, міністр праці та соціальної політики "днр". Вони обидві були присутніми на зустрічі “Детям в руки” та ватажків “днр” у серпні 2022. 

Марія Львова-Бєлова, уповноважена при президентові росії з прав дитини
Президент росії володимир путін та Марія Львова-Бєлова
Зустріч штабу «Детям в руки» та ватажків “днр” у серпні 2022
Представники штабу «Детям в руки» на зустрічі із ватажками “днр”
Ватажки “днр” на зустрічі із представниками штабу «Детям в руки» 

Схема взаємодії фонду та бойовиків виглядає наступним чином: спершу силовики “днр” знаходять дітей. Це можуть бути діти-сироти, які стали такими у результаті агресивної війни росії проти України. Або ж діти, чиї батьки, згідно з указом окупаційної влади, були позбавлені батьківських прав. Після цього бойовики передають дітей в штаб «Детям в руки», який займається депортацією і подальшою долею дітей.  

На практиці схема побудована дещо складніше, і потребує участі у ній певної кількості проміжних організацій-партнерів.

Організації, пов’язані зі штабом «Детям в руки» 

Варто зазначити, що згідно зі звітом “Примусова депортація дітей у рф”, підготовленого Східною правозахисною групою та Інститутом стратегічних досліджень, російські батьки – кандидати на всиновлення мають пройти спеціальне навчання, де їм, зокрема, пояснюють тонкощі ідеологічного виховання українських дітей. Згадана ідеологічна “перепрошивка дітей”, а також примусова паспортизація та примусова зміна російськими прийомними батьками імені, по батькові та прізвища дитини порушують статті Конвенції ООН про права дитини. Йдеться про статті 8 та 21, які встановлюють зобов’язання держав поважати право дитини на збереження індивідуальності, включно з громадянством, ім’ям, сімейними зв’язками, не допускаючи протизаконного втручання.

Східна правозахисна група та Інститут стратегічних досліджень називають заходи примусової депортації дітей з ТОТ – геноцидом українського народу. 

Скільки дітей депортував штаб «Детям в руки» і де вони знаходяться?

З квітня по жовтень 2022 року відомо про 568 вивезених дітей, згідно зі звітуваннями штабу, проте зі слів Львової-Бєлової цих дітей більше – приблизно 2000 осіб.

Оскільки ми маємо справу з організацією із російської федерації, варто припустити що більшість депортацій були виконані непублічно, і жодних документів про такі вивезення ніколи не існувало й існувати не буде. 

Згадаймо про ту кількість людей, що загинули у перші місяці повномасштабного вторгнення. Це десятки тисяч сімей. А відповідно, і десятки тисяч потенційно депортованих дітей. Згадаймо про 300-700 тисяч дітей, що вивезли з України за оцінками обох сторін. І зробимо припущення, що при такій координації роботи та при такому залученні людських ресурсів, штаб «Детям в руки» вірогідно сприяв вивезенню значно більшої кількості дітей, аніж це заявлено у звітуваннях і записано зі слів Львова-Бєлової.

Пункти тимчасового перебування вивезених дітей на території рф (помічені червоним)

Згідно зі звітуваннями штабу, відомо про 7 пунктів тимчасового перебування вивезених дітей на території рф:

 1. Табір “Ракета”, Воронезька область.
 2. СанаторійПоляни”, Московська область.
 3. ТабірОрловчанка”, Орловська область.
 4. ДОК “Морская звезда”, Краснодарський край
 5. Табір “Горный ключ”, Чеченська республіка.
 6. Табір “Литвиново”, Московська область.
 7. Клініка доктора Рошаля та російська дитяча клінічна лікарня, москва.

В контексті місць тимчасового розміщення дітей, нам відомо лише про офіційні пункти, до яких дітей вивозили на “оздоровлення, лікування чи відпочинок”. Про конкретні родини, до яких віддавали дітей, інформації немає. 

Висновки: росіяни продовжують послідовний геноцид української нації

Цим розслідуванням OSINT-спільнота Molfar хоче допомогти у притягненні винуватців до відповідальності якомога швидше. Наше велике бажання, щоб на злочини викрадення дітей звернули увагу міжнародні організації, і детально розслідували їх, залучивши усі наявні для цього засобі. 

Ми маємо докази, що це не хаотична гуманітарна активність. Це послідовна політика переселення українських дітей на російські території: із залученням сили та зміною законодавства. 

Якщо ви маєте можливість вплинути на цю ситуацію, залучіть свої ресурси та зробіть це. Ми зі свого боку також сприятимемо активному просуванню розслідування у публічному просторі. Злочини такого масштабу не мають залишитись безкарними. Доки російське керівництво на державному рівні планує та реалізовує геноцид, в небезпеці не тільки діти-сироти. Загроза тяжіє над нинішнім та прийдешніми поколіннями. Загроза дуже близько. 

👉 Ви можете ознайомитись з додатковими матеріалами розслідування за цим посиланням

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

❗️ Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

#лнр та днр
Зв’язатися з нами