Фактчекінг удару по полігону рашистів: зворотний пошук координат орків

У телеграм-каналі “Оперативний ЗСУ” 14 жовтня опублікували повідомлення, згідно з яким ЗСУ завдавали удару по полігону рашистів у Бойківському районі, ±70 км від Маріуполя. 

Повідомлення в телеграм каналі “Оперативний ЗСУ”

Після публікації повідомлення в коментарях ми знайшли фотографію з наслідками “прильоту”, на якій стояв логотип проросійського пабліка “ЧП Донецк”. На фотографії можна побачити типовий заміський пейзаж з чорним димом на фоні. Нам вдалось встановити точні координати, звідки було зроблене опубліковане фото. Після цього ми отримали можливість продовжити розслідування та віднайти точне місце дислокації рашистів на ураженому полігоні. 

Фотографія з місця події (праворуч), відновлена геолокація знімка (ліворуч)

📍 Координати ураженого об’єкта, які нам вдалось віднайти: 47.37452977376158, 38.0626144155744

Знімок об'єкта 

Докази знаходження об’єкта

☝️ Спершу ми використали інструмент (софт), що по обраному сектору показує фотографії, які були зроблені із прив’язкою до геолокації цього місця. Ми не будемо називати інструмент, але знайти його аналоги для російських соцмереж – дуже легко. Далі розглянемо результати, що нам вдалось знайти.

12.10.2022 користувач російської соціальної мережі ВКонтакте військовослужбовець рф алексей лебедев на власній сторінці опублікував серію світлин. На одному із фото алексей лебедев знаходиться у військовій формі без будь-яких шевронів у військовому наметі, під фото зазначена точка геолокації на околиці села Свободне Тельмановського району Донецької області, яке розташоване на відстані ~13км від кордону з рф. На формі відсутні шеврони можливо у зв’язку із мобілізацією військового на фото, та його прибуттям в облаштований навчальний табір рф з метою подальшого залучення до військових дій на території України.

Раніше із зазначенням геолокації на околиці села Свободне, вказаної під фото алексея лебедева, також публікували фото інші військовослужбовці рф (1, 2). Згідно з картою військових об’єктів Donbass Bases by @5urpher, у вказаному місці раніше знаходилось місце дислокації 1 АК-1 омсбр.

Світлина від 12.10.2022 зі сторінки алексея лебедева
Вказана на фото точка геолокації на супутниковому знімку сервісу GoogleEarth

Щоб підтвердити факт перебування військових рф у вказаній локації, ми проаналізували й інші світлини – всі вони мали прикріплену геолокаційну відмітку, яка вказувала на околиці села Свободне, Донецької області.

Світлина від 01.10.2021 зі сторінки військовослужбовця рф александра комарова
Світлина від 07.08.2022 зі сторінки військовослужбовця рф сергея мудрика

Отже, уражений ЗСУ об’єкт дійсно знаходився на відстані орієнтовно 50 км від Маріуполя. Завдяки аналізу соцмереж нам вдалось провести зворотний фактчекінг, і підтвердити новини з каналу “Оперативний ЗСУ” у навчальних цілях. 

Відстань від ураженого об’єкта до Маріуполя

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

Зв’язатися з нами