Західні інвестори у російській нафті та удари по НПЗ Росії: хто володіє акціями "Газпром" та "Лукойл" і яка позиція інвесторів? Дослідження Molfar

18/06/2024

 

Удари по НПЗ на території Росії стаються дедалі частіше. На початку червня 2024 року, наприклад, стало відомо про удар безпілотника по нафтопереробному заводу “Лукойл”. На тлі цих ударів по НПЗ уряд рф засекретив дані про виробництво пального. Незадовго до цього видання Financial Times повідомили, що США, начебто, просять Україну не завдавати ударів по російських нафтопереробних потужностях. 

 

Зважаючи на те, що чимало іноземних нафтових інвесторів володіють часткою власності нафтогазових гігантів рф, чи може це певним чином впливати на гучні політичні заяви партнерів? 

Інвестори з яких країн мають % акцій в російських нафтогазових компаніях? 

OSINT-фахівці Molfar проаналізували близько 30 найбільших російських нафтогазових компаній, як, наприклад, “Роснефть”, “Газпром”, “Лукойл”. Серед їхніх власників виявлено безліч нафтових інвесторів та компаній не лише східних російських партнерів, але й  європейські та американські компанії.

 

Black Rock, Vanguard Group та інші компанії зі США — власники акцій російських нафтових компаній 

 

Black Rock — компанія з США, що спеціалізується на управлінні активами, є одним з ключових інвесторів у російському секторі нафти та газу. У “Газпром” вони мають 1,2%, що становить приблизно $1.285 млрд. — за даними Financial Times на лютий 2024 року. Black Rock заморозила свої активи, але зберігає частку у російських компаніях. Також компанія, згідно з їхнім річним звітом за 2023 рік, володіла 61 тис. акцій російської нафто-газової компанії “Новатек”. 

 

Звіт компанії The Vanguard Group за 31 жовтня 2023 року показує, що компанія володіє 1.4 тис. акцій російського “Новатек”. У січні 2022 року, незадовго до повномасштабного російського вторгнення в Україну, Vanguard Group та Black Rock також інвестували близько $1,3 млрд у “Газпром. Станом на лютий 2024 року Vanguard Group оцінює  свої 282,6 млн акцій у нуль доларів США (123). У лютому-березні 2022 року Vanguard Group призупинили купівлю російських цінних паперів (12).

 

Mercer Funds — фонд, який спеціалізуються на управлінні активами та консалтингу. Вони, для прикладу, володіють акціями російської компанії “Газпром. Частка Mercer Funds становить 3.8 млн. акцій “Газпром”, що оцінені у $113 тис. (12). Mercer Funds не коментували російську агресію проти України та не заявляли про наміри вийти з російського ринку. Mercer мали 169 тис. акцій компанії “Роснефть” станом на 31 березня 2023 року, — це приблизно $6,5 тис. (12), та володіють 18 тис. акцій “Новатек”, оцінених у $3 тис. (12). 

 

J.P. Morgan має частку в ”Роснефть”. На жовтень 2023 року вартість їхніх активів там оцінювали $137.9 тис. Представники компанії заявляли, що виходить з Росії. Натомість російські ЗМІ пишуть, що JP Morgan Bank International — російська дочірня компанія JP Morgan Chase Bank — навпаки збільшила свої активи за останні два роки. Станом на жовтень 2023 року один з фондів J.P. Morgan володів акціями “Газпрому”, які вони оцінили в $298 тис. Також один з їхніх фондів володіє акціями “Лукойл” на $379 тис.

 

GQG Partners — дочірня компанія The Goldman Sachs, мала у власності на серпень 2023  року 0.3% російської “Роснефть” — володіла 90 тис. акцій. Також мають акції в “Новатек”. Там на жовтень 2023 року їхня оцінка була $195 тис. Мали 0.29% компанії “Газпром” і 277 тис. акцій компанії “Tатнефть. Перед повномасштабним вторгненням володіли 62 тис. акцій — 0,4% “Лукойл”.

 

Grantham, Mayo, Van Otterloo & Co. LLC — на 28 лютого 2023 володіли (12) 93 тис. акцій “Новатек”, які оцінені приблизно в  $13 тис.  

 

The American investment bank, Charles Schwab — мали 127 тис. акцій “Газпром”. 

 

Capital Research and Management Company, дочірня компанія  Capital Group Companies, Inc.  — інвестували  $210 млн. згідно з фінансовим агрегатором. Вони володіли 1,94% акцій “Газпром”. Станом на грудень 2023 року Capital Group ймовірно володіла 36,9 тис. акцій, згідно з їхнім фінансовим звітом.

 

Kopernik Global Investors LLC володіла 37,05 млн. акцій “Газпром”. Компанії згідно з даними фінансового агрегатора FT, станом на січень 2024 року володіла 37.95 млн акцій “Газпром”. 

 

Станом на листопад 2023 року Grantham, Mayo, Van Otterloo & Co. LLC володіла 23,93 млн. акцій вищезазначеного “Газпром”. 

 

Компанія Fidelity. Christopher Tennant, один із керівників фонду, заявив, що компанії довелося списати свої російські інвестиції у “Лукойл”. Однак акції залишаються у власності фонду де-юре. Згідно S&P Market Intelligence, вони утримували 2.34%. На січень 2024 року декілька фондів Fidelity заявили,  що їхня загальна частка акцій складає вже 0.72% (вартість —  $34.78m) (12).

Компанії із Франції, що мають акції російських НГК

 

TotalEnergies — нафто-газова компанія, яка володіє приблизно 19,4% російської “Новатек”. Крім того, активно вкладала кошти у проєкти цієї російської компанії, такі як Арктік СПГ 2. На березень 2024 приблизно їх частка оцінена у $189 млн. Також в іншому проєкті “Новатек” — Ямал СПГ” — їхня доля становить 20.02% або $4.5 млрд. 

 

TotalEnergies SE не збираються виходити з проєкту “Ямал СПГ”, але кажуть, що заморозили свої активи у компанію “Новатек” та у проєкт “Арктік СПГ 2”.

 

У жовтні 2022 року Patrick Pouyanne (Патрік Пуянн), генеральний директор TotalEnergies, заявив, що компанія буде продовжувати постачати рідкий природний газ з Росії, допоки на це паливо не будуть накладені санкції.

 

У грудні 2022 року TotalEnergies оголосила, що вирішила вивести своїх директорів з “Новатек” і більше не буде враховувати цей пакет акцій у складі власного капіталу. Компанія також зазначила, що не може продати свій пакет акцій через угоди між акціонерами, оскільки заборонено продавати будь-який актив TotalEnergies одному з основних акціонерів “Новатеку”, які перебувають під санкціями. Станом на 31 грудня 2023 року TotalEnergies все ще володіла 19,4% акцій у “Новатек” (12).

 

“Північний потік” та німецькі компанії з акціями в російських НГК

 

Німеччина має компанії, котрі зацікавлені в російському нафто-газовому бізнесі. Аналізуючи відкриті дані, Molfar встановив дві німецькі компанії, що мають акції у проєкті “Северный Поток” або “Північний потік” — Wintershall Dea AG —  15,5%, та PEG Infrastruktur AG (E.ON) — 15,5%, де оцінка за звітом — $2.6b

 

Кілька слів про “Північний потік”. До нього входять газопроводи “Nord Stream 1” і “Nord Stream 2” (“Північний потік 1” та “Північний потік 2” відповідно).

 

“Північний потік 1”. За даними сайту, станом на березень 2024 року п’ятьма акціонерами консорціуму Nord Stream AG були:

  •  ТОВ «Газпром міжнародні проєкти Північ 1» (компанія «Групи Газпром») - 51%;
  •  німецька Wintershall Dea AG — виробник сирої нафти та газу - 15,5%;
  •  PEG Infrastruktur AG (E.ON) — німецька енергетична компанія - 15,5%;
  •  N.V. Nederlandse Gasunie — нідерландська компанія з інфраструктури та транспортування природного газу - 9%;
  • Engie SA — французька компанія, яка працює у сферах виробництва та розподілу електроенергії, природного газу, атомної енергетики, відновлюваних джерел енергії та нафти – 9%.

У березні 2023 року, за даними ТАСС, Wintershall Dea AG, PEG Infrastruktur AG і N.V. Nederlandse Gasunie списали свої частки в Nord Stream AG. Згідно з річними звітами за 2023 рік (123), вони вказали свої частки в Nord Stream AG.

 

Engie у своєму річному звіті за 2023 рік оцінила свою частку в Nord Stream AG у нуль (90 мільйонів євро на 31 грудня 2022 року).

 

“Північний потік 2” (WebArchive). Акціонером цього проєкту був "Газпром". Станом на лютий 2022 року фінансовими інвесторами були: 

  • ENGIE
  • OMV — австрійська нафтогазова компанія
  • Shell
  • Uniper — німецька енергетична компанія 
  • Wintershall DEA.

22 лютого 2022 року Німеччина зупинила процес сертифікації газопроводу “Північний потік-2” у відповідь на визнання Росією самопроголошених “лднр”. 1 березня 2022 року, за даними ЗМІ SRF, Nord Stream 2 AG оголосила про банкрутство та звільнила 106 осіб. У грудні 2022 року швейцарський суд надав шестимісячне “відстрочення банкрутства” Nord Stream 2 AG. Термін перебування компанії продовжено з січня 2023 року до липня 2023 року.

 

Wintershall DEA і “Північний потік”

У березні 2022 року Wintershall DEA заявила, що вирішила списати своє фінансування Nord Stream 2 на суму 1,1 млрд доларів. З усім тим, вони продовжуватимуть брати участь у проєктах з видобутку природного газу “Південноросійське” та “Ачімов” у Сибіру. У січні 2023 Wintershall Dea оголосила про вихід з російського ринку. Згідно з річним звітом за 2023 рік, процес може бути завершений у 2024 році.

Компанії з Великої Британії, що мають акції російських НГК

BP Russian Investments Limited (належить British Petroleum). Станом на 24 лютого 2023 року 19.75% компанії “Роснефть” належить цій британській компанії. У лютому 2022 вони анонсували, що виходять зі складу інвесторів. Але, ймовірно, досі не продали свої акції. 27 жовтня 2022 року Ігор Сєчін, голова компанії "Роснефть", заявив, що British Petroleum залишається її "тіньовим" акціонером, і що дивіденди на $700m за другу половину 2021 року були перераховані на відкриті для них рахунки. 

 

Abrdn Investments володіли 1.5m. акцій компанії “Новатек” станом на 30 вересня 2023 (12

Італійській компанії та їхня “нафтова частка” в Росії

Eurizon Fund Частина Eurizon Capital, інвестиційного підрозділу групи Intesa Sanpaolo, однієї з найбільших банківських груп Італії. Вони керують широким спектром інвестиційних фондів, включаючи акції, облігації та багатофакторні фонди. Мають частки у великих російських компаніях, таких як “Газпром”, “Роснефть” та “Лукойл”. А у своєму річному звіті показали, що володіють ще й 97.1k акцій “Новатек” на суму $21k.

 

Eurizon Fund, згідно з їхнім річним звітом за 2022 рік, володіли 1.2m акцій “Газпром”, що оцінюється у $3.3m

 

Згідно з річним репортом за 2022 рік, володіли 43.9k акцій “Лукойл”, які були оцінені у $2.8m.

 

Згідно з річним репортом інвестиційний фонд володів 769 тис. акцій “Сургутнефтегаз”. Привілейована частка акцій оцінена у $360 тис. А звичайні — у $328.4k.

 

Компанія Fideuram Asset Management через Fonditalia Fund володіла акціями “Новатек” (12) — 58.7k акцій, вартістю в, приблизно, $11k. 

Компанії з Японії, що мають акції в російських

Japan Arctic LNG станом на березень 2024 року має 10% власності у “новатеківському” проєкті “Арктік СПГ 2”, оцінка за звітом — $189m.

 

Ще одна  компанія — Sakhalin Oil & Gas Development Co — володіє 30% російського “Сахалин-1”.

 

А “Сахалин-2” поділився акціями між ще двома японськими компаніями: 

Mitsui & Co. — 12.5%; та DGS Japan Co., Ltd., що є дочірньою компанією Mitsubishi Corporation — 10% станом на березень 2023.

Компанії зі Швейцарії та їхня частка 

 

19.5% “Роснефть” належать Glencore plc. Це одна з найбільших у світі торговельних компаній, яка спеціалізується на добуванні, виробництві, торгівлі та транспортуванні різних сировинних матеріалів, нафти та природнього газу, металів, зерна — зокрема. 

 

7 грудня 2016 року "Роснефть" уклав угоду про продаж 19,5% своїх акцій (на суму $11 млрд) спільному підприємству Glencore і Qatar Investment Authority. Офіційно вважалося, що пакет акцій розділений порівну між Glencore і катарською компанією, але Glencore внесла лише €300 млн. і заявляла про володіння лише 0,57% пакетом акцій. У березні 2022 року Glencore заявила, що не придбала жодного нового пакету акцій в російській компанії, але їхня участь у "Роснефть" залишалася непроданою до грудня 2023 року через те, що російська влада заморозила будь-який продаж акцій компанії "Роснефть".

 

Glencore через свою дочірню компанію Rambero Holding мають акції компанії “РуссНефть”, де їхня частка становить 31.28%, станом на січень 2024.

 

Компанії з Китаю, що мають долю у російських НГК

Китайська компанія CNPC має 10% у “новатеківських” проєктах “Арктик СПГ 2” та 20% у проєкті “Ямал СПГ”. 

 

Інша компанія з Китаю — CNOOC — теж має 10% у “Арктик СПГ 2”. А Silk Road Fund має 9.9% у “Ямал СПГ”. 

Інші компанії іноземних країн

 

Країна

Компанія

В якій компанії рф має акції

% акцій / 
оцінка за звітом

Коментар про вихід чи наміри

Катар

QH Oil Investments LLC 

“Роснефть”

18,46% /

звіт

- 

 

Норвегія

The Government Pension Fund Global (GPFG)

“Газпром”

0.86%

-

“Лукойл”

0.87%

-

Індія

“ONGC Videsh Ltd”

“ООО Сахалін-1”,

20%

планували зберегти свою частку

Ірландія

Brandes Investment Partners (Europe) Ltd (Europe) Ltd. (2,033%)

Сургутнефтегаз

2.033%

-

Нідерланди

Schlumberger

 & Firma Radius-Servis GeoFit & Petroalliance & & NafraMax

Schlumberger

 

заявили про вихід, але не вийшли

Австрія

OMV Exploration & Production GmbH

ОАО Севернефтегазпром

25%

заморожені активи, але все ще тримають акції 

Казахстан

Kazakhstan Pipeline Ventures LLC

Каспийский Трубопроводный Консорциум

49.9%

продали свою частку

 

Іноземні інвестиції у російську нафту через Казахстан 

Схоже, що ще одним варіантом заробити на російській нафті та газі є інвестиції через Казахстан.

Країна

Компанія

Проєкт

Частка

Дата

Велика Британія

Shell

The Karachaganak project

29.25%

Грудень 2023

Італія

Eni S.p.A

The Karachaganak project

29.25%

Грудень 2022

США

Chevron CorporationExxonMobil via ExxonMobil Kazakhstan Ventures Inc, Chevron Corporation

TengizchevroilThe Karachaganak project

50.0%, 25.0%, 8.0%

Грудень 2023Грудень 2023Грудень 2023

Казахстан

КазМунайГаз

Tengizchevroil

20.00%

Грудень 2023

Росія

Lukoil

TengizchevroilThe Karachaganak project

5.0%, 13.5%

Квітень 2024

15% потужностей втратила російська нафтопереробна сфера після українських ударів

 

В офіційних заявах, переважна більшість західних компаній-інвесторів кажуть про вихід з ринку РФ. Деякі стверджують, що досі не можуть продати свої акції через міжнародні санкції. Є і ті, що відкрито заявили, що не збираються виходити з Росії як, наприклад індійська “ONGC Videsh Ltd”. Є і такі, що лише заявляють про вихід — нідерландські SchlumbergerFirma Radius-Servis GeoFit & PetroallianceNafraMax

 

Тож серед нафтових інвесторів російського нафто-газового бізнесу залишається чимало іноземних компаній. У ході аналізу ми не виявили їх коментарів стосовно ударів по російських нафтопереробних заводах. Водночас деякі політики з країн, де працюють ці компанії, критикували удари по російських НПЗ.

 

У США закликали припинити атаки на російські НПЗ. У розмові між Зеленським та Віцепрезиденткою Білого Дому Камалою Харріс. Політикиня нібито закликала припинити атаки по цілях у РФ. Це було у лютому 2024 року. Загальна позиція адміністрації Байдена критична щодо таких дій. Вони вважають, що ці удари можуть призвести до зростання цін на нафту. Проте, окремі політики зі Сполучених Штатів навпаки висловлювали підтримку українським ударам.

 

Французький міністр закордонних справ Стефан Сежурне заявив, що Україна дії у рамках самооборони, а Росія — агресор. 

 

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану ВБ, аби завдавати ударів по цілях на території Росії. Рішення щодо цього має ухвалювати Київ.

 

На квітень українські удари зруйнували приблизно 15% потужностей російських НПЗ. Ймовірно, вихід або заморожування активів багатьох іноземних інвесторів у нафту також вплинули на видобуток нафти. З 14 по 20 березня НПЗ переробляли 5,03 мільйона барелів нафти на день. Це нижче, ніж середній показник за 13 днів. За перший квартал 2024 року сім російських НПЗ зупинили роботу через атаки українських безпілотників.

 

У Росії виникла загроза дефіциту палива й вони навіть звернулися до Казахстану й просили у них 100k тонн бензину. Перед тим зверталися до Білорусі з аналогічним проханням. Водночас у травні 2024 року загальний дохід від нафти та газу збільшився на 39% до 793,7 мільярда рублів.

 

У ході цього аналізу бачимо ті країни, чиї інвестори у нафту продовжують співпрацювати з рф попри повномасштабне вторгнення в Україну, допомагаючи розвивати російську нафтогазову промислову машину, котра потім конвертується в російські обстріли цивільного населення України.

 

#Дослідження ринку #аналітика #Звʼязки з росією
Зв’язатися з нами