Ч 1. "Методичка" російської пропаганди: як розпочати війну

Команда Molfar підготувала схематичний розбір послідовності дій російської пропаганди. Оскільки злочинів було скоєно багато, можна розгледіти чітку тенденцію у твердженнях і помилки пропагандистів.

Цей матеріал ми випустимо його у двох частинах. Це перша частина, у ній описуються стратегічні дії російських пропагандистів. Результат цих дій завжди один – початок кровопролитної війни, яку уряд рф виправдовує на свою користь.

У цій частині ми розглянемо як уряд рф розпочав війну в Грузії у 2008 році, і як це було зроблено в Україні у 2022 році. Схема одна й та сама, хронологію відновлено. 

Загальна схема введення військ рф до країн “братських народів”

 1. Країна має змогу і бажання до вступу в ЄС та/або НАТО.
 2. Починається кампанія з дезінформації населення. Нібито у цих країнах зростає хвиля "русофобії" та до влади прийшли справжні нацисти.
 3. По усім каналам розганяється інформація щодо "права росії на безпеку". Тобто НАТО – це загроза для рф, і рф повинна відповісти на ворожі дії НАТО.
 4. Готується основа для нападу. У 100% випадків, рф звинувачує США, що вони накручують населення та намагаються відвернути це населення від рф. Пропаганда починає працювати на повну.
 5. Далі рф намагається налякати країну нарощуванням військ біля її кордонів.
 6. Незалежно від результату "налякування", рф заявляє про початок миротворчої місії, спеціальної операції (необхідне підкреслити).
 7. Пропаганда починає розказувати про звірства ворожої армії та "благородність" російської. Також, усі удари по цивільних об'єктах подаються як фейки, адже російські "воїни світла" за визначенням не можуть таке робити.
 8. росія окуповує частину території країни та робить все можливе для створення штучної влади на цій території. Також, пропаганда форсує радість звільнених людей від приходу "асвабадітєлєй".

Як це було в Грузії у 2008 році

 1. Грузинські виборці на референдумі 5 січня висловилися за приєднання країни до Північноатлантичного альянсу та проведення навесні цього року нових виборів до парламенту – 05.01.2008
 2. Паралельно рф заявляє що владу в Грузії захопили націоналістичні об’єднання – 27.11.2003
 3. рф заявляє, що сприймає наближення НАТО до російських кордонів як реальну загрозу інтересам держави і обіцяє адекватні заходи – 07.04.2008
 4. Заздалегідь рф виражає негативне ставлення до ролі США у “новій сторінці історії Грузії” – 26.01.2004
 5. Набули активної фази великомасштабні російські навчання «Кавказ-2008» біля кордону з Грузією. У маневрах офіційно задіяно близько 8 тис. військовослужбовців РФ – 18.07.2008
 6. Російські миротворці розпочали операцію з примусу грузинської сторони до миру в зоні грузино-осетинського конфлікту, заявив президент рф Дмитро Медведєв – 09.08.2008
 7. У ході зустрічі канцлера ФРН Ангели Меркель із президентом Росії Дмитром Медведєвим, російська сторона має намір представити Німеччині "свідчення звірств" грузинської армії у Південній Осетії – 15.08.2008
 8. В ефірі державних російських телеканалів президент РФ Дмитро Медведєв заявив, що Росія визнає суверенітет самопроголошених республік Південна Осетія та Абхазія – 26.08.2008

Як це було в Україні у 2022 році (хоча звісно все почалося ще у 2014 році)

 1. Український народ хоче вступити у НАТО за результатами опитувань – 21.12.2020 
 2. Російські видання починають активно говорити про русофобію в Україні – 25.11.2021
 3. рф заявляє що сили НАТО становлять загрозу для безпеки Росії – 01.02.2022
 4. рф звинувачує США у тому, що вони розпалюють ворожнечу між Україною та Росією – 20.01.2022
 5. У Британії звинуватили Росію у нарощуванні військ на кордоні з Україною – 17.02.2022
 6. Президент рф виступив із новим зверненням до росіян, він оголосив про початок спеціальної військової операції в Україні – 24.02.2022
 7. Представник уряду рф Сергій Лавров заявляє, що “Україна видає свої звірства за дії російської армії” – 16.03.2022
 8. Армія рф намагається проголосити на тимчасово окупованих територіях так звану “Херсонську народну республіку” – 20.03.2022

Висновки по стратегічній методичці рф для початку війни

1. Росія нарешті зламає зуби. І зламає їх об нашу армію та народ.

2. Можна довго сперечатися про причини та передумови збройних конфліктів кінця ХХ-го – початку ХXI-го століть, у яких Росія безпосередньо приймала участь, але факт залишається фактом – монстра треба зупинити.

Інакше методичка з донесення «миру» сусіднім державам буде застосовуватись і далі, доки у Росії вистачатиме сил.

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами