Коломойський, Веревський та інші фермери. Хто найбільше ввіз в Україну обладнання для майнінгу та криптоферм

У рейтингу компанії Triple-A Україна — перша за кількістью власників криптовалют, у Global Crypto Adoption Index Україна — четверта. Але українські криптоферми частіше фігурують у прес-релізах силовиків ніж у бізнес-новинах. І дарма.

Агентство Molfar та НВ Бізнес дізнались про найбільших гравців, які з 2017 року завозили до України майнінгове обладання, та з’ясували, навіщо воно використовувалося. Серед топ-імпортерів, за даними агентства бізнес-розвідки Molfar — структури, пов’язані з Коломойським, Веревським та ексочільником Держпідприємництва.

Майнінг і феросплави

Контекст. Що і як рахувалося. До переліку, сформованого експертами Molfar, потрапили українські компанії та фізичні особи, які з 2017-го року (від початку активізації майнінг-індустрії по усьому світові), згідно з даними сервісу 52wmb (аналізує митні накладні), закуповували обладнання для майнінгу криптовалюти — Asic на суму від $15 тисяч.

Сума в $15 тисяч — не випадкова, пояснює СЕО Molfar Артем Старосєк:«За нашими спостереженнями, купівлі обладнання „для себе“ обмежуються сумою в $10 тисяч, тож коли йдеться про закупівлі $15 тисяч плюс, ми можемо досить обґрунтовано стверджувати, що мова саме про обладнання, закуплене з метою отримання прибутку», — пояснює керівник агентства бізнес-розвідки.Зазначимо, що досліджувалися безпосередньо саме закупівлі блоків обробки інформації (подекуди — з мінімально необхідними додатками), без врахування вартості іншого допоміжного обладнання та конструкцій.

Беззаперечним лідером з ввезення в Україну спеціалізованого обладнання для майнінгу став Запорізький завод феросплавів. Згідно даних, зібраних Molfar, у 2021 підприємство ввезло до країни блоків обробки інформації на суму 18,3 мільйона доларів США. Більшість обладнання (більш як на 17,9 мільйона) поставили АТ ЗФЗ з Грузії від компанії Georgian Manganese наприкінці квітня 2021 року.

Інфографіка: Molfar

Згідно з розслідуванням Схем, компанія Georgian Manganese входить до орбіти олігарха Ігоря Коломойського. Як стало відомо з лондонського процесу між державним Приватбанком та його колишніми власниками, ще у 2017 році Коломойський через грузинську компанію вклав $50 мільйонів у майнінг-ферму та планував з партнерами видобути 50 тисяч біткойнів. Згідно з розслідуванням Схем, загалом у 2021 Запорізький завод феросплавів імпортував з Грузії та Китаю обладнання для майнінгу та допоміжних конструкцій до нього майже на 750 мільйонів гривень.

Схеми також встановили, що ЗФЗ, акціями котрого через низку офшорних фірм володіє ряд олігархів, і котрий зараховують до сфери впливу Коломойського та Боголюбова, у 2020 задешево купив значний обсяг електроенергії, яку міг використовувати для майнінгу. Те, що на заводі, як мінімум, «встановили» криптоферму, підтверджував журналістам і голова правління АТ ЗЗФ Павло Кравченко.

Майнінг на полях

На другій позиції із загальною сумою закупівель в $1,54 мільйона опинилося ТОВ Агро логістика Тиврів. Підприємство, що наразі прописане у Кропивницькому, з листопада 2017 по січень 2019 здійснило десять закупівель обладнання Bitfury b8, Asic bitmain antminer s9j 14 5th s, блоків живлення тощо.

Інфографіка: Molfar

Компанія «Агро логістика Тиврів», за даними аналітичної системи YouControl, входить до групи KERNEL — провідного виробника та експортера соняшникової олії, постачальника сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. Кінцевим бенефіціаром кропивницької фірми, згідно з YouControl є глава KERNEL Андрій Веревський. Брати Андрій та Руслан Веревські посіли 15 сходинку в рейтингу топ-100 найбагатших українців за версією НВ та компанії Dragon Capital. Статки тандему оцінили в $514 млн.

Керівник департаменту комунікацій, PR і GR компанії Кернел Оксана Коваль не прокоментувала НВ Бізнес, навіщо компанії обладнання для майнінгу. Вона пояснила, що майнінг не є їх «корпоративною темою» і в департаменті готові коментувати все, що стосується «агробізнесу або експорту, інновацій або діджиталізації».

Чиновники, торговці будматеріалами та фруктами

У серпні та жовтні 2019 року загалом 465 Asic-майнерів Innosilicon T3+57T на суму $1,15 мільйона закупила компанія Дата Процесинг Технолоджі, що з Києва. ТОВ ДПТ належить Олегу Шейку. Раніше, згідно з даними YouControl, Олег Шейко працював на державній службі і навіть певний час очолював попередницю Державної регуляторної служби — Державну службу України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва.

Інфографіка: Molfar

Агентство Molfar та НВ Бізнес дізнались про найбільших гравців, які з 2017 року з

Інфографіка: Molfar

Менше компанії ексчиновника — на $976,8 тисяч — обладнання для майнінгу до України закупило ТОВ Майстер Імпорт, котре належить Антону Клюєву та Юрію Ткачуку. Протягом 2017−2019 років компанія, з основним КВЕДом «Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами» закуповувала Bitmain Antminer s9, джерела живлення Bitmain APW3, машини для майнінгу Inno3D MC3865, Intel Celeron 3865U. У 2021 Майстер Імпорт тричі купував Bitmain Antminer Z15, без відеокарт.

Інфографіка: Molfar
Інфографіка: Molfar

Фізична особа — підприємець із Петропавлівської Борщагівки, що під Києвом, — Ель Абед Хайтам Мохаммад — в 2021 році 6 разів купував за кордоном Bitmain Antminer S19 Pro на суму $533 тисячі. Основний КВЕД підприємця — оптова торгівля фруктами й овочами.

Інфографіка: Molfar

Рейтинг 10 найбільших компаній та фізосіб, що ввозили майнінг-обладнання — на інфографіці нижче:

У кого відеокарти, або Потенційні майнери

Окремо варто відзначити закупівлі обладнання, яке потенційно може використовуватися для майнінгу криптовалют, проте має й інше цільове призначення.

Контекст. Що і як рахувалося. До цього переліку потрапили компанії та фізособи, які з 2017 року, тобто від початку росту популярності майнінгу криптовалют в світі, ввезли в країну обладнання, яке потенційно може використовуватися для майнінгу криптовалют. До переліку потрапили лише компанії, що з 2017 року здійснили поставок більш як на $0,5 мільйона.

Так ФОП Ярослав Ярошевський із міста Жовква, що на Львівщині, з 2020 по 2021 ввозив відеокарти Nvidia, жорсткі диски, материнські плати та мікропроцесори на суму близько $500 тисяч. Такий набір обладнання може використовуватися для створення криптоферм.

Інфографіка: Molfar

ТОВ Доміненс із Мукачево у 2017 та 2018 роках купувало відеокарти Geforce GTX та процесори Intel Pentium, які потенційно могли використовуватися для створення криптоферм. Закупівлі 2017−2018 коштували компанії, котра до кінця 2018 була прописана у Харкові, близько 650 тисяч доларів США.

Інфографіка: Molfar

Значно більше за попередників — 3,3 мільйона доларів США — витратило ТОВ Лідер-контакт із Маріуполя. Компанія, заснована в березні 2020 з основним видом діяльності «Оптова торгівля хімічними продуктами», в Україну як мінімум дев’ять разів ввозила відеокарти Geforce GTX, популярні у майнерів.

Інфографіка: Molfar

З невеликим відривом лідером імпровізованого рейтингу потенційних закупівельників майнінгового обладнання стало іноземне підприємство Логін — близько $3,4 мільйона. Основний вид діяльності цієї компанії, прописаної в Києві, — оптова торгівля комп’ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням. З вересня 2021 в Україну підприємці ввезли відеокарти (як мінімум 5 разів), ноутбуки та обладнання для їх обслуговування. Також ця юрособа замовляла холодильне обладнання, що використовується при створенні дата-центрів для майнінгу.

Інфографіка: Molfar

Загалом ці три компанії та один ФОП з 2017 року витратили на такі закупівлі з 2017 року близько $7,8 мільйонів.

https://biz.nv.ua/ukr/tech/naybilshi-v-ukrajini-importeri-obladnannya-dlya-mayningu-statistika-novini-ukrajini-50207857.html

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами