VICE: «Зустрічайте американського “журналіста”, який допомагає поширювати кремлівську пропаганду»

Molfar провели розслідування щодо діяльності кремлівського пропагандиста з американським громадянством, Патріка Ланкастера. Результати нашого розслідування опублікували VICE та ЗАБОРОНА.

Якщо ви зацікавлені в тому, аби отримати повний файл із розслідуванням справи Патріка Ланкастера – відправте нам свій запит на [email protected]

У файлі розслідування міститься значно більше інформації, ніж в публікаціях на медійних ресурсах. До того ж при особистому зверненні ми можемо надати додаткові матеріали, які допоможуть вам просунутись у власних розслідуваннях справ кремлівських пропагандистів. 

Скриншот публікації медіа VICE

Патрік Ланкастер є одним із кількох ютуберів, на яких дивом не вплинула політика платформи щодо боротьби з дезінформацією. Це і забезпечило йому кар’єру пропагандиста.

Здається, Патрік Ланкастер вміє бути в потрібному місці в потрібний час.

У лютому, напередодні російського вторгнення в Україну, Ланкастер нібито випадково опинився на місці подій, повідомивши, що троє російських цивільних загинули, коли українські сили підірвали саморобний вибуховий пристрій вздовж східного кордону України з росією.

Через місяць, коли вирувала війна, Ланкастер, як повідомляється, пішов за російським солдатом через згорілі залишки маріупольської школи, яка нібито використовувалася як база українських військових. У підвалах на кадрах Ланкастера видно тіло місцевої жінки, яку, як стверджували російські солдати, зґвалтували українські військові, а на грудях її намалювали кров’ю свастику. 

Molfar робили розслідування цієї справи – ми довели, що цей репортаж є фальсифікацією. Подробиці розслідування шукайте за цим посиланням. 

Це була база Національної гвардії та, ймовірно, бійців батальйону "Азов", – розповів Ланкастеру російський солдат для репортажу на YouTube-каналі Патріка.

Але вибух на російському кордоні виявився фейком, вигаданим Кремлем як спосіб виправдати своє неминуче вторгнення. І свідчення доводять, що солдати, які намалювали свастику на тілі жінки, були з росії.

Коли почалося вторгнення росії, ЄС і технологічні платформи швидко зупинили потік дезінформації про війну, що надходив з Кремля. Але ці заходи здебільшого провалилися, і для Ланкастера війна стала величезним благом, допомогла йому збільшити кількість передплатників на YouTube із трохи більше ніж 50 000, коли війна почалася, до 500 000 підписників на червень 2022 року.

Не дивно, що Ланкастер, колишній офіцер військово-морської розвідки із Сент-Луїса, взявся поширювати пропагандистські історії. Протягом останніх восьми років він приєднався до проросійських сепаратистських сил на Донбасі, поширював прокремлівську дезінформацію про збиття рейсу MH17 Malaysian Airlines, працював з багатьма підтримуваними Кремлем телевізійними станціями, а останнім часом з’являвся на телеканалі Алекса Джонса, який поширює прокремлівські наративи про війну. 

Ключем до зусиль росії виправдати свою жорстоку війну проти України є розповідь про те, що вторгнення покликане позбавити Україну від нацистів. Ця безпідставна змова закріпилася всередині росії завдяки суворому контролю Кремля над російськими ЗМІ, але наразі росія намагається поширити свою пропаганду і в інших частинах світу.

Частково це пов’язано з тим, що ЄС наказав технологічним платформам видалити всі посилання на російські державні ЗМІ, такі як RT і Sputnik, з результатів пошуку, а також заборонити облікові записи в соціальних мережах, пов’язані з цими організаціями.

Це і є царина, у якій Ланкастер та його західні колеги-пропагандисти приховано поширюють наративи президента росії володимира путіна після того, як Кремль надає їм доступ до спеціально вибраних місць на полі бою – де вони й знаходять “докази”, які нібито підтверджують кремлівську пропаганду.

Хоча не існує традиційного шляху для того, щоб стати впливовим пропагандистом, минуле Ланкастера не віщувало, що він стане пішаком у кампанії з дезінформації від володимира путіна. У червні 2001 року він приєднався до військово-морського флоту, де працював техніком з обслуговування обладнання на борту кораблів, таких як авіаносець USS Kitty Hawk. Згідно з документами ВМС, які повідомляє Grid, він працював техніком з криптології і, ймовірно, мав доступ до надсекретної інформації. Під час служби він брав участь у війні уряду США з тероризмом у відповідь на теракти 11 вересня, на той час Ланкастер територіально перебував в Перській затоці.

Після звільнення з військово-морського флоту Ланкастер працював агентом з нерухомості в Сент-Луїсі, згідно з його профілем LinkedIn, але в 2011 році його кар’єра пішла зовсім іншим шляхом, коли він вирішив стати незалежним журналістом у Європі. 

У 2014 році, перебуваючи в Греції, він побачив, що в Україні відбувається Революція Гідності, і негайно переїхав до країни, щоб висвітлити цю історію – йдеться в інтерв’ю, яке Ланкастер дав газеті в Донецьку в березні 2022 року. У квітні 2014 року він оселився на Донбасі, а пізніше того ж року зустрів жінку, яка стала його дружиною.

Після того, як він оселився в місті Донецьк на сході України, Ланкастер працював у ряді підтримуваних Кремлем ЗМІ, працюючи як позаштатний репортер або просто продаючи цим ЗМІ свої кадри про “конфлікт” на сході України.

Ланкастер також сильно покладається на краудфандингові пожертвування, щоб полегшити свою роботу. Окрім того, що він приймає пожертви на свій російський банківський рахунок, також використовує такі сайти, як Buy Me a Coffee та Patreon.

Скриншот публікації медіа ЗАБОРОНА
Інтерв’ю Патріка Ланкастера пропагандистському російському медіа
Патрік, его дружина, її сестра і друзі – березень 2016 року
Зв’язатися з нами