ZelenskiyNFT – це скам-проєкт, створений росіянами? Ми маємо докази.

NFT-платформа ZelenskiyNFT створена на Ethereum і використовує бренд Президента України Володимира Зеленського. Згідно з публікацією, проєкт засновано у Празі.

Згідно з Privacy, сайт розроблено компанією IamUkraine Studio. Однак, відомостей про існування цієї компанії, крім статей (1, 2, 3, 4, 5) про створення ZelenskiyNFT та укладання партнерств з низкою (1 - 2 - 3) компаній, не було знайдено.

У той же час компанія зареєструвала контракт, що пройшов KYC перевірку та аудит.

З повним текстом розслідування ви можете ознайомитись за цим посиланням. У файлі ми опублікували всі наявні докази та надали покроковий фактаж пошуку. Далі хочемо коротко познайомити вас із головними тезами дослідження. 

Зв’язки з рф та рб

В ході розслідування нами були встановлені особистості власників проєкту. Ними виявились Бойко Максим Олександрович, родом із калінінграду, і Дмитро Ранцевич, родом із мінську. Також ми дуже швидко зробили загальний висновок щодо діяльності засновників – вони обирають популярні теми, і спираючись на них, намагаються заробити грошей шляхом випуску і продажу NFT. Підтримка проєктів закінчується одразу після того, як "хайп" проходить. 

Проте через ZelenskiyNFT власники не тільки хотіли “заробити на хайпі”, вони надавали неправдиву інформацію про те, куди і як спрямовуються гроші. З юридичної точки зору – це злочин. З моральної точки зору, у військовий час – це саботаж іміджу лідеру країни.

В інтересах Telegram-акаунту власника проєкту є цілий ряд вельми сумнівних напрямків, таких як “наркотики”, “ковід-дисидентство”, “мракобєсіє” та інші.

До того ж як буде детальніше зазначено нижче, команда проєкту геть не знає української мови. Всі анонси та тексти в Twitter та Discord зроблено за допомогою автоматично перекладача. Це можна зрозуміти по великій кількості помилок, які виникають під час автоматичного перекладу, і яких би не припустився українець. 

Ще один значний момент: Di & Lion (Telegram: @di_lion_nft) – один з членів команди, на сайті вказаний як “Blockchain”. Відомий обліковий запис Discord з ім'ям “Di (Username:ethsol#0129)”. При пошуку по нікнейму “ethsol” було знайдено обліковий запис (id987435164) TG з ім'ям “Z”, що є символом російського вторгнення в Україну.

Нікнейм одного з розробників команди ZelenskiyNFT

Докази скам діяльності

1. Невідповідність публічних тверджень і юридичних документів

У  текстах блогерів (1, 2, 3, 4), що рекламують ZelenskiyNFT, зазначено про відправку грошей на допомогу армії. При цьому в офіційній інформації на сайті зазначено, що "проєкт не несе військових цілей". Це перша розбіжність. Висновок: люди думають, що відправляють гроші на допомогу армії, хоча ці гроші не можуть бути спрямовані на допомогу армії. 

Також у постах блогерів натякається, що всі кошти підуть на благодійність, проте, на сайті зазначено що 40% коштів компанія залишає собі. Це друга розбіжність, яка безпосередньо вказує на приховану комерцію. Висновок: люди думають що відправляють гроші суто на благодійність, хоча 40% цих грошей компанія залишає собі. 

Були заяви про автоматичний розподіл коштів, а за підсумком усі кошти йдуть на 1 адресу. Гроші в рамках проєкту переказували лише співробітникам на свіжостворені гаманці. Висновок: компанія просто ошукує своїх клієнтів.

2. Неправдива риторика

У публікаціях компанія використовує риторику "хороших русских", про це свідчить використання формулювань на кшталт “мы против подливания масла в огонь”, а також тверджень що компанія знаходиться "поза політикою". Це неможливо, тому що в основі їх діяльності (і навіть назви) є особистість політичного лідера народу України – Президента Володимира Зеленського. 

3. Низький рівень підготовки 

Тексти (1, 2, 3) блогерів, що рекламують NFT, написані через copy+paste. Крім того, у текстах зазначено що розробники – це “близькі друзі” блоггера. Тобто кожного блогера, це частина тексту, яку треба проговорити – так компанія хоче надати словам інфлюенсерів більшої ваги.

Попри безліч публікацій про співпрацю з благодійними фондами, проєкт не співпрацює з офіційними органами влади.

В TG і Discord публікації російською та англійською. Канал для спілкування українською називається "украинский канал", але апдейти виходять все одно російською. Пости в соцмережах українською зроблено (1, 2) за допомогою автоматичного перекладача. 

Аватари членів команди – не спеціально створені дизайнером або артистом зображення, а зображення, зроблені за допомогою безкоштовного додатка ZEPETO. Це свідчить про поверхневий рівень художньої підготовки проєкту.

Всі публікації про ініціативу (1, 2, 3, 4, 5) мають ознаки проплаченості, оскільки містять один і той самий текст із пресрелізу ініціативи, з одними й тими самими коментарями від її представників. Деякі ресурси розмістили цей же реліз із дисклеймером про те, що матеріал проплачений і є рекламою, а не повноцінною новиною. 

У релізі також зазначено, що IamUkraine studio має історію створення іконічного цифрового мистецтва для підтримки глобальних ініціатив. Жодної іншої інформації про походження студії або її попередні проєкти немає ні на їхньому сайті, ні в ЗМІ.

Посилання вказане у Terms є неробочим, а сам текст збігається з текстом у Terms сайту looksrare.org. Також при пошуку тексту з Terms – знайдені сайти присвячені тематиці NFT.

Провальні KPI

При кількох тисячах передплатників у TW та Inst публікації набирають десятки лайків. Попередній акаунт TW був забанений. На початку червня 2022 обліковий запис проєкту в Instagram з ~14k передплатників був видалений.

В офіційному чаті TG користувачі відзначають провал продажів.

Загальна кількість візитів на сайт складає 11k за період з квітня по травень 2022 року, при цьому 68.6% візитів склали прямі переходи, а через органічний пошук 7%, також 7% склали візити з rarity.tools. По 3% візитів із FB та itc.ua.

HUMINT-контакт із представниками проєкту 

Також хочемо ознайомити вас із інформацією, отриманою нами завдяки агентурній розвідці. Наш співробітник під виглядом інвестора задавав питання контактній особі компанії, щоб отримати точні відповіді на прямі запитання про безпечність інвестицій. Також ми хотіли встановити чи справді проєкт перераховував гроші благодійним фондам. 

Спершу була коротка презентація, а потім ми попросили надати нам підтверджувальні документи – квитанції транзакцій про перерахування грошей благодійним фондам. Замість того щоб надати документи (вони не є таємницею і можуть бути надані публічно) – представник компанії направив нас на сторінку clearview, посилаючись на те, що нібито ця сторінка автоматично показує скільки і кому грошей перераховано. 

При цьому жодних документів, що підтверджують транзакції, нам не надали навіть після повторного запиту. А сама сторінка clearwiew – це просто текст на сайті, він не має юридичної підтверджувальної сили. 

Реакція на розслідування

Після публікації розслідування на сайті Ain.ua головний редактор видання звернувся до нас через повідомлення від представників проєкту ZelenskiyNFT. У цьому повідомленні вони нібито спростовували свою шахрайську діяльність. 

Текст повідомлення представників проєкту:

Уважаемый [NAME],

Статья, опубликованная Вашим изданием про наш проект ZelenskiyNFT носит абсурдный характер, все вырученные денежные средства переводились в фонды в соответствии с заявленным распределением. Если вы проводите расследование, будьте добры, имейте время снять трубку и позвонить в фонды, с которыми работает наш проект, прежде чем обвинять кого либо. А тот факт что в нашей команде есть и русские ребята, которые помогают делать благотворительные дела для украины, поэтому по понятным причинам никто не хочет публиковать их данные публично, а вы берете и раскрываете их персональные данные – это уже действительно перегиб. Мы также сделали систему ClearView, где видно полностью движение всех токенов и отчисления в фонды, как раз в том числе для таких расследователей как вы: https://www.zelenskiynft.com/clearview/

Через це команда Molfar продовжила розслідування, щоб зібрати додаткові докази. 

Перше, що ми хочемо наголосити – сторінка ClearView це просто текст на сайті, який не має юридичної сили. До того ж сторінка оформлена таким чином, ніби вона постійно “завантажується”, через що дані про переведені до фондів гроші буцімто не відображаються. 

Сторінка ClearView з “безкінечним” завантаженням даних

Друге – контракти, додані на сторінку ClearView (Contracts V1 + V2 + V3), показують суто транзакції, зроблені на рахунки ZelenskiyNFT. Тобто ці контракти слугують доказом того, що вони гроші отримували. Вихідних транзакцій на інші рахунки немає. Ще один підозрілий факт: більшість транзакцій мають нульову вартість. Скоріше за все, це були штучні транзакції, зроблені з метою сформувати контракти і таким чином “продемонструвати рух коштів”. Але навіть це зроблено недбало. 

Скриншот V1
Скриншот V2 
Скриншот V3

Третє – журналістка The Record написала в Таблеточки з приводу співробітництва із компанієї ZelenksiyNFT. На що отримала відповідь: офіційно ми з ними не співпрацюємо, вони навіть не мають права використовувати наш логотип.

Скриншот листування журналістки The Record із представником фонду Таблеточки

Отже зробимо висновок ще раз: це шахрайський проект, який намагається втримати свою репутацію оскарженням звинучень. Бо вони отримують гроші від людей. Втрачати їм немає нічого, тому вони вирішили хоча б спробувати спростувати звинувачення, продовжуючи наводити аргументи, які мають ввести людей в оману. 

І це класична стиль росіян: обстріляти українців, а потім сказати що ми цього не робили. Тут так само, тільки з вимаганням грошей під прапором неіснуючої благодійності. 

P.S. З негативною реакцією на публікацію також виступала редакція Mc.today, які раніше рекламували проєкт ZelenskiyNFT. Так само проєкт рекламувало видання ITC.ua – публікації вже видалено, тому ми додали публікації на кешовані версії. Ми розуміємо, що всі помиляються і всіх можна ошукати. Але це не привід заперечувати факти.

P.P.S. The Record та Obozrevatel опублікували гарні розлсідування щодо ZelenksiyNFT. 

Зв’язатися з нами