ОНОВЛЕНО: Big money не пахнуть: як Черняк (не) виходив з російського ринку

OSINT-спільнота Molfar продовжує досліджувати українські бренди, які на наш погляд досі пов’язані з російською федерацією. Першим було розслідування діяльності ELDORADO. Цього разу в нашому меню горілчаний бізнес сім’ї Черняків: розповідаємо як справи в брендів Мороша, Шустов, Хортиця, демонструємо схеми власності й бізнес-відносини російських та українських юридичних осіб групи компаній Global Spirits від початку війни до квітня 2022. 

В березні український Forbes опублікував новину: холдинг Global Spirits, якому належать бренди Хортиця, Мороша, Шустов – відкликав ліцензію на виробництво та продаж горілки в росії. Сама компанія не поставляє туди продукцію з 2014-го, додали в компанії. 

Команді Molfar вдалось встановити, що родина Черняків насправді продовжувала отримувати прибуток від бізнесу у рф після 2014 року. А вже після лютого 2022 року, схоже, провела лише номінальні зміни у структурі свого російського бізнесу.  

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

AMG-77 Investment Ltd

Важливим елементом історії є кіпрська компанія AMG-77 Investment Ltd. Саме через неї Євген Черняк — бізнесмен, учасник TOP 100 Forbes, автор каналу Big Money на YouTube, бізнес-спікер №1 в СНД —  володів заснованою у нульових українською компанією Global Spirits. Покупцям компанія відома своїми алкогольними брендами — Мороша, Хортиця, Первак та іншими. Завоювавши успіх на локальному ринку, Global Spirits вийшла на нові, серед них — російський. Так була заснована Global Spirits russia. Нею Євген Черняк так само володів через кіпрську AMG-77 Investment Ltd.

За час свого існування AMG-77 Investment Ltd двічі змінила кінцевого бенефіціара: 

  • у 2007-у замість Євгена Черняка власником компанії став його син Олександр Черняк молодший, на той момент 16-річний.
  • У 2015 році, через рік після анексії Криму та початку війни в Україні, місце Олександра Черняка молодшого отримав його дідусь, батько Євгена — Олександр Черняк старший. 

Global Spirits russia

Кіпрська AMG-77 Investment Ltd володіла, окрім Global Spirits russia, ще двома кіпрськими компаніями — Oxford AMG-77 Ltd та MSD Marketing System Distribution Ltd. Назви російської та кіпрських компаній нам важливі, оскільки саме під їх контролем знаходились компанії, що ліцензували випуск горілчаних виробів Черняка у рф. Таких компаній чотири.  

  • ООО “Родник и К”🇷🇺 – є частиною Global Spirits russia (у 2022 змінила назву на Традиції успіху), володіє ТМ Шустовъ і Мороша. 
  • ООО “Торговый дом “Мегаполис”🇷🇺 – дистриб’юторська компанія, є частиною Global Spirits russia/Традиції успіху.
  • ООО “русский север”🇷🇺 – юрособа заводу у Вологді, до квітня 2022 власникиOxford AMG-77 Ltd🇨🇾(99%) та Торговельний Дім “Мегаполіс” (1%).
  • АО “Феодосийский завод коньяков и вин”🇷🇺 – схоже входить до активів Global Spirits у рф. 

Усі ці компанії відповідали за виробництво та дистрибуцію алкогольних напоїв Global Spirits у рф і після 2014 року. Щобільше, українська та російська гілки бізнесу продовжували співпрацю і після 2014 року. 

Так виглядала схема власності до квітня 2022 року

Як і казав Черняк, з 2014 року припинились поставки горілки. А все інше продовжило йти до рф: за даними порталу 52wmb компанії постачали комплектуючі – пляшки, етикетки, пробки. На додаток, імпорт йшов і з рф до України. 

З України до рф 

З рф до України

Важливо підкреслити, що до 24 лютого 2022 року саме кіпрській компанії AMG-77 Investment Ltd через ряд інших компаній належав весь алкогольний бізнес, який був ліцензований Global Spirits для російського ринку. А контроль за AMG-77 Investment Ltd був у родини Черняка. 

Як і в Україні, у рф бренд Хортиця та інші – мали сильні позиції та постійно входили у списки найсильніших по продажах. Компанія багато продавала і багато сплачувала податків. 

OSINT-спільнота Molfar нарахувала мінімум $14 млн податків до бюджету рф, сплачених підконтрольними AMG-77 Investment Ltd компаніями протягом останніх восьми років. 

Податки, сплачені компаніями з 2014 по 2021 роки, згідно ФНС та Ростату та середньорічного курсу рубля до $

Не нехтував вести бізнес з рф і батько Черняка, який також має завод з виробництва кабелю, “героїчну історію релокації” якого нещодавно описував Forbes. 

Лише за два місяці 2022-го Запорізький завод кольорових металів, яким володіє і керує Олександр Черняк старший, поставив кабельну продукцію у рф тричі (1, 2, 3) на суму $275 тисяч (за даними порталу 52wmb). Останнє постачання відбулося 24 лютого 2022 року. 

Що змінилось після 24 лютого 2022 року

Компанія Global Spirits у перший день повномасштабного вторгнення відкликала ліцензію на виробництво та продаж своєї продукції на території країни-агресора. Molfar прослідкував, що відбувалось далі. 

Вже багато разів згадана вище кіпрська компанія AMG-77 Investment Ltd перестає бути власником російських юросіб у травні 2022 року. Новим власником усіх підконтрольних раніше “кіпріотам” російських компаній стає чоловік, на ім'я Олександр Беспалов. 

Інформації про угоди не вдалось знайти ані українським, ані навіть російським журналістам. Питання важливе: Хортиця була лідером за продажами на російському ринку. Чому завод-виробник і компанія-ліцензіат змінили власника, не демонструючи угоду? Звʼязатись з Беспаловим не вдалось, але для нього весь бізнес AMG-77 Investment Ltd — не чужий. 

Так виглядає схема власності на момент публікації цього дослідження 

Беспалов був головою правління АО “Феодосийский завод коньяков и вин” ще у 2020 році. Водночас він, ймовірно, працював в ООО “Торговый Дом “Мегаполис”. Іншими словами, ймовірно Беспалов був менеджером кількох компаній, що належали кіпрській компанії, яка вже належала родині Черняків. 

Практика американських та європейських компаній показує формат відчуження російського бізнесу на користь його менеджменту як один зі способів залишити ринок. Сам Євген Черняк про це так не говорить, оскільки ніколи не визнавав, що має бізнес в росії. Щобільше, матеріали, що публікувались на цю тему, піддавались жорстокій цензурі та вилучались з пошуку Google. 

Та саме до цієї публікації журналісти не знаходили його приналежність до кіпрської AMG-77 Investment Ltd, а отже не вдавалось прослідкувати й звʼязок з Oxford AMG-77 Ltd та MSD Marketing System Distribution Ltd, які контролювались через згадану вище компанію. А отже, й до всього російського бізнесу.

Тому й угоди схоже ніякої немає: маємо просто пул компаній, що продають бренд номер один на ринку, сплачують кілька мільйонів доларів податку щороку й мають понад три тисячі співробітників, і змінюють власника. А Global Spirits russia змінює назву на більш зрозумілу російському істеблішменту – Традиції успіху. Тихо і без зайвого шуму. Показово, що Беспалов, зазначає на своїй сторінці VK навчання в академії ФСБ і наявність громадянства росії. 

Що з брендами Хортиця, Шустов, Мороша в росії зараз?

Всім українським брендам спробували знайти нову назву, яка б не сильно відрізнялась від попередніх. Згідно з реєстром, ТМ “Шустовъ” та “Мороша лесная” зареєстровані на “Родник и К” у вересні 2022 та січні 2023.

А що там славна козацька Хортиця? Нам вдалося отримати доступ до фотографій з “новим” брендом Хорта. Такі пляшки можна знайти, наприклад, в російських магазинах Ашан. Вказаний виробник – ООО “русский север”. ТМ “Хорта” з ідентичним написом не знайшли, єдина відома ТМ “Хорта” зареєстрована у 1992 на запорізьке КП “Хорта” і не діє з 2001. Відтак, далі буде?

Чому Черняка і російський бізнес досі повʼязують? 

Поміж усіх інших доказів, які на нашу думку прямо чи опосередковано вказують на номінальність угоди між AMG-77 Investment Ltd та Олександром Беспаловим, команда Molfar знайшла ще один. 

У червні 2022 року, лише через місяць після “горілчаної угоди року”, юрособа яка може належати до української групи Global Spirits реєструє ТМ “Шустов” на території рф, а отже, компанія схоже продовжує бути присутньою на ринку рф. 

Юридична особа, яка зареєструвала ТМ “Шустов” в росії називається GSH Trademarks Limited, компанія також володіє правами на ТМ “Хортиця” в Україні. У 2007-му власником GSH Trademarks Limited була кіпрська Oxford Amg-77 Limited, станом на лютий 2023 – Global Spirits Amg Europe Ltd. При цьому Global Spirits Amg Europe Ltd з 2021 володіє реєстрант Signa Consulting Trust Reg, у 2020-му володів Євген Черняк. Ба більше, Global Spirits Amg Europe Ltd володіє українською ТОВ “Глобал спірітс груп”. 

Навіщо це робити? 

Припускаємо, щоб не втратити ринок. Знову ж таки, це типова практика для багатьох європейських компаній, які залишають російський бізнес місцевому менеджменту з правом викупу бізнесу протягом 5, 10 і навіть 50 років. Назва брендів змінювалась не сильно, форма пляшок, схоже, збереглась. Можемо припустити, що команда Черняка планує повернутись на великий алкогольний ринок рф після перемоги України й тому не хоче втрачати з ним звʼязок. Як і заробітки.

А боротись є за що: за різними оцінками лише на продажі Хортиця у рф компанія могла заробляти понад $8 млн щорічно.

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

________________________

ОНОВЛЕННЯ: 

У відповідь на це розслідування, до нас звернувся представник Євгенія Черняка і надіслав документи, в яких зафіксовано їхню позицію щодо цього розслідування. Зокрема у “Заяві про реалізацію права на відповідь” вказується, що російські компанії ООО ТД «Мегаполис», ООО «Родник и К», ООО ТД «Русский Север» не належать «GLOBAL SPIRITS» з 2014 року. Відповідно до цієї заяви — Євген Черняк не має жодного стосунку до перелічених компаній. При цьому зазначено, що Черняк з 2014 року регулярно займається волонтерством та благодійністю для підтримки українців, які постраждали від війни. 

 

Також наводиться лист про вихід з російського ринку. У ньому йдеться, що група компаній “GLOBAL SPIRITS” має “проукраїнську позицію”, через що потрапила під санкції рф.

 

Вказується також, що деякі наведені у цьому розслідуванні матеріали вже публікувалился і Євген Черняк через суд доводив їх неправдивість. Мова про справу “Антикор”. Відповідно до рішення Оболонського суду від 14.12.2022 у цій справі No756/6009/22 інформація опублікована у статтях видання “Антикор” (1234) не відповідає дійсності. 

#Україна #Внутрішні вороги #Дослідження ринку #Фінансове шахрайство
Зв’язатися з нами