Replika: російський додаток штучного інтелекту, який “замінює” собою вбитих росіянами людей

Звісно ж офіційний пресреліз компанії звучить інакше. Replika – це додаток на основі штучного інтелекту, який вперше був розроблений авторкою з метою “замінити собою порожнечу, що залишилася після передчасної втрати її найближчого друга”. Проте сьогодні ситуація змінилася, і в контексті розв’язаною росією війни користуватися додатком, гроші за який отримують росіяни – не етично та небезпечно.

Розказуємо як пов’язані російський олігархат, Replika та кокаїновий трафік із Латинської Америки до Європи через петербурзький порт. Поясняємо чому у світі так популярні “віртуальні друзі”, та як російський додаток став найкращою розробкою в цьому сегменті мобільних додатків.

Як це працює?

Replika – це додаток на основі штучного інтелекту, який імітує віртуального співрозмовника у вашому телефоні. Слоган додатка: “Завжди тут, щоб вислухати та поговорити. Завжди на вашому боці”. Створена користувачем “репліка” може бути: другом, романтичним партнером, наставником, та поєднанням цих варіацій в одній. Для безплатного користування доступний тільки режим “друг”. Всі інші варіанти коштують від 8$ на місяць.

Replika – це найпопулярніший додаток у своїй категорії.

Час спитати, до чого тут війна та Україна? Адже вперше сайт replika.com було зареєстровано в далекому 2014 році з локацією США. 

Але відповідь буде дуже проста: не треба фінансувати країну терориста, не можна давати російським олігархам заробляти гроші для фінансування війни, заборонено мовчати про токсичні російські інвестиції в “аполітичні проєкти”. 

У 2021 році місце реєстрації додатка було змінено на російську федерацію. У 2022 році росія напала на Україну. З цього почалася “культура відмови цивілізованого світу від росії”. Проте механізм відмови у суспільстві все що побудовано за принципом “не впіймали – отже невинний”. Тож Molfar впіймали Replika, розказуємо що треба робити далі. 

Зв’язки розробників Replika з рф

Додаток Replika: My AI Friend розроблено компанією Luka. Inc.

Згідно з офіційною версією, Replika була створена Eugenia Kuyda після смерті її друга у листопаді 2015. Проте, юридична особа Luka Inc була зареєстрована раніше – у 2014 році. Згідно з описом каліфорнійського бранча та ТМ “Luka”, компанія раніше називалася “Thousand Plateaus Inc”. Згідно зі ЗМІ, раніше Luka займалася розробкою чат-бота на основі штучного інтелекту, який допомагає з вибором ресторану та бронюванням столиків.

Згідно зі ЗМІ, Євгенія назвала компанію Luka Inc на честь сина російського олігарха, ex-співвласника "Yota" та "Мегафона" Сергія Адоньєва – Луки. Євгенія називає Сергія Адоньєва своїм ментором і вчителем. В інтерв'ю вона каже: “Без нього я була б зовсім іншою людиною. Він навчив мене всьому і сказав, що саме робити”. Це ж інтерв'ю проілюстровано фото Євгенії з одним із двох синів Адоньєва – Лукою.
 

Авторка Replika разом з сином російського олігарха, на честь якого названо компанію-розробника додатка

Пошта Eugenia Kuyda, яку ми знайшли в ході розслідування – [email protected].

На цю пошту зареєстрований домен marsfieldcapital.com, який згідно з Li, належить однойменному фонду з рф, створеному у 2012. Згідно зі статтею за 2016, "Marshfield Capital" управляє активами фонду Telconet Capital, який належить Сергію Адоньєву та іншому співзасновнику "Yota", Альберту Авдоляну

Спільне фото Сергія Адоньєва (праворуч), ментора і вчителя авторки додатка, із володимиром путіним.

Відповідно до ЗМІ, у 1998 році Адоньєв був заарештований у США за організацію шахрайської схеми з постачанням кубинського цукру до Казахстану. 

  • Також у 1993 році Адоньєва звинуватили в причетності до кокаїнового трафіку з Латинської Америки до Європи через петербурзький порт. Адоньєв був депортований до росії та не відсидів термін. 
  • У 2006 році Адоньєв створив фонд "Telconet Capital", який став основним акціонером телекомунікаційного оператора "Скартел" (торгова марка "Yota"). У 2008 році "Ростех" став володарем 25% акцій "Скартела", а у 2018 Ростех продав свою частку. У 2011 на базі "Скартела" була створена інфраструктурна компанія, в мережі якої учасники угоди могли надавати послуги мобільного інтернету за технологією LTE. На зустрічі був присутній особисто Володимир Путін, відомо спільне фото при підписанні угоди.
Засідання, на якому був присутній Альберт Авдолян, партнер Сергія Адоньєва, разом з володимиром путіним
  • Альберт Авдолян у 2014 р. брав участь у публічній зустрічі з путіним, як представник російського бізнесу; ці зустрічі, за словами путіна, націлені на те, щоб держава та бізнес продовжували “працювати у тісному контакті”. У 2012 відбулося злиття "Telconet" і "Мегафона", що належить російському олігарху Алішеру Усманову. На 2022 рік "Yota" є дочірньою компанією "Мегафона".

Згідно з Pitchbook, першим інвестором "Luka" у 2015 став фонд Y Combinator (YC). Тоді компанія Luka займалася розробкою “чат-бота на основі штучного інтелекту, який допомагає з вибором ресторану та бронюванням столиків”. 

  • Згідно зі ЗМІ, "Luka" стала першим російським стартапом, який отримав фінансування від фонду YC. 
  • Така прихильність можна пояснити участю в YC російського олігарха Юрія Мільнера. Згідно зі ЗМІ, у 2012 він спільно з Ron Conway створили The Start Fund, щоб вкласти у всі проєкти YC – $150 тисяч. Доступ до активів YC дозволив Мільнеру почати кар'єру інвестора за межами рф.
Юрій Мільнер, російський олігарх, інвестував у компанію Luka, щоб таким чином вивести російські капітали за межі рф

Ми можемо продовжувати доводити причетність засновниці компанії Luka та авторки проєкту Replika до російського олігархату та провладних організацій й фондів. Але не будемо, бо чим глибше поринаєш в ці зв’язки – тим важчими стають схеми. 

👉 Щоб отримати повний текст розслідування разом з фінансовими показниками та всіма доказами, які були отримані в ході дослідження, надішліть нам запит на адресу: [email protected]

Висновки: світ має відмовитись від Replika 

В усьому, до чого причетні росіяни, прихована небезпека. Здавалося б простий додаток для “розмов коли тобі одиноко” – вже пов’язаний з російськими олігархами. Історія компанії почалася з виведення кривавих російських грошей за межі рф, продовжилась – увіковіченням імені нащадка пропутінського олігарха.

Наразі в Україні триває повномасштабна війна. Щодня вмирають українці. Їх не замінити додатками штучного інтелекту – це не гра, росія несе з собою реальну смерть та страждання. 

Поки росіяни шантажують світ, маніпулюючи продажем корисних копалин – люди розмовляють із додатком та сплачують йому гроші. За ці гроші путінські олігархи фінансують війну.

Molfar закликає світ відмовитись від додатка Replika!

Бо якщо цього не зробити, одного дня мільйони створених “реплік” по всьому світові можуть почати під виглядом невинної розмови збирати координати об’єктів для коригування ракетних ударів по мирних містах. Саме таким є стиль російських терористів. Тож будьте обережні із тим, що ви говорите своєму “аполітичному додатку”. 

Зв’язатися з нами