ОНОВЛЕНО Ракети Х-55 та Х-59 від Смоленського авіазаводу. Деанон керівництва від Molfar

Смоленський авіаційний завод — входить до корпорації “Тактическое Ракетное Вооружение", разом із конструкторським бюро “Радуга”. СмАЗ — це виробник ракет Х-55, Х-59 та малих літаків, на яких навчаються російські пілоти. 

 

Як працює цей завод, де він знаходиться та як він повʼязаний із Чехією? Про це та більше — у статті Molfar.

 

СмАЗ — від розкладних меблів до ракет Х-55

На північній околиці міста Смоленськ, у промисловій зоні, розташована будівля з чистим, пластиковим фасадом. За парканами — величезні ангари, в яких виробляють, складні меблі для пікніків, стільці-рюкзаки для рибалок та “сувенірні значки”. Але такі дрібниці — радше хобі російського підприємства — Смоленський авіаційний завод відомий своїми вбивчими ракетами Х-55 та Х-59. Також там будують літаки, на яких російські пілоти навчаються. 

 

У статті від 15.09.2022, на міжнародному військово-технічному форумі “Армія-2022” було представлено проєкт, для цивільного ринку теплоенергетики — пароплазмовий пальниковий пристрій із внутрішньоцикловою газифікацією палива. Причому, патент на виріб отримали наукові діячі університету, який займався його розробкою. Серед іншого СмАЗ робить меблі для пікніків, стільці для рибалок та сувенірну продукцію.

Місце розташування заводу – м. Смоленськ, вул. Фрунзе 74, корпус №63. Там поруч розташовані літаки

2 жовтня 2023 року Головне Управління розвідки України повідомило, що ударні дрони атакували цей російський завод — 3 з 4 запущених безпілотників порушили процес виробництва ракет Х-59.

 

 

Безпілотники виробництва СмАЗ

 

Пчела — це БпЛА для розвідувального комплексу “Строй-П”, орієнтований на російських прикордонників. Дальність польоту складає 60 км, швидкість — 180 км/год, тривалість — 2 години.

Зразок безпілотника “Пчела”. Джерело: російські видання

Є ще один тип БпЛА, назву якого наразі не ідентифіковано, але відомо, що СмАЗ з АТ “Корпорація “Тактичне ракетне озброєння”, до складу якого завод входить, та конструкторським бюро “Сучасні авіаційні технології” є розробниками  безпілотного вантажно-пасажирський летючого апарату вертикального зльоту та посадки міської аеромобільності. Цей безпілотник був представлений на Міжнародному авіаційно-космічному салоні “МАКС-2021”. Дальність польоту — 90 км, крейсерська швидкість — 180 км/год, тривалість польоту — 50 хв, корисне навантаження — 270 кг.

 

Ракети виробництва СмАЗ

Та як ми вже писали раніше, Смоленський авіазавод, крім того, що виготовляє безпілотники та стільці-розкладанки, займається продукуванням ракети Х-55, Х-59, якими росія обстрілює Україну.

— Х-55 — 

ракета AS-15 Kent за кодифікацією НАТО

Стратегічна авіаційна “крилата” ракета. Її створили ще у 1970 роках у совєцькому союзі.  Цю ракету робили й на підприємстві “Радуга”, яке нині замовляє Х-55 у смоленського авіазаводу. 

 

Molfar публікував статтю про конструкторське бюро “Радуга”. Радимо переглянути цю публікацію.

— Х-59 — 

AS-13 Kingbolt за кодифікацією НАТО

Керована ракета типу “повітря-земля”. Ракети Х-59 використовуються в російській авіації та можуть бути встановлені на різні військові літаки, такими як Су-24, Су-27, МіГ-29, Ту-95 та інші. Існує декілька модифікацій ракети Х-59, кожна з яких може мати різні характеристики та можливості.

 

Розробник цих ракет —те ж таки МКБ “Радуга”.  Двигуни для “крилатих” ракет Х-59 виготовляють на виробничих потужностях колишнього Рибінського двигунобудівного заводу (ВАТ “Рибінські мотори”), який у 2001 році в результаті злиття з ВАТ “А.Люлька-Сатурн” увійшов до складу новоствореного ПАТ “Науково-виробниче об’єднання “Сатурн”.

 

Ракети Х-59М комплектуються навігаційними приладами системи ГЛОНАСС/GPS. Приймачі російської системи ГЛОНАСС мають низьку стійкість до навмисних перешкод і в бойових умовах є об'єктом радіоелектронного придушування. Ракети типу Х-59 можуть використовувати друковані плати блоків приймачів супутникових навігаційних сигналів в системах супутникової навігації закордонного виробництва. Ракети Х-59, уламки яких було знайдено в Україні, містили електронні компоненти закордонних виробників із США та Європи, які виготовлялись в період 2014-2020 років.

 

19 Липня 2023 — обстріл Одещини

Уночі на 19 липня 2023 року росіяни завдали удару по Одещині ракетами Х22, Х59, “Онікси”,  а також дрони Shahed-136. Ракету Х-59, росіяни випустили із винищувача Су-35 з акваторії Чорного моря. Сили ППО України збили її на підльоті до берега. Було зафіксовано влучання в зерновий та олійний термінали. Пошкоджено резервуари та обладнання для завантаження. Внаслідок падіння уламків дронів постраждало щонайменше шість одеситів, серед яких — одна дитина. 

 

 

30 серпня 2023 — атака на Київ

Під час одного з наймасовіших обстрілів столиці росіяни застосовували ракети Х-55 у комбінації з іншими ракетами (Х-101/555) та “шахедами”. Усього в небі України було зафіксовано 44 повітряних цілі. Найбільше летіло на Київ. В одному з районів столиці уламки ракети впали на території підприємства, зайнялася пожежа. Два охоронці підприємства загинули. Також відомо про трьох поранених.

У Шевченківському районі Києва зафіксовані падіння уламків, 30 серпня 2023 року. Фото: Дарина Коломієць / Суспільне.

17 вересня 2023 року — удар по Одещині

10 ракет повітряного базування Х-101/Х-555 та Х-55 були випущені з 9 літаків стратегічної авіації Ту-95мс із району Енгельса.. Основним напрямком удару була Одещина. Відомо про влучення ракет території цивільного аграрного підприємства. 

 

 

Літаки для навчання російських пілотів від СмАЗ

 

Крім ракет, на Смоленському авіаційному заводі виробляють й літаки. Наприклад Як-18Т — радянський чотиримісний літак, розроблений конструкторським бюро імені А.С. Яковлєва у 1960-х роках. Цей літак є однією з модифікацій оригінального Як-18, який виробляли після Другої світової війни. Його й нині використовують для навчання пілотів, а також як спортивний і туристичний літак. 

Літак Як-18Т також використовується і в Україні. Він популярний серед авіалюбителів. Фото: Харківський аероклуб В.С. Гризодубової

На базі літака Як-18Т також було створено легкий літак СМ-2000. Існують його пасажирський та навчальний варіанти. 

 

СМ-92Т "Турбо-Фініст" — це літак, який розробляють у росії. Відомий своєю здатністю виконувати зліт та посадку на коротких дистанціях і на невеликих аеродромах. Це модифікація літака СМ-92 “Фініст”, який, своєю чергою, створений за аналогом Як-12. “Турбо-Фініст” — універсальний одномоторний літак, який може використовуватися для різноманітних завдань, включаючи перевезення пасажирів, вантажів, аграрні роботи, медичну евакуацію, патрулювання та інше.

СМ-92Т "Турбо-Фініст". Виставковий зразок. Фото: Jozef Tóth

На Смоленському авіазаводі виробляють й попередню версію цього літака — СМ-92. Він має поршневий двигун і трохи повільніший. 

 

Розвідувальний, військовий літак — М-55 "Геофизика". Його також виробляють на СмАЗі. Це літак, розроблений у Совєтському союзі, в конструкторському бюро Миколая Ростиславовича Міля (ОКБ Міля). Цей літак розроблено для проведення атмосферних досліджень та розвідки на великих висотах. М-55 може літати на висотах до 21 000 метрів і використовується для наукових задач — зокрема спостереження за атмосферою та для  розвідки. 

 

Кожен з цих компактних літаків відіграє свою роль у військовій сфері рф, використовуючи та адаптовуючи їхні функції: від підготовки пілотів до розвідувальних місій та транспортування вантажів. 

 

 

Філіал у Празі й збільшення штату працівників

 

Смоленський авіазавод є частиною російської державної корпорації “Тактіческоє Ракєтноє Вооруженіє". В цю ж корпорацію входить конструкторське бюро з розробки “крилатих” ракет “Радуга”, яке є основним замовником виробництва ракет у Смоленського авіазаводу.

 

У 2010 році завод СмАз, спільно з виробником літаків PRAGUE Avia, створив компанію в Чехії — CONSUL group of companies s.r.o. Якщо на Смоленський авіазавод у 2022 році було накладено санкції з боку США, країн Європи, Канади та Японії через те, що завод входить до оборонно-промислової бази рф та виготовляє зброю, то на чеський філіал таких санкцій не було знайдено.

 

До 2025 року СмАЗ законтрактовано замовленнями в рамках виконання задач Міністерства оборони рф. Основним замовником виступає їхня материнська корпорація — “Тактічєскоє ракєтноє вооруженіє” (“Тактическое ракетное вооруженние”). У зв’язку зі збільшенням портфеля замовлень, до 2024 року на заводі планують збільшити кількість співробітників — з 2000 до 4300 осіб. 

 

Ні завод, ні корпорація не подають звітність з 2016 року, тому не можливо перевірити точно кількість працівників. Та відомо, що на середину листопада 2022 року було відкрито 120 вакансій з 18 направлень — найбільше шукали токарів, слюсарів, фрезерувальників.

 

 

Фінансовий огляд Смоленського заводу

 

Згідно з об’ємом закупівель в рублях, які проводить завод з 2013 по листопад 2022, то об’єм закупівель зменшився в рублях. На графіку показано закупівлі в мільйонах рублів згідно з форми закупівель 222-Ф3.

 

Генеральний директор, Топорков Андрєй Міхайловіч, повідомив, що за 2021 рік завод зробив відрахувань до бюджетів різних рівнів на суму ~13.6 млн доларів, серед яких до бюджету Смоленської області - 4.5 млн доларів. За 8 місяців 2022 року завод сплатив податків на суму 26 млн доларів, з них бюджет Смоленської області отримав ~2.6 млн доларів. Ймовірно, якщо виходити з пропорції сплати податкових зобов'язань за 2021 рік, то виходить, що за 8 місяців завод міг зробити виторг від 131 млн до 174 млн доларів.

 

Обсяг прибутку від реалізації продукції заводу за 2021 рік склав 86.9 млн доларів, за підсумками 2022 рік планується збільшення прибутку на 60% до ~145 млн доларів. У 2023 — до ~325 млн доларів, у 2024 — до ~356 млн доларів.

 

До 2024 року планується поступовий ріст чистого прибутку заводу до ~36 млн доларів, в порівнянні з 3.4 млн доларів у 2021. Є держзамовлення до 2030 року. Працівникам дають надбавки за роботу понаднормово. Пропонують працювати у вихідні й свята.В серпні 2022 року СмАЗ отримав від Міноборони рф контракт на виготовлення ракет класу “повітря-корабель” на виставці “Армія-2022”. Згідно зі специфікацію, це може бути ракета модифікації Х-59МК / Х-59А.

 

Деанон керівництва Смоленського авіаційного заводу

Топорков Андрєй Міхайловіч (Топорков Андрей Михайлович) — генеральний директор

 

Топорков - директор Смоленського авіацуійного заводу

 

Народився: 02.06.1976 

 

Особисті дані: 

ІПН 732600841159, 

Паспорт 7302497088, 

СНІОР: 05931295070, 

 

Контакти[email protected][email protected], 79051836875, 79372754010 

Соцмережі: FBOKVK

 

Служив в армії, навчався в Ульяновському державному університеті за напрямом “економіка та управління підприємством”. Проходив навчання в Московській бізнес-школі управління “Сколково”, де працював на закордонних проєктах з авіабудівництва. Навчався в аспірантурі Волжського університету імені Татищева. Після навчання працював на залізниці в Ульяновську, потім —  в компанії “Волжские моторы” на посаді начальника бюро, керував компанією “Волжская инвестиционная компания”, був гендиректором ВАТ "УАЗ-Металургія". Топорков працював на посаді першого заступника генерального директора з фінансів авіазаводу ЗАТ "Авіастар-СП", який виробляє транспортні літаки. На цю посаду його рекомендував губернатором Ульяновської області Сергієм Морозовим.  Корпорація є частиною державного комплексу ВАТ “Об'єднана авіабудівна корпорація”.Також працював в компанії-виробнику продовольчих товарів ТОВ “Волгалакта” та був заступником директора з управління програмами в Ульяновському конструкторському бюро приборобудування (УКБП), яке входить в “Ростех”. 

 

В 2019 отримував дохід від компанії “Запад Девелопмент”, що спеціалізується на проєктуванні та будівництві будівель, а також торгівлею нерухомим майном, отримував зарплату від компанії “СЗ Центральний”. В 2019 відкрив ФОП, який вказаний в реквізитах на оплату магазину автотоварів Era-auto, але ФОП був закритий (дата не вказана).

 

У липні 2022 року Топорков був призначений на посаду першого заступника гендиректора АТ “Смоленський авіаційний завод”, а вже за місяць — 24 серпня — отримав підвищення до генерального директора АТ “СмАЗ”.

 

Ми також бачимо, що Смоленський авіазавод має ключове значення для російської авіаційної та ракетної промисловості. Особливо в контексті виготовлення ракет та надання технічної підтримки іншим підприємствам. Якщо завод продовжить виробництво, можна спрогнозувати підвищення виробничої потужності та потенційне збільшення випуску зброї та військової техніки. З урахуванням історичних даних та поточної ситуації, це може збільшити інтенсивність війни. А відсутність санкцій на дочірньому підприємстві може допомогти заводу обійти міжнародні санкції та продовжити отримувати фінансування та ресурси, необхідні для виробництва. Це може бути особливо важливо у контексті військової агресії та прагнення збільшити виробництво зброї.

 

UPD:

З апдейтів, стало відомо, що 7го листопада 2023 року санкції проти філії Смоленського авіаційного заводу почали діяти. Інформація була опублікована на сайті Міністерства юстиції Чеської республіки. Наші аналітики підтвердили цю інформацію.

 

#Війна
Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами