Коломойський, Веревський та інші фермери. Хто найбільше ввіз в Україну обладнання для майнінгу та криптоферм

У рейтингу компанії Triple-A Україна — перша за кількістью власників криптовалют, у Global Crypto Adoption Index Україна — четверта. Але українські криптоферми частіше фігурують у прес-релізах силовиків ніж у бізнес-новинах. І дарма.

Агентство Molfar та НВ Бізнес дізнались про найбільших гравців, які з 2017 року завозили до України майнінгове обладання, та з’ясували, навіщо воно використовувалося. Серед топ-імпортерів, за даними агентства бізнес-розвідки Molfar — структури, пов’язані з Коломойським, Веревським та ексочільником Держпідприємництва.

Майнінг і феросплави

Контекст. Що і як рахувалося. До переліку, сформованого експертами Molfar, потрапили українські компанії та фізичні особи, які з 2017-го року (від початку активізації майнінг-індустрії по усьому світові), згідно з даними сервісу 52wmb (аналізує митні накладні), закуповували обладнання для майнінгу криптовалюти — Asic на суму від $15 тисяч.

Сума в $15 тисяч — не випадкова, пояснює СЕО Molfar Артем Старосєк:«За нашими спостереженнями, купівлі обладнання „для себе“ обмежуються сумою в $10 тисяч, тож коли йдеться про закупівлі $15 тисяч плюс, ми можемо досить обґрунтовано стверджувати, що мова саме про обладнання, закуплене з метою отримання прибутку», — пояснює керівник агентства бізнес-розвідки.Зазначимо, що досліджувалися безпосередньо саме закупівлі блоків обробки інформації (подекуди — з мінімально необхідними додатками), без врахування вартості іншого допоміжного обладнання та конструкцій.

Беззаперечним лідером з ввезення в Україну спеціалізованого обладнання для майнінгу став Запорізький завод феросплавів. Згідно даних, зібраних Molfar, у 2021 підприємство ввезло до країни блоків обробки інформації на суму 18,3 мільйона доларів США. Більшість обладнання (більш як на 17,9 мільйона) поставили АТ ЗФЗ з Грузії від компанії Georgian Manganese наприкінці квітня 2021 року.

Інфографіка: Molfar

Згідно з розслідуванням Схем, компанія Georgian Manganese входить до орбіти олігарха Ігоря Коломойського. Як стало відомо з лондонського процесу між державним Приватбанком та його колишніми власниками, ще у 2017 році Коломойський через грузинську компанію вклав $50 мільйонів у майнінг-ферму та планував з партнерами видобути 50 тисяч біткойнів. Згідно з розслідуванням Схем, загалом у 2021 Запорізький завод феросплавів імпортував з Грузії та Китаю обладнання для майнінгу та допоміжних конструкцій до нього майже на 750 мільйонів гривень.

Схеми також встановили, що ЗФЗ, акціями котрого через низку офшорних фірм володіє ряд олігархів, і котрий зараховують до сфери впливу Коломойського та Боголюбова, у 2020 задешево купив значний обсяг електроенергії, яку міг використовувати для майнінгу. Те, що на заводі, як мінімум, «встановили» криптоферму, підтверджував журналістам і голова правління АТ ЗЗФ Павло Кравченко.

Майнінг на полях

На другій позиції із загальною сумою закупівель в $1,54 мільйона опинилося ТОВ Агро логістика Тиврів. Підприємство, що наразі прописане у Кропивницькому, з листопада 2017 по січень 2019 здійснило десять закупівель обладнання Bitfury b8, Asic bitmain antminer s9j 14 5th s, блоків живлення тощо.

Інфографіка: Molfar

Компанія «Агро логістика Тиврів», за даними аналітичної системи YouControl, входить до групи KERNEL — провідного виробника та експортера соняшникової олії, постачальника сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. Кінцевим бенефіціаром кропивницької фірми, згідно з YouControl є глава KERNEL Андрій Веревський. Брати Андрій та Руслан Веревські посіли 15 сходинку в рейтингу топ-100 найбагатших українців за версією НВ та компанії Dragon Capital. Статки тандему оцінили в $514 млн.

Керівник департаменту комунікацій, PR і GR компанії Кернел Оксана Коваль не прокоментувала НВ Бізнес, навіщо компанії обладнання для майнінгу. Вона пояснила, що майнінг не є їх «корпоративною темою» і в департаменті готові коментувати все, що стосується «агробізнесу або експорту, інновацій або діджиталізації».

Чиновники, торговці будматеріалами та фруктами

У серпні та жовтні 2019 року загалом 465 Asic-майнерів Innosilicon T3+57T на суму $1,15 мільйона закупила компанія Дата Процесинг Технолоджі, що з Києва. ТОВ ДПТ належить Олегу Шейку. Раніше, згідно з даними YouControl, Олег Шейко працював на державній службі і навіть певний час очолював попередницю Державної регуляторної служби — Державну службу України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

Інфографіка: Molfar

Агентство Molfar та НВ Бізнес дізнались про найбільших гравців, які з 2017 року з

Інфографіка: Molfar

Менше компанії ексчиновника — на $976,8 тисяч — обладнання для майнінгу до України закупило ТОВ Майстер Імпорт, котре належить Антону Клюєву та Юрію Ткачуку. Протягом 2017−2019 років компанія, з основним КВЕДом «Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами» закуповувала Bitmain Antminer s9, джерела живлення Bitmain APW3, машини для майнінгу Inno3D MC3865, Intel Celeron 3865U. У 2021 Майстер Імпорт тричі купував Bitmain Antminer Z15, без відеокарт.

Інфографіка: Molfar
Інфографіка: Molfar

Фізична особа — підприємець із Петропавлівської Борщагівки, що під Києвом, — Ель Абед Хайтам Мохаммад — в 2021 році 6 разів купував за кордоном Bitmain Antminer S19 Pro на суму $533 тисячі. Основний КВЕД підприємця — оптова торгівля фруктами й овочами.

Інфографіка: Molfar

Рейтинг 10 найбільших компаній та фізосіб, що ввозили майнінг-обладнання — на інфографіці нижче:

У кого відеокарти, або Потенційні майнери

Окремо варто відзначити закупівлі обладнання, яке потенційно може використовуватися для майнінгу криптовалют, проте має й інше цільове призначення.

Контекст. Що і як рахувалося. До цього переліку потрапили компанії та фізособи, які з 2017 року, тобто від початку росту популярності майнінгу криптовалют в світі, ввезли в країну обладнання, яке потенційно може використовуватися для майнінгу криптовалют. До переліку потрапили лише компанії, що з 2017 року здійснили поставок більш як на $0,5 мільйона.

Так ФОП Ярослав Ярошевський із міста Жовква, що на Львівщині, з 2020 по 2021 ввозив відеокарти Nvidia, жорсткі диски, материнські плати та мікропроцесори на суму близько $500 тисяч. Такий набір обладнання може використовуватися для створення криптоферм.

Інфографіка: Molfar

ТОВ Доміненс із Мукачево у 2017 та 2018 роках купувало відеокарти Geforce GTX та процесори Intel Pentium, які потенційно могли використовуватися для створення криптоферм. Закупівлі 2017−2018 коштували компанії, котра до кінця 2018 була прописана у Харкові, близько 650 тисяч доларів США.

Інфографіка: Molfar

Значно більше за попередників — 3,3 мільйона доларів США — витратило ТОВ Лідер-контакт із Маріуполя. Компанія, заснована в березні 2020 з основним видом діяльності «Оптова торгівля хімічними продуктами», в Україну як мінімум дев’ять разів ввозила відеокарти Geforce GTX, популярні у майнерів.

Інфографіка: Molfar

З невеликим відривом лідером імпровізованого рейтингу потенційних закупівельників майнінгового обладнання стало іноземне підприємство Логін — близько $3,4 мільйона. Основний вид діяльності цієї компанії, прописаної в Києві, — оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням. З вересня 2021 в Україну підприємці ввезли відеокарти (як мінімум 5 разів), ноутбуки та обладнання для їх обслуговування. Також ця юрособа замовляла холодильне обладнання, що використовується при створенні дата-центрів для майнінгу.

Інфографіка: Molfar

Загалом ці три компанії та один ФОП з 2017 року витратили на такі закупівлі з 2017 року близько $7,8 мільйонів.

https://biz.nv.ua/ukr/tech/naybilshi-v-ukrajini-importeri-obladnannya-dlya-mayningu-statistika-novini-ukrajini-50207857.html

Зв’язатися з нами