Що відомо про державного зрадника з Мелітополя Євгена Балицького? Колаборант, путініст, бізнес-шахрай.

Варіанти написання імені: Балицький Євген Віталійович / Балицкий Евгений Витальевич / Balytsky Yevhen Vitaliyovych / Balickij Evgenij Vital'evich / Balytskyi Yevhen Vitaliyovych (10.12.1969)

Резюме

Народився в Мелітополі. У 1991 закінчив Тамбовське вище військове авіаційне училище льотчиків. Після служив у авіаційних гарнізонах, а у 1995 був звільнений у запас.

Приватний бізнес, банкрутство та ухилення від податків

З 1993 починає займатися “бізнесом” в Україні та разом з батьком та братом засновує ТОВ "Запорізький Пивоварний Завод №1", який у 2008 визнається банкрутом. З 1994 також з батьком і братом засновують ВАТ "Мелітопольський Завод "Автогідроагрегат" по виробництву тракторів для сільського та лісового господарства, який офіційно стає банкрутом у 2004. З 1995 починає працювати ще одне підприємство родини – ТОВ "Мелітопольський пивоварний завод”, яке стикається з банкрутством у 2013. У червні 2000 родина засновує нову юрособу для заводу “Автогідроагрегат” – ТОВ "Мелітопольський автогідроагрегат" зі статутним капіталом у 40m грн.

У період з 1993 по 2018 Балицьким і його родиною було засновано 19 юросіб, 11 з яких припинили діяльність через процедуру банкрутства (7 юросіб), чи спрощену процедуру припинення діяльності (4 юрособи). І виявилося, що сім'я Балицьких практикує умисне банкрутство підприємств, щоб уникнути сплати боргів за кредитами – юридичні особи сім'ї є відповідачами у низці судових справ щодо несплати податків та заборгованості за договорами. Стає зрозуміло, чому після призначення Балицького незаконним головою Запорізької області від рф у червні 2022, першим його вчинком було розпорядження про анулювання кредитних боргів громадян перед українськими банками. 

Депутатство, кнопкодавство, лобіювання диктаторських та проросійських законів

З 1998 по 2002 був безпартійним депутатом Запорізької облради ІІІ скликання від Мелітополя. З 2002 по 2006 був помічником народного депутата Зарубінського Олега (Блок “За єдину Україну!”). З 2010 по 2014 стає депутатом Запорізької облради VI та VII скликання від партії регіонів, а також ІВ директора департаменту в Міністерстві економіки та з питань євроінтеграції Кабміну України. 

З липня 2014 оголошує про реєстрацію депутатської групи “За мир і стабільність”, депутати у складі якої 17 вересня 2014 відвідували засідання держдуми росії. У цьому ж році голосував за так звані диктаторські закони щодо обмеження проведення масових акцій, посилення вимог до роботи ЗМІ та операторів зв'язку. З листопада 2014 по серпень 2019 є депутатом VIII скликання, на момент виборів – безпартійним. Обіймав посаду голови підкомітету з питань охорони та раціонального використання надр, водних ресурсів Комітету ВР України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. За перший рік перебування на посаді не запропонував жодного законопроєкту, пізніше був помічений за грою у Sims на засіданні Ради. 

З квітня 2015 стає керівником територіальної організації опозиційний блок у Мелітопольському районі та входить до парламентської фракції “Опозиційного блоку”. За період з 2015 по 2018 шість раз помічений у кнопкодавстві у Верховній Раді, під час одного з епізодів у 2016, показав середній палець журналісту, за те, що той знімав його на відео. У 2016 році вніс на розгляд законопроєкт про держпідтримку та захист російської мови. У той же період підписав подання, на підставі якого Конституційний Суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення. У 2018 році голосував проти Закону Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, зокрема, у квітні 2018 підписав подання до Конституційного Суду щодо визнання цього Закону неконституційним. У грудні 2018 потрапив до списку санкцій росії, при цьому, від ОпоБлоку потрапило 22 депутати. У 2019 втретє балотувався на виборах до Верховної Ради, але програв.

Корупція, відмивання грошей та поточна діяльність

У 2014 та 2015 Балицький некоректно декларував активи сім'ї, забувши згадати у декларації доходи старшого сина від спільного бізнесу та купівлю дружиною 5 літаків загальною вартістю ~$200k-$500k, які родина не могла собі дозволити згідно з задекларованими доходами.

У 2018 дружині Балицького, вдалося "відмити" 30m грн під приводом того, що це був подарунок їй від покійного брата чоловіка. Через місяць цю ж схему, але вже на 20m грн спробував втілити сам Балицький, проте цього разу рішення суду скасували через оскарження податкових органів.

У лютому 2022 Балицький увійшов до складу російської окупаційної адміністрації Мелітополя, також після вторгнення рф, займався формуванням добровольчих батальйонів для участі у війні. Пізніше, у травні 2022 став головою ВДА Запорізької області. 8 серпня 2022 підписав розпорядження про підготовку до референдуму про приєднання до росії, а вже у вересні 2022 вступив до партії єдина росія. З 4 жовтня 2022 є тимчасовим виконавцем обов'язків губернатора Запорізької області (як суб'єкта росії) і співвласником мелітопольського телеканалу "за тв" (до серпня 2022 “МТВ Плюс”), що ретранслює російський канал росія-24. За сумісництвом, контролює діяльність компанії, яка займається вивозом українського зерна з окупованої території Запорізької області.

Санкції та зв'язки з рф

Включений до санкційних списків США, Євросоюзу, Великобританії та Канади, Австралії, Японії, Швейцарії та Нової Зеландії. Згідно зі злитої бази e-mail листувань за 2014-2017 Саргіса Мірзаханяна, так званого куратора українського медіанапряму кремля, Балицький був одним з активних агентів, який формував настрої в українському медіапросторі під запити кремля, отримуючи прямі накази щодо висвітлення подій потрібним кремлю чином та внесення потрібних законів до ВР. У 2017 в ефірі 112 каналу Балицький допустив сепаратистські висловлювання, а пізніше, в інтерв'ю, заявив, що Україні слід змиритися зі втратою Криму та Донбасу.

В травні 2019 святкував “День перемоги” із кремлівською ініціативою "Безсмертний полк". В липні 2022 повідомив, що одним з перших в області отримав російський паспорт. Також за інформацією з сайту миротворець, у Криму в ресторані Балицьких "Обліко Морале" (теперішня назва Bouquet garni) для військових росії діяла знижка 10%.

Данильченко з Балицьким видають російські паспорти в окупованому Мелітополі

Арешт активів

У серпні 2022 СБУ повідомила про розслідування кримінальної справи відносно Балицького за підозрою в колабораційній діяльності, пособництві державі-агресору та порушенні законів та звичаїв війни. Було встановлено, що він причетний до незаконного вивезення 650k тон українського зерна вартістю понад $200m з тимчасово окупованих територій півдня України. Зокрема, Балицький видав “розпорядження”, на підставі якого на окупованих територіях було введено тимчасову окупаційну адміністрацію, наслідком стала незаконна передача майна 7 агропромислових комплексів та зернових терміналів на території Запорізької області псевдопідприємству ”Державний зерновий оператор”. Тоді ж СБУ повідомила про накладення арешту на майно та корпоративні права, які належать Балицькому та його сім’ї, на загальну суму понад 149m грн, у складі цього майна окремо вказані 4 повітряних судна малої авіації, які знаходяться в Київській області.

Родина та активи

 • Сестра Балицького, Katerina Özdemir, одружена з турком, який є менеджером з продажу нерухомості в Аланії, Туреччина. Можливо, у Балицького є нерухомість в цьому регіоні. Також з 2008 до 2017 була одружена з Голамрезою Золфагарі – іранцем, який має посвідку на проживання в Україні, на жовтень 2022 є співвласниками ТОВ “Альбіон Тревел”, ще один співвласник – громадянин Ірану Ярі Реза Хоссейн;
 • Ймовірно, через Кочеткову Ірину Балицький також має нерухомість в Україні. Кочеткова була його помічницею, коли Балицький був депутатом, також її номер телефону прив’язаний до ФОПа дружини Балицького, а її чоловік невдало балотувався від Опоблоку у 2015 в Київську міську раду. Мати Кочеткової володіє часткою у компанії дружини Балицького, а Ірина також була директором компанії, якою через кіпрську юрособу та номінальних власників ймовірно володів Балицький. На жовтень 2022 знайдений один літак, зареєстрований на Кочеткову.

Біографія

Навчання та служба, 1969 – 1995

Народився у Мелітополі (Запорізька область). У 1987 закінчив середню школу. У 1991 закінчив Тамбовське вище військове авіаційне училище льотчиків за спеціальністю "льотчик-інженер" 3-го класу. Наступні 4 роки служив у різних авіаційних гарнізонах, а 1995 був звільнений у запас з Мелітопольського полку військово-транспортної авіації у званні капітана.

Євген Балицький в юності

Приватний бізнес, 1995 – 1997

У вересні 1995 заснував ТОВ "Мелітопольський пивоварний завод" (пивоварна промисловість), яке закрилося у жовтні 2013. З 1995 по 1997 був керівником ПП "ОлЖеКа", що займався продажем та гарантійним ремонтом побутової техніки в Мелітополі. У 1996 "ОлЖеК" заснував першу FM-радіостанцію в Мелітополі – "Південний простір". У травні 1996 співзаснував ТОВ "АМБА" (гуртова торгівля недержавних організацій, крім споживчої кооперації), яке закрили у травні 2020. 

У березні 1997, ймовірно, співзаснував ТОВ "Скат-2000" спільно з батьком та старшим братом, а у 2002 вибув із юрособи. На момент перебування у юрособі Євгена, основним КВЕДом був “гуртова торгівля недержавних організацій”.

У ~ жовтні 1997, імовірно, засновує ТОВ "Легіон" (готельне господарство), яке закривається у 2005.

Депутатство та приватний бізнес 1998 – 2009

З 1998 по 2002 був депутатом Запорізької обласної ради, вказує, що був безпартійним. З 2000 керував мелітопольським заводом "Автогідроагрегат". З 2002 до 2006 був помічником народного депутата Зарубінського Олега Олександровича (Блок “За єдину Україну!”).

У червні 2000 заснував ТОВ "Мелітопольський автогідроагрегат" (виробництво іншого обладнання та інструменту). На жовтень 2022 власником є ​​батько. З серпня 2000 по листопад 2004 був співвласником 0,3468% ВАТ "Мелітопольський завод "автогідроагрегат". Власником 51,6965% був батько. У серпні 2000 був співзасновником спільно зі старшим братом та батьком у ТОВ "Мелітопольський завод підшипників сковзання" (дизелебудування), яке було закрито у грудні 2021.

У червні 2000 спільно з батьком був співвласником ТРК "МТВ-Плюс" (діяльність у сфері телемовлення). У липні 2001 був засновником та спільно з батьком співвласником однойменного ТОВ "Лігіон" (надання в оренду та експлуатацію власного або орендованого нерухомого майна). У липні 2001 також заснував ТОВ "Укрвтортехнології" (виробництво заготівель), яке закрилося у грудні 2009.

У вересні 2001 співзаснував юрособу "Мелітопольська трикотажна фабрика "Надія" (виробництво трикотажних виробів), яка закрилася в січні 2010.

У червні 2002 співзаснував ТОВ “Пивна компанія" (виробництво пива), яке закрилося у березні 2009. У грудні 2002 заснував з батьком та старшим братом ТОВ "Бастіон М-70" (ремонт та технічне обслуговування легкових автомобілів та інших транспортних засобів на замовлення). На жовтень 2022 власником 9.9967% є батько, основний КВЕД – надання в оренду повітряних транспортних засобів.

У 2005 здобув ступінь кандидата наук зі спеціальності “Економічні науки”, тема дисертації: Міжнародна конкурентоспроможність машинобудівної галузі України в контексті процесів глобалізації. Дисертацію захищав в Інституті світової економіки та міжнародних відносин Національної академії наук України. Ймовірно, в цей період також працював в Інституті.

У серпні 2006 разом зі старшим братом та батьком став співвласником ТОВ "Запорізький пивоварний завод №1" (пивоварна промисловість), яке в липні 2008 було закрито. У 2007 продав контрольний пакет акцій Мелітопольського пивоварного заводу. З січня 2009 спільно з батьком є ​​бенефіціаром ТОВ "Мелітопольський завод підшипників ковзання" (виробництво (без ремонту) поршневих двигунів внутрішнього згоряння та деталей до них).

Другий термін депутата та приватний бізнес 2010 – 2022

З 2010 по 2012 був депутатом Запорізької обласної ради VI скликання від партії регіонів, член постійної комісії з питань бюджету, а також виконувач обов'язків директора департаменту у міністерстві економіки та з питань євроінтеграції Кабінету міністрів України (до грудня 2010 мало назву “Міністерство економіки України”). У 2012 році був заступником директора з економіки на заводі “Автогідроагрегат”.

Балицький за часів правління Партії регіонів

З грудня 2012 по листопад 2014 був народним депутатом України VII скликання від партії регіонів. 3 червня 2014 Балицький залишив фракцію партії регіонів у парламенті. У листопаді 2013 заснував ТОВ "Аквабіом" (надання ландшафтних послуг). На жовтень 2022 власниками є Балицький та його батько.

З листопада 2014 по серпень 2019 - депутат VIII скликання, на момент виборів був безпартійним. Був головою підкомітету з питань охорони та раціонального використання надр, водних ресурсів Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Згідно зі статтями за 2015 та 2018, Балицький несумлінно виконував свої посадові обов'язки, і не відреагував, коли влітку 2018 запорізькі екологи виявили отруйну червону річку відходів Запорізького залізорудного комбінату, яким володіє Ринат Ахметов. 

2 липня 2014 оголосив про реєстрацію депутатської групи “За мир та стабільність”. Депутати цієї групи 17 вересня 2014 відвідали засідання Держдуми росії. Балицького серед них не було, бо він відмовився від запрошення. З квітня 2015 стає керівником територіальної організації ПП опозиційний блок у Мелітопольському районі Запорізької області.15 травня 2015 увійшов до парламентської фракції "Опозиційного блоку". 

У 2016 році Балицький вніс на розгляд законопроєкт, який забезпечує держпідтримку для розвитку та захисту російської мови та інших мов нацменшин України.

У грудні 2018 потрапив в список санкцій росії. Також у грудні 2018 співзаснував спільно з батьком ПП "Лігіон плюс" (комплексне обслуговування об'єктів). На жовтень 2022 власником 20% є ТОВ "Лігіон", яким володіє Балицький та його батько, решта 80% належать вдові покійного брата Балицького, Русило Ользі.

У 2019 Балицький втретє балотувався на виборах до Верховної ради по тому ж виборчому округу № 80, але програв.

У жовтні 2020 обраний депутатом Запорізької облради за списком Опозиційного блоку, є членом постійної комісії з питань бюджету. На момент виборів обіймав посаду менеджера-управителя Мелітопольського автогідроагрегата.

Поточна діяльність

Телеканал

Співвласник мелітопольського телеканалу МТВ Плюс, яке переважно ретранслює ряд російських телеканалів. У 2007 Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення оголосила попередження ТРК “МТВ-плюс” за порушення передвиборчого законодавства. Також у 2012, коли директор каналу Марина Самбур балотувалася у народні депутати, канал відмовився прийняти рекламу від Володимира Коротуна, іншого кандидата та колишнього директора “МТВ-плюс”. У лютому 2016 журналісти МТВ-плюс в одному зі своїх репортажів показали карту України без півострова Крим. У липні 2016 директор МТВ-плюс Олег Шостак із депутатами Опоблоку увірвався до кабінету директора комунального телеканалу ТВМ та окупував крісло керівника. У 2019 ТРК МТВ-плюс у зв'язку з переходом на цифрове телебачення звільнено більшу частину співробітників і залишено лише 6 осіб: директора, головного інженера, системного адміністратора, журналіста, відеооператора та менеджера з реклами. З 1 серпня 2022 "МТВ-плюс" перейменовано на "за тв".

Діяльність після вторгнення росії у лютому 2022

У лютому 2022, після вторгнення росії в Україну, Балицький увійшов до складу російської окупаційної адміністрації Мелітополя. Пізніше його було призначено головою російської окупаційної Військово-цивільної адміністрації Запорізької області. У травні 2022 Балицький став головою ВДА Запорізької області, а через місяць у червні 2022 розпорядився про анулювання кредитних боргів громадян перед українськими банками. Також Балицький займався формуванням добровольчих батальйонів для участі у війні. 

8 серпня 2022 Балицький, як "керівник окупаційної влади у Запорізькій області", підписав розпорядження про підготовку до референдуму щодо приєднання до росії. 26 вересня 2022 вступив до партії єдина росія.

З 4 жовтня 2022 є тимчасовим виконавцем обов'язків губернатора Запорізької області (як суб'єкта росії).

Контролює діяльність компанії, яка займається вивозом зерна з окупованої території Запорізької області.

Балицький на посаді головного колаборанта Запоріжжя 

Негатив

Банкрутство підприємств

Фігурує як засновник 18 юросіб, 11 з яких закрилися: 7 – через банкрутство, 4 – відповідно до спрощеної процедури ліквідації. Відповідно до статті видання “Наші Гроші”, а також згадок в інших ЗМІ (1, 2) сім'я Балицьких практикувала навмисне банкрутство підприємств, щоб уникнути сплати боргів за кредитами. Так, у 2008 ТОВ "Мелітопольський Завод Підшипників Сковзання" та АТ "Державний експортно-імпортний банк України" уклали кредитну угоду на суму ~$3m з кінцевим терміном погашення в липні 2009. На дату отримання кредиту співвласниками юрособи були Євген, Олег та Віталій Балицькі. Проте завод кредит не повернув, а у березні 2009 суд визнав завод банкрутом і розпочав процедуру ліквідації. Під час проведення процедури банкрутства юрособа належала Євгену Шерстюку та Віталію Ярчуку, а керівником значився Олександр Терещенко, який у суді 2012 повністю визнав провину у навмисному доведенні підприємства до банкрутства, проте банку так і не вдалося повернути гроші. 

Корупція та хабарництво:

 • у декларації за 2014 не вказав дохід від підприємницької діяльності ТОВ "Лігіон", 50% якої на 2014 належало Балицькому Олександру. У декларації Олександра вказано як члена сім'ї, однак його дохід не вказано;
 • у 2015 дружина Балицького зареєструвала 5 літаків Cessna Model 172 RG 1980-1982 років випуску. Вартість кожного ~$40k-$100k в залежності від кількості льотних годин. У 2017 стало відомо, що Балицький здав в оренду такий літак Національному авіаційному університету на 3 місяці за 3,5m грн, хоча сам літак коштував ~1m грн. Завдяки розголосу та проведеному розслідуванню НАУ знизили вартість оренди на 2m грн;
 • у 2018 відповідно до статті та рішення суду, дружині Балицького вдалося легалізувати 30m грн на підставі того, що це подарунок покійного брата чоловіка. Через місяць цю ж схему, але вже на 20m грн, спробував втілити сам Балицький, проте цього разу рішення суду оскаржили податківці та рішення скасували.

Лобіювання законів:

 • був одним із 59 депутатів, які підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення, яка зобов'язувала держслужбовців давати пояснення про джерела їх доходів та доходи членів їхніх сімей;
 • є одним із депутатів, які голосували за “диктаторські” закони 16 січня 2014, зокрема, парламент посилив обмеження на проведення масових акцій, посилив вимоги до операторів щодо надання зв'язку та інтернету, ввів кримінальну відповідальність за наклеп та екстремізм, посилив вимоги щодо роботи ЗМІ;
 • 26 грудня 2016 вніс проєкт закону “Про забезпечення державної підтримки заходів щодо розвитку, популяризації та захисту російської мови, інших мов національних меншин в Україні”. Згідно з твердженням СБУ, організація подання закону керувалась та оплачувалася іноземними замовниками;
 • 18 січня 2018 був одним із 36 депутатів, які голосували проти Закону Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, у квітні 2018 був одним з 47 депутатів, які звернулися до Конституційного Суду з поданням щодо визнання цього Закону неконституційним.

Кнопкодавство

Шість разів було помічено за порушенням персонального голосування:

 • 19 березня 2015 при розгляді законопроєкту №2273 (щодо виплати дивідендів акціонерним товариством), бувши тоді позафракційним депутатом, проголосував замість 4 нардепів; 
 • 12 липня 2016 під час голосування за проєкт закону №3868, прикриваючись піджаком колеги, голосує за себе та ще за 2 однопартійців, які були відсутні на своїх місцях; 
 • 3 листопада 2016 під час голосування за законопроєкт №3153 про особливості здійснення заходів державного контролю у сфері госпдіяльності голосує замість депутата, що сидить праворуч;
 • 15 травня 2018 двічі порушив принцип персонального голосування під час розгляду законопроєкту №3871 (про використання пальмової олії у виробництві харчових продуктів).

Звʼязки з рф

 • згідно зі злитою базою e-mail листування за 2014-2017 Саргіса Мірзаханяна (згідно зі статтями (1, 2, 3) Саргіс – куратор українського медіа напрямку кремля), Балицький був одним з активних агентів, який формував український медіапростір під кремль. Балицький отримував прямі вказівки (1, 2, 3) щодо того, як треба висвітлювати медійні події та які закони вносити до Ради;
 • у 2017 в ефірі 112 каналу допустив сепаратистські висловлювання. Пізніше нардеп висловлювався в інтерв'ю, що Україні слід змиритися зі втратою Криму та Донбасу;
 • 9 травня 2019 святкував з кремлівською ініціативою "Безсмертний полк";
 • 26 травня 2022 СБУ оголосила про підозру депутату, якого окупанти призначили керівником "Запорізької військово-цивільної адміністрації";
 • 5 липня 2022 повідомив, що одним з перших в області отримав російський паспорт;
 • ретранслює "росія-24" на базі свого телеканалу "МТВ-плюс" у Мелітополі;
 • згідно з чутками та скриншотом поста з Миротворця, в ресторані Балицьких "Обліко Морале" військовим рф пропонують поїсти зі знижкою 10%.
Балицький на святкуванні 9 травня у 2019 році. Праворуч від нього – ще одна майбутня колаборантка, місцева депутатка Галина Данильченко. Ліворуч – син

Санкції, некоректна поведінка

 • включений (1, 2, 3) до списків санкцій США, Євросоюзу, Великобританії, Канади, Австралії, Японії, Швейцарії та Нової Зеландії;
 • 14 серпня 2015 вранці на проспекті 50-річчя Перемоги, стався конфлікт, Балицький супроводжував підприємця, який вирішив встановити два білборди, зрізані напередодні за приписом міської комісії щодо запобігання надзвичайних ситуацій;
 • 14 липня 2016 Балицький показав середній палець журналісту, що знімав його під час голосування у Верховній Раді.
Євген Балицький у санкційних списках

Арешт активів

У серпні 2022 СБУ повідомила про розслідування кримінальної справи відносно Балицького, самопроголошеного виконувача обов’язків мера міста Бердянськ Олександра Сауленка та призначеного окупантами “директору” Бердянського морського торговельного порту Володимира Стельмаченка. Цим особам оголошено про підозру в колабораційній діяльності, пособництві державі-агресору та порушенні законів та звичаїв війни. Слідством було встановлено, що вони причетні до незаконного вивезення 650k тон українського зерна вартістю понад $200m з тимчасово окупованих територій півдня України. Зокрема, Балицький видав “розпорядження”, на підставі якого на окупованих територіях було введено тимчасову окупаційну адміністрацію. Наслідком цього стала незаконна передача майна 7 агропромислових комплексів та зернових терміналів на території Запорізької області псевдопідприємству ”Державний зерновий оператор”.

Тоді ж СБУ повідомила про накладення арешту на майно та корпоративні права, які належать Балицькому та його сім’ї, на загальну суму понад 149m грн, у складі цього майна окремо вказані 4 повітряних судна малої авіації, які знаходяться в Київській області.

Судові справи

Відхилені позови про захист честі, гідності та ділової репутації:

 • у 2015 подано позов, предмет спору – Артюшенко Ігор Андрійович, нардеп від БПП, розмістив у соціальній мережі vk.com відеозвернення до голови СБУ та Генерального прокурора України, звинувативши Балицького у кримінальних правопорушеннях; суд повернув позов позивачу як непідсудний даному суду;
 • у 2017 подано позов, предмет спору – Мелітопольський міський голова Мінько Сергій Анатолійович під час брифінгу у приміщенні міськради звинуватив Балицького у залякуванні депутатів, виступі на російських телеканалах, у підготовці та плануванні акції з імітації підпалу будинку депутата; позов не задоволено;
 • у 2018 подано позов, предмет спору – у прямому ефірі телеканалу “112 Україна” брав участь народний депутат України, який у своєму виступі сказав: “у владі сьогодні перебувають ті, на кого є компромат, на таких, як *особа_3*, або мер Мелітополя, який стояв під прапорами Леніна та кричав “Росія! Росія! Референдум! Відділення!”; позов відхилено судом.

Підкуп виборців:

 • у 2014 народний депутат України Генов Тарас Сергійович подав до суду на Балицького зі звинуваченням у підкупі виборців, проте пізніше відкликав позов, справу закрито.

Штрафи, борги та несумлінна сплата податків:

Звʼязки

 • Шостак Олег Леонідович (04.04.1970, [email protected], +380976834427, ІПН: 2566125250) – держзрадник, колишній депутат Мелітопольської міськради від ПП “ОПЗЖ”, директор приватної телекомпанії МТВ-плюс сім'ї Балицького. Також є одним із керівників виборчого штабу "єдиної росії" та пропагандистського відділу по роботі зі ЗМІ;
 • Данильченко Галина Вікторівна (05.07.1964, VK, OK, +380676132699, [email protected], паспорт СВ599752) – є директором ТОВ "МЗПК", що належить Балицькому. Також є головою окупаційної адміністрації Мелітополя – держзрадником та колаборантом. Увійшла в санкційні списки країн-партнерів за колаборацію. У 2015 літала в окупований Сімферополь через аеропорт в Домодєдово, Москва;
 • Обухів Максим Аркадійович (10.03.1988, +380502545292, ІПН: 3221108992) – держзрадник, член терористичної організації "ЛНР", радник так званої “прокуратури ЛНР”, ексзаступник прокурора Мелітопольського району, зять вдови Олега Балицького, Русило Ольги;
 • Шерстюк Євген В'ячеславовичпомічник народного депутата Євгена Балицького у Верховній раді 7-8 скликань;
 • Ярчук Віталій Анатолійович (26.02.1978, +380676121447, ІПН: 2854613758) – директор юросіб ТОВ "Мелітопольський Автогідроагрегат" та АТ “Салют”, також разом із Балицькими був засновником ТОВ "Мелітопольський". Адреса на 2016: м. Мелітополь, вул. Лютнева, буд. 235, кв. 20;
 • Кравченко Олексій Вікторович (14.12.1977, +380673511199, ІПН (UA): 2847220479, ІПН (RU): 230301115560) – на 2008 разом із Балицькими був засновником ТОВ "Мелітопольський”. З 2008 є одним із засновників юрособи ТОВ “Житичі Інвест” (організація будівництва будівель). З серпня 2022 також є засновником юрособи Олександра Балицького у Севастополі ТОВ “Альянс” (діяльність ресторанів). Адреса реєстрації: Харківська обл., смт Ківшарівка, буд. 31, кв. 68; адреса в Росії: м. Білоріченськ, Колосок СДТ, буд. 55;
 • Сердюк Василь Васильович (27.11.1968, [email protected], TG: @Vaxid1968, +380676127517, ІПН (UA): 2516813612, ІПН (RU): 230301104329) – родом із с. Балаклея, Харківська обл. На 2008 рік разом із Балицькими був засновником ТОВ "Мелітопольський Завод Підшипників Сковзання". З 2012 по 2018 був засновником та директором ТОВ “Харківська Фруктова Компанія” (вирощування насіннячкових та кісточкових фруктів). З 2016 – засновник ФГ “Фруктове СВВ” (вирощування насіннячкових та кісточкових фруктів); з 2018 засновник ТОВ "Фрукти Харкова". З квітня 2018 по липень 2022 був засновником ТОВ “Наші Фрукти” (вирощування насіннячкових та кісточкових культур) з адресою реєстрації у с. Перлина, Крим. З травня 2019 є засновником ТОВ “СВКА Маркет” (виробництво продукції з м'яса забійних тварин та м'яса птиці) з адресою реєстрації у м. Сонячногірськ, Московській обл. З серпня 2022 також є засновником юрособи Олександра Балицького у Севастополі ТОВ “Альянс” (діяльність ресторанів). Адреса прописки: Харківська обл., смт. Ківшарівка, буд. 31, кв. 67; адреса в росії: м. Білоріченськ, вул. Пролетарська, 216;
 • Льовочкін Сергій – за чутками, пов'язаний із батьком Балицького. Допоміг стати депутатом Євгену Балицькому;
 • Мірзаханян Саргіс Геворкович – згідно з сайтом миротворець, Балицький отримував тексти від Саргіса для своїх виступів;
 • Каптелін Георгій Микитович – згідно з сайтом миротворець, Балицький отримував тексти від Георгія для своїх виступів;
 • Кочеткова (Панченко) Ірина Валеріївна (20.09.1978, VK, FB, Inst, +380975114874, [email protected], [email protected], [email protected], skype: live:.cid.e89808635c0b2d99, live:.cid.4adf9554d3872e60, iriskakochetkova, паспорт: МЕ 379297, ІПН: 2875203449, водійське посвідчення: ВВТ190796) – була помічницею Балицького на громадських засадах у ВР VII та VIII скликань. Згідно зі статтею про аварію навчального літака у Київській області за лютий 2020, її ім’я було зазначене в митній декларації разом з іменем дружини Євгена – Наталії Балицької, як уповноваженої особи ТОВ “Авіаційна група”, якій належав літак. У статті про придбання авіаційного симулятора en-1000 FNPT II “Авіаційна група” названа “альянсом трьох найбільших перевізників України”. На жовтень 2022 має чинний сертифікат на техобслуговування літаків, у реєстрі Кочеткова досі вказана відповідальним керівником. На номер телефона Ірини +380975114874 зареєстрований номер телефона Наталії Балицької, Ірина також підписана в телефонних книгах як “Балицкая”. Балицька є власницею 97,7% цього ТОВ, яке займається ремонтом і технічним обслуговуванням повітряних і космічних літальних апаратів, з серпня 2015 до червня 2019 директоркою ТОВ була Ірина, 2,3% компанії володіє Панченко Тетяна Миколаївна (11.01.1950, Inst, +380679071913, ІПН: 1827318707) – мати Ірини (1, 2, 3, 4), телефон Тетяни також зазначений у ФОП Ірини. Також Ірина з травня 2016 до квітня 2019 була керівницею ТОВ “Логістікс Істейт Україна” (ЛІУ), яке займалося наданням в оренду й експлуатацією власного чи орендованого нерухомого майна, ліквідоване в грудні 2020. Ймовірно, володіли складським комплексом для зберігання пестицидів в Обухові (1, 2). У період роботи Ірини власником ЛІУ була кіпрська юрособа Gatrio Investments Limited. В українському реєстрі кінцевими бенефіціарами в цей період були зазначені (1, 2, 3, 4):
 • Громадяни Кіпру Agis Agapiou (до грудня 2017), Chris Georgiades (до грудня 2017), George Christodoulou (до грудня 2016), Achilleas Emilianou (до грудня 2017), Iliana Konstantinidis (до грудня 2017) та Christos Mavrellis (до грудня 2017) – ймовірно, номінальні власники, колишні та теперішні співробітники кіпрської юридичної фірми Chrysses Demetriades & Co. LLC, одним з напрямків діяльності є реєстрація компаній на Кіпрі та в інших юрисдикціях, мають команду російськомовних спеціалістів;
 • громадянин UK з кіпрською реєстрацією Stuart George Michael McBride (01.1961, [email protected], GBR 508459593, з грудня 2016 до грудня 2017) – номінальний власник, працює Partner/Head of Shipping Department в Chrysses Demetriades & Co, є також директором низки юрсіб в інших юрисдикціях, зокрема, в UK та на Мальті (1, 2);
 • громадянин Німеччини з реєстрацією в Казахстані Jens Jungmann (20.03.1966, C4YNM8К06, з жовтня 2018 до ліквідації компанії, у тому числі з грудня 2019 – через 88 Invest Llp). Ймовірно, номінальний власник, є партнером у німецькому консалтинзі RSP International, який працює у Східній Європі та Центральній Азії, в т.ч. у Казахстані. Згідно з даними сайту компанії, Jens спеціалізується на дотриманні та керуванні ризиками, аудиті та консалтингу міжнародних компаній в Польщі та Україні.

З жовтня 2021 Кочеткова зареєстрована як ФОП з основним КВЕД: надання в оренду повітряних транспортних засобів, при цьому другий КВЕД – надання в оренду й експлуатацією власного чи орендованого нерухомого майна – збігається з основною діяльністю ліквідованого ЛІУ. Ймовірно, об’єкти нерухомості, якими володіло ЛІУ, можуть на 2022 бути зареєстровані на її ФОПа. Крім того, на жовтень 2022 на Кочеткову зареєстрований літак Cessna 152 1978 року випуску, подібні літаки Cessna 1980-1981 року випуску зареєстровані також на Балицьку. На липень 2022, ймовірно, мешкала в Польщі.

Її ексчоловік, з яким розлучилися в 2020, Кочетков Дмитро Володимирович (20.07.1975, +380674667980, паспорт: СО 944084, ІПН: 2759422437), балотувався у 2015 у Київську міську раду від Опоблоку, однак, не пройшов. Володіє акціями Київгазу, авто: INFINITI QX70 2013 року випуску, номерний знак АА0725РК. Вартість б/в авто від $18-40k. Дохід за грудень 2020 – 75,4k грн. Згідно зі звітом, Кочетков пов’язаний з компанією ТОВ “Салют”, ймовірно, йдеться про базу відпочинку в Кирилівці Салют, власником якої є Балицька Наталія.

Родина

Згідно з декларацією за 2019 та статтею на pravda.com.ua, у березні 2016 купила “нежитлове приміщення” 97 м2 в окупованому Севастополі. У березні 2017 за ~5m грн купила (1, 2) 100% права власності на зупинковий комплекс у Севастополі на загальну площу 166 м2 за адресою проспект Жовтневої Революції, 13/1 – адреса кафе Bouquet garni (раніше Obbligo Morale), яким зараз володіє син Олександр. У жовтні 2018 була опублікована у списку як керівник Ансамблю “Тобольська перлина”. Згідно з декларацією Балицького за 2019, дружина також володіє земельною ділянкою на 20000 м2 у с. Костянтинівка, Мелітопольського р-ну та 5 літаками: Beech Beech BE76 Duchess (1 шт) та Cessna Cessna Model 172 RG (4 шт). Згідно з інсайдом отримала 4,5k грн доходу від ТОВ "Інтерактивні телевізійні ігри" (інша видовищно-розважальна діяльність). Номер телефону +380676139931 підписаний як психолог Наталія. У VK також зазначає, що є “Кризовим психологом”. Допоможе розв'язати проблеми у стосунках”. Має квартиру в Мелітополі, вул. Героїв України, 14, кв. 89.

Дружина колаборанта Наталія Балицька, фото 2018 року
 • Балицький Олександр Євгенович (25.01.1992, VK, Inst, Pinterest, [email protected], [email protected], [email protected] (імовірно використовує дружина Ганна, бо на аватарі її фото), [email protected] (імовірно) +79780068656, TG id 269036907, skype: gogimonster1234, паспорт (RU1): 4514673198, паспорт (RU2): 753798191, ІПН (RU): 920252293867, паспорт (UA): СЮ096288, ІПН (UA): 3362707818) – старший син, народився у місті Тамбов, рф; власник кафе Bouquet garni (раніше Obbligo Morale) у Севастополі, раніше також володів баром Q Bar (зачинився у лютому 2022). У жовтні 2014 разом з Наталією зареєстрував російську юрособу ТОВ "7Я" (діяльність ресторанів) у Севастополі, з березня 2017 є єдиним засновником юрособи, прибуток якого за 2021 склав 1.1m рублів. Також відомо, що у 2020 отримав прибуток у розмірі 68,5k і 6,4k рублів від ресторану. 

У серпні 2015 одружився (1, 2), весілля відзначав на яхті з російським триколором. З березня 2016 відкрито ІП з діяльністю у сфері ресторанів та послуг з доставлення харчових продуктів. З вересня 2018 також є засновником з часткою 60% у юрсобі ТОВ “Альянс” (діяльність ресторанів) разом із Кравченком Олексієм Вікторовичем (20%) та Сердюком Василем Васильовичем (20%) та засновником з часткою 100% у юрособі ТОВ "Куратор Крим" (діяльність ресторанів), у 2020 році отримав 158,8k руб.прибутку від ресторану. З 2018 по 2019 вважався засновником юрособи ТОВ “Інжир” (торгівля гуртова іншими харчовими продуктами, включаючи рибу, ракоподібних та молюсків). Згідно Inst, також займається здаванням яхт в оренду, імовірно, працює (1, 2, 3) в Angel of Wales, захоплюється стрибками з парашутом, їздою на мотоциклі (1, 2, 3), полюванням. Має квартиру в Мелітополі, вул. Гвардійська, 35, кв. 42. З вересня 2022, згідно з новинкою generico.ru, Олександр Балицький наче приєднався до добровольчого батальйону імені Павла Судоплатова, який групується з мешканців Запорізької області, однак інших підтверджень цьому не знайдено. 

Були знайдені оголошення, де: у 2018 продавав яхту; у 2019 – Honda CR-V 2.0 МТ, 2012, земельну ділянку 12 соток, ООО “Инжир” (для ресторану), кафе, вітрильну яхту, друге кафе; 2021 – Lexus ES 3.5 AT, 2008; 

 • Балицька (Шишкіна) Ганна Вікторівна (15.11.1991, VK, Inst, [email protected], [email protected], +79787679829, TG id 618333424, паспорт рф: 3915 005703, ІПН 662606521803) – дружина сина Олександра, генеральний директор у юрособі ООО “Куратор Крым”, імовірно, директор кафе Bouquet garni. У 2014 закінчила філію московського державного університету імені М. В. Ломоносова у Севастополі за спеціальністю "Психологія". У 2019 пройшла курси щодо корекції поведінкових порушень сну у дітей. У 2017-2018 шукала співробітників у кафе Bouquet garni: офіціанта с зп 30k руб., посудомийку с зп 18k руб, прибиральницю та нічного охоронця с зп у 12k і 10k рублів відповідно. Адреса на 2016: м. Севастополь, вул. Репіна, буд. 16, кв. 9; 
Олександр Балицький з дружиною Анною, випускницею севастопольського філіалу МГУ
Середній син Балицького Сергій у кримській Балаклаві. Фото 2021 року
 • Балицький Іван Євгенович (24.11.2006, VK1, VK2, Inst1, Inst2) – син;
Євген Балицький із сином 9 травня 2022 року в окупованому Мелітополі
 • Балицький Віталій Броніславович (07.01.1944, bio, OK, VK, FB, Inst, Deezer, ICQ, [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], фото 2016, +380676141413, +380619267575, +38068*****55, +380968711408, skype: live:vladimirbabakin, vitni4701, live:pilot99_6, vitaliyb44, live:vladimirbabakin, паспорт: СА591284, ІПН: 1607704397) – батько, народився у місті Синельниково Дніпропетровської області. У 1965 закінчив з відзнакою Василівське військове авіаційно-технічне училище за спеціальністю "технік-механік літакових двигунів". До 1977 служив на наземних та льотних посадах у Мелітопольському авіаційному полку військово-транспортної авіації. У 1990-х був депутатом міськради та лідером місцевого осередку тодішньої партії влади НДП. У 1998 році просунув Євгена Балицького до Запорізької облради. З 1991 зайнявся приватним бізнесом, створив техно-торгівельний центр "ОлЖеКа". У 2010 був обласним депутатом від Партії регіонів. Разом із сином Євгеном є засновником 7 юросіб. Був зареєстрований на сайті знайомств badoo. Володіє будинком у Мелітополі, вул. Героїв Крут 1/5 та двома земельними ділянками (2310700000:01:013:0066, 2310700000:01:013:0065). У VK підписаний на проросійського блогера з України Юрія Подоляку.

У 2011 в OK похвалив Україну, написавши “Почти Европа!” за швидкий перехід митного контролю для 9 літаків, що рухались до Молдови. На Віталія записані права на виконання польотів на 2 літаках: С-172 "Змій" – до 2019 року ліцензія та Як-52 "Віра" – до 2020 ліцензія. На фото в профілі в Ольги Русило, вдови його сина, є літак ЯК-52. При цьому на Віталія зареєстрований літак С-172 "Змій";

 • Балицька Ніна Василівна (11.01.1947, OK, FB1, FB2, VK, Inst1, Inst2, +380676122132, паспорт: СЮ387714, ІПН: 1717716807) – мати, на 2016 працювала у ПП “Рекламна Агенція “Бриз”, де з 2021 засновником є її чоловік. Також згідно зі статтею, у 2016 Балицький отримав 1m грн від Ніни. Володіє двома квартирами у Мелітополі, вулиця Героїв України 14, квартири 35 та 36. У FB поставила лайки українським паблікам Gazeta.ua, I Love Animals-Ukraine, Purina Україна, Music-Review Ukraine, Країна допомоги тваринам;
 • Балицький Олег Віталійович (11.06.1966 - 05.2013, паспорт: СА069749, ІПН: 2426813976) – старший брат, загинув у 2013. Був одружений з Балицькою (Русило) Ольгою, у 2007 втратили 17-річного сина в автокатастрофі. Відомо про володіння квартирою у Мелітополі, вул. Леніна, будинок 119, кв. 89 та частиною будинку в Мелітополі, вул. Героїв Крут 1/3. Також відомо, що на Олега було оформлено літаки Як-52 ($50k) та Cessna C-172, який потім був переоформлений на батька;
 • Русило (Балицька) Ольга Вікторівна (15.01.1968, FB1, FB2, [email protected], [email protected], +380675106678, skype: olga.rusilo, ІПН: 2485107848) – вдова покійного Олега Балицького; директор та засновник (10%) у юрособі ТОВ "Бастіон М-70", директор та засновник (80%) у юрособі "Лігіон Плюс". На 2016 була депутатом от Опозиційного блока Мелітопольської міської ради Запорізької області, не вказала в декларації свої посади. Входила в комісію з питань майна комунальної власності та приватизації. На Русило зареєстрований літак L-13 "BLANIK", серійний номер 027005, знак реєстрації UR-SEVA, ліцензія на управління яким спливає в листопаді 2022. Вартість літака – $24-25k;
 • Обухова (Русило) Тетяна Анатоліївна (16.01.1990, ИНН: 3288811522) – імовірно, дочка або племінниця Русило Ольги, адреса прописки збігається з адресою Балицьких. Згідно з сайтом миротворець, перейшла на бік окупантів, обіймає посаду прокурора відділу з нагляду за дотриманням законів органами внутрішніх справ у так званій “лнр”;
 • Зайцева (Балицька) Євгенія Олегівна (07.11.1988, FB, VK, +380977366674, ІПН: 3245311501) – племінниця, дочка брата Олега. Входить (1, 2) до списку колаборантів Мелітополя разом із чоловіком Зайцевим Костянтином Сергійовичем (20.12.1988, фото 2016), був директором бази відпочинку Сателіт, яким володіють подружжя Балицьких. Перейшла на бік окупантів, працює в окупаційній адміністрації "ВДА Запорізької області", відповідає за медіанапрямок;
 • Балицький Віталій Олегович (08.01.1990, паспорт: СМ866915, ІПН: 3288014619) – імовірно, племінник, син брата Олега;
 • Özdemir (Балицька) Катерина Віталіївна / Katerina Özdemir (13.07.1987, VK, OK, ОK2 (удален), FB, Inst, Google review, Gravatar, ICQ, [email protected], [email protected], +380676134315, •••• ••• •• 07, паспорт: СВ835031, ІПН: 3197012783) – молодша сестра; з 2018 одружена з турком Bekir ÖzDemir (FB, Inst1, Inst2, hi5 (deleted), імовірно, живе у м. Аланія. Присутній у списку ліцензованих туроператорів “Albion Travel” LLC - Катерина є власницею 25% українського ТОВ “Альбіон Тревел”, ще 25% володіє Голамреза Золфагарі / Gholamreza Zolfaghari / غلامرضا ذوالفقاری

(11.09.1976, [email protected], +380671230181, skype: rezazolfaghari.ua, live:rezazolfaghari.ua, паспорт / посвідка: ЗП9924, ІПН: 2801323299) – помічник Балицького на громадських засадах у ВР VII та VIII скликання та з червня 2008 до листопада 2017 – чоловік Катерини (1, 2). Іншими 50% компанії володіє громадянин Ірану Ярі Реза Хоссейн. Згідно з сайтом компанії, займаються онлайн-бронюванням авіаквитків. Катерина також була власницею 30% ліквідованого у червні 2019 ТОВ “Ен Енд Ес Трейдінг Компані”, іншими 70% якого володів Голамреза. Було знайдено блог з нікнеймом zolfaghariblog (з Gravatar), де перською є стаття з правилами користування телефоном під час демонстрацій, ймовірно автором блогу є Голамреза. Також Bekir ÖzDemir управляє компанією з продажу нерухомості в Аланії – Seaside Alanya;

 • Балицький Олександр Станіславович (29.05.1966, OK, FB, +380676122177, ІПН: 2425516811) – ймовірно, родич Євгена; родом з м. Синельникове, Дніпропетровської обл., проживає у м. Мелітополь. У FB є лайки від Євгена Балицького, Ніни Балицькой і  Katerina Özdemir;
 • Балицкая Лариса Анатоліївна (18.02.1968, +380974634819, OK, ІПН: 2488513647) – дружина Олександра Станіславовича, ймовірно, родичка; згідно з OK проживає в Мелітополі, є в друзях у Балицького Олександра і Наталії Потяки;
 • Потяка (Балицька) Наталія Олександрівна (17.04.1988, OK, FB, +380678338469, ІПН: 3224911489) – ймовірно, дочка Олександра і Лариси, родичка Євгена; родом з Мелітополя, згідно з FB проживає у м. Софія, Болгарія; є в друзях в Олександра Балицького в OK і FB (1, 2).

Майно

Контакти

OK (2.8k друзів), VK, VK2, FB, Inst, YT, Smotrim.ru, TG (channel), +380676141576, TG id 270543101 (підписки), skype: .cid.a89324d4062af5df (Evgeniy Balitsky). 

Імовірні та неактуальні контакти:

 •  +380676121447 – номер пов'язаний з Балицьким, проте також підписаний як помічник Ярчук Віталій Анатолійович та “Водочный Виталий”), також у TG підписаний як Vitaliy, TG id 331665878. Також номер пов'язаний з VK (Сергій Єршов). Також номер підписаний як ТОВ Автогідроагрегат.

Додаткова інформація:

 • список юросіб;
 • українські документи: ІПН: 2554609355, паспорт: СА069672, водійське посвідчення ІТА004463, АВН273019 (втрачене);
 • номер +380676121447 зареєстрований на mamba.ru;
 • захоплюється авіамоделюванням, шахами, волейболом;
 • є у базі СУДИМОСТІ 2011;
 • відомі адреси проживання:
 • Запорізька обл., м. Мелітополь, Мелітополь-7 Ж-М, буд. 35, кв. 42;
 • Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Героїв Крут (раніше Піонерська), буд. 1/3.
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами