Дрон “Скальпель” — реальність чи картонний муляж? Огляд діяльності КБ “Восток” та деанон їхнього керівництва

У вересні 2023 року росіяни анонсували вихід нового дрону під назвою "Скальпель". Його представили як "бюджетну альтернативу Ланцету”. Випуск бойових зразків “Скальпеля” обіцяли вже у жовтні 2023 року. 

 

Але, проаналізувавши інформацію про цей БпЛА, аналітики Molfar знайшли схожі дрони, виробниками яких є Китай. Невже російській “Скальпель” — картонний муляж й замилювання ока у схемі з постачанням росії дронів з Китаю? Про це читайте у статті.

 

 

“Скальпель”. Що відомо про цей дрон? 

 

Наприкінці літа 2023 року російські пропагандистські медіа писали про цей дрон, мовляв, “Скальпель” —  не просто альтернатива дронові Lancet, а унікальний російський дрон, що має і цілий ряд переваг. Цей безпілотник може набирати швидкість понад 120 км/год. Дальність його польоту складає до 40 км, і може нести до 5 кілограмів. Звісно все це приблизні характеристики і вони можуть змінюватися в залежності від модифікацій. Але варто відзначити, що “скальпель” порівнюють у російських ЗМІ саме з ланцетом. 

Хоча ці дрони схожі зовні вони, як бачимо відрізняються за характеристиками. 

Це фото дрона “Скальпель” опублікували у російській телеграм-групі “хроніки оператора БПЛА”. У коментарях росіяни вже охрестили його “дешевим ланцетом” 

 

У вересні російське конструкторське бюро “Восток” (ООО КБ Востокзаявило про початок масового виробництва “Скальпелів”. Згідно із заявою, деякі компоненти — закордонного виробництва, але здебільшого — це продукт російської військової машини й анонсували, що випустять ці дрони вже у жовтні 2023 року. 

Прототипи дрона “Скальпель”, схоже, виготовлені з дерева.

Згідно зі статтями у ЗМІ (12), зараз дрон “Скальпель” вже пройшов випробування й незабаром його відправлять на війну проти України. КБ “Восток” вже отримало замовлення від російських військових підрозділів. Але деякі деталі цього дрону — іноземні, зокрема китайські. Згідно із цим фото наразі створено 5 прототипів дрону

 

 

“Скальпель” — картонний муляж?

 

Станом на вересень 2023 року було опубліковано декілька фото (12), де “Скальпель” має модельні номери від 001 до 005. У відео, яке демонструє дрон, йдеться, що безпілотник запустили у виробництво з жовтня 2023 року. Проти жодної інформації щодо того, як КБ “Восток” працює як поставник виробленої продукції, немає

Ці дрони — фарбовані, а всередині дрон іншого кольору, адже зроблені з дерева або пінопласту

На цьому фото бачимо, що внутрішня частина дрона має інший колір. Ймовірно, дрон виготовлений із дерева або пінопласту. На фото вони розміщені на пінопластових плитах виробництва компанії "Penoplex Fondament".

 

У вересні 2023 року на своєму каналі KБ “Восток” опублікувало список постачань для російських військових в тимчасово окуповану росіянами Донецьку та Луганську області. У цьому списку є 3D-принтер Flsun V400, який, ймовірно, і використовується для друку компонентів дронів, як це вказано в аналогічній кампанії — для танкового батальйону невизнаного угрупування “днр”. 

 

У Telegram-каналі "БПЛА chat", на який підписаний Сєргєй Калуцкий, директор та співзасновник КБ “Восток”, у коментарях під повідомленням про дрон “Скальпель” писали, що цей дрон не є аналогом Lancet — а самостійний FPV-дрон з усіма своїми функціями, просто з крилами. Також учасник цього Telegram-каналу, Олександр Марченко, вказує, що він бачив фотографію дрона у нормальній якості та зблизька, на підставі чого він підозрює, що дрон частково надрукований і має звичайну FPV-камеру в передній частині, а також звичайну радіочастину з окремими каналами управління й відеоканалами. Також є коментарі (12) про те, що дрон частково виготовлений із пінопласту (foamlex).

 

Ця інформація вказує на те, що "Скальпель" може мати специфічну конструкцію, включаючи використання додаткових матеріалів та FPV-обладнання для реалізації своїх функцій. Це допоможе нам більш чітко зрозуміти для чого цей дрон можуть використовувати, а для чого — ні, бо між FPV-дроном та “баражуючим боєприпасом” є суттєва різниця, котра полягає в участі оператора дрона.

 

У серпні 2023 року в одному з російських телеграм-каналів зʼявилося відео з тестами про “Скальпель”. Там була представлена інша модель, яку запускають руками.  Дальність польоту цієї моделі — 20 км. Швидкість — 150 км/год, а максимальне навантаження — до 3 кг. Це значно відрізняється від характеристик, заявлених на їхньому сайті.

 

Але, схоже, виробники “Скальпелю” не можуть визначитися з тим, який функціонал та вигляд повинен мати той дрон.

Дрон “Скальпель”, який показували у телеграм-каналах

У телеграм каналі КБ “Восток” був репост цього відео. В оригіналі його запостили на youtube-каналі  “56-я Параллель”. Там було показано різні БпЛА. Зокрема: 

Якщо проаналізувати фото дронів, які ймовірно, розробляє КБ “Восток”, складається враження, що вони фейкові, бо:

  1. ідентичні фото дронів, які розробляє КБ “Восток, з іншими дронами компаній у росії та Китаї;
  2. відсутня інформація про закупівлю запчастин для створення дронів на базі КБ “Восток”;
  3. відсутні докази щодо виробничих потужностей КБ "Восток";
  4. немає інформації про персонал КБ "Восток";
  5. на фотографії моделей “Скальпель” є отвір у передній частині дрона, ймовірно, для встановлення відеокамери, але відсутній сам відсік для камери, як на схожих моделях;
  6. на цьому фото дрона з номером “002” видно, що він розташований на одній опорі, яка знаходиться ближче до задньої частини безпілотника, що може свідчити про його низьку вагу і фактично неможливість підняти навантаження, про яке заявляють розробники;
  7. на тому ж фото тестування дрона “002” бачимо металеві кріплення в носі, яких немає на фотографіях з приміщення.

Ймовірно, фотографія з трьома дронами 003-005 була зроблена у Спортивно-технічному клубі "Технопарк", де викладає Сєргєй Калуцкіх співвлпасник КБ Восток. Підлога на фото з дронами має таку ж плитку, як і фотографії у школі. Також помічено ідентичні меблі. 

порівняння деталей на фотографіях

Китайські дрони під виглядом російських

Під виглядом цих нібито російських дронів “Скальпель”, можуть ховатися китайські дрони. Ймовірно, за допомогою КБ "Восток" російська влада планує легалізувати китайські дрони. Вони мають ідентичні фотографії з тими, які нібито “виробляє” КБ "Восток".

 

На своєму сайті КБ "Восток" додало фотографії китайських дронів Foxtech Great Shark 330 VTOL і Skywalker X8 на свій вебсайт. Після 24 лютого 2022 року Foxtech Hobby Co та Skywalker Technology Co почали постачання до росії. Покупцем був ТОВ "Атлант-Інжиніринг", яке є поставником будівельної техніки, і зареєстровано у москві, 2016 року. 

 

У червні-липні 2023 року Foxtech Hobby Co поставили  “Атлант-Інжиніринг“ 500 відеокамер (123) для повітряної фотографії FH336. У лютому 2023 року Foxtech Hobby Co поставило Atlant Engineering дрони. 

 

У липні 2023 року Skywalker Technology Co поставила Atlant Engineering 1,6 тис. комплектів конекторів (роз'єм та з'єднувач), модель XT60, і невизначену кількість кабелів з конекторами. Atlant Engineering також отримала постачання дронів CUAV від CUAV Tech Inc. у лютому 2023 року. 

 

Повний список поставок дронів та компонентів для дронів з Китаю з лютого 2023 року наведено в таблиці.

 

Домен Td-Atlant.pro був зареєстрований в березні 2022 року. З квітня 2022 року директором Atlant Engineering є Мінгалімов Ленар Нуріахметович, який був засновником ТОВ "Восток Кредит" і ТОВ "Інвестиційна Компанія Восток". ТОВ "Інвестиційна Компанія Восток" через її правового попередника ТОВ "Медіа Сервіс" яке пов'язане з ліквідованим ТОВ "Восток Інвест" і ТОВ "Восток Строй".

порівняння китайських і російських дронів
Важко не помітити схожість між російськими дронами від КБ “Восток” та китайськими дронами

 

Виявлено звʼязок з батальоном “восток” з так званої днр. У вересні Олександр Ходаковський (FBInstVKTWOKTG), керівник департаменту росгвардії так званої днр і командир батальйону "восток", повідомив у своєму телеграмі, що перші зразки дронів були доставлені для тестування та доопрацювання. Ходаковський також опублікував фотографії дронів, які виглядають подібно до заявлених дронів "Скальпель". Він зазначив, що продукт коштує в 17 разів дешевше, ніж дрон "Ланцет". Як зазначено у повідомленні в телеграм, інженерна команда батальйону "Восток" створила БПЛА, який здійснив 200 польотів. Як стверджується у повідомленні у телеграм у 2021 році, батальйон намагався створити коптер-тип БПЛА, але зупинився через погану стійкість до радіоелектронної війни. Як стверджується у телеграм пості, у червні 2022 року Олександр мав зустріч з російськими інженерами та конструкторами БПЛА.

 

 

Що таке КБ “Восток”?

 

“Восток” — це конструкторське бюро, що розташоване в Рязані, й тісно пов'язане із російським батальйоном, котре має аналогічну назву. Цей батальйон бере участь у російсько-українській війні в Донецькій та Луганській областях. Це конструкторське бюро заснували у липні 2023 року росіяни Сєргєй Калуцький, Алєксандр Андросов, Іван Єрофєєв та Дмітрій Кліншов. Сайт конструкторського бюро створили у травні 2023 року на безплатній платформі "Mobirise". На цьому вебсайті аналітики Molfar знайшли, зокрема, лінк на телеграм-канал КБ “Восток”, зареєстрований 30 березня 2023 року, а перші дописи там зʼявились у вересні 2023 року. 

 

На сайті КБ “Восток” також є крипто-гаманець у USDT (TRC20): TLM3zA3EWycoDX4ZX4gKze7sgfbdkntTum — його було також створено навесні 2023 року, приблизно у той же час, коли був створений сайт та група в telegram. Близько $158.54 знайдено на цьому гаманці станом на листопад 2023. На сайті КБ “Восток” є посилання на збір. Його створено Сергєєм Калуцкім, він записаний як організатор збору. 

 

Попри таке сумнівне фінансове становище, КБ “Восток” планує стати резидентом Аерокосмічної долини інновацій (AKID), які відкрилась у березні 2023 року у Рязані. На своєму сайті вони вказують, що займаються виробництвом одразу трьох різних дронів:

  • Скальпель” — дрон-камікадзе.
  • Добриня” — дрон вертикального зльоту і посадки для перевезення малих вантажів, який виявився китайським побутовим дроном.
  • Фенікс” — дрон з інфрачервоною камерою для моніторингу пожеж
Скріншот з сайту КБ восток
На цьому скріншоті з сайту КБ “Восток” бачимо перелік дронів які вони виробляють

Деанон керівництва КБ “Восток”

 

Офіційно КБ “Восток” розміщене у Рязані, за адресою: вул. Електрозаводська 63, у клубі “Авіатор”. Калуцький — заразом і голова цього клубу. За цією ж адресою знаходиться пʼятиповерхова офісна будівля, у якій зареєстровано 50 юридичних осіб. 

Калуцкій Сергій фото засновника КБ Восток

Калуцкій Сєргєй Борісовіч / Калуцкий Сергей Борисович 

 

Народився:  09.05.1978 

СоцмережіInstOKVKFB

Контакти: +79209901172, [email protected], [email protected], [email protected]

Особисті дані: TG ID: 121142064, Паспорт: 6104166004, TIN 622705329608, СНІЛС: 10678981397, TenChat 

 

Співзасновник (25%) і директор КБ "Восток" з липня 2023 року; співзасновник (40%) комп'ютерної програмної компанії Kid LLC (ООО "Кід") з квітня 2022 року; власник ІТ-компанії Wetech Academy LLC (ООО "Митех академія") з червня 2022 року.

 

Він є головою (123Федерації авіамодельного спорту Рязані та АНО "Технопарк" (АНО СТК "Технопарк"), яке знаходиться за тією ж адресою, що і КБ "Восток". Калуцький Сєргєй був директором Технопарку до червня 2022 року. Сєргєй викладач у навчальному центрі для операторів дронів (включаючи військові дрони DJI Mavic Pro). За публікацією він є головою авіаторського клубу. У 2021 році він брав участь у чемпіонаті з радіокерованих повітряних боїв. Того ж року він був співорганізатором дитячі змагання з авіамодельного спорту. На Telegram Сєргєй цікавиться (12) виробництвом дронів, блокчейном і підтримкою російської армії, він є учасником груп Telegram "UAVDEVChat", "UAVPro", "blockchainlife".

 

У березні в соціальній мережі ВКонтакте під постом про дрони Lancet він залишив коментар "Красиво". Підписаний на групи “Донєцк ДНР новості СВО Донбас россия новоросія”, “Бізнес у Китаї” та “Зала Аеро Груп”. На Facebook вказує, що проживає в москві. 

Андросов Алєксандр, фото співзасновника КБ "Восток"

Андросов Алєксандр Владіславовіч / Андросов Александр Владиславович 

 

Народився: 05.02.1977

СоцмережіVKFBInstTWOKICQ 

Контакти: +79055609208, [email protected], TG ID: 565852206

Особисті дані: ІНН: 344210936005, СНІЛС: 04995638930, фото (12

 

Співзасновник (25%) юридичної особи КБ "Восток". Згідно з публікацією 2009 року, він був заступником директора ТОВ "Резон ВЦ" (ООО “Резон ВЦ”).За публікацією 2018 року він працював заступником директора в компанії, що розробляє CRM для бізнесу під назвою "Окраїна".

 

Він мʼясник і заснував та керує декількома компаніями у м'ясопереробному секторі росії, розробив CRM систему для цієї галузі. Бере участь у фахових конференціях (12) як спікер та публікує статті про ведення бізнесу в харчовій промисловості.

 

У 2015 році він брав участь в семінарі для православних місіонерів. На Telegram Юрій цікавиться (12) їжею, сільським господарством, технологіями в галузі харчової промисловості і підтримкою російської армії, він є учасником груп Telegram, присвячених харчуванню, бізнесу та ресторанам. Згідно з його інформацією на сторінці Facebook, він проживає в москві й одружений з Маріною Андросовою (FB).

 

У 2019 році він працював у ТОВ "МПЗ “Богородський” (MPZ Bogorodsky LLC / ООО “МПЗ “Богородский”"). У російській соцмережі VK він підписаний на групу "Донецк днр новості СВО донбас россия новоросия” 

Єрофєєв Іван співзасновник КБ "Восток"

Єрофєєв Іван Віталієвіч / Ерофеев Иван Витальевич 

 

Народився: 11.01.1981 

СоцмережіVKInst, +79109074048, [email protected][email protected] TG ID: 194120786 

Контакти: skype: live:.cid.832ac907349b24ba, 

Особисті дані: ІНН: 623010712548, СНІЛС: 07439913192

 

Співзасновник (25%) юридичної особи КБ "Восток".

 

З 2004 по 2009 рік він працював як приватний підприємець і мав досвід роботи в різних компаніях, включаючи охорону праці. Він також заснував і очолював компанію "Трудові Резерви" з 2008 по червень 2023 року.

 

За публікацією, він є членом правління Федерації підводного спорту Рязанської області, членом основної команди з підводного спорту "Поток", а також суддею з підводного спорту. Він брав участь у чемпіонаті з підводного спорту Рязанської області у 2015 році.У 2019 році він брав участь у новорічних святкуваннях у центрі занять підводним спортом. У квітні 2022 року він брав участь у кубку москви з підводної стрільби.

 

 

Кліншов Дмітрій Генадієвіч / Клиншов Дмитрий Геннадьевич 

 

Народився: 22.02.1991 

СоцмережіVKInst (poss.), FB (poss.)

Контакти: +79537460603, [email protected] 

Особисті дані: ІНН: 622903829218, СНІЛС: 16101173302  

 

Співзасновник (25%) юридичної особи КБ "Восток". За публікацією, він навчався у 2018 році на Рязанському державному радіотехнічному університеті на факультеті радіотехніки і здобув ступінь (12) у галузі "Бездротові технології в радіотехнічних системах і пристроях". 

 

У 2020 році він був спікер на конференції з продуктивності праці, де він згодом працював. З листопада 2019 року він приєднався до центру з підвищення продуктивності праці Рязанської області. 

 

Дмітрій також працював інженером на Рязанському інструментальному заводі шість років, керував аграрними та меблевими проектами і є головою Молодіжного центру заводу.

 

Звʼязки "КБ Восток" з Китаєм

Сергій Калуцький, якого ми згадали на початку деанону, в соціальній мережі VK, підписався на групу "Бізнес з Китаєм". Це може говорити про те, що компанія має інтерес розширювати або встановлювати бізнес-звʼязки з Китаєм.

 

ТОВ "КБ Восток" повідомляло, що деякі компоненти їхньої продукції виготовлені за кордоном, що може свідчити про міжнародну співпрацю у виробництві.

 

На вебсайті "КБ Восток" були додані фотографії дронів китайських компаній Foxtech та Skywalker. Foxtech Hobby Co та Skywalker Technology Co здійснили поставки до Росії після 24 лютого 2022 року, зокрема для ТОВ "Торговий Дім “Атлант-Інжинірінг"”.

 

Згідно з інформацією від інсайдера, телефон з ідентифікатором 5483e545-cfa3-4e85-9788-316276655f2a був знайдений за адресою ТОВ "Торговий Дім “Атлант-Інжинірінг"” 6 червня 2023 року та за адресою ТОВ "КБ Восток" 23 серпня 2023 року. Це може вказувати на фізичну присутність або використання обладнання, пов'язаного з цими адресами, і потенційно з поставками з Китаю.

 

Схоже, що дрон “Скальпель” — фейк. Але цей факт не говорить про те, що російська індустрія дронів слабка. Цей проєкт цілком може бути прикриття для легалізації китайських дронів. А ще ворог вивчає й адаптує новітні технології військового виробництва дронів й знаходить нові способи, як обійти санкції для придбання сучасної військової техніки. 

 

 

#Деанон
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами