Закони, які ухвалила Верховна Рада України за 110 днів війни

В умовах воєнного стану дуже важко стежити за усіма законами, що їх приймає Верховна Рада. Наші друзі з Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) підготували огляд 100 законів, які встигла ухвалити Верховна Рада України з початку війни. Molfar з подякою пропонує вам цю інформацію до ознайомлення.

Попри воєнні розслідування і фактчекінг, збір інформації та підготовку бізнес-аналітики – команда Molfar займається дослідженням юридичного інформаційного поля. Нещодавно у партнерстві із медіа «Свідомі» ми зробили огляд на проблем запровадження судової реформи в Україні. Наші спеціалісти аналізують юридичні зміни в законодавстві також і для того, аби відстежувати динаміку змін економіки України за умов воєнного стану. Долучитися до інформації ви можете шляхом підписки на наше військове зведення: безплатна версія і платна версія, вона повна і коштує 30$ на місяць, половину з яких ми передаємо на допомогу Україні.

За 110 днів війни Верховна Рада України ухвалила понад 100 законів з різноманітних питань – від введення воєнного стану і змін трудового законодавства до встановлення винагороди за трофейну техніку та полегшення умов ведення бізнесу.

Пріоритетними напрямами стали

Аналіз роботи Верховної Ради вказує на декілька важливих тенденцій

  • Стабільність роботи. У пленарних засіданнях бере участь переважна більшість депутатів. За різними оцінками, це понад 300 осіб. Всі засідання і голосування відбуваються безпосередньо в приміщенні ВРУ. Відповідно, навіть в умовах воєнного стану робота Парламенту проходить у штатному режимі.
  • Зниження публічності. Після 24 лютого 2022 року висвітлення роботи ВРУ стало більш стриманим. Дата, час і порядок денний засідань не оприлюднюються, також відсутні поіменні результати голосування. Більшість засідань комітетів ВРУ проводиться в дистанційному режимі та у стислі строки. Такий режим оприлюднення інформації, за словами керівництва ВРУ, пов'язаний, передовсім, з вимогами безпеки.
  • Звуження поля для суспільного діалогу. З огляду на зниження публічності ВРУ і швидке проходження законопроєктів в комітетах, до їх розробки та оцінки не можуть ефективно долучатися громадянське суспільство та експерти. Враховуючи, що фокус парламентарів поступово зміщується з вирішення термінових завдань воєнного стану до більш стратегічних питань економічної стабільності і відбудови, необхідно розширювати можливості для збалансованого вироблення політик.
  • Збереження тиску громадянського суспільства. Попри зменшення публічності підготовки рішень, інститути громадянського суспільства продовжують впливати на формування порядку денного парламенту. Так, завдяки публічному розголосу був відкликаний проєкт закону про розширення прав командирів на застосування зброї до підлеглих. Після оприлюднення публічної заяви про неприпустимий тон комунікації Уповноваженого ВРУ з прав людини про воєнні злочини, Парламент висловив Омбудсмену недовіру. Разом з тим, гострі публічні дискусії можуть бути використані ворогом для дестабілізації внутрішньої політики, саме тому надзвичайно важливо відшукати нові можливості для змістовного діалогу і підготовки рішень.

НАКО буде продовжувати моніторинг законодавчої діяльності ВРУ та підтверджує свою готовність до ефективної співпраці. Дякуємо за увагу!

Зв’язатися з нами