Від “москви” до “Цезаря Кунікова”. Скільки кораблів втратила росія у Чорному морі?

05/03/2024

 

Десантні кораблі, флагман флоту, корвети, катери та навіть підводні човни. Це далеко не повний перелік найменувань типів кораблів, які втратила росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну. У цій статті Molfar аналізує судна, які втратила рф.

 

Які кораблі флоту рф вже знищили 

Патрульний корабель “Сєрґєй Котов” 

 

Про те, що потонув російський корабель “Сєрґєй Котов”, стало відомо 5 березня 2024 року. На борту, ймовірно, знаходився вертоліт Ка-29. Про успіх операції зі знищення російського судна повідомили в ГУР Міноборони України. 

 

Згодом в офіційних соцмережах ГУР виклали відео, яке підтверджує знищення корабля. З перехоплених розмов окупантів, під час удару по “Сєрґєю Котову”, стало відомо, що судно атакували 5 безпілотних катерів. У ГУР пояснили, що це були дрони "Magura V5". російський корабель зазнав пошкоджень корми, правого та лівого бортів.

Так виглядає “Проєкт 22160”. “Сєрґєй Котов” — один з таких кораблів

"Сєргєй Котов" — це патрульний корабель класу “Проєкт 22160”. Він призначений для патрулювання, моніторингу та захисту. Нині росіяни спустили на воду 4 таких кораблі, а ще два — будують. Всі вони базуються у Чорному морі. Серед них "Васілій Биков", "Павєл Дєржавін" та "Сєрґєй Котов" вже були атаковані українськими захисниками раніше. Лише "Дмітрій Роґачев" залишається не ушкодженим. Поки що.

 

Зазвичай їх оснащують гелікоптерною палубою та ангаром для одного гелікоптера Ка-27 або Ка-226. На озброєнні мають ракети "Калібр-НК" (ракета має кілька модифікацій, включаючи протикорабельні, земля-земля та підводні версії. Дальність може сягати до 2500 кілометрів), 76.2 мм артилерійською установкою подвійного призначення та інші системи оборони. 

 

У рф “Проєкт 22160” один з найсучасніших. Хоча корабель неодноразово критикували самі ж росіяни, мовляв, ніби в нього слабка броня, недостатня оборона та й загалом — ці кораблі не відповідають заявленим характеристикам. 

 

 

Малий ракетний корабель "Аскольд"

 

Корвет "Аскольд" або проєкт 22800 "Каракурт".  Не встиг вийти з корабельні як 4 листопада 2023 року зазнав удару українськими ракетами. Ймовірно, “Аскольд” залишився на плаву, та через значні ушкодження критичних елементів, його фактично треба будувати “з нуля”. 

“Аскольд” на передньому плані, праворуч. Трохи далі, ліворуч — “Циклон”. Кораблі одного “проєкту 22800”

"Каракурт" — це російська серія малих і багатоцільових кораблів. Мають на озброєнні ракети та артилерію. Такі кораблі можуть виконувати широкий спектр завдань від охорони акваторій до боротьби з ворожими кораблями та підтримки десантних операцій. "Каракурти" оснащені сучасними ракетними комплексами, зокрема тими ж "Калібр-НК”. Тобто виходить, що вони суттєвий елемент російського флоту. 

 

 

Знищення корабля “Цезар Куніков”

 

Великий десантний корабель "Цезар Куніков" Чорноморського флоту рф було знищено 14 лютого 2024 року. У цьому ударі також використовували морські дрони "Magura V5". Атаку здійснили спецпризначенці "Групи 13" ГУР МО України неподалік Алупки в тимчасово окупованому Криму. Корабель отримав критичні пробоїни по лівому борту і почав тонути. Рятувальна операція російської сторони успіху не мала. В результаті атаки загинула більшість екіпажу, чисельність якого становила 87 осіб​.

Великий десантний корабель “Цезар Куніков” Чорноморського флоту рф виходить із Севастопольської бухти окупованого Криму. Серпень 2021 року

"Цезар Куніков" – це один з великих десантних кораблів “Проєкту 775”, з кодифікацією НАТО класу Ropucha. Він мав водотоннажність 4080 тонн. Корабель міг вміщати до 500 тонн техніки та вантажів і 225 десантників. На озброєнні — дві 57 мм артилерійські установки АК-725, пускові установки реактивної системи залпового вогню Град-М і 44 пускові установки переносного зенітно-ракетного комплексу Стріла-2.

 

 

Як потонула “москва”

 

Потоплення російського крейсера "москва" стало однією з найважливіших подій у контексті оборони України проти російської агресії. Це сталося завдяки влучному застосуванню українських ракет "Нептун". Для росіян це стало несподіванкою і серйозним ударом. Буквально.

 

Крейсер "москва" був флагманом чорноморського флоту рф. Цей корабель відігравав ключову роль у морських силах росіян. Тому вважається, що затоплення цього корабля стало ударом по військовому потенціалу росії особливо в регіоні Чорного моря. 

Як тонула “москва”. Джерело фото: OSINTTECHNICAL З TWITTER

"москва" великий ракетний крейсер проєкту 1164 "Атлант". На його озброєнні ракетна зброя, зенітні ракетні комплекси та артилерія. Цей корабель також забезпечував обороноздатність півдня росії.  Потоплення "москви" показало вразливість навіть найбільш захищених елементів російського флоту перед українською ракетною зброєю.

 

Один з вцілілих матросів крейсеру казав у приватній розмові матері, що корабель рухався на Одесу. Нібито вони планували операцію з висадки десанту, який мав захопити місто.

 

 

Загальний аналіз втрат російського флоту

 

Аналіз втрат російського флоту показує, що удари були нанесені по широкому спектру морських сил. Знищено малі й великі кораблі, які виконують різноманітні функції, від десантних операцій до патрулювання. 

 

Серед найбільш вразливих виявились катери та десантні катери, що свідчить про високу ефективність українських засобів оборони. Втрати великих десантних кораблів та фрегатів знижують спроможність агресора до проведення широкомасштабних морських операцій, що має довготривалі стратегічні наслідки для російського флоту. 

 

Загальна кількість знищених російських кораблів складає 13 одиниць. Серед них найбільше десантних катерів — 25%.Приблизно 16% з потоплених суден — великі десантні кораблі. Це критично важливі для морських сил агресора. Ці кораблі забезпечують доставлення великої кількості військ, техніки та матеріально-технічних засобів безпосередньо на берег.

 

Методологія дослідження

 

Дані про російський флот аналітики Molfar збирали у декілька етапів: з російського сайту про Чорноморський флот та використуваючи дані про ураження та потоплення кораблів було знайдено на різноманітних новинних сайтах, Telegram-каналах, а також були переглянуті відеозаписи з місць подій. Під час аналізу не брали до уваги кораблі, які перебувають на ремонті або є частиною забезпечення флоту.

 

Все це дозволило скласти повну картину втрат російського флоту в Чорному морі з початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року по 15 лютого 2024 року.

 

Загалом, виявлено 184 військових кораблів Чорноморського флоту росії, до яких було приряджено 6 великих десантних кораблів та принаймні один протидиверсійний катер. Було уражено 51 одиницю, що становить приблизно 21% від загального числа. З них 12 кораблів було повністю потоплено, що складає 23,5% від усіх уражень. Серед уражених суден особливо виділяються катери різного призначення — 19 одиниць, з яких 8 було потоплено.

 

Окупація Криму у 2014 році стала поворотним моментом, коли росія значно збільшила військову присутність у регіоні, включаючи авіацію, берегові ракетні комплекси, засоби ППО та, звісно, кораблі. росіяни ввели в експлуатацію 3 фрегати "адміральської" серії, 4 малі ракетні кораблі проєкту "Буян-М", декілька патрульних кораблів типу "Васілій Биков" та 6 підводних човнів​.

 

Ми продовжимо стежити за тим, що відбувається з російським флотом у Чорному морі. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#аналітика #Крим #Безпілотники
Зв’язатися з нами