Гостинність по-угорськи: квартира Наришкіна оформлена на соратника Орбана

Угорське керівництво та їхня політика щодо України неодноразово ставали нам як кістка поперек горла: то вони — проти впровадження ембарго на російську нафту, то блокують фінансову допомогу Україні від ЄС. З останнього — обурлива заява міністра МЗС Угорщини Петера Сійярти про те, що вони не збираються підтримувати план довгострокової фінансової підтримки України.  Складається враження, що Орбаном і компанією хтось дуже вправно грається, як лялькою-маріонеткою.

Будапешт, Bécsi, 5

Вулиця Bécsi, 5 в Будапешті примітна тим, що на ній розташовано багато брендових бутиків люксового сегмента. Квартири в цьому розкішному будинку мали б здавати під оренду якійсь редакції глянцю про моду, бо під офіс великих фешн-корпорацій. Але за цією адресою, у просторій двокімнатній квартирі, прописаний син головного російського шпигуна Сергія Наришкіна.  

Наришкіна-молодшого важко звинуватити у безмежній та безапеляційній любові до фешн-індустрії. А ще за цією ж адресою зареєстрована компанія, яку повʼязують із близьким оточенням угорського премʼєра Орбана. Це майже те саме, якби Буданов мав в москві квартиру, яка оформлена на юридичну особу Абрамовича. І ми переконані, що це не збіг.

Щоб дійти такого висновку, нам потрібно було чимало часу. Розслідування почалось ще з березня. За попереднім дослідженням біографії Наришкіна і Патрушева, ми знайшли в ЗМІ інформацію про те, що він має угорське громадянство. Ймовірно, має активи десь у Європі — шукали в Італії, Греції, Угорщині та на Кіпрі. Наші грецькі колеги-детективи любʼязно погодилися допомогти перевірити активи Наришкіна, але нічого не знайшли у вищеперерахованих країнах. А от щодо Угорщини, вони попросили трохи часу. Швидше всього, там було щось цікавіше.

За два місяці грецькі колеги сказали, що потрібен “офіційний лист”, з яким нам допомагали юристи Juscutum. Пізніше ми отримали відповідь на той лист від угорської влади.

А тепер детальніше.

Хто такий Сергій Наришкін?

21.02.2022. Сергій Наришкін помітно нервував і обмовлявся під час звіту перед путіним про “потребу приєдання” самопроголошених лднр до складу росії  

Сергій Наришкін —  директор Служби зовнішньої розвідки рф від 5 жовтня 2016 року. СЗР рф була безпосередньо причетною до повномасштабного вторгнення росії в Україну — Наришкін помилився у прогнозах реакції світу на їхнє вторгення, не оцінивши тверезо масштаби ізоляції росії. Також Наришкін — голова Парламентських зборів Союзної держави Білорусі та рф, член Вищої ради партії «єдина росія». А ще — надійний для путіна важіль впливу на Угорщину — чи не єдиної лояльної до росії клаптика “загнивающего запада”.

Про “важку долю” предків Наришкіна пишуть в російськомовній статті на Вікіпедії: дід вмер від нібито тяжкої праці на заводі, а батько ледь не зліг від голоду, а вижив завдяки пів мішку картоплі, який йому віддала совісна родичка. Мабуть, генетично передалась вдячність родичам й самому Сергію Наришкіну — маючи ресурси, він попіклувався про те, щоб його спадкоємцям жилося значно солодше.  

Вероніка Наришкіна — молодша донька Сергія Наришкіна, майстер спорту з плавання, керувала російськими збірними з цього виду спорту. А ще має частки компаній в будівельному, ресторанному, аграрному бізнесі та у компанії, повʼязаній з нафтосервісним устаткуванням. Наришкіна святкувала своє 30-річчя разом із дочкою президента Азербайджану — Лейлою Алієвою на кораблі “Флотилії Radisson”, що належить Году Нісанову, російсько-азербайджанському мільярдеру.

У Сергія Наришкіна є племінниця — Марія Якубчик. Вона працює головною спеціалісткою департаменту управління майном “Газпром нефть”.

Її батьки володіють Гатчинським спиртзаводом, а в 2021 році стали власниками заводу “Коктебель” в окупованому росіянами Криму.  Згідно з інсайдом, батьки Марії Якубчик — Олена та Михайло — причетні до самогубства голови адміністрації Коктебеля та з кримінальним переслідуванням їхнього колишнього бізнес-партнера Табачкова. Також до 2019 року за однією адресою з на той момент орендованим Якубчиками заводом "Коктебель" знаходилося одне з юр.осіб виробника та дистриб'ютора алкоголю ТМ Medoff, Arctica, Мерна, Хуторок - EBC Eastern Beverage Company, який веде бізнес в Україні, рф та в окупованому Криму. Якубчик також володіє фірмою "Ар-Ві-Ай Трейд", яка є ексклюзивним дистриб'ютором напою "Сільський самогон", що виробляється в Литві, а також винний бізнес в Іспанії — компанія “VINOS & BODEGAS SA.

Ну і “батькова гордість” — Андрій Наришкін — старший син. З 2011 року був заступником генерального директора ЗАТ “Энергопроект” Гагіка Захаряна (1, 2).  У 2012-2013 роках Андрій був заступником керівника Апарату Голови Ради директорів ТОВ “ФСК ЕЭС” (Россети). І у цьому розслідуванні він відіграє ключову роль.

Близькі родичі Наришкіна мають посвідку на постійне проживання в Угорщині. На відміну від нього самого. Відомо, що Наришкіни-молодші — Андрій та Вероніка — подавали заявку, щоб отримати її у 2013 році.

“Квартирне питання” Андрія Наришкіна

Ми перевірили угорські реєстри, й отримали інформацію, що Андрій Наришкін має будапештську прописку: 1052 Budapest, 5 Bécsi Street, 3rd floor, door 1 (Bécsi utca 5, 3. emelet 1. Ajtó). Квартира, площею 101 м.2, й оцінюється, приблизно, у 365 тис. євро. До слова, це дуже примітна вулиця в елітному районі угорської столиці, адреса якої фігурує також в брудній бізнесово-політичній схемі — за цією адресою також зареєстрована компанія з нерухомості — Voldan Investments.

Престижний район в Будапешті — Bécsi utca 5. Наші люди в Угорщині любʼязно погодились зазнімкувати розкішну будівлю, адреса якої фігурує у цій справі.

 

Згідно розслідування, саме за цією адресою зареєстрований Андрій Наришкін і компанія Voldan Investments

Voldan Investments, “золоті візи” і Наришкін-молодший

Voldan Investments продавала в рф держоблігації Угорщини за програмою "золоті візи" через компанію Good Life Consulting (GLC) — на це вказують розслідування (1, 2) угорського видання 444.hu. Суть цієї схеми полягала в наступному: для придбання облігацій не потрібно купувати нерухомість або відкривати тут бізнес, а кошти повністю відшкодовуються протягом 5 років. Фактично, це шахрайські схеми, адже це гарна лазівка: різні недобросовісні іноземці мають змогу вільно осідати й пересуватися країнами ЄС. Європейський Союз закликав припинити продовження цієї програми — дії облігації зупинені у 2017 році.

На печатці компанії з нерухомості Voldan, на рахунках при купівлі облігацій, стояли ім'я та підпис Michael Shabtai, який товаришує з головою кабінету прем'єр-міністра Rogán Antal — автором програми "золота віза" та керівником фракції ФІДЕС у парламенті (так, лідером цієї ж фракції є Премʼєр-міністр Орбан). ЗМІ вважають, що іншим керівником Voldan є Arpad Habony радник Орбана.  

Зі статті відомо, що у 2013 та 2014 посвідки на проживання отримали значно більше учасників програми, ніж купили облігації — у тому числі 1265 громадян рф. Через темні схеми цієї програми, Угорщина зазнала більше збитку, аніж запланованих прибутків.

В офісі Рогана прокоментували наше розслідування, заперечивши будь-які політичні звʼязки з родиною Наришкіних, мовляв, дозвіл на проживання тут Наришкін отримав у 2015 році, коли, нібито, його батько, Сергій Наришкін, був, так би мовити, "не при справах". А цього року Андрію, нібито, відмовили у посвідці на проживання, додавши, що він у двокімнатній  будапештській квартирі практично не бував.

Насправді це так в офісі Рогана спробували виправдати Андрія Наришкіна, бо син російського шпигуна був прописаний за цією адресою  ще після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну. Чому це робить людина, яка мала б наглядати за цивільними спецслужбами, що відповідають за боротьбу з російськими шпигунами?  

Хто такий Michael Shabtai?

У цьому розслідуванні Michael Shabtai відіграє одну з ключових ролей міцних звʼязків росії з Угорщиною в обличчі Орбана й путіна.

Michael Shabtai грузино-ізраїльтянин, який давно живе й веде бізнес в Угорщині, власник компаній з інвестицій у нерухомість, угорських ЗМІ та володіє мережею пекарень Princess Pékség.

У 2021 році Michaeli придбав 50% частку в Brit Media Kft / Michaeli, Schwartz & Brit Zrt, яка володіє політичними журналами та безкоштовними газетами, радіостанціями, рекламною компанією в Угорщині. Після угоди Brit Media звинуватили в активної публікації держоголошень і держреклами у зв'язку з передвиборчою кампанією (Орбан) та “налаштуванні критично налаштованої до уряду аудиторії”.

А тепер повернімось до тієї будапештської адреси, за якою розміщена елітна нерухомість (де, власне, прописаний Андрій Наришкін) — вона належить компанії TNN Realestate Investments Kft, власником якої і є Shabtai Michael. В статті видання Direct36 за 2018 рік, автори публікації, ґрунтуючись на електронному листуванні й інших документах, стверджують, що Michaeli “брав участь у діяльності” компанії Voldan Investments Limited з Ліхтенштейна. Його імʼя та підпис стояли на печатці Voldan на рахунках під час купівлі облігацій. На це Michaeli торік в одному з  інтервʼю угорським медіа відповів: “Єдина точка контакту була в тому, що компанія, яка продавала розрахункові облігації у рф та деяких інших областях, орендувала у мене офіс".

Родина Michael Shabtai — ключова ланка звʼязків з росією

Батько Shabtai Michael — Іцхак — у 2003 був представником World Congress Of Georgian Jews (WCGJ) в Східній Європі, зокрема виступав на керівному зʼїзді WCGJ у січні 2003. У той же період Президентом цього конгресу був Miriashvili Michael, а після його смерті у 2009 році цей пост зайняв його син —  Miriashvili Michael-ІІ, який ручкався з путіним в Ізраїлі 2012 року.

Michaeli Itzhak на World Congress Of Georgian Jews (WCGJ) у 2003 році

Ізраїль, 2012 рік. путін і Miriashvili Michael-ІІ

Міріашвілі — Собчак — путін — Наришкін

Згідно з публікаціями російських ЗМІ (1, 2), Miriashvili Michael-ІІ був добрим другом колишнього мера (1991-1996) Санкт-Петербурга Анатолія Собчака, зокрема фінансував його передвиборчу кампанію. З травня 1990 року радником Собчака був путін, після обрання Собчака мером путін очолив комітет із зовнішніх зв'язків мерії, з 1992 став також став заступником мера, потім — першим заступником, обіймав цю посаду до 1996. У цей період у мерії Санкт-Петербурга працювали Дмитро Медведєв, Сергій Наришкін, Ігор Сечин, Віталій Мутко, Анатолій Чубайс, Олексій Міллер, Олексій Кудрін, Володимир Чуров, Герман Греф, Віктор Зубков, Дмитро Козак.  У ході виборчої кампанії 1996 року путін очолював штаб Собчака, у 2000 році Собчак був довіреною особою путіна в ході президентської виборчої кампанії.

Для того, щоб легше було зрозуміти всю цю схему, ми спробували її візуалізувати:

У цій схемі задіяно 10 осіб: путін, орбан, Наришкін, Собчак, Наришкін-молодший, Michaeli Itzhak, Michael Shabtai, Якубчик, Год Нісанов, Miriashvili Michael-ІІ

Про тісні звʼязки росії з Угорщиною відомо давно, а важче це приховувати стало після 24 лютого. російський шпигун Наришкін має велику кількість зв’язків з угорцями, з Орбаном зокрема через схеми впливу, які містять домовленості на купівлю енергоресурсів, ведення спільних бізнесів, нерухомість та політичну підтримку. Схоже, це тому кожен спіч угорського премʼєра Орбана —  це відверта російська пропаганда.

Ми залишаємо посилання на публікацію наших колег з видання Direkt36, у співпраці з якими ми й робили це велике розслідування.

Сергій Наришкін вже перебуває під санкціями 9 країн. НАЗК запропонували додати імʼя й Андрія Наришкіна до санкційного листа в Європі, на підставі того, що Наришкін-молодший “бере участь у формуванні політики російського уряду, яка погрожує територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України”. Але рішення щодо цього ще не прийняли — у Європі ще розмірковують над цим.  Як думаєте, чому?

 

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами