Що не так із МАГАТЕ?

Команда Molfar публікує огляд діяльності міжнародної агенції з атомної енергетики (МАГАТЕ). Згідно з матеріалами нашого розслідування, вдалося довести зв’язки агенції з рф, повторювання пропагандистських наративів на користь кремля, ігнорування порушення норм радіаційної безпеки та навіть замовчування аварій, які сталися з провини російської федерації. 

Матеріали нашого розслідування також були взяті в роботу видавництвом Tokar.ua – команда Назаря Токаря опрацювала наше розслідування, доповнила його власною інформацією і представила у форматі відео:

Оригінальний текст розслідування доступний 👉 за цим посиланням.

*Якщо ви хочете ресерч іншою мовою – напишіть нам про це на [email protected]

Що таке МАГАТЕ?

Часто у новинах ми чуємо про МАГАТЕ та активність цієї організації, пов’язану з атомною енергетикою. Ми дослідили роботу МАГАТЕ і те, як вона діє під час повномасштабної війни в Україні. Для початку треба згадати, що це за організація, і чому про неї постійно говорять.

МАГАТЕ – це міжнародна незалежна агенція з атомної енергетики при ООН, до неї входить 175 країн-учасниць. МАГАТЕ було створено 1957 року для співпраці та контролю за мирним використанням ядерних технологій. Серед 12 держав-засновниць, які розробляли статут агенції, був і радянський союз. З 1991 року правонаступником СРСР у всіх органах ООН є російська федерація, що посіла його місце й тут. МАГАТЕ займається питаннями співробітництва у сфері ядерної енергетики та стежить за тим, щоби мирний атом лишався мирним. Керівними органами МАГАТЕ є Генеральна конференція та Рада керівників. До складу конференції входять представники всіх держав-членів МАГАТЕ, її засідання проводяться щорічно, а до складу ради керівників входять 35 держав, і протягом 2017-2022 років одним із членів ради був представник росії. 

Згідно зі Статутом, одним із завдань МАГАТЕ є контроль за нерозповсюдженням ядерної зброї. Україна після розвалу СРСР мала третій за об’ємами ядерний потенціал світу, і після його знищення Україна підписала угоду про гарантії з МАГАТЕ. З 1998 року вся ядерна діяльність України була поставлена під суворий контроль цієї організації.

Фінансування МАГАТЕ

Основою бюджету МАГАТЕ є внески країн-учасниць. Основним критерієм для розміру внесків є платоспроможність країни, але жодна з країн не може робити внески понад 22%. 

З 2018 року росія відповідала за три відсотки бюджету, при цьому вона може впливати на ключові рішення агенції через заступника директора організації. Крім того, на 2020-2023 росія виділяє майже 700 тисяч доларів на рік для підготовки спеціалістів із країн, що планують використовувати російські технології в атомній енергетиці, а також 400 тисяч на рік для проведення навчальних заходів. 

МАГАТЕ та замовчування проблем 

Попри війну проти України, колосальні міжнародні санкції та інші види тиску, росія продовжує бути членом МАГАТЕ. Навіть більше. Росія досі може впливати на рішення МАГАТЕ. І така форма влади ставить під загрозу всю світову безпеку. В цьому твердженні немає перебільшень. Розглянемо нещодавні приклади.

The Washington Times: росія приховала вибух ядерної крилатої ракети Бурєвєстнік (Skyfall)

У серпні 2019 року під російським Архангельськом стався вибух. Лише за офіційними даними п’ятеро людей загинуло одразу, двоє померло згодом від гострої променевої хвороби, і ще четверо отримали високі дози опромінення. За даними розвідки США, вибух стався під час підіймання з дна моря крилатої ракети Бурєвєстнік із ядерним двигуном. Через неконтрольовану ядерну реакцію стався викид радіації. До цього ракета понад рік лежала на дні Білого моря, куди впала після невдалого випробування на початку 2018-го.

Дві баржі, які досі випромінюють високі дози радіації на березі Білого моря (відео)

Дві баржі, на яких ймовірно транспортували залишки ракет після інциденту, росіяни на кілька місяців покинули на березі моря біля села Ньонокса. Радіаційний фон у місці, де стояли забруднені радіацією баржі, сягав 700 мікрорентгенів на годину, що у 14 разів вище за допустиму норму (Допустима норма радіаційного фону у приміщеннях — до 50 мкР/год). На своєму сайті МАГАТЕ публікує звіти про аварії у різних країнах, з 2000 року було опубліковано 14 звітів. Але серед них дивним чином немає даних про вибух у Ньоноксі.

За допомогою МАГАТЕ, російська федерація створила видимість коректної роботи своїх ядерних об’єктів. Попри те, що МАГАТЕ повинна контролювати все мирне використання атомної енергетики країною, з тридцяти шести російських ядерних об’єктів агенція може інспектувати тільки один. Виникає питання, чому міжнародна комісія погодилася на такі умови, адже правила мають бути єдиними для всіх членів-учасників? Але це було б невигідно росії, нехай це і порушує міжнародні домовленості. А тому на ці порушення закривають очі. МАГАТЕ не може дати відповіді на головне питання щодо своєї відповідальності: що насправді відбувається із російським ядерним сектором? Агенція не виконує прямих функцій, не висловлює занепокоєння тим, що не знає, як працюють і чи працюють взагалі десятки ядерних об’єктів на території росії. Парадоксально, але країна-терорист впливає на рішення організації, що навпаки – мала б контролювати її дії.

Порівняйте кількість реакторів в Україні та на росії: 5 проти 37. Поза межами рф нікому невідомо, що відбувається на 36 із 37 російських реакторів. Ми достеменно не знаємо, чи російські АЕС насправді працюють, чи вони давно неактивні? Можливо, замість мирного атому їх використовують у військових цілях? Можливо, деякі з об’єктів знаходяться у критичному стані? Це може бути загрозою не тільки для росії, а й для всього світу. Бо наслідки Чорнобиля відчули в усьому світі. А скільки таких потенційних “Чорнобилів” може статися і сталося у рф – нікому невідомо. 

Ставлення МАГАТЕ до рф

— ЧАЕС

9 березня 2022 року, після захоплення Чорнобильської АЕС росіянами, МАГАТЕ повністю втрачає зв'язок з усіма системами моніторингу на станції. Відновити зв'язок із ЧАЕС вдалося аж 11 травня. Що відбувалося на станції протягом двох місяців – достеменно невідомо. У квітні, під час окупації ЧАЕС, МАГАТЕ публікує дуже обмежені дані, запевняючи, що рівень радіації є “нормальним”. Після деокупації МАГАТЕ проводить місію на ЧАЕС, підтверджуючи попередні звіти. Але Greenpeace проводить власне розслідування й звинувачує МАГАТЕ у заниженні результатів. Слідча група Greenpeace виявила, що рівень радіації в місцях, де базувалися росіяни, принаймні втричі перевищує оцінки, опубліковані МАГАТЕ і відповідає рівню ядерних відходів.

Взагалі, МАГАТЕ має складні й давні стосунки з ЧАЕС. 1990 року Юрій Костенко входив до комісії Верховної ради, що розслідувала причини й наслідки чорнобильської аварії. За його словами, українська комісія дійшла висновку, що персонал станції, якого звинувачували у непрофесійності, працював абсолютно правильно, згідно з отриманими від керівництва інструкціями. І коли, на їхній погляд, робота реактора погіршилася, вони натиснули кнопку заглушки реактора ланцюгової реакції. Але замість того, щоб реакція припинилася, відбувся вибух. Тому, що це не помилка операторів, а вади конструкції реакторів РВПК (реактор великої потужності канальний). Всупереч тому, що МАГАТЕ звітувало саме про помилки операторів, як основну причину аварії. І коли до України приїхав тодішній гендиректор МАГАТЕ Ганс Блікс (Ганс Мартін Блікс, директор МАГАТЕ, 1981-1997), українська комісія надала докази й висловила невдоволення нефаховою позицією представників МАГАТЕ. Але МАГАТЕ так і не підтвердила дані цих звітів про вади реакторів.

— ЗАЕС

Також рф окупувала найбільший ядерний об’єкт у Європі – Запорізьку АЕС. І продовжує свій ядерний терор – ядерно-небезпечні матеріали потрапили в руки озброєного ворога, який намагається шантажувати ними Україну Це небачений раніше тип ядерного тероризму, а його наслідки можуть мати глобальний вплив на екологію й безпеку нашої планети.

Зараз, ми бачимо на прикладі, що ядерно небезпечні об'єкти можуть бути об'єктом ядерного тероризму. А це може послужити прикладом для радикальних угруповань по всьому світові, що готові рівнятися на російських терористів. Росіяни нехтують всіма нормами цивільного права – працівників ЗАЕС допитують, катують, зі станції вивозиться обладнання. Також терористи зробили нечуване – облаштували на території ЗАЕС бойові позиції. Це суперечить будь-яким правилам ведення війни, безпеки мирних об’єктів і навіть просто адекватності. Росіяни прикриваються ядерними реакторами, запускаючи ракети, бо знають що назад їм не прилетить. 

25 травня на виступі на Давоському економічному форумі гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі робить сенсаційну заяву, що на ЗАЕС зберігається 30 тонн плутонію та 40 тонн збагаченого урану, придатного для виготовлення ядерної зброї. Варто зазначити, що в цій заяві Ґроссі майже дослівно повторює російську пропаганду, яка заявила про це раніше. В Енергоатомі заявили, що плутоній та збагачений уран, які можна використати у військових цілях, ніколи не зберігалися на Запорізькій АЕС. Натомість уран і плутоній є у вигляді відпрацьованого палива, що зберігається на ЗАЕС, але воно аж ніяк не підходить для створення зброї.

У відповідь на заяви Ґроссі, ексміністр охорони довкілля та ядерної безпеки Юрій Костенко пояснив, що з 1998 року саме МАГАТЕ несе відповідальність за відсутність в Україні ядерних матеріалів, зокрема, високозбагаченого урану та плутонію, придатних для військових цілей. МАГАТЕ щорічно підтверджує у своїх доповідях дотримання Україною зобов’язань щодо виключно мирного використання ядерного матеріалу, який знаходиться під її контролем. Тому, на думку, пана Костенка, Ґроссі не мав права робити подібних заяв, і це свідчить, що він або є некомпетентним, або його інспектори, які 24 роки здійснювали контроль за українськими АЕС, брехали, що в Україні відсутні високозбагачений уран та плутоній.

За словами ексміністра, цього об’єму палива достатньо для виготовлення чотирьох тисяч ядерних боєголовок. Також залишається невідомим, як і навіщо Україна могла б накопичувати такі запаси під тотальним контролем. 

23 березня директор МАГАТЕ заявляє, що численні консультації не дають результату й треба терміново допустити на українські АЕС комісію з МАГАТЕ. При цьому він забуває додати, що частина працівників комісії, яких він планував направити до України, має російські паспорти. Тобто росіяни мали їхати на українську АЕС, захоплену росіянами, щоб інспектувати її. Це МАГАТЕ не турбувало. Також процес сильно затягнувся через те, що росія вимагала надсилати комісію до АЕС не через Київ, а через Москву, але врешті росіяни дозволили МАГАТЕ їхати через Україну. 30 серпня місія МАГАТЕ у складі 14 працівників прибула до Києва. Серед її членів немає росіян, але також туди не було включено українців, натомість є представники Литви, Польщі, а також дружніх росії КНР та Сербії. Росіяни домоглися виключення з комісії експертів з США і Британії, заявивши, що вони "несправедливо упереджені", а Ґроссі назвав це місією з "переважно нейтральних країн”. 

У червні МАГАТЕ заборонило представниці Україні виступати на конференції з доповіддю про джерела випромінювання в зоні проведення Операції об’єднаних сил. Натомість росія була широко представлена на конференції як доповідачами, так і керівниками секцій.

Росіяни в МАГАТЕ

Йдемо далі: представники рф в МАГАТЕ – фігуранти кримінальних справ, що притягувалися до відповідальності. На додаток – ці люди не мають компетенції для своїх посад у складі комісії. Щонайменше троє російських високопосадовців так чи інакше впливають на роботу МАГАТЕ і навіть керують нею. Координацією співпраці з МАГАТЕ від імені рф займається Росатом, 2020 року представники рф взяли участь у 340 заходах МАГАТЕ, 11 з яких було проведено на території росії.

— Чудаков

Міхаїл Чудаков, з 2015 року він є заступником генерального директора МАГАТЕ та керівником її Департаменту ядерної енергії. До цього він двадцять років працював у Росатомі, російській державній корпорації з атомної енергетики. Він має доступ до чутливої інформації щодо стану українських атомних електростанцій. Як він розпоряджається цими даними, і куди вони потрапляють від нього, ми не знаємо. Чудаков родом із Дніпра. Окрім того, у 90-х він був членом Націонал-більшовицької партії росії, яку заснували Едуард Лімонов і один з апологетів російського фашизму – Олександр Дугін. Ось як виглядав прапор цієї організації. Саме Дугіна адвокат Ілля Пономарьов назвав одним із винуватців масового вбивства Захисників Азовсталі в Оленівці. 

Ще у березні Greenpeace закликав МАГАТЕ звільнити Чудакова, а також негайно пояснити, яку роль він виконує в агенції. У звіті Державної інспекції з ядерного регулювання України зазначається, що після окупації Запорізької АЕС російськими військами на початку березня, туди прибули 11 представників Росатому. Ці дані підтверджує Greenpeace. У звіті йдеться: “Провідна атомно-енергетична корпорація Росатом, що веде комерційну діяльність по всьому світові, разом зі збройними силами своєї країни бере участь у незаконному захопленні та окупації Запорізької АЕС в іншій державі.” Зі схожими заявами виступили представники Енергоатому України.

Окрім Greenpeace, Польща також вимагає прибрати росіян з усіх посад у МАГАТЕ. Міністр клімату та навколишнього середовища Анна Москва надіслала офіційний лист голові МАГАТЕ з проханням відсторонити росію з усіх органів організації через війну. Але це ні на що не вплинуло. 

— Ульянов

Міхаїл Ульянов – з січня 2018 року є постійним представником рф при міжнародних організаціях у Відні та повноважним представником рф. Зокрема, при МАГАТЕ. Саме він 19 серпня у твіттері написав “жодної пощади українцям”. Згодом він видалив цей твіт і намагався виправдовуватися. Саме Ульянов був одним із тих, хто готував комісію МАГАТЕ для відвідування Запорізької АЕС.

— Олексій Ліхачьов

Третій росіянин, Олексій Ліхачьов, є директором російської корпорації Росатом. Він від імені росії координує співпрацю з МАГАТЕ. 24 серпня він зустрівся у Стамбулі з директором МАГАТЕ Рафаелем Ґроссі, після чого заявив: “Ми залишаємо за дужками політику і говоримо лише про співпрацю і про безпеку сучасних атомних об’єктів”. Цинічна заява від офіційного представника держави-терориста, що захопила українську АЕС і шантажує нею цивілізований світ. 

2018, 2019, 2020 та 2021 – Ліхачов був головою делегації рф на засіданнях генерального комітету, керівного органу МАГАТЕ. У березні 2022 року Ліхачьов підтвердив наявність працівників Росатому на окупованій запорізькій АЕС, а у квітні Росатом додатково направив туди щонайменше вісьмох людей, що вимагали від українців щоденних звітів, включно з передачею конфіденційних даних. До речі, інший керівник Росатому – Сергій Кірієнко, сьогодні є куратором тимчасово окупованих українських територій.

Висновки

Greenpeace, та розслідувачі Molfar пов’язують МАГАТЕ з офіційними високопосадовцями рф. Директор агенції Рафаель Ґроссі дуже занепокоєний ситуацією на Запорізькій АЕС, при цьому, щодо Чорнобильської електростанції подібних заяв він не робив. Крім того, МАГАТЕ й досі консультується з Росатомом щодо ситуації на Запорізькій АЕС, хоча це українська електростанція, і вона не потребує консультацій із росіянами. 

За словами співробітника Департаменту ядерної та фізичної безпеки МАГАТЕ Казуфумі Наґашими, в агенції нічого невідомо про вивезення російськими військами з ЧАЕС радіоактивних предметів. На його думку, МАГАТЕ взагалі не має прямих механізмів впливу на російську федерацію для забезпечення ядерної безпеки. Все, що може робити МАГАТЕ, за словами Наґашими, це виражати стурбованість та закликати до розв'язання проблем шляхом діалогу.

Країни-члени МАГАТЕ погоджуються зі встановленням на своїх ядерних об'єктах систем моніторингу, а агенція випускає звіт, що матеріали з об’єктів не використовуються для створення зброї. При цьому. МАГАТЕ може перевіряти ядерні об'єкти лише за згодою країни, де вони розташовані. Чим і користується росія, не допускаючи місії агентства на свої АЕС.

Після завершення війни принципи безпеки для ядерних об’єктів вимагатимуть повного перегляду. Допоки з МАГАТЕ повністю не виключать КНР, росію та інші недемократичні утворення, ця агенція буде продовжувати служити цілям корумпованих урядів та диктаторів. Росія втратила будь-яку адекватність і довіру міжнародної спільноти, але з нею все ще доводиться мати справу, оскільки ядерна безпека стосується всіх. А МАГАТЕ в сучасному стані повинна бути або повністю реформована, або замість неї треба створити нову організацію, але вже без зв’язків з державами-терористами. А допоки цього не зроблено, будь-які місії для контролю за ядерними об’єктами не можуть бути об'єктивними.

Зв’язатися з нами