Депутати “Единая россия”, філії у рф та Криму — дельфінарій “Немо” та співпраця з росією

У середині 2023 року українські зоозахисники звернули увагу на відео з TikTok , в якому блогери в готелі “Немо” знімкувались із тваринами. Тоді цей випадок набрав розголосу, зокрема й через те, що саме адміністрація дельфінарію надала для “фотосесій” тварин. А виявилося, що мережа дельфінаріїв “Немо” ймовірно замішана ще й у звʼязках із росією попри повномасштабне вторгнення — мають філії у рф, працюють в окупованому Криму та куруються колишніми депутатами “Единая россия”. Про це докладніше — у статті. Цей матеріал створено у співпраці з UAnimals.

Скриншот із сайту дельфінарію “Немо”, з розділу про франчайзинг 

На своєму офіційному сайті адміністрація дельфінарію “Немо” пише про себе як про “найбільшу у світі мережу діючих дельфінаріїв”. Згідно із їхнім сайтом , “Немо” надають франшизу на відкриття дельфінаріїв по всьому світу, а станом на лютий 2024 року в мережу входять, зокрема, дельфінарії в Румунії та Узбекистані.

Щоправда, на сайті чомусь жодного слова про філії в росії та роботу в окупованому Криму.

Перший дельфінарій “Немо” був відкритий в Одесі у 2005 році за допомоги севастопольського ПП “Біологічна станція”, що фінансувало будівництво приміщення та передало морських тварин в оренду. А ТОВ “Нерум” орендувало дельфінарій з тваринами, яких разом з будівлею та земельною ділянкою згодом і присвоїло згідно з повідомленнями у місцевих новинах (12). ТОВ “Нерум” — ключова ланка, що демонструє звʼязки української мережі дельфінарії “Немо” зі своїми російськими філіями. 

 

Пояснимо, яким чином повʼязані ТОВ “Нерум” та власне сам дельфінарій “Немо”. Цей звʼязок можна проілюструвати такою схемою

 

 

російські філії українського дельфінарію “Немо”

 

Якщо подивитися на цю мапу, можемо звернути увагу, що чимало дельфінаріїв розташовані у Краснодарському краї рф. Цікаво, що до діяльності “Немо” у рф причетний ексдепутат від партії “Единая россия” по Краснодарському краї. Детальніше розкажемо про це далі. 

 

Розглянемо детальніше, чому ми маємо підстави вважати, що українська мережа дельфінаріїв “Немо” продовжує співпрацю з рф попри повномасштабну війну. 

 

Юрособи “Чудное море” і “Экологический центр”

 

Дельфінарії в АнапіДжубзістаниці Голубицькій ймовірно співпрацюють з українським “Немо” через дві юрособи: ООО “Чудное море” та ООО “Экологический центр”, засновниками останнього, до речі, є громадяни України, які є паралельно засновниками одеського ТОВ “Нерум”:

 • Кисловська Раїса Володимирівна, 
 • Кучук В'ячеслав Ілліч, 
 • Кучук Михайло Ілліч,
 • Келюшок Сергій Валерійович, 
 • Келлі Наталя Валеріївна,
 • Уривський Дмитро Олександрович.

Детальнішу інформацію про власників шукайте наприкінці публікації. 

 

У 2022 році ТОВ “Екологічєский центр” (ООО “Экологический центр”) сплатило податків в росію на суму 500k rub та збитки склали 13.78m rub.

 

А згідно із сайтом, дельфінарії в Джубзі (12) та станиці Голубицькій (12) — це філії Анапського дельфінарію. Станом на лютий 2024 року відвідувачі Анапського дельфінарію сплачувати за квитки через юрособу ООО “Чудное Море”. Також товарний знак дельфінарію належить ООО “Чудное море”. 

 

Основна інформація про філію в Джубзі та станиці Голубицькій розміщена на сайті delphinoterapia.nemoanapa.ru, що досі містить посилання на сайт nemoanapa.ru, та має в адресі сайту слово “nemo”.

 

У 2011 році ООО “Чудное море” отримувало морських тварин за дорученням ООО “Экологический центр”. А юрособа “Чудное море” у 2013 році отримувала морських тварин (12) від українського ТОВ “Нерум”. Обидва підприємства (ООО “Экологический центр” та “Чудное море”)  розташовані за однією ж адресою: Краснодарський край, м. Анапа, проспект Піонерський, вул. Кільцева, 20А / 6.

 

У 2019-2021 роках загинуло декілька ластоногих та дельфінів, які належали мережі дельфінаріїв “Немо” через юросіб ООО “Экологический центр” та ООО “Чудное море”. Ця інформація зазначена у звіті про смерть морських тварин від АНО “Орцинус” (123).

 

У період 2016-2019 років на основному сайті nemo.ua за назвою міста було розміщено посилання на сайт російського дельфінарію. Станом на лютий 2024 року останній працює, але всі згадки про приналежність до мережі “Немо” з нього видалені.

 

Цікаво також, що ще один (ідентичний основному) сайт delphinoterapia.nemoanapa.ru - рф, чия адреса побудована за тим же алгоритмом, що в українських сайтів nemoberdyansk.com, nemokoblevo.com.ua. 

 

Через ці дві юрособи — ООО “Чудное море” та ООО “Экологический центр” — працював також дельфінарій у Вітязєво, що теж у Краснодарському краї. Імовірно, станом на лютий 2024 року він не функціонує, адже офіційний сайт не оновлюється, а у футері вказаний 2015 рік. Логотип на сайті залишився ідентичним українському лого мережі “Немо”. Сервіс купівлі квитків не працює, натомість має лінки на посилання на сайти дельфінарію в Анапі та інших російських філій — тобто дельфінарій входить або принаймні входив в цю мережу.

 

Але пізніше, з 2016 по 2019 рік, на основному сайті nemo.ua за назвою міста було розміщено посилання на сайт саме російського дельфінарію. 

 

В Inst дельфінарію в Анапі був опублікований пост (12) з розкладом вистав в Анапі та Вітязєво. Ймовірно, власником є чи було ТОВ “Чудноє морє” (ООО “Чудное море).

 

Юрособа “Фирма “Дельфин”

 

В російському Ніжнєм Новгордє теж є дельфінарій. Станом на лютий 2024 року власником якого, ймовірно, є “Фирма “Дельфин” (ООО). Ця ТОВка зареєстрована у 2002 році в Анапі, у тому ж місті, де функціонує дельфінарій “Немо”. Засновники фірми — 14 росіян. Через це підприємство вони ведуть діяльність повʼязану з дельфінарієм у місті Набєрєжниє Чєлни.

 

Зв’язків з українським ТОВ “Нерум” та власниками мережі “Немо” станом на лютий 2024 ми не знайшли, хоча з 2016 по 2019 рік на основному сайті nemo.ua, якщо шукати за назвою міста Ніжній Новгород був лінк на сайт російського дельфінарію. Цей дельфінарій на лютий 2024 працює, але всі згадки про його приналежність до мережі “Немо” з нього видалені. 

“Немо” в окупованому росією Криму має українських засновників 

 

 

В Алушті та Феодосії окупованого Криму працюють дельфінарії “Немо”, ймовірно, через юрособу, що так і зветься — ООО “Дельфинарий “Немо”,  засноване у 2014 році. Засновниками є український ТОВ “Нерум” з Одеси та Тетяна Рябчікова.  Юрособа ООО “Дельфинарий “Немо” знаходиться за тою ж адресою (12), що і дельфінарій: Алушта, пер. Ревкомовський, 10.  В контактах юрособи вказана електронна адреса [email protected];

 

У період з 2016 по 2019 рік на основному сайті nemo.ua за назвою міста було розміщено посилання на сайт кримського дельфінарію, що на лютий 2024 працює, але всі згадки про приналежність до мережі “Немо” з нього видалені. 

 

Окрім цього, сайти дельфінаріїв Алушти та Феодосії мають той ідентичний логотип та дизайн, що і сайт дельфінарію у Мінську, про що буде далі.

 

Кримський “Дельфінарій “Немо” у 2022 отримало ліцензії на утримання та використання тварин у дельфінаріях (12). Станом на лютий 2024 це підприємство продовжує працювати.  

 

З сайтів, де була розміщена реклама, описи та статті про дельфінарії “Немо” в окупованому росією Криму, чорноморські афаліни згадуються як “артисти дельфінарію у Феодосії (1234), дельфінарію в Анапі (12)”. Також, ймовірно, що в Алушті утримуються афаліни (12). Чорноморські афаліни знаходяться на межі вимирання. У чорному морі їх лишилося 500-1000. Вони охороняються Червоною книгою України та міжнародними конвенціями.

білорусь, Вірменія, Казахстан: мережа дельфінаріїв “Немо” у світі 

 

 

У білоруському Мінську дельфінарій “Немо” теж працює під юрособою ООО “Дельфинарий-Немо”. Разом з тим дельфінарій у Мінську, в Алушті та Феодосії мають однакові лого та дизайн сайтів.

 

Ймовірно, у 2012 році українське ТОВ “Нерум” відправило до ООО “Дельфинарий-Немо” сувенірну продукцію. До того ж “Немо” в Одесі, Мінську та в Алмати адміністрація дельфінаріїв пропонують однакові подарункові сертифікати, на яких розміщені контакти одеського “Немо”.

Дельфінарій у Мінську розташований у Мінську по вул. Ташкєнтская 40. Джерело фото: turby.by

Станом на 2016-2019 року на основному сайті nemo.ua за назвою міста було розміщено посилання на сайт білоруського дельфінарію, що на лютий 2024 року працює, але всі згадки про приналежність до мережі “Немо” з сайту цього дельфінарію видалені.

 

У 2011 був відкритий дельфінарій в Мінську (ООО “Дельфинарий-Немо”), але на лютий 2024 на сайті dolphinminsk.com немає згадок про назву “Немо”. На актуальному сайті мінського дельфінарію вказано, що він почав роботу у 2011 та є єдиним дельфінарієм в республіці білорусь. Сайт дельфінарію “Немо” почав працювати у 2011. Адреса мінського дельфінарію та сама, що і розміщена раніше (1234) на сайтах-агрегаторах для дельфінарію “Немо” — Мінськ, вул. Ташкентська, 40, також збігається номер телефону (12) - (17) 3400004. У 2012 ТОВ “Нерум” імпортувало ООО “Дельфинарий-Немо” сувеніри. 

 

Сайт, вказаний на Tripadvisor - nemominsk.com не працює на лютий 2024. Сайт був активний на серпень 2022, але згадки про “Немо” та логотип були прибрані. Електронна пошта, вказана на сайті на серпень 2022 - [email protected] та ж, що і була на сайті, згідно з архівом на 2011. На 2011 на сайті присутній логотип “Немо”. В Inst мінського дельфінарію у серпні 2022 розміщений пост (12) про придбання подарункових сертифікатів. На одному з сертифікатів на фото помітні контакти одеського дельфінарію “Немо”. А на 2024 рік мінський “Немо” перебуває у процесі ліквідації.

 

У вірменському Єревані також функціонував дельфінарій під юридичною особою “Դելֆինարի-Նեմո” ՍՊԸ-ի  (ООО “Дельфинарий “Немо” у перекладі). Ймовірно у 2010 році саме українське ТОВ “Нерум” побудувало дельфінарій в Єревані та експортувало до цієї юрособи ООО “Дельфинари-Немо” конструкцію для дельфінарію, а у 2012 році — ще й морських тварин. Раніше, у 2010 році, вірменський дельфінарій “Немо”  отримало дозвіл на ввезення тварин, який у 2011 продовжили до листопада 2014. На відкритті у 2010 році дельфінарію був  Андрій Кісловський, власник “Немо”. 

 

На 2012 рік директоркою цього дельфінарію була Самарець Наталія Михайлівна. У 2013 директорка вірменського “Немо” Ліліт Саакян повідомила про зачинення дельфінарію. Тож він зараз перебуває у процесі ліквідації

Дельфінарій “Немо” у Казахстані. Джерело фото: facebook 

У Казахстані, в місті Алмати, дельфінарієм “Немо” володіє юрособа ТОО “Чудесное море”. Відкрили атракцію 2012 року. Станом на лютий 2024 року керівником та власником є Абдулбакієв Рустам Аркінджанович (FB).

 

В Instagram дельфінарію в травні 2022 року було розміщене фото (12) подарункових сертифікатів, які виглядають ідентично із сертифікатами одеського дельфінарію “Немо”, які також пропонував  своїм відвідувачам у липні 2022 року мінський дельфінарій (12). 

 

Згідно з офіційним сайтом харківського “Немо”, в мережу також входять дельфінарії в Коблево, тимчасово окупованому Бердянську, а також ще закордонні філії в Паттайї та на Пхукеті у Таїланді — дані станом на лютий 2024.

 

Підсумуємо, чому можна вважати, що дельфінарії в окупованому Криму,  про які ми писали вище, філії в рф, це все одна мережа дельфінаріїв станом на лютий 2024 рік.

 1. Дельфінарії в Одесі, Алмати та Мінську пропонують однакові подарункові сертифікати, на яких розміщені контакти одеського “Немо”.
 2. Мінськ, Алушта, Феодосія мають ідентичні лого та дизайн сайтів (Алушта, Феодосія, Мінськ).
 3. ООО “Чудное море” (Анапа, рф) та ТОО “Чудесное море” (Казахстан) — мають подібні назви юросіб.
 4. ТОВ “Дельфінарій Немо” (Одеса, Україна) та ООО “Дельфинарий-Немо” (Мінськ, рб) мають подібні назви юросіб.
 5. Анапа, Джугба, Вітязєво, станиця Голубицька — присутність на сайті та перехресні посилання, згадки в соцмережах (123);
 6. російська адреса delphinoterapia.nemoanapa.ru та українські nemoberdyansk.com, nemokoblevo.com.ua мають ідентичну будову адреси робочих сайтів.

У дельфінарії у селищі Коблевому на 2023-2024 анонсовані (12) головні артисти програми — чорноморські афаліни Ігнат та Юмі. Анапський дельфінарій “Немо” також використовує (12) для виступів та дельфінотерапії чорноморських афалін, які, нагадаю, охороняються Червоною книгою України та міжнародними конвенціями.

 

Переадресація на сайти російських дельфінаріїв

 

Згідно з архівом сайту мережі дельфінаріїв “Немо” від 2017 року, на сайті “Немо” на назві міста “Нижний Новгород” розміщене посилання, що веде на сайт нижньогородського дельфінарію “Атлантида”. Згідно з сайтом дельфінарію на лютий 2024 року, він є філією Анапського дельфінарію, що знаходиться в селищі Великий Утріщ, в передмісті Анапи та був відкритий у 2021 році. Згідно з місцевим медіа, дельфінарій “Немо” був відкритий в Ніжнєму Новгородє у 2014 році. Має в мережі ще 2 дельфінарії: у Набережних Челнах та у селищі Архіпо-Осипівка, неподалік Геленджика.

 

По дельфінарію у станиці Голубицькій йде переадресація на сайт дельфінарію “Немо”. Починаючи з червня 2021 року на сайті назву “Немо” прибрали, залишили посилання на дельфінарії в Анапі та Джубзі. Сервіс для оплати квитків не працює.  
 

По сайту дельфінарію з міста Анапа переадресація йде на сайт океанаріума-дельфінарію “Немо”. З 2019 року назву “Немо” на сайті прибрано.

 

Щодо дельфінарію з міста Вітязєво йде переадресація на сайт ще одного Анапського дельфінарію “Немо”. Наразі сайт виглядає неактивним і замість нього використовується інший, без назви “Немо”. А по місту Джубга сайт переадресовується на сайт дельфінарію “Немо”. Починаючи з 2021 назву “Немо” на сайті прибрано. На лютий 2024 на сайті для покупки квитків немає жодного запланованого сеансу.

Звʼязок з депутатом партії “Единая россия”

 

Як бачимо, чимало дельфінаріїв мережі розміщено саме у Краснодарському краї рф. Це не випадковість. Мережа тісно повʼязана з Сєргєєм Андрєєвічєм Зіріновим (рос. — Сергей Андреевич Зиринов). Він — колишній депутат законодавчих зборів Краснодарського краю від партії “Единая россия”. 

 

Сєргєй Зірінов, колишній депутат законодавчих зборів краснодарського краю. Нині — увʼязнений. Джерело фото: російське видання 

Сєргєй Зірінов як засновник, керівник або через довірені особи володів 26-ма фірмами у рф. Серед цих фірм — ООО “Чудное море”. Його довірена особа станом на лютий 2024 року зазначена серед засновників. 

 

У 2013 році Зірінов був заарештований. Його підозрювали в організації замаху на вбивство заступника козачого отамана міста Анапи Ніколая Нєстєрєнка. Пізніше його звинуватили у створенні банди та ще трьох вбивствах. У 2017 Сергію Зірінову винесли вирок у позбавленні волі на 21 рік. Майно Зірінова було заарештовано, але після апеляції арешт на розрахунковий рахунок ТОВ "Чудноє морє" скасували.  

 

В коментарі представник ООО “Чудное море” інформував журналіста, що дельфінарій “Немо” працює в штатному режимі.

 

Згідно зі статтею, власником ООО “Чудное море” на момент арешту Зірінова був Лева Арутюнян. Це довірена особа Зірінова. У 2011 році  Арутюнян отримував морських тварин за дорученням ООО “Екологічєский центр”, про який ми вже також згадували вище

 

Станом на лютий 2024 року власниками ООО “Чудноє море” є Лєва Арутюнян, Юрій Акопян, Євгєній Батогов. 

Дельфінарії “Немо” в Україні

 

Перший дельфінарій “Немо” було відкрито в Одесі у 2005 році. Згодом мережа стала швидко зростати. Дельфінарії мережі були відкриті в Києві, Харкові, Донецьку та Бердянську. Донецький припинив роботу у 2014 році. Згідно з коментарями (12) в офіційному пабліку VK, будівля дельфінарію згоріла, лишилось лише кафе. 

 

Того ж року був відкритий дельфінарій в Києві на території ВДНГ. У 2013 році було винесено судове рішення за позовом Державної архітектурно-будівельної комісії про знесення самовільно побудованого дельфінарію “Немо”, яке не було виконане. У 2016 Київводоканал відключив дельфінарій “Немо” від водопостачання, а у 2017 році дельфінарій був заарештований за шахрайство в особливо великих розмірах.

 

Також у 2009 був відкритий дельфінарій “Немо” в Харкові. Ймовірно, у 2014 в цей дельфінарій перевезли тварин з дельфінарію Донецька. На лютий 2024 дельфінарій працює.

Хто володіє дельфінарієм “Немо”?

Кісловська / Мерлян Раїса Володимирівна 

 

Це співзасновниця (123) ТОВ “Дельфінарій Немо”, ТОВ “Нерум” та ТОВ “Одеський дельфінарій”.  В росії особа з ідентичним іменем —  співзасновниця чинного ТОВ “Екологічєскій центр” (ООО "Экологический центр"). Є власницею 36% підприємства ТОВ “Нерум”. 

 

Народилася: 30.11.1950 року

Соцмережі: FBInstOK

 

Кісловський Андрій В'ячеславович 

 

 

Співвласник ТОВ “Дельфінарій Немо”, депутат Одеської міської ради. З 2010 по 2015 рік був директором юрдепартаменту ТОВ “Нерум”, що належить Кісловській Раїсі Володимирівні, ймовірно його матері. У 2014 році в медіа назвали його головою ради засновників мережі дельфінаріїв “Немо”. У 2020-2024 роках, ймовірно, займався будівництвом ЖК та продажем квартир в Одесі.  

Після початку повномасштабного вторгнення росії Кісловський, за його ж словами, (допис у FB видалений станом на лютий 2024 року) повернувся до військової служби. 1 квітня 2022 року телеграм-канали та медіа (12345) розповсюдили відео з нібито затриманням Кісловського співробітниками СБУ в готелі “Немо” під час “оперативної зустрічі” з російським шпигуном. СБУ не підтвердило факту затримання Кісловського.

 

Згідно з витоками інформації у мережі інтернет, має тимчасову адресу проживання у рф: Ярославська обл., сел. Шурскол, вул. Комсомольська 3, кв. 1. 

 

Народився: 23.10.1978 року

Соцмережі:  InstInst2FBFB2

 

Кучук В'ячеслав Ілліч  

Співзасновник декількох компаній (123) ТОВ “Дельфінарій Немо”, ТОВ “Нерум” та ТОВ “Одеський дельфінарій”, ймовірно він молодший брат ексвіцемера Одеси Михайла Кучука. У 2012 Михайло сприяв відкриттю океанаріума на території Київського зоопарку замість павільйону для мавп. Михайлу Кучуку у 2023 оголосили підозру в одержанні неправомірної вигоди від злочинного угруповання Бориса Кауфмана та Алекса Боруховича (раніше Олександр Грановський). Він подав апеляцію щодо скасування підозри через неправомірні дії детектива НАБУ, але ВАКС її відхилив, лишивши підозру в дії. 

 

У 2021 вийшла стаття щодо кількості майна родини Кучукових, де В'ячеслав володіє 11 об’єктами нерухомості та 3 елітними автівками. В росії особа з ідентичним іменем є одним з засновників чинного ООО "Екологічєскій центр", яке було зареєстровано у 2012. Мав ФОП, на лютий 2024 діяльність припинена.

 

Народився: 01.05.1972 року 

Соцмережі: FB 

 

Келюшок Сергій Валерійович 

Також є співзасновником декількох компаній (123) ТОВ “Дельфінарій Немо”, ТОВ “Нерум” та ТОВ “Одеський дельфінарій”.

 

В росії особа з ідентичним іменем є одним з засновників чинного ООО "Екологічєскій центр". В Криму є співзасновником чинної МГО "Міжнародна Асоціація океанаріумів та дельфінаріїв", яка була заснована у 2009.

 

Народився: 15.01.1973

Соцмережі: FB

Келлі (Келюшок) Наталя Валеріївна 

Ще одна співзасновниця (123) ТОВ “Дельфінарій Немо”, ТОВ “Нерум” та ТОВ “Одеський дельфінарій”. В росії особа з ідентичним іменем — співзасновниця ООО "Екологическій центр". Має ФОП, зареєстрований у 2019, КВЕД - організування інших видів відпочинку та розваг. 

 

Згідно з витоком інформації з мережі інтернет має тимчасову адресу проживання у рф: Улан Уде, вул. Жердєва 136, кв. 24.

 

Народилася: 13.10.1965 року

 

Уривський Дмитро Олександрович 

Співзасновник (123) ТОВ “Дельфінарій Немо”, ТОВ “Нерум” та ТОВ “Одеський дельфінарій”, у 2010 працював в одеському дельфінарії як тренер, у 2018 - вже як директор. В росії особа з ідентичним імʼям є одним з засновників чинного ООО "Екологіческий центр". В Криму є співзасновником чинної МГО "Міжнародна Асоціація океанаріумів та дельфінаріїв"

 

З 2009 по 2011 особа з ідентичним іменем була засновником та генеральним директором недійсного з 2011 ООО "Перфект-авто", що зареєстровано у москві. Згідно з витоком інформації з мережі інтернет проживає у рф: Анапа, пр. Піонерський 18. Адреса дельфінарію в Анапі та адреса ООО “Экологический центр” в Анапі вказані у сусідній будівлі: пр. Піонерський, 20А. Ймовірно, реєстрував юр.особи в росії.

 

Народився: 15.05.1978 року

Соцмережі: OK 

 

Дельфінарії часто сприймаються як місця розваги та відпочинку. Ці заклади працюють на комерції, експлуатують тварин для заробітку і це вже має викликати занепокоєння. А окрім цього мережа дельфінаріїв “Немо” ймовірно не нехтує працювати з росією, навіть попри повномасштабне російське вторгнення. Бо виходить так, що знущання з тварин та співпраця з рф  — це лише бізнес?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#Деанон #Внутрішні вороги #Звʼязки з росією
Зв’язатися з нами