Чому альтернативний акаунт в соцмережах — це елемент цифрової безпеки?

Сьогодні фейкові акаунти в соцмережах це, перш за все, про цифрову безпеку, а не про сталкінг. У контексті численних публікацій про секʼюрність, ми розкажемо як грамотно створити свій альтернативний профіль у Facebook, Instagram та Twitter. І так, це може бути трохи схоже на роботу під прикриттям.

У роботі розслідувача, особливо при розкритті воєнних злочинів, дуже важливо мати змогу працювати з різними джерелами інформації. Такими сьогодні є перш за все соцмережі. Коли потрібно отримувати дані безпечно, без витоку чутливої інформації, на поміч приходять “альтернативні” або “фейкові” сторінки в соцмережах. Мʼяко кажучи, зареєструвавшись не під власним іменем, створивши переконливого користувача, можна працювати над збором та аналізом даних, отриманих із соцмереж. Ну і плюс, можна переглядати сторіз нової пасії колишнього партнера майже в режимі “інкогніто”.

Створення фейкового фейсбук-аккаунту, сторінки в інстаграм чи профілю у твіттер не є складним завданням і мало чим відрізняється від звичайної реєстрації у цих соцмережах. Єдине що, тут треба трохи покреативити й продумати концепцію. Щоб фейковий “ви” був переконливим:  в альтернативний акаунт треба буде щось час від часу постити, продумати “тон оф войс” для коментування під дописами інших користувачів й тому подібне. Схоже на роботу під прикриттям.

Радимо додатково переглянути відео про створення безпечного віртуального середовища для збереження банківських даних: 

1️⃣ РЕЄСТРАЦІЯ

У ході реєстрації памʼятайте: якщо ви не бажаєте залишати тут приватну інформацію, то надважливо проконтролювати це саме на моменті реєстрації. Адже тут є відразу декілька чутливих моментів — соцмережа буде запитувати вашу електронну адресу, номер мобільного телефону, прізвище та імʼя, дату народження та нікнейм. Так, нікнейм. Якщо ви думали, що за ніком у соцмережах неможливо знайти інформацію, то змушені повідомити вам протилежне. 

Як бачите, у ході реєстрування в соцмережі, можна вже віддати чимало персональних даних. Для цього слід мати альтернативну електронну пошту, яку ви будете використовувати лише для ваших альтернативних соцмереж.  Попередньо ви продумали собі легенду: інше імʼя, дату народження та унікальний нікнейм — використовуйте їх для реєстрації. 

2️⃣ ЗАПОВНЕННЯ АКАУНТУ 

Після реєстрації ви отримаєте пустий акаунт. Заповніть його. Адже користувачі, котрі натраплять на цей профіль, не повинні подумати про вашого альтернативного “я” як про бота. Бо тоді вони можуть просто поскаржитися на сторінку і вам її заблокують. Важливо створити штучну активність для аудиторії. Користувач має побачити, що за цим профілем — жива людина. І якщо так трапиться — вітаємо, ви зробили переконливого “фейкового себе”.

Ретельно продумайте як заповнити акаунт. Для аватара варто підібрати найбільш нейтральну світлину — за нею має бути неможливо ідентифікувати вас за локацією, елементами одягу і тому подібне. Проте бажано, щоб на аватарі було зображення людини. Для цього випадку є дуже цікавий інструмент — сайт thispersondoesnotexist. Він генерує обличчя людей, яких не існує (тому й така назва сайту) на основі штучного інтелекту. 

У фейсбук та твіттер додайте банер. Але, знову ж таки, він має бути нейтральним й жодним чином не видавати вас. 

Розділ “Інформація” у фейсбук заповнюйте, дотримуючись легенди про вашого альтернативного персонажа.  Додайте перелік книг, фільмів, спорту та музики, які теоретично, могли б подобатися створеному фейковому акаунту. Тобто, чим більше інформації ви додали в профіль — тим більше він буде схожим на справжній акаунт.  Також в налаштуваннях деякі пункти про себе можна приховати. В опис інстаграмної сторінки додайте декілька слів про себе, але з дотриманням легенди. 

У твіттері під іменем користувача буде одразу видно, коли був створений профіль. Врахуйте це.

3️⃣ НАПОВНЕННЯ АКАУНТУ 

Профіль у фейсбук та інстаграм можна зробити прихованим, аби ніхто не бачив ваші дописи та історії. Проте таке рішення відразу наштовхне користувачів на думку, що ця сторінка належить ботові. Залиште профіль відкритим. Так, це складніше, адже треба буде думати, які дописи публікувати, підбирати світлини та текст. Але це ефективніше, тим паче пів шляху ви вже пройшли. 

Продумайте та напишіть наперед кілька дописів чи твітів. І памʼятайте, що усі зображення мають бути нейтральними та безпечними, за якими неможливо буде ідентифікувати ані вашу особу, ані локацію, ані місце роботи чи навчання. У текст можете додавати власних роздумів, цитати з книг чи фільмів, репости статей. Дописів не повинно бути надто багато або надто мало – акаунт мусить виглядати збалансованим, “справжнім”. Не рекомендуємо прописувати шаблонні коментарі й залишати їх часто – їх легко помітити й вони одразу видають фейковість профілю. 

4️⃣ ДРУЗІ ТА ПІДПИСКИ

Дуже важливо памʼятати про друзів та підписки. Але і тут треба бути поміркованими. Не підписуйтеся на свою кращу подругу чи родичів, бо за цими підписками вас можна вирахувати. Список ваших фейсбук-друзів можна приховати для інших користувачів. Та слід опікуватися, щоб навіть у тому списку була переконлива кількість користувачів.

Сьогодні, мабуть, кожен із нас має як мінімум один резервний акаунт. Бо фейковий профіль — це не про обман чи сталкінг, це про небажання демонструвати власне життя й намагання вберегтися від витоку персональних даних. Проте якщо ви професійно опрацьовуєте інформацію “під прикриттям”, не забувайте дотримуватись власної легенди, будьте пильними та обережними 😏

Зв’язатися з нами