Нове рішення ЗСУ у боротьбі з іранськими дронами

З початку використання росією іранських дронів-камікадзе для війни проти України минуло 4 місяці. За цей час військове командування України пройшло декілька стадій “прийняття” нової реальності. 

На першій стадії виявилось що нова зброя терористів підступна та націлена на активне виснаження системи ППО України, і що витрати на збиття дронів кратно перевищують витрати на купівлю та запуск дронів. У жовтні WSJ з посиланням на Molfar написали про різницю майже у 100 разів: між ціною купівлі та використання дронів з боку рф, та ціною збиття цих дронів для України. Україна була у великих збитках. Звісно ж це викликало шквал обговорень та суперечок. З цього приводу YouTube-канал Tokar.ua, спираючись на розрахунки Molfar, оприлюднив відео з розлогими поясненнями. У відео наведено детальне обґрунтування, чому в різних публікаціях можна побачити, що збиття дрона коштує чи то в сім разів більше, ніж він сам, чи то у сто разів: це залежить від того, які саме ракети використовують (наприклад, американські, які  коштують близько пів мільйона доларів), але ще й від того, яка ефективність роботи ППО (тобто скільки ракет витрачають на один дрон). До того ж розрахунки приблизні: точних даних не існує. З усім тим, OSINT-спільнота Molfar вважає всі дії військових виправданими та узгодженими, необхідними та обов’язковими. Адже мова йде про неоціненні життя людей та цілісність критичної інфраструктури, відновлення якої коштує значно дорожче за боєприпаси у будь-якому випадку.

На другій стадії відбулась оптимізація зусиль для боротьби із шахедами: так, іранські дрони все ще залишаються проблемою, але тепер можна сказати що не критичною. Пізніше NYT з посиланням на Molfar написали про різницю у приблизно 7 разів: між ціною запуску, та ціною збиття іранських дронів. Різниця досі не на користь України, але нові цифри виглядають значно краще за попередні. З цим можна працювати, тим паче ефективність дій ЗСУ стає дедалі вищою. 

Сьогодні ми зробимо третю оцінку ситуації щодо боротьби України з баражуючими боєприпасами іранського виробництва, які російська федерація використовує для атаки на критичну інфраструктуру. І забігши вперед, ця оцінка буде ще кращою для України та ще гіршою для росії.

Ефективність збиття іранських дронів вкотре збільшилась!

Станом на 4 січня 2023 року усього по Україні було зафіксовано 629 запусків безпілотників Shahed – це загальна кількість всіх пусків з початку використання іранських БПЛА в Україні до 4 січня 2023 року. При цьому у відкритих джерелах за той самий період виявлено інформацію про 544 збиті в Україні безпілотники іранського виробництва. Загальна ефективність збиття БПЛА складає 86,49%. Це надвисокі показники, які зростають щомісяця!

Також під час розслідування було виявлено, що з листопада 2022 року по січень 2023 року ефективність збиття безпілотників становила приблизно 94%. Тобто за останній час лише 6 запусків зі 100 завершувались влучанням. Варто також зауважити, що влучання не завжди є ураженням цілі/об’єкта, адже дрони падають на берегову лінію, у воду тощо.

Ефективність збиття значно покращилась, у тому числі завдяки новому рішенню ЗСУ у боротьбі з шахедами. Розглянемо його в наступному розділі. 

Мобільні підрозділи ППО: нове рішення ЗСУ у боротьбі з шахедами

З пізньої осені ЗСУ активно розгортають мобільні підрозділи ППО. Це пікапи, на які монтують кулемет та потужний прожектор, щоб ефективно полювати на дрони навіть вночі. За розрахунками OSINT-спільноти Molfar, орієнтовна вартість оснащення 1 автомобіля, разом з ціною авто, становить ~$26 тисяч. Таку ціну можна порівняти з ціною одного дрона Shahed-136 (Герань-2). Взимку такі установки показали свою високу ефективність, адже в деяких випадках було збито 100% безпілотників, а ціна кулеметних боєприпасів значно нижча, ніж ціна ракет та інших засобів збиття.

Формування мобільних підрозділів ППО із кулеметами та прожекторами для нічного полювання – це, без перебільшень, геніальний винахід ЗСУ! Візьмемо до уваги, що ціна одного іранського боєприпасу HESA Shahed-136 (Geran-2) становить приблизно ~$20-50 тисяч. Вартість оснащення мобільного підрозділу ППО наближається до нижньої межі цього діапазону (~$26 тисяч), і при цьому одна мобільна група може використовуватись необмежену кількість разів. 

Іранські дрони летять по інших маршрутах

Ворог теж постійно вчиться, саме тому російське командування почало прокладати маршрути польотів дронів вздовж природних перешкод, таких як широкі ріки. Теоретично, це мало полегшити терористам досягнення своїх цілей. Але на практиці, ЗСУ відпрацьовують по дронах ще ефективніше з кожним днем. І зміна маршрутів польоту шахедів, хоча й ускладнила ситуацію через сліпі зони радарів ППО, але не дала бажаного ефекту.

Вартість окремих випадків збиття іранських дронів

Як можна побачити, військове командування України знайшло по-справжньому дешевий та ефективний спосіб збиття іранських дронів-камікадзе – це мобільні підрозділи ППО! Співвідношення ціни запуску до ціни збиття дрона, при роботі мобільних підрозділів ППО, виключно на користь України! Збити дрон з кулемета коштує для України втричі дешевше, аніж для росії його запустити. Водночас ЗСУ продовжують використовувати усі інші види оборонного озброєння, незалежно від їх вартості та кількості наявних снарядів. 

Це війна, і військові захищають найдорожче – людські життя. А також такі стратегічно важливі чинники, як добробут населення та цілісність критичної інфраструктури. Тому вартість зброї відходить на другий план. 

❗️ На жаль, підрахувати кількісне співвідношення загальної ціни запуску та загальної ціни збиття дронів неможливо, оскільки з 17.10.2022 військово-повітряні сили України припинили вказувати конкретні засоби ураження, що були використані під час оборони. Подається лише загальна інформація – ППО, зенітні гармати, вогнепальна зброя тощо. Тому розрахунок загальних витрат неможливий.

Скільки у росії залишилось іранських БПЛА?

У листопаді 2022 року Володимир Зеленський заявив, що росія замовила в Ірану 2400 безпілотників, не уточнивши, яких саме типів та скільки часу потребує їх постачання. Згідно з коментарем представника Головного управління розвідки Вадима Скібіцького від 4 січня 2023 року, росія замовила 1750 одиниць, 660 з них використала. Також росіяни чекають нового постачання, імовірно, 250-300 штук.

Отже, ситуація з іранськими дронами вже не виглядає такою страшною. Якщо звісно ж розглядати її окремо від усього театру бойових дій, тобто саме так, як ми зробили у цьому матеріалі. 

OSINT-спільнота Molfar наголошує на тому, що попри успіхи ЗСУ, дії російської федерації наносять катастрофічних руйнувань українській державі. Це геноцид, екоцид та етноцид в одній з найагресивніших форм. Сам факт того, що країна продовжує жити та працювати, є результатом героїчних дій Збройних сил України. Іранські дрони продовжують бути великою загрозою у цій війні: при використанні в поєднанні з крилатими та балістичними ракетами для попереднього виснаження системи ППО України – іранські боєприпаси так само ефективні, як і раніше. Боротьба триває щоденно, і ця боротьба була б неможливою без допомоги західних партнерів України. 

Український народ завдячує західним партнерам за військову допомогу! Західна військова допомога та героїчні дії ЗСУ є основою захисту Європи від російської агресії.

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

❗️ Molfar у соцмережах 👉 Molfar Global

#дрони #ЗСУ #Шахеди
Зв’язатися з нами