Вибух на нафтобазі у Севастополі. Аналіз події від фахівців Molfar

Воєнні об’єкти та об’єкти воєнного забезпечення на тимчасово окупованій території України – це законні цілі для Збройних Сил України. Нафтобаза, про яку йде мова у розслідуванні, постачала паливо для всього Чорноморського флоту збройних сил терористичної російської федерації. Тепер не постачатиме. 

Вибух на нафтобазі стався 29 квітня. Рівно через 6 місяців після попередньої атаки Криму морськими дронами, так само в суботу, так само о четвертій ранку. Ніхто з цивільних чи військових зс рф не постраждав. Постраждали тільки резервуари з паливом.

Далі пропонуємо розглянути хронологію подій і експертні версії щодо особливостей проведеної операції. За даними Molfar, ймовірно, до вибуху в Севастополі були залучені не тільки повітряні ударні дрони. Також розглянемо версію про дотичність сил НАТО до проведеної операції. 

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Вибух в Севастополі 29 квітня: хронологія подій

⏳ 01:00 – 04:23

Згідно з публікацією проросійського блогера Colonelcassad у 01:00-01:30 був зафіксований зліт першої групи БПЛА типу “Мугін 5” (китайський дрон). Зліт був з району Одеси, у напрямку до Сімферополя. Далі, у 02:30 – 03:00 був зафіксований зліт другої групи БПЛА, а у 03:50 – зліт третьої групи БПЛА. Близько 04:00 був зафіксований проліт БПЛА у районах Далекого, Кормового та Гвардійського, також у 04:00 – один БПЛА був знищений у районі Гвардійського.

⏳ 04:23 – 04:30

Ураження БПЛА нафтобази (Югторсан) між бухтами Козацька та Камишова. Згідно зі ЗМІ – було 2 вибухи. Згідно з публікацією, за офіційними заявами, у наслідку ураження нафтобази не було постраждалих.

⏳ 04:30 – 05:15

👆 Згідно зі ЗМІ (1, 2, 3), додаткові кадри пожежі близько 5 години ранку. 

👆 Згідно зі ЗМІ, кадри пожежі вночі.

👆 Згідно зі ЗМІ, кадр початку гасіння пожежі.

⏳ 05:15 – 09:00

Згідно з росЗМІ, прибуття “губернатора” Севастополю Михайла Розвожаєва на місце пожежі.

⏳ 09:00 – 10:30

Згідно з росЗМІ, сенатор від Криму Ольга Ковітіді закликала російську владу до жорстких рішень та дій у зв'язку з атакою на нафтобазу в Севастополі. Ковітіді запропонувала знищити всі одеські нафтоналивні сховища, ухвалити рішення щодо нейтралізації Одеси як військової бази України.

⏳ 10:30 – 11:00

👆 Опубліковані проросійськими джерелами кадри роботи пожежних бригад.

Згідно з публікацією російського пропагандиста, всього було запущено не менш ніж десять БПЛА. “Один збитий стрілецьким загоном над Севастопольською бухтою, а ще чотири придушені РЕБ у Чорному морі”. Крім того, близько трьох-чотирьох БПЛА були посаджені засобами РЕБ на підльоті до мису Тарханкут, а ще один збитий розрахунком ЗРПК "Панцир" над Гвардійським, БПЛА летів з боку Роздольного.” 

⏳ 11:00 – 12:00

Згідно з публікацією, на відео зафільмований БПЛА “Мугін 5” (Mugin 5 Pro), збитий у районі Зернового в Криму.

Згідно з заявами окупаційної влади Криму, пожар було локалізовано до 12:00.

⏳ 12:00 – 15:00

Згідно з заявами окупаційної влади Криму, пожар було ліквідовано до 15:00 (1, 2).

⏳ Додаткові кадри пожежі, точний час невідомий

Згідно з низкою (1, 2, 3) публікацій, кадри пожежі.

👆 Згідно з публікацією, додаткові кадри пожежі з різних ракурсів.

Теорії: якою зброю була уражена нафтобаза в Севастополі, чи дотичні до цього сили НАТО?

👉 Ураження силами НАТО з території Румунії

Під час розслідування фахівці Molfar знайшли тред у Twitter, у якому користувач заявляє що за атакою на нафтосховище у Севастополі 29 квітня – стоїть НАТО, а не українські війська, і що атака була зроблена із Румунії, а не з Одеси. Ймовірно, тред є фейковим ІПСО, яке паразитує на популярній в медіа темі ураження нафтобази. 

Повідомлення з треду у Twitter, у якому користувач CarloCarpaciao звинувачує НАТО в ударі по Севастополю з території Румунії 

Також згідно з публікацією проросійського військового блогера ColonelCassad, який цитує іншого проросійського блогера Rybar, перед нальотом БПЛА у Румунії діяв французький літак-розвідник та низка літальних апаратів для розвідки країн НАТО. 

👉 Версія російської федерації

Згідно з версією (1, 2) проросійських блогерів та офіційній позиції окупаційної влади Криму, нафтобаза була вражена ударом БПЛА китайського виробництва Mugin 5 Pro. Були також опубліковані кадри з нібито збитим БПЛА у районі Зернового в Криму. 

Також відомо що даний БПЛА використовують зс рф у війни проти України, що може вказувати на інсценування атаки з боку рф. Разом з тим БПЛА знаходиться у вільному продажі.

Згідно з російською версією, площа пожежі склала 1000 кв.м, загорілись 4 цистерни з паливом, попередньо заявлено, що долетіли 2 БПЛА.

👉 Альтернативні версії 

Згідно з інтерв'ю представника ГУР Міноборони України Андрія Юсова, внаслідок вибуху у Севастополі 29 квітня було знищено понад 10 резервуарів з нафтопродуктами. Їхня загальна місткість – близько 40 тисяч тонн.

Реальні наслідки пожежі на нафтосховищі: уражено щонайменше 10 резервуарів з паливом, більшість з яких повністю вигоріла. Злита фотографія з дрона надзвичайників підтверджує слова української розвідки: ураженими можна вважати всі резервуари, але деякі з них підлягають відновленню.

Згідно з інтерв'ю Павла Нарожного, удар був схожий на удар по “Кримському мосту”, також він заявив що не можна виключати варіант з надводними БПЛА. Цікаво що в обох випадках удар по цілях в Криму відбувся в суботу рівно о 4 ранку з інтервалом в шість місяців. 

24 квітня надводні БПЛА вже били по Севастополю, після чого Роман Світан, полковник ЗСУ в запасі та воєнний експерт, припустив імовірність майбутнього масованого удару по території тимчасово окупованого півострова Крим.

👉Інші версії та заяви станом на 1 травня

 1. Депутат Держдуми рф, генерал лев гурульов закликав спокійно ставитись до вибухів на нафтобазі: “Те, що сталось і дрон прилетів до нафтобази в Криму. Ну це війна, таке буває. Потрібно не крайніх шукати, а розібратись, чому таке сталось”. 
 2. OSINT-спільнота InformNapalm опублікувала карту з позначеною Козачою бухтою та зазначила, що нафтобаза розташована впритул до десантних кораблів 810-ї бригади морської піхоти (військове містечко, полігон, автодром). Саме ця бригада мала прикривати нафтосховище з неба.
 3. Журналіст Андрій Цаплієнко опублікував пост в Telegram про затори на виїзді з Криму.
 4. Олексій Гончаренко опублікував скрін поста гіркіна-стрєлкова, де останній пов’язав мовчання рф щодо вибухів в Криму з важливістю продовження “зернової угоди” для російської федерації.
 5. Згідно з новиною 24 каналу, з Криму 29.04 вилетів урядовий борт, що приземлився у Внуково.
 6. “Крим.Реалії” в новині описали свідчення очевидців про те, що спочатку був вибух, а за 15-20 хвилин розпочалась пожежа. Також опублікували скріни коментарів жителів Крима, де користувачі дивуються тому, що ППО на мисі Фіолент не відпрацювала по БПЛА, а також пропонують створити народні дружини для контролю та попередження атак БПЛА.
 7. Telegram-канал “Новости: с места событий” 1 травня опублікував пост, в якому зазначив, що атака на нафтосховище є частиною підготовки ЗСУ до контрнаступу, а також, що в атаці брали участь 2 БПЛА, один з яких був збитий.
 8. VK-спільнота “Подслушано в Севастополе” опублікували фото екрана (1, 2) пункту управління дроном, де видно реальну картину наслідків пожежі на нафтосховищі та кількість пошкоджених і згорілих резервуарів.
 9. Telegram-канал “Крымский ветер” в пості пише про очевидця, який бачив БПЛА, що летів з боку мису Фіолент.
 10. Obozrevatel опублікував відео зі свідченням кримчанки, яка каже про сильний вибух, а також, що знайомі бачили як перед вибухом щось летіло – ймовірно БПЛА.
 11. Газета.ru писала про стрілянину та два вибухи перед пожежею. На фото, опублікованому в новині, видно, що було 3 осередки займання на нафтобазі.
 12. Так званий “губернатор Криму” аксьонов у своєму Telegram-каналі писав про один збитий БПЛА та ще один, що був подавлений роботою РЕБ.
 13. Тарас Березовець в бесіді з Марком Фейгіним каже про 6 БПЛА, які залетіли в повітряний простір Криму: 4 збили або посадили за допомогою РЕБів, але 2 БПЛА уразили цілі.
 14. Блогер Олександр Таліпов з Криму опублікував в Telegram пост, де під фото збитого БПЛА написав, що дрон збитий в селі Зернове близько 7 ранку, а також підтвердив інформацію Рибаря про групу українських БПЛА.

Висновки успішної атаки на нафтосховище в Севастополі

Збройні Сили України успішно уразили воєнну ціль на території тимчасово окупованого півострова Крим. 

Згідно з наявними фотографіями, ушкоджень зазнали щонайменше 10 резервуарів з паливом: це підтверджує заяви української розвідки та спростовує пропагандистські твердження прокремлівських медіа та можновладців. 

Щодо причетності сил НАТО до організації атаки: доказів цим твердженням надано недостатньо. Розвідувальні літаки сил НАТО справді знаходились у міжнародному повітряному просторі над півостровом Крим напередодні атаки. Разом з тим, їх активність в цій зоні відбувається регулярно, і не є доказом участі у плануванні, а тим паче – у реалізації операції Збройних Сил України. 

Згідно з наявними даними, в атаці на нафтосховища були задіяні повітряні БПЛА масового виробництва “Мугін 5” (Mugin 5 Pro), які були модернізовані та перетворені на дрони-камікадзе. Кількість БПЛА, за різними свідченнями, складає від 2 до 10+ одиниць. 

У відкритих джерелах недостатньо доказів щодо використання надводних БПЛА та/або інших засобів ураження, які теоретично могли бути використані під час атаки на нафтосховище в Севастополі. 

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

#Безпілотники
Дотичні розслідування
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії

У співпраці з Інститутом дослідження кібервійни, аналітики Molfar розслідували нелегальний продаж Starlink у Росії, використовуючи контакти з місцевими посередниками. Розібрались у деталях поставок та цінах.

Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?
Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?

У цій статті ми розглянемо, як такі позиції впливають на олімпійські цінності. варто переглянути критерії допуску до Ігор, зважаючи на глобальні конфлікти та моральну відповідальність атлетів.

"Комета" — російська антенна решітка, що обходить українські РЕБ і міжнародні санкції

Аналітики аґенції Molfar розкрили особи керівників російської компанії, яка спеціалізується на виробництві електроніки та мікросхем для військових цілей, включно з використанням у дронах.

Зв’язатися з нами