Звіт на людину “Євтушенков Володимир Петрович”: російський олігарх, пов’язаний з урядом та армією рф

Євтушенков Володимир Петрович (25.09.1948)

Резюме:

Відмивання грошей:

 • у 2014 році в РФ, Євтушенков звинувачувався у відмиванні грошей та незаконному придбанні контрольного пакету акцій “Башнафти”;
 • 2017 року в Іспанії провели операцію із затримання членів мафії з відмивання грошей. Серед заарештованих був Арнольд Співаковський — менеджер та керівник проектів АФК "Система", а також значився співробітником деревообробної компанії "Сокільський Док" (частина Segezha Group (АФК "Система"));
 • 7 березня 2019 року МТС (частина АФК “Система”) уклав з Департаментом юстиції США та Комісією з цінних паперів угоду про виплату $850m за хабарі в Узбекистані. У розслідуванні зазначено, що відмивання грошей відбувалося через банківські структури Латвії, Гонконгу, Нідерландів, Швеції, Франції, Швейцарії, Росії та США;
 • У вересні 2020 року, американське видання BuzzFeed та ICIJ оприлюднили дані про підозрілі операції з витоку інформації FinCEN. Де була інформація про платежі російського оператора зв'язку МТС на адресу офшорної компанії, близької до Анара Махмудова, сина екс-міністра національної безпеки Азербайджану Ельдара Махмудова. У 2015 році, за даними документів FinCEN, МТС перевела компанії Caspian Telecommunication із Британських Віргінських островів за $5.3m;
 • Дельта-банк через кореспондентський рахунок люксембурзького банку Євтушенкова, East-West United, вивели $150m в офшори. Схема називається back-to-back та використовується для відмивання грошей.

Кронштадт (ООО "ІТР"):

На квітень 2022 року АФК "Система" продовжує володіти 49.66% компанії через афілійовану компанію АТ "РТІ" спільно з АТ "БМ-Банк" - Банк Москви Романа Івановича Авдєєва. Інші 49.66% — у Закритого Пайового Інвестиційного Фонду "Технофонд" компанії Атланта, що управляє. Решта у Альошина Бориса Сергійовича, радника президента російської авіабудівної корпорації ОАК.

Міноборони РФ:

Євтушенко як юр. особа АФК "Система" володіє компанією РТІ, яка постачає радіолокаційні станції "Вороніж" для Міноборони РФ - призначені для виявлення та супроводу балістичних і крилатих ракет. З 2021 року розпочали виробництво військових БПЛА. 

Санкції

7 квітня 2022 року додано до списку санкцій Австралії. 13 квітня 2022 року потрапив до списку санкцій Великобританії. Після санкцій Британії, передав своєму синові Феліксу Євтушенкову 10% в АФК “Система” та залишив посаду голови ради директорів.

Закордонна нерухомість:

 • UK, два будинки загальною вартістю £31m:
 •  7 Holland Park Mews, London (W11 3SU);
 •  31 Holland Park, London (W11 3TA). 
 • Франція, три вілли:
 • Willa Waikiki – Saint Jean Cap Ferrat 40 avenue du Général de Gaulle; 
 • Villa Nouadhibou - Saint-Jean-Cap-Ferrat, 26 Bd du Plan des Abeilles; 
 • Saint-Jean-Cap-Ferrat, 19 Av. du Plan des Abeilles - ціна €7m.

Біографія

Народився у селі Каменщина Смоленської області. 1973 закінчив Московський хіміко-технологічний інститут ім. Д. І. Менделєєва, а в 1980 р. економічний факультет МДУ, доктор економічних наук. З 1975 по 1982 рік працював начальником цеху, заступник директора, головним інженером Карачарівського заводу пластмас. У 1982 став головним інженером та заступником директора НВО “Полімерпобут”. Складався у КПРС.

У 1987 році був призначений начальником Технічного управління Головного управління з науки і техніки Мосміськвиконкому. У 1990 році Євтушенков обійняв посаду голови Московського міського комітету з науки і технологій. У 1999 р. був спонсором лужківського блоку “Батьківщина” на думських виборах.

Поточна діяльність:

З 1993 року голова ради директорів та на 12 квітня володів 59% акцій інвесткомпанії АФК “Система”. Однак, 13 квітня 2022 року передав своєму синові Феліксу Євтушенкову 10% компанії через санкції Великобританії. Також 15 квітня Євтушенко залишив посаду голови ради директорів АФК "Система". Згідно з описом на сайті, компанія представлена ​​в 25 країнах і на 2022 рік володіє:

Згідно з архівом сторінки за грудень 2021 року, на сайті було вказано ще дві компанії:

 • Елемент - спільного підприємства у сфері мікроелектроніки "Ростех" та АФК "Система";
 • Аеромакс – оператор безпілотників.

Історія:

У 1994 році "Система-Телеком" придбала контрольний пакет акцій ВАТ "Вимпелком", а потім разом з ВАТ "МГТС" заснувала на паритетних засадах "Центр ТС". МГТС передала АФК у довірче управління своїх дочірніх підприємств, зокрема, АТ "Московський стільниковий зв'язок", АТ "Міжрегіональний транзителеком", АТ "Мобільні ТелеСистеми" (МТС. З 1997 по 1999 р. Євтушенков був головою ради директорів ВАТ "ТВ-Центр".

У 2001 МТС придбала 100% петербурзького оператора мобільного зв'язку "Телеком-XXI", в березні 2003 холдинг Євтушенкова придбав 10% німецької компанії Deutsche Telekom, яка володіла великою часткою в МТС. У 2006 році АФК придбала оператора кабельного ) АФК "Система" на сьогоднішній день володіє контрольними пакетами МТС, "Дитячого світу", мережі клінік "Медсі".

Башнафта, звинувачення у відмиванні грошей:

У 2014 році Євтушенкова звинуватили у відмиванні грошей та незаконному придбанні контрольного пакету акцій “Башнафти”, і він був взятий під варту під домашній арешт. Через війну акції повернули державі і продали “Роснефти”. У 2016 році звинувачення зняли за відсутністю доказів. У грудні 2017 року “Система” підписала мирову угоду та виплатила “Башнафті” 100b рублів. Згідно з рейтингом Forbes на 2019, його статки оцінювалися в $1,5b при тому, що в 2014 він володів $9b.

Iнше:

 • з 2000 є членом бюро правління Російського союзу промисловців та підприємців (РСПП).
 • з 2001 року очолює Комітет з промислової політики РСПП. З 2001 року очолював Комітет з промислової політики РСПП, з лютого 2021 року – співголова об'єднаного Комітету РСПП з промислової політики та технічного регулювання.
 • з 2002 є членом правління Торгово-промислової палати РФ (ТПП РФ), членом Урядової комісії з науково-інноваційної політики, Ради з науки та високих технологій при Президентові РФ, Ради з конкурентоспроможності та підприємництва при Уряді РФ та Національної ради з корпоративного управління. 
 • в 2004 обраний головою опікунської ради Фонду розвитку Державного Російського Музею, де АФК Система вважається партнером.

Люксембург:

East-West United Bank (Assets - €667m) банк у Люксембурзі, з 2007 входить до АФК “Система”. Згідно з описом банку, на сайті sistema.com одним із пунктів розвитку банку є синергія з компаніями Групи АФК “Система”, такими як МТС Банк та інвестфондом Система Капітал. 27 лютого 2022 року Etienne Schneider залишив пост у раді директорів АФК "Система" та Jeannot Krecké в EWUB через санкції проти РФ.

У документі розвідки США за 1984, East-West United Bank значиться як банк СРСР. З 1974 по 1992 основним акціонером банку був Держбанк СРСР.

Відмив грошей, схема back-to-back:

Закордонний банк за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцю офшорним компаніям. Гарантією кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку у закордонному банку. Потім кредит не повертається і гарантійні кошти з коррахунку перераховуються іншою офшорною компанією в рахунок погашення позики.

Згідно з інформацією Фонду гарантування вкладів в Україні (ФГВ), за такою схемою 14 українських банків вивели $846m і €75m через Meinl Bank, Bank Winter&CO та East-West United. Згодом ЄЦБ відкликав ліцензію у Meinl Bank, однак у 2020 р. рішення ЄЦБ призупинено судом. Конкретно через East-West United, український Дельта-Банк здійснив відступ заборгованості ООО “Ріал Істейн Компані” та ООО “Боні та Клайд” за договором кредитної лінії на користь кіпрської Ablonar Management Ltd і у своєму балансі відобразив суму за цією операцією $43,4m банку East-West United. Ці кошти були підтверджені фіктивним SWIFT-повідомленням. Здійснення цієї операції не було підтверджено в East-West United.

У 2020 ФГВ виставив на аукціон права з дебіторської заборгованості операцій, що виникли в результаті проведення Дельта-Банком, через кореспондентський рахунок відкритий в East-West United. Стартова ціна становила 4,5b грн ($150m), проте торги не відбулися.

Кронштадт Груп, Міноборони РФ:

Група "Кронштадт" створена в результаті реорганізації бізнесу Групи "Транзас" для напрямків: продуктів та рішень для авіаційної галузі, а також продуктів та рішень для оборони, безпеки та профтехосвіти. У 2015 році АФК “Система” придбала 100% Групи “Кронштадт” за ~$75m. До 24.02.2021 АФК "Система" володіли 98.64% компанії, потім передали ООО "Аеромакс" якій у свою чергу також володіє АФК "Система". На квітень 2022 року власником ООО “ІТР” (колишній Кронштадт) володіють:

 • 49.659% у АТ "ЦЕНТР-ТЕЛКО" - яким через групу компаній, що спеціалізуються на розробці ПЗ, засобах зв'язку, створенні та обслуговуванні обчислювальної інфраструктури - АТ "РТІ" (сайт) володіє ПАТ АФК "Система" та АТ "БМ-Банк". Згідно з розслідуванням "Схеми", РТІ постачає радіолокаційні станції "Вороніж" для Міноборони РФ, які призначені для виявлення та супроводу балістичних і крилатих ракет. З 2021 року розпочали виробництво військових БПЛА; 
 • 49.659% у Закритого Пайового Інвестиційного Фонду Комбінований "Технофонд" - керуючої компанії ООО "УК "Атланта" (сайт). Директором і власником 100% Атланта значиться Мусохранов Андрій Олександрович;
 • фондкорпорації ОАК з науки та технологій

Україна, Vodafone:

З 2004 по 2019 володів оператором зв'язку Vodafone в Україні через юридичні особи ООО “ВФ Рітейл”, “ВФ Україна”, “ІТ Смартфлекс” та “ПТТ Телеком Київ” через нідерландське юр. особа МТС – Preludium BV. У 2019 році Євтушенков продав український Vodafone азербайджанцю, власнику мобільного оператора в Баку, Bakcell – Насібу Гасанову за $734 млн.

З 2016 року Євтушенков засновник ООО “ІТМ-Україна” спільно з чеською юр. особою розробника електронних чіпів і плат NVision Czech Republic – завод знаходиться в Чехії, м. Вотіце і належить російському МТС (ООО "Телеком") та нідерландській Baggio Holding BV, яка також є дочірньою компанією МТС Росії.

Згідно з профілем “ІТМ-Україна” на work.ua, компанія займається імпортом спецтехніки, проте, згідно з митними реєстрами, не здійснювали імпорт. У 2017 році Vodafone Україна оголосили тендер для реалізації проекту Mobile ID (прив'язка ЕЦП до SIM-картки), переможцем якого став “ІТМ-Україна”. У 2019 році отримали ліцензію на використання мереж України для розрахунку телекомунікаційних послуг в рамках оператора Vodafone. У 2021 році мобільні оператори, включаючи Vodafone, відмовилися від використання Mobile ID, послуга була платною і неконкурентоспроможною проти безкоштовних ЕЦП від банків.

Україна, Сітронікс:

C 2016 по 2020 значився бенефіціаром датацентру ООО "Сітронікс Телеком Солюшнс Україна" (у 2021 перейменована в "Сітон Груп") - працюють під брендом Seeton. У РФ існує однойменний розробник серверів, супутників, смарт годинників і IoT, Sitronics Group, основним акціонером якого є АФК "Система". З 2020 року український “Сітронікс” також перейшов у володіння Раміза та Артема Гасанова – дітям Насіба Гасанова.

Згідно з судовою справою, з 2016 по 2017 “Сітронікс” поряд ще з 9 юр. особами, які незаконно завищували ціну на ПЗ, що призвело до розтрати бюджетних коштів та ухилення від податків. "Сітронікс" завищили ціну реалізованих ліцензій на загальну суму 22,4m грн для замовників, які у свою чергу завдяки завищенню ціни ухилилися від сплати ПДВ: 

Суд дав слідчому доступ до документів "Сітронікс". Після рішення суду про доступ до документів, “Сітронікс” перестав фігурувати у судовому провадженні у цій справі, ймовірно, слідчі не знайшли доказів.

Франція

C дружиною є засновниками французьких компаній SCI Kristine, SCI Petr і SCI Umbto через які володіють трьома віллами у Франції.

Санкції

У червні 2018, двоє членів конгресу США від Республіканської партії - Марк Волкер та Ілеана Рос-Лейтинен - ​​попросили владу країни перевірити, чи має Володимир Євтушенков, а також підконтрольні йому АФК "Система" та МТС, бути включені до списку санкцій США. За їхніми даними, компанії Євтушенкова брали участь у великих інвестиційних проектах в анексованому Криму. Також заява (1) про участь компанії АФК “Система” була зроблена Путіним у 2016 році на Міжрегіональний форум Загальноросійського народного фронту.

Згідно новини за 2017, структури “Системи” Євтушенкова брали участь у проектуванні компанією “Москапбуд” та будівництвом “СГМ Груп” медичного центру у Криму. У 2016 році СГМ Груп займалися будівництвом лікарні швидкої допомоги в Севастополі.

З 7 квітня 2022 року додано до списку санкцій Австралії під номером 119. У квітні 2022 року потрапив санкцій списку (1) Великобританії. 

Зв'язки:

Україна

 • Янукович Віктор Федорович – президент України з 2010 по 2014. Згідно з розслідуваннями, Янукович був фактичним власником мисливського угіддя “Кедр” у с. Сухолуччя, Київської обл. У 2012 році “Кедр” отримали на 49 років оренди 30,4k га землі. Засновниками юр. особи значаться: депутат ОПЗЖ, Юрій Бойко – під час президентства Януковича обіймав посаду віце-прем'єр-міністра України; колишній депутат Партії Регіонів, Володимир Демішкан – під час президентства Януковича, голова Державної служби автошляхів України; екс-депутат Партії Регіонів, Сергій Тулуб – голова Черкаської ОДА за часів Януковича. Згідно з розслідуваннями , заснованими на документах з резиденції Януковича в Межигір'ї, Євтушенков, Бойко та Демішкан були одними з 28 членів клубу “Кедр”, які щороку вносили за членство клубу від 600k грн. Янукович двічі нагороджував Євтушенкова “Іменною вогнепальною зброєю” у 2010 та 2011.

NVision Czech Republic

 • Хомченко Дмитро (16.10.1976) – член наглядової ради з 2019 по 2021.
 • Paolo Baldo (11.11.1961) - член наглядової ради з 2019 по 2021. Громадянин Італії;
 • Джабієв Георгій (28.01.1985) - член наглядової ради з 2019 по 2021. Громадянин РФ;
 • Кокорін Антон (09.07.1982) - член наглядової ради з 2019 по 2021. Громадянин РФ;
 • Єрмілов Андрій Володимирович (12.04.1982) - член наглядової ради з 2019 по 2021. Громадянин РФ;
 • Аветисян Армен (07.04.1978) - член спостережної ради з 2021. Громадянин РФ;
 • Катунін Олексій (04.04.1989) - член спостережної ради з 2021. Громадянин РФ;
 • Плавич Андрій (12.06.1975) - член спостережної ради з 2021. Громадянин РФ;
 • Мінтуш Олег (15.04.1993) - член спостережної ради з 2021. Громадянин РФ.

Негатив:

 • пов'язаний з організованою злочинністю, співробітництвом у фінансовій підтримці осіб з оточення колишнього президента України Віктора Януковича;
 • згідно з записом на livejournal.com, Євтушенкова пов'язують із рейдерським захопленням підприємства “Літо” у Санкт-Петербурзі, яке займалося виробництвом та постачанням овочів. Відповідно до запису, “Система” шляхом залякування акціонерів, скуповувало акції підприємства, після отримання контролю над компанією, потужності було знищено, а на його місці збудовано торговий центр;
 • 7 березня 2019 року МТС уклав (1) з Департаментом юстиції США та Комісією з цінних паперів угоду про виплату $850m за хабарі в Узбекистані. Раніше було встановлено, що МТС та ”Вимпелком” виплатила дочці президента Узбекистану ~$500m у вигляді хабарів. Вказано, що відмивання грошей відбувалося через банківські структури Латвії, Гонконгу, Нідерландів, Швеції, Франції, Швейцарії, Росії та США;
 • У вересні 2020 року, американське видання BuzzFeed та Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) оприлюднили дані про підозрілі операції найбільших міжнародних банків, які стали відомі завдяки найбільшому витоку інформації з американської Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforce). Є інформація про платежі російського оператора зв'язку МТС на адресу офшорної компанії, близької до Анара Махмудова, сина екс-міністра національної безпеки Азербайджану Ельдара Махмудова. У 2015 році, за даними документів FinCEN, МТС перевела компанії Caspian Telecommunication із Британських Віргінських островів $5.3m;
 • 2017 року в Іспанії провели операцію із затримання членів мафії з відмивання грошей. Серед арештованих був Арнольд Співаковський (відомий як Арнольд Тамм). На 2017 рік Співаковський значився менеджером та керівником проектів АФК “Система”, а також співробітником деревообробної компанії ”Сокільський Док” (входить до підконтрольної “Системи” Segezha Group). Був випущений під заставу €750k, у 2019 році помер в Іспанії.

Активи:

Згідно з Forbes, на 04'22 – $1.7b. 

UK

Згідно з розслідуванням “Схеми”, з березня 2019 року володіє двома будинками в Лондоні загальною вартістю £31m, адреса: 7 Holland Park Mews, London (W11 3SU) та 31 Holland Park, London (W11 3TA). 

Франція

Володіє трьома віллами у Франції: Willa Waikiki – Saint Jean Cap Ferrat 40 avenue du Général de Gaulle; Villa Nouadhibou - Saint-Jean-Cap-Ferrat, 26 Bd du Plan des Abeilles; вілла за €7m - Saint-Jean-Cap-Ferrat, 19 Av. du Plan des Abeilles

Літак

Boeing 737-7FY бортовий номер P4-AFK. 20 березня 2022 року літав з Москви в Абу Дабі, ОАЕ

Сім'я:

 • Євтушенкова Наталія Миколаївна (1950) - дружина.
 • Євтушенкова Тетяна Володимирівна (1976) – дочка, з 1999 працювала в корпорації батька, куруючи МТС. Зараз обіймає одну з посад в Сбєрбанку.
 • Євтушенков Фелікс Володимирович (14.11.1978) – старший керуючий партнер АФК "Система", голова ради директорів ПАТ МТС.
 • Олена Батуріна – молодша сестра дружини. Вдова, була одружена з колишнім мером Москви, Лужковим (помер у 2019).
Зв’язатися з нами