Підписка на шахрайство з Drove. Важкохворі діти та скам

❗️ Цей матеріал було підготовлено спільно з OSINT-досліджувачем Назаром Токарем. Дякуємо за допомогу!

Ви, можливо, навіть й не чули ніколи про таку компанію, як Drove. Але, ймовірно, бачили ці жалісливі відео на YouTube, де діти на камеру благають про фінансову допомогу. Шахрайство, з яким пов’язана ізраїльська краудфандингова платформа Drove, добре відоме під назвою “скам”. Збори грошей на лікування вигаданих хвороб у дітей з несправжніми іменами та життєвими історіями. Чим жалісніше благання дітей на відео, тим більше грошей люди відправлять їм “на лікування”. Але не все так просто, як то кажуть “є нюанс”. 

Компанія Drove вчинила хитріше: вони створили платформу для збору благодійних пожертв, яка бере комісію з кожного переказу коштів. І вже через власну платформу з однойменною назвою Drove – вони збирають гроші на скам-проєкти.

За задумкою власників компанії, пов’язати між собою платформу та скам-проєкти юридично неможливо: для цього використовуються різні імена, юридичні особи та назви фондів. Але протягом тривалого часу через Drove збирали гроші настільки багато скам-проєктів, що вони почали припускатись помилок. Деякі з цих помилок виявились критичними. Тепер це докази того, що Drove не тільки дозволяє шахрайським проєктам збирати гроші через свою платформу, а й має безпосередній стосунок до створення та отримання грошей з цих скам-зборів. 

Докази протиправної діяльності, інформація про власників та скандали пов’язані з Drove – читайте далі в OSINT-розслідуванні Molfar. 

Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

Як працює краудфандингова платформа Drove: технічні, фінансові та юридичні аспекти

Головна сторінка платформи Drove

Drove – це ізраїльська краудфандингова платформа, що надає можливість організувати збір коштів на свій проєкт. Заснував її Ерік Черняк (Arik Czerniak). Згідно web.archive, сайт Drove почав роботу з вересня 2017. 

Є можливість збирати донати у: євро, британських фунтах, ізраїльських шекелях (ILS) та американських доларах. Для грошових операцій використовують PayPal, Stripe, WePay. Для транзакцій використовують ізраїльський еквайр Tranzila.

Drove вказують, що їхня цільова аудиторія – приватні особи та організації з бездоганною репутацією, яким потрібно залучити аудиторію донорів.

Фотографія Еріка Черняка (Arik Czerniak) з його Facebook-сторінки

Drove працюють через ізраїльську юридичну особу Drove Network LTD, зареєстровану у 2017-му році, за вказаною при реєстрації адресою знаходиться коворкінг. Вказували, що мають офіс в США (200th Continental Dr Ste 401, Newark, DE), який насправді є віртуальним. У звіті за 2019 акціонерами й директорами були:

 • Черняк Ерік Єгошуа (צ'רניאק אריק יהושע), який володіє 10,000,000 акцій (98,99%) і є директором;
 • Кешелс Аарон (קשלס אהרון), який володіє 50,510 акцій (0,5%);
 • Кешелс Ліор (קשלס ליאור), який володіє 50,510 акцій (0,5%).

Drove вказують своїми клієнтами фонд підтримки дітей Unicef, онкологічний табір для дітей Sunrise Association, НКО з дослідження діабету JDRF, спортивного організатора Special Olympics, лекторій Think & Drink Different. На сайтах цих компаній – Drove як партнер не вказана. 

Різні типи підписок на Drove, вказані на сайті платформи 

Усього компанія пропонує чотири типи щомісячної підписки за ціною від $0 до $280, в усіх типах підписок комісія за користування платформою складає 5%, додатково платформа бере комісію за обробку. 

Докази скам-діяльності компанії Drove та її власників

Ми навмисне не будемо наголошувати на емоційній складовій розслідування. Натомість ми розповімо про тих, хто спекулює на темі важкохворих дітей. 

👉 Спільний тег GoogleAnalytics у платформи Drove та доменів, що діють від імені скам-фондів Netiv Halev та Meirim Tikva, говорить про прямий зв’язок між цими компаніями. 

GoogleAnalytics тег (його ще називають ID) додають до сайту, щоб рахувати кількість відвідувачів сторінок, й на основі цих даних розраховувати ефективність реклами, реферальних програм тощо. Для зручності власники сайтів користуються однаковим тегом для багатьох доменів: всі показники зібрані в одному робочому кабінеті – це пришвидшує аналіз.

Сайт drove.com, має GoogleAnalytics тег ua-93777738, який також використовувався в 52 інших доменах (повний список сторінок). Серед інших доменів є: europe.netivhalev.org, donate.netivhalev.org, give.meirimtikva.org, donate.meirimtikva.org, europe.meirimtikva.org. Ці домени зв’язані зі скам-фондами Netiv Halev та Meirim Tikva. Пов’язані вони прямо, мова йде про використання доменів з назвою цих скам-фондів у різних варіаціях. 

Що важливо відзначити: однаковий GoogleAnalytics ID у сайту Drove і скам-фондів не може вказувати ні на що інше, окрім як на спільний зв’язок власності. Тому що в усіх випадках мова йде про різні, нібито абсолютно не пов’язані сайти, які навіть не використовують Drove для збору коштів. Тож спільний тег GoogleAnalytics свідчить про те що вони належать одним і тим же власникам. Далі детально про ці фонди. 

👉 Скам-фонд Netiv Halev

У серпні 2022 повідомлялось, що Netiv Halev (1, 2) є шахрайською благодійною організацією, яка використовує дітей-акторів, неіснуючі назви некомерційних організацій (НКО). Юрособа, яка вказана при реєстрації фонду, відкрита в Ізраїлі у 2021. 

Фонд є шахрайським, про що свідчить:

 • Netiv Halev на своїй сторінці на drove.com вказує e-mail [email protected] з набору цифр на gmail.com, що не є характерним для офіційних НКО;
 • у липні 2022 у блозі avast повідомлялось про аферу з хворими на рак дітьми, де вказувались ті ж e-mail-адреси зі збору на drove.com. В цій афері різні діти різними мовами та під різним іменами просили зібрати на лікування $600 тисяч. У статті у блозі вказано, що Avast заблокував домени, пов’язані з цими відео і зборами грошей. На січень 2023 на drove.com розміщено актуальний збір на лікування Барбари, якій потрібно $500 тисяч. На сторінці збору є YouTube відео, яке недоступне для перегляду, ймовірно, було видалене через скам. У тексті збору вказано, що “пухлина сидить на задній частині мозку і паралізує маленьке тіло”. Сайт, на якому люди робили донати у червні 2022, на січень 2023 не працює. На сайті Drove інформація про фонд Netiv Halev- USA не заповнена. Також було знайдено дзеркало сторінки збору Barbara на europe.netiv-halev.org, що також свідчить про зв’язок фондів. 
Фейковий благодійний збір на лікування Барбари (Barbara) / Варвари від імені скам-фонду Netiv Halev

На жодній сторінці ми не знайшли документів, які б підтверджували, що фотографії Барбари/Варвари є справжніми, що діагноз дійсно існує і що необхідна операція, яка коштує саме стільки грошей, скільки вказано у зборі. Немає медичного опису діагнозу та висновку медичної експертизи щодо необхідності проведення операції. Тільки емоційний текст від імені нібито мами цієї дитини. І декілька фотографій, які, швидше всього, зроблені в один день, бо на всіх фото жінка та дитина вбрані в один й той же одяг. 

Всі фотографії дитини та жінки, імовірно, зроблені в один день, оскільки на всіх фото вони одягнені однаково

Формально організація просто вказала, що зареєстрована як благодійна, додала декілька фотографій та вказала реквізити. На сторінці немає жодного справжнього чи навіть підробленого документа, який би свідчив про необхідність збору грошей, підтверджував діагноз та суму необхідну на лікування. На сторінках зборів навіть не вказано справжні дані дитини: прізвище, ім’я, вік тощо. Виходить, що люди відправляли гроші зловмисникам виключно через емоційну маніпуляцію організаторів збору. 

👉 Скам-фонд Meirim Tikva

Фонд є шахрайським, адже:

 • розміщували збір грошей на лікування Олесі. На сторінці зборів коштів для Олесі на Drove надано паспорт, на ім'я Olesia Mazur зі Львова, Україна. Окрім скану паспорта додано документи про лікування й діагноз, де вказано інше ім’я – Olya Mazur. 
 • в документах від березня 2021 зазначено, що у пацієнтки була пересадка нирки, за вказаними датами, 10 років назад ~ 2011, коли Олесі було ~10 років. Згідно з медичними нормами, операція з пересадки нирки проводиться тільки повнолітнім пацієнтам або пацієнтам, чиї антропометричні дані відповідають особі зрілого віку. На відео (1, 2) ж ми можемо побачити хвору дівчину, яка виглядає як підліток;
 • фонд Роби добро вказує, що Олесі захворювання нирок було поставлено у віці 5 років, на цьому відео мати Олесі розмовляє українською мовою. У відео, яке було розміщено на Drove мати Олесі розмовляє російською мовою і з репортерами, і з дитиною, що досить дивно – звертатись до хворого родича нерідною мовою;
 • мати дитини вказує, що українські лікарі відмовились лікувати Олесю, а ізраїльські запропонували лікування, хоча висновків від українських лікарів не надано. З того що вказано на сторінках: у Drove було вказано, що в Олесі “рак”, а не конкретний медичний діагноз. На сторінці зборів на лікування Олесі у Facebook надані документи, завірені професором з республіки білорусь Байко Сергієм Валерійовичем, і в яких вказано, що нирку було пересаджено від донора, який помер у березні 2011-го року. Ніяких підтверджувальних документів про відмову від лікування тяжкохворої пацієнтки від українських лікарів не надано;
 • в контактах фонду на сторінці Drove вказано e-mail [email protected] з набору букв та цифр на gmail.com, про подібний e-mail значиться у блозі Avast про афери з хворими дітьми; 
 • діяльність Drove також пов’язували з YouTube каналом Meirim Tikva, який було заблоковано через неодноразові або серйозні порушення політики YouTube щодо спаму, шахрайства та оманливого вмісту;
 • у пості на pikabu зазначалося, що Meirim Tikva – це scam-організація, яка використовує акторів для зборів грошей для хворих дітей;
 • на сторінці Meirim Tikva на Drove інформацію про фонд не заповнено.
Помилка в імені “пацієнтки” з боку скам-фонду Meirim Tikva

Організація Meirim Tikva діє за таким самим принципом, що й попередній фонд, але дещо більш професійно. Вони надають документи, у яких, одначе, вказані неправильні дані. OSINT-спільнота Molfar не виключає, що мова йде про справді хвору дівчину, яка дійсно потребує фінансової допомоги для лікування. Проте фонд Meirim Tikva неодноразово звинувачувався у шахрайстві. Ця організація не має права збирати гроші на лікування.

👉 Інші скам-фонди, пов’язані з Drove

 1. Фонд Chance Letikva-US. Домен usd.chanceforhope.org.il має спільний тег GoogleAnalytics разом з drove.com та є дзеркалом drove.com (1, 2). На reddit.com у треді про шахрайство є пост, де згадується домен, а також коментатор вказує, що його родич став жертвою цього скаму. 
 2. Фонд Merkaz Hatzdaka. Благодійний фонд, який розміщує збори донатів на Drove. Merkaz Hatzdaka у вересні 2020 звинувачували у маніпулятивних описах до благодійних кампаній.
 3. Rachashei Lev-EU. Фонд допомоги хворим дітям, що теж збирає гроші за допомогою Drove. Ймовірно, використовують назву відомого ізраїльського фонду Rachashei Lev, але посилання на донати роблять через Drove. Фонд Rachashei Lev-EU згадувався як скам. Пошти (1, 2), які вказано на сайті сторінки Rachashei Lev-EU на Drove, відсутні на офіційному сайті фонду Rachashei Lev. 
 4. Path to heart. Фонд допомоги хворим дітям, який має сторінку на drove.com. Path to heart – БФ "Стежинка До Серця", зареєстрований у травні 2021 у Чернівцях. Повідомлялось, у лютому 2022, що це шахраї, які надають інформацію як перерахувати гроші без подробиць про хвороби дітей, їхніх батьків та документів. 
 5. World Champions. Фонд World Champions відкритий у 2021, який допомагає хворим дітям, розміщує збори на Drove. У лютому 2022 фонд звинувачували у шахрайстві, вказуючи, що фото дітей на сайті було взято з фотокаталогів, а діти на них – моделі з агенцій. Також у статті “Афери на онкохворих дітях. Збір для Аріни” зазначалось, що фонд використовує підроблені документи про хвороби дітей без звітування про донати. 
 6. Співпраця з агенцією Turbodigital. Повідомлялось, що рекламна агенція Turbodigital знімала відео для збору коштів, які посилаються або розміщені на Drove. Turbodigital вказує, що співпрацює з Drove. У статті “Фальшива благодійна реклама на Youtube” було зазначено, що drove.com разом з meirimtikva.org пов’язані з YouTube каналом Turbo digital, який належить агенції Turbodigital, клієнта якої Merkaz Hatzdaka звинувачують у маніпулятивних описах до благодійних кампаній. 
 7. Givestart.org. Вказувалось на зв’язок з Drove (1, 2) з платформою для організації пожертвувань givestart.org, яку було звинувачено (1, 2) у скамі. Givestart зареєстровано на ізраїльську юрособу Gibstart Ltd, за адресою Бейтар-Іліт, Hab"d, 25. E-mail [email protected], який вказано при реєстрації, використовує також, згідно з інсайдом, благодійний фонд з Ізраїлю Hatzdaka, який звинувачували у маніпулятивних описах до благодійних кампаній.

👉 Негативні відгуки та інший негатив, пов’язаний з Drove:

 • Aug’20: розміщено пост про шахрайський стиль реклами Drove. Коментатор зазначив, що є неповнолітнім та не може зробити донат, але реклама Drove мусила відчути його, що Drove хоче викликати почуття провини за те, що ти не допоміг хворій дитині. Під цим постом залишали коментарі, що Drove – це точно шахрайство (1, 2, 3), що її реклама занадто емоційна, а актори поводяться не природньо, що вказує на підробку. Були повідомлення, що Drove використовують, ймовірно, справді хворих дітей для шахрайства;
 • Jan`21: писали, що Drove не дає інформації про хвороби дітей у відео, вказують тільки, що вони хворіють, і що допомогти може тільки лікування за гроші;
 • Jan`21: повідомлялось, що відео переважно з дітьми з Ізраїлю та росії;
 • Mar`21: зазначалося, що сайт Drove виглядає схематичним, без інформації про керівництво та ліцензії на роботу по збору платежів;
 • Mar`21: повідомлялось, що Drove вкрав гроші з банківського рахунку. У обговоренні цього треду зазначалося, що Drove навмисне робить помилки у посиланнях на пожертвування;
 • Mar`21: зазначалося, що Drove – це маркетингова платформа для обміну інформацією про користувачів, яка націлена на них через API, а потім використовує інформацію про користувачів, щоб спонукати їх робити пожертви кампаніям;
 • Nov`21: було розміщено пост, що Drove – скам, який використовує шахрайський фонд Meirim Tikva;
 • Jan`22: повідомлялось, що це скам з України та Ізраїлю; 
 • Aug`22: на думку коментатора, Drove можуть мати будівлю в Ізраїлі чи Палестині, де перебувають всі діти з реклами.
 • згідно з web.archive, у 2017 drove мали мобільні додатки в GooglePlay та AppStore, але на січень 2023 вони видалені, ймовірно, через скам;
 • у листопаді 2022 річний звіт Drove Network LTD було відхилено через недостатність документів та через відсутність акціонерів від Czerniak Medical Services ltd у статуті Drove Network LTD. Юрособа Czerniak Medical Services ltd зареєстрована у червні 2002, володіє Czerniak Eric Yehoshua та його сестра, Sharona Cerniak;
 • існує сторінка збору де хлопець російською мовою написав: “я тупой hel;p me”, “я тупой чо ещё сказать”. На січень 2023 збір закритий, зібрано $0.
Одна зі сторінок для збору пожертв на сайті Drove

На завершенні цього розділу ми можемо свідчити про вичерпну кількість доказів шахрайської діяльності компанії Drove, а також пов’язаних із нею фондів, фізичних і юридичних осіб.

Хто несе відповідальність за шахрайство через пов’язані із Drove фонди? 

Відповідальність несуть засновники та керівники, перше за все ці троє осіб: 

 • Ерік Черняк (Arik Czerniak);
 • Кешелс Аарон (Keshels Aharon);
 • Кешелс Ліор (Lior Keshales).
Arik Czerniak / Cherniak Eric Yehoshua / Черняк Ерік Єгошуа, власник 98.99% та директор Drove Network LTD

Контакти: אריקצ'רניאק / צ'רניאק אריק יהושע, FB, 27.04.1975, TW, Inst, Foursquare, goodreads.

Родом із Тель-Авіву, Ізраїль. Має ступінь бакалавра математики, фізики, інформатики та управління бізнесом Єврейського університету в Єрусалимі. З 1996 по 2003 був пілотом винищувача в ізраїльських повітряних силах (IAF), випускник програми Talpiot, елітна програма навчання Армії оборони Ізраїлю для новобранців. У 2003 разом з Ofer Adler та Eyal Herzog заснували Metacafe, платформа для обміну відео, була закрита через зростання популярності YouTube. 

З 2008 по 2016 Arik був Co-Founder & COO у Supersonic, яка у 2015 стала Ironsource, ізраїльський виробник ПЗ для монетизації безплатних ігор. Arik з жовтня 2012 по січень 2016 був директором британської юрособи Ironsource. З 2010 по 2012 був членом правління у Perion, розробник ПЗ для таргетованої реклами.

З січня 2020 є Chairman в ізраїльському інвестиційному фонді Big Tech 50. Значиться генеральним партнером в Axon, венчурний фонд, який підтримує випускників Talpiot. 

Володіє з Gil Shoham, 1,6% акцій IronSource. Інвестор Drove Micha Kaufman підтверджує навички Arik у LinkedIn. 

Arik у грудні 2020 був інвестором у платформу планування на основі AI SkillsUp, у 2016 інвестував $5,25m в InfiniGrow, платформа для створення маркетингових планів. Автор книги “Герой”.

Також є акціонером Axon Partners A.P. LTD та Axon Ventures A.V General. Ймовірно, також є акціонером D.G.G. Development LTD та Loolyan Experience And Brand Design LTD, але написання відрізняється на символ ': צ'רניאק та צרניאק. Loolyan Experience And Brand Design LTD має судову справу (1, 2).

Keshels Aharon / Кешелс Аарон,  власник 0.5% Drove Network LTD

Контакти: 16.04.1976, FB, Inst, imdb, (קשלס אהרון).

Є кузеном Lior Keshales. Вказує, що writer/director фільмів Rabies, Big Bad Wolves, South Of Heaven.

Lior Keshales / Кешелс Ліор, власник 0.5% Drove Network LTD

Контакти: FB, קשלס ליאור.

Сестра (1, 2) Arik Czerniak Sharona Czerniak ставить лайки (1, 2) постам Lior Keshales у FB.

Додаткова інформація про компанію Drove:

 • штат згідно LinkedIn.
 • список зборів (архів);
 • домен drove.co.il зареєстровано на Arik Czerniak в Ізраїлі;
 • у травні 2022 Arik Czerniak організував мітап Talpimeet на 872 учасники. Однойменний домен talpimeet.com також зареєстрував Arik Czerniak.

Особи у цьому розділі безпосередньо причетні до шахрайства, яким займається компанія Drove та пов’язані із нею фонди. Головна провина лежить на засновнику та власнику бізнесу, на ім’я Черняк Ерік (Arik Czerniak). Його поплічники у шахрайській діяльності є два міноритарних акціонери компанії: Кешелс Аарон та Кешелс Ліор. 

Висновок: компанія Drove та афілійовані з нею фізичні і юридичні особи є шахрайськими проєктами

Ця компанія – одна з багатьох, які наживаються на шахрайстві через емоційні маніпуляції, де залучені фотографії та відео хворих дітей. Зібрані тисячі та мільйони доларів повернути майже неможливо. Проте можливо притягнути винуватців до відповідальності, і шляхом публічного розголосу запобігти подальшому шахрайству через аналогічні схеми фейкових благодійних фондів. 

Отримати додаткову інформацію по розслідуванню ви можете 👉 за цим посиланням

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

#Шахрайство
Зв’язатися з нами