росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

23/05/2024

Чи ретельно перевіряють своїх замовників світові компанії, що продають супутникові фото? Офіційно і Maxar, і Planet не співпрацюють з рф. Та згідно із розслідуванням журналістів видання “The Atlantic”, хтось замовляє фото тих місць в Україні, по яких за кілька днів потому є “приліт”. І така “випадковість” є надто частою, щоб залишатися лише випадковістю. “The Atlantic” виявили понад 350 випадків придбання супутникових фото, які можуть бути повʼязані з фактами російських ракетних ударів по Україні. 

Аналітики аґенції Molfar вирішили перевірити цю тезу й провели власне розслідування за матеріалом видання. 

Журналісти The Atlantic розглядають можливий зв'язок між продажем комерційних супутникових знимків та російськими ракетними ударами по Україні. Автор статті Graeme Wood (Грем Вуд) звернувся до компанії, яка аналізує такі фото, й у компанії виявили певну тенденцію. Спочатку хтось купує супутникові фото певної ділянки, а за декілька днів туди прилітає російська ракета. Така ситуація неодноразово повторювалася протягом 2022 року. 

Керівник фірми, що працює з аналізом супутникових фото, ідентифікував 350 російських ракетних ударів у перший рік війни, які відбувалися в глибині української території.

“Я показав добірку випадків Джеку О’Коннору, який викладає геопросторову розвідку в Університеті Джона Гопкінса, і він відповів: «Дані свідчать про те, що росіяни роблять те, що підозрюють українці». Однак він був обережним щодо того, що можна зробити з упевненістю, незалежно від того, які закономірності ви бачите. «Немає прямого причинно-наслідкового зв’язку, який можна було б довести на основі цих даних»”. 

— Graeme Wood (Грем Вуд), автор статті у виданні “The Atlantic”

Як приклад — за тиждень до ракетного удару по Миргороду мінімум дев’ять разів були запити на зображення аеродрому поблизу Миргорода. 2 квітня туди вдарили російські ракети. Подібні замовлення передували й ударам по інших містах у Львові та Києві, — пишуть The Atlantic.

Компанії Maxar і Planet, які нібито надавали супутникові знімки, стверджують, що ретельно перевіряють клієнтів і дотримуються американського законодавства, яке забороняє операції з росією з лютого 2022 року. HUMINT-аналітики Molfar перевірили цю тезу. Результат експерименту — читайте у статті далі. 

Maxar відзначають, що компанія припинила усю співпрацю з російськими організаціями, у тому числі й торгові посередники. Planet кажуть, що надають зображення відповідальним суб’єктам, таким як уряди, гуманітарні організації та медіа. 

У статті The Atlantic йдеться про кореляцію між замовленням супутникових знімків та атаками. Тож аналітики Molfar вирішили перевірити факти наведені у розслідуванні. У цій статті викладаємо результати цих досліджень які були проведені за допомогою методів HUMINT, IMINT, та GEOINT. Спробуємо розібратися, чи дійсно є свідчення того, що росіяни можуть купити подібні супутникові фото. 

Molfar аналізує супутникові знимки, продані міжнародними компаніями

Виявлена закономірність, про яку пишуть The Atlantic стосується 2022 року: супутникові знімки місцевості часто замовлялися за кілька днів до того, як ця місцевість зазнавала ракетних ударів.

Аналітики Molfar проаналізували 321 випадок російських ракетних ударів по Україні, що мали місце з 24 лютого по 31 грудня 2022 року. Особливо показовими у цьому аналізі будуть знімки територій України, де не йдуть активні бойові дії. 

таблиця - інфографіка з кількістю супутникових знимків
Таблиця показує кількість знімків, зроблених до та після ударів по областях та провайдерах у період з 24 лютого по 31 грудня 2022

Для виявлення закономірностей аналітики Molfar зіставили наявні супутникові знімки з реальними місцями ударів, відбираючи лише ті знімки, що були зроблені протягом тижня до або після удару. Також врахували й дані про купівлю знімків після ударів, але таке має менше значення для дослідження. 

графік - проміжки між знімками та ударами
Аналізований період 24.02.2022—31.12.2022

Як видно з наведеного вище графіка, на початку повномасштабного вторгнення в середньому час між замовленням супутникових знімків і ракетними ударами становив 2-3 дні. Але в період з 4 квітня до кінця травня цей період був довшим, тому кореляція між замовленням знімків і ударами була меншою, і не можна з упевненістю стверджувати, що росіяни замовляли знімки з метою розвідки. Водночас у липні та серпні росіяни посилили удари, і середній час знову зменшився. У перший тиждень жовтня росіяни майже не обстрілювали інфраструктуру, через це часовий інтервал між замовленням і обстрілом знову збільшився. У листопаді та грудні спостерігаються тривалі періоди коротких затримок між ударами, за якими слідує тривала пауза, але загалом затримка невелика.

Важливим аспектом дослідження були точність та якість знімків. Супутникові фото з роздільною здатністю від 30 см до 1 м — найкорисніші для планування ракетних ударів. Вони дозволяють детально бачити об'єкти на землі — будівлі, транспортні засоби та елементи інфраструктури.

З 321 проаналізованого випадку 277 підтвердили, що за кілька днів до обстрілів були замовлені супутникові знімки саме того місця, яке згодом було уражене.

Про методологію аналізу докладніше дивіться у нашому відео на Youtube.

Подібні випадки були виявлені й в інших місцях. Наприклад удар по Львову під час візиту Байдена до Польщі, у березні 2022 року. Незадовго були замовлені супутникові знімки військових заводів. 

Замовлення знімків здійснювалися через різні маркетплейси та реселлерів, що ускладнює відстеження кінцевого покупця. Але спочатку розглянемо детальніше випадки таких ракетних ударів. 

Детальніше про кейси

На першому етапі аналітики Molfar сортували знімки за датами (зроблені за тиждень до удару), другим фактором була локація де зроблено супутникове фото. Показовою буде статистика по відносно “мирних” областях. Тобто там, де не йдуть активні бойові дії. 

Нашим аналітикам вдалося отримати доступ до великої кількості провайдерів космічних знімків. Ось деякі з них:

 1. Planet — американська компанія, яка спеціалізується на зніманні Землі за допомогою супутників. Надає дані для моніторингу змін у глобальному масштабі.
 2. Maxar Technologies — провідний постачальник аерокосмічних продуктів і послуг, включаючи високодеталізовані зображення Землі.
 3. 21AT (Twenty First Aerospace Technology) — китайська космічна компанія, яка надає супутникові знімки.
 4. CNSA (China National Space Administration) — китайське національне космічне агентство, що відповідає за космічну програму Китаю.
 5. Satellogic — аргентинська компанія, яка запускає супутники для знімання Землі з високою роздільною здатністю.
 6. KARI (Korea Aerospace Research Institute) — південнокорейський державний інститут, який займається аерокосмічними дослідженнями.
 7. Kazakhstan Gharysh Sapary (Kazcosmos) — національне космічне агентство Казахстану, яке координує космічні проєкти й наукові дослідження.
 8. Chang Guang Satellite Technology (CGST) — китайська компанія, що спеціалізується на розробці супутників і супутникових зображень.
 9. SIIS (SI Imaging Services) — компанія з Південної Кореї, які займається геопросторовими даними й зображеннями Землі. 
 10. SpaceWill — китайська компанія, що надає супутникові дані й рішення для спостереження за Землею.
 11. ImageSat International (ISI) — ізраїльська компанія, яка пропонує супутникові знімки для військових та цивільних цілей.
 12. Capella — американська компанія, яка спеціалізується на радарних зображеннях Землі з використанням синтетичної апертури (SAR).

Для позначення місць ударів на мапі аналітики Molfar обрали сервіс liveuamap.ua. Проаналізовані знімки підтвердили закономірність про яку пишуть у статті видання “The Atlantic”. Також представляємо декілька конкретних кейсів різних періодів для ілюстративності та наочності.

10 жовтня 2022 року російські війська завдали один з наймасовіших ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України. росіяни застосовували безпілотники «Shahed-136» та ракети. Внаслідок обстрілу загинули 23 та 105 людей поранено. Внаслідок атаки було пошкоджено 11 важливих обʼєктів у 8 регіонах та у столиці. У частині областей стався блекаут.

наслідки російської атаки 10 жовтня 2022 рік
Наслідки російської атаки зранку 10 жовтня 2022 року. Ракета впала недалеко від музею Ханенків у Києві. Джерело фото: Сайт “Суспільне Новини”

Влучання відбулося в адміністративну будівлю школи по вулиці Жилянська. Поруч з адмінбудівлею знаходиться бізнес-центр "101 Tower", в ньому розташовані офіси енергетичної компанії ДТЕК, які займають 5 тис. кв.м. У бізнес-центрі вибито частину вікон внаслідок атаки.

наслідки російського ракетного удару
Наслідок ураження бізнес-центру "101 Tower"

Протягом трьох тижнів перед ударом хтось замовляє у компанії Maxar 6 супутникових знімків, які включали зону ураження.


Привокзальне, Сумська область. 10 жовтня 2022 року. Невеличке село Привокзальне, де живе близько 600 людей, розташоване у Сумській області. Неподалік знаходиться залізнична станція. Тут немає особливих стратегічних обʼєктів, але саме ця локація чомусь зацікавила клієнта компанії Maxar. За 2 дні до обстрілу хтось купив у компанії 1 знімок цієї місцини. 

карта показує яку територію фотографували Maxar
Фото, яке було зроблене компанією Maxar. Синя позначка — місце ракетного удару 10 жовтня 2022 року

Удари по Старокостянтинові, Хмельницька область

Старокостянтинів наслідки російського ракетного удару
Цей населений пункт росіяни регулярно атакують з початку повномасштабної війни

Наприклад, 5 березня 2022 року о 21:00 вони вдарили по місту 10 ракетами. У результаті троє військовослужбовців зазнали поранення, один — загинув.

Напередодні компанія Capella продала комусь 12 знимків цієї локації.

яку територію фотографували Capella
Супутникові фото Старокостянтинова від Capella

Інша атака на Старокостянтинів була 29 березня. Після атаки мер міста Микола Мельничук заявив, що росіяни знищили стратегічні запаси міста з паливно-мастильними матеріалами. 

Capella - територія супутникового знимку
За 5 днів до того у компанії Capella замовили 4 знимки місцевості.

Чотири російські ракети знищили аеродром у Луцьку. 11 березня о 5:45 у Луцьку пролунали вибухи. Тимчасово призупинили роботу двох котелень у місті. Також в аеродром поцілило чотири ракети. Це був другий удар після початку повномасштабної війни. Внаслідок обстрілу загинуло четверо військових, шестеро людей були поранені. 

За тиждень до удару у Capella хтось замовив 12 знімків.

територія яку знімали Capella
Знімки, які замовляли у компанії Capella, за тиждень до удару по Луцьку

Знищення танкового та авіаремонтного заводів у Львові. Шість крилатих ракет Х-555 18 березня 2022 року летіли на Львів з боку Чорного моря. Уламки двох ракет впали в Одеській області. Інші вдарили авіаремонтний завод. 

територія яку Capella знімали до ракетного удару
За 3 дні до удару в Capella замовили 4 зображення

За тиждень Львів знову був під атакою. 26 березня 2022 року росіяни двома ракетами зруйнували танкобудівний завод та нафтобазу. Водночас президент США Джо Байден відвідав польське місто Жешув, приблизно за 100 км від українського кордону. 

8 супутникових знімків, на які попали координати удару, було замовлено у компаній Beijing Space View Tech і 21AT за кілька днів до атаки, 23-25 березня, і ще два знімки через два дні після удару, 28 березня.

наслідки російської атаки Львова 26 березня 2022 рік
Насліди атаки Львова 26 березня 2022 року. Фото: Ronaldo Schemidt / AFP

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:Фабрика ракетного терору: де і як росіяни будують ракети, якими обстрілюють  Україну?

Інші показові кейси різних періодів

порівняння - російський удар по сумській області і супутниковий знимок
 
порівняння - удар по Харкову і супутниковий знімок компанії Planet
територія яку зняли біля населеного пункту Авіаторське

 

таблиця - ракетні удари та супутникові знімки звʼязок
Розглянуто 321 ракетний обстріл України за межами територій проведення регулярних бойових дій у період з 24 лютого по 31 грудня 2022 року. 
графік - знімки до удару та після
Як бачимо, найчастіше хтось замовляє фото “до” та “після” ударів в Maxar та Planet (24.02.2022-31.12.2022)
карта супутникових знімків від Planet
Карта супутникових знімків від Planet (зелені полігони) та відомих випадків обстрілів (червоні цятки)
Карта супутникових знімків від Maxar
Карта супутникових знімків від Maxar (жовті полігони) та відомих випадків обстрілів (червоні цятки)
Карта супутникових знімків від Satello
Карта супутникових знімків від Satellogic (сірі полігони) та відомих випадків обстрілів (червоні цятки)
Карта супутникових знімків від Capella Space
Карта супутникових знімків від Capella Space (сині полігони) та відомих випадків обстрілів (червоні цятки)

HUMINT — спілкуємося з реселерами супутникових фото від Maxar і Planet

Як зазначено в статті The Atlantic, американські супутникові провайдери запевняють, що не продають знімки російським покупцям. Але чи можна купити фото через їхніх дистрибʼюторів? HUMINT-фахівці аґенції Molfar взялися це перевірити, купуючи супутникові фото.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії 

 

Geo-Alliance.ru. У листі представились громадянами Казахстану. Запевнили, що хотіли б придбати свіжі знімки Конго (обрати територію України було б занадто підозріло). Нам відповіли, що ми можемо купити фото через іноземні юрособи, але наступного дня відмовилися й запропонували китайський супутник.

скріншот - спілкування з гео-альянс
 
скриншот - процес humint
 
скриншот - спілкування з гео-альянс
 

Geoproject. Потім ми написали в компанію "Geoproject", реселлерам "Maxar", і вони погодилися продати нам їхні знімки. 

скриншот з переписки з продавцями знимків
 

Innoter. Також ми написали в компанію “Innoter”, керівниці проєктів Єлєні Молчановій. Вона запропонувала нам архіви супутника Worldview-2, де є фото, датовані 16 листопадом 2022 року. 

скриншот - переписка з продавцями знимків, humint
 

Тобто, якщо удати з себе, наприклад, представника казахстанської компанії, використовуючи абсолютно фейкове ім’я, назву та корпоративну пошту, та звернутися до реселлерів з інших країна, то жодних перевірок з боку американських провайдерів, не буде. Принаймні, саме це продемонстрував наш експеримент.

Супутникові фото міжнародних компаній — зброя росії у війні проти України 

Аналітики Molfar не лише підтвердили розслідування The Atlantic, але й виявили нові докази того, що супутникові зображення використовуються для попереднього розвідування цілей та корегування подальших ударів. HUMINT-розслідування довело, що між росіянами та компаніями-посередниками Maxar можливе співробітництво. Попри санкції та заяви про обмеження, ця індустрія продовжує підживлювати російські атаки проти України.

З аналізу кількості знімків “до” та “після” обстрілів різних територій можна чітко побачити патерн, який підтверджує залежність між супутниковими знімками та ударами. Це свідчить про цілеспрямоване використання цих даних для військових дій, зокрема для корегування наступних атак.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Війна #Україна #аналітика #Звʼязки з росією
Зв’язатися з нами