Росіяни обстріляли Бєлгород ракетами власного виробництва

Команда Molfar зібрала докази щодо обстрілу росіянами власного міста. В розслідуванні містяться незаперечні факти і пояснюються мотиви, виходячи з яких було скоєно теракт. 

Для атаки були використані ракети “Панцир”, які розробляє росія виключно для потреб власного ринку. Найбільш суттєві мотиви теракту: 

 • знищення старих будинків задля побудови на їх місці ТЦ;
 • демонізація українських військових;
 • залякування населення для проведення часткової прихованої мобілізації в містах, що межують з кордоном України.

Також обстріл міг статися ненавмисно через помилку російських військових, які не вміють використовувати пускові ракетні механізми, що часто призводить до вогню по власних позиціях.

Дані з боку пропаганди РФ

РФ заявила, що вночі 3 липня 2022 з 03:00 до 03:30 у Бєлгороді сталася серія вибухів, у результаті якої загинуло 4 людини (пізніше оголошено про 5 загиблих) та ще 4 поранено. Загалом влада повідомила про пошкодження 21 багатоквартирного та 40 приватних житлових будинків по вулицях Маяковського, Мічуріна, Чумичова, Попова та Павлова, заявивши, що 5 будинків зруйновано повністю.

Губернатор Бєлгородської області В'ячеслав Гладков повідомив, що в місті “було чути серію гучних звуків”, після чого загорівся як мінімум один будинок на вул. Маяковського, назвавши ймовірною причиною роботу ППО. Також він заявив, що 3 загиблих були громадянами України, які приїхали з Харкова: “Тобто уряд України вбиває громадян України на території РФ ї і це абсолютний верх цинізму, якого досягла Україна у своїх діях”.

Пізніше Міноборони РФ заявило, що причиною вибухів був “навмисний удар” ЗСУ ракетами “Точка-У” з касетними боєприпасами, які збили російські системи ППО, проте уламки однієї з них впали на житловий будинок. Також було заявлено, що зникло 2 людини.

Інші дані

Згідно зі статтею латвійського інтернет-видання The Insider, у багатоповерховий будинок у Бєлгороді потрапила перша ступінь ракети російського ЗРПК “Панцир” (якого ЗСУ не має на озброєнні), The Insider заявляють, що отримали підтвердження від військового експерта Олега Жданова та розслідувачів CIT.

Фото було опубліковане у Telegram-каналі “Жесть Белгород” за вказаною адресою вул. Народний бульвар.

Також радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко оголосив версію, згідно з якою вибухи та руйнування стали причиною неузгодженості дій російських ракетників та ППО: оскільки вночі з Бєлгородської області були запуски по Харкову та Харківській області (приблизно о 4-й ранку) з Іскандерів та Калібрів, російські системи ППО збили саме ці ракети над Бєлгородом.

Пояснення подій

3 липня під час обстрілу Харкова та регіону з Бєлгородської області ракети “Точка-У” та “Панцир” вийшли зі строю та полетіли у напрямку житлових будинків Бєлгорода, тому їх збили російськи системи ППО або ж вони їх збили помилково, проте в обох випадках пропаганда РФ “повинна була” назвати винуватцем Україну, аби не озвучувати власні помилки. Тим паче тиждень тому мешканці Бєлгорода оприлюднювали відео, коли з міста запускали ракету, але її розвернуло у повітрі, і вона впала на землю.

Також є варіант цілеспрямованого пуску ракет по центру міста задля залякування місцевих та мотивації можливої мобілізації населення.

Хронологія подій

 • на початку третьої ночі з’являються повідомлення про вибухи;
 • під час третього вибуху у небі видно як якийсь об’єкт взривають, з’являється хмара чорного диму, після чого вибух на землі і з’являється зарево;
 • повідомлялося, що пожежа почалася у будинку за адресою вул. Маяковського, 23, частина ракети “Точка-У” була знайдена зранку за адресою вул. Маяковського, 21, а частина ракети “Панцирь” застрягла за адресою вул. Народний бульвар, 105 (відстань до Маяковського ~2 км). Ракеты “Точка-У” є на озброєнні як в України, так і РФ. Згідно з маркуванням, це модель 9М79-1, така ж ракета використовувалася при ударі по центру Донецька 14 березня 2022, команда Molfar вже раніше робила розслідування про фейкові заяви-звинувачення російської влади у бік України.
Ліворуч: відстань між уламками ракети “Точка-У” та “Панцир.
Праворуч: житловий квартал, де постраждав 61 будинок

Помилки російської пропаганди

 1. РФ заявила про серію вибухів з 03:00 до 03:30 (час у Бєлгороді співпадає з часом в Україні), на каналі “Жесть Белгород” перші повідомлення про декілька “хлопков” у небі з’явилися у 03:16, відео з “хлопком” було оприлюднено о 03:19 і 03:24, а о 03:26 – відео з вибухом, о 03:31 – ще одне відео. Приблизно в цей час - о 03:07 у Харкові почалася повітряна тривога, о 03:13 були повідомлення, що в області ППО сбила 2 ракети, наступні повідомлення (1, 2) про обстріли Харкову та Харківській області з Бєлгородської області були о 4 ранку. Виходячи з хронології подій, ракета, що була збита о 03:16 в Бєлгороді мала би долетіти до Харкова;
 2. Заявлено про наслідки пошкодження будівель від одної збитої ракети, проте загальна кількість пошкоджених будівель – 61, а 5 взагалі було зруйновано (1, 2, 3). Хоча є підтвердження “збиття” однієї ракети, проте не можна стверджувати, що вона була лише одна, оскільки відстань між уламками “Точка-У” та “Панциря” майже 2 км, а зона уражених будинків розтягнулася більше, ніж на квартал;
 1. В одному з каналів Харкова було оприлюднено діалог з каналу “Чат Блэтгорода”, де на повідомлення про вірогідну роботу ППО в Бєлгороді один з користувачів переслав відео тижневої давнини, коли у небо злітає ракета, повертає та знову летить униз, майже в те саме місце, звідкіля була випущена. Тобто самі мешканці Бєлгороду припускають, що це була чергова помилка російської армії; 
 2. Уламки збитої ракети “Точка-У” виглядають занадто цілісно, вони мають декілька дірок, але відсутні вм'ятини та сама ракета не стиснута. Тому, ймовірно, серед ракет, що влучили у Бєлгород, були ті, що не збили ППО.

Для порівняння наводимо фото уламків ракет, що були збиті ППО над Дніпром.

Ліворуч: уламки ракети, що “збили ППО” у Бєлгороді
Праворуч: уламки ракети, що збили ППО у Дніпрі
 1. У закритому телеграм каналі “ППМ Белгород” з’явилися повідомлення про “користь і зручність” вибухів для губернатора Гладкова: його пов’язують із будівельним бізнесом, який давно планував звести БЦ на місці зруйнованих будинків;
 2. На деталі ракети в середині є напис “Пусто”. В українській мові також є слово “Пусто”, але частіше використовується “Порожньо” або “Порожня” (про ракету), “Порожній” (про запал).
Зв’язатися з нами