Мис Тарханкут: що окупанти ховають під куполами у Криму? Фактчекинг від Molfar

26/06/2024

 

Росія, окупувавши Крим, перетворила його на військову базу. Однією з ключових точок є мис Тарханкут на західному узбережжі півострова. Там окупанти розмістили військовий обʼєкт, частину якого накрили білими куполами, схожими на кулі для гольфу. Подібне є на вершині Ай-Петрі на півдні півострова.13 травня 2024 року туди прилетіло, внаслідок чого загинув російський командир

 

Як туристичні фото й “Памʼятник мислителю” допомогли підтвердити  розташування російської частини та зрозуміти що під куполами на мисі Тарханкут заховані російські РЛС — читайте у статті. 

 

Що окупанти ховають під кулями на мисі Тарханкут?

Мис Тарханкут — важливий військовий обʼєкт рф. Він виконує стратегічні задачі та контролює повітряний простір у регіоні. 

 

До окупації Росією Криму на мисі Тарханкут була розташована база 40-ї окремої радіотехнічної Кримської бригади Повітряних сил України. Схоже, у 2016 році ку РФ і розгорнула тут радіолокаційні комплекси (РЛК) "Небо-У", "Небо-СВУ" та також маловисотну радіолокаційну систему (РЛС) кругового огляду "Каста-2Е2". Про ці російські РЛС докладніше розкажемо — далі.

 

Приблизно за два кілометри від цього місця розташована військова частина 43536. Це база 3-го радіотехнічного полку радіотехнічних військ повітряно-космічних сил РФ.

 

Між 2016 та 2019 роками до військового містечка, яке розташоване в кількох кілометрах, було прокладено асфальтовану дорогу, що підтверджує регулярне використання обʼєктів російськими військовими. На початку липня 2023 року, у групі "Экскурсии по Крыму из Севастополя" у ВКонтакте, опубліковані декілька світлин, на яких відпочивальники фотографувались на фоні військового містечка. 

 

Чимало фотографій тих обʼєктів розміщували у соцмережах і російські військові-окупанти. Наприклад, Олександр Мейсон протягом 2016 року неодноразово публікував світлини звідти. Ще й позначав геолокацію на території поруч з військовим містечком (123456789).

 

Фото, яке опублікував російський військовий з геопозначкою на мисі Тарханкут, у селі Маяк

То що таке радіолокаційні комплекси?

Російські радіолокаційні комплекси (РЛК) — системи, призначені для виявлення, відстеження та ідентифікації різних об'єктів у повітрі, на землі та на воді. Вони використовуються для безпеки повітряного простору, виявлення загроз. 

 

РЛК "Небо-У", "Небо-СВУ" та маловисотна РЛС "Каста-2Е2", розміщені на мисі Тарханкут, — це сучасні системи, які можуть виявляти цілі на великих відстанях і висотах.

 

"Небо-М" — ("Небо-УЕ") — мобільний багатодіапазонний радіолокаційний комплекс. Він призначений для виявлення та супроводу повітряних об'єктів різних класів, у тому числі балістичних, та БпЛА розроблених за технологією “стелс”.

 

Складається з радіолокаційного модуля метрового діапазону хвиль — РЛС РЛМ-Д ("Противник-Г"), радіолокаційного модуля сантиметрового діапазону хвиль (станом на 2016 на об’єкті не виявлений) та кабіни управління. 

 

Поставляється у російські війська з 2012 року. Також у 2016 користувач starcom68, на якого посилається згадана стаття, сфотографував у місці розташування РЛС “Небо-СВУ”. 

 

Дальність виявлення цілі типу винищувач: на висоті 20 км — до 380 км; на висоті 500 м — до 65 км. Час розгортання/згортання: ~30 хвилин. 

На фото зображені комплекси в районі куполів 2016 році: ліворуч — “Небо-М”, праворуч — “Небо-СВУ”.
Комплекс Небо-УЕ. Джерело: rusarmy.com 

Каста-2Е2” — маловисотна трикоординатна російська РЛС кругового огляду чергового режиму призначена для контролю повітряного простору. Може визначати дальність, азимут, ешелон висоти польоту та трасових характеристик повітряних об'єктів —  літаків, вертольотів, БпЛА та крилатих ракет. Росіяни пишуть, що вона виявляє до 50 об’єктів повітряних цілей при круговому огляді до 150 км. 14-метрова антена виявляє цілі на висоті 60 метрів та дальності 30 км. Інший варіант антени — 52 метри, виявляє цілі на відстані до 95 км. Також задекларовано можливість виявлення винищувачів 5 покоління F-35. 

Що таке “радіопрозорий купол” і як він захищає російські РСЛ? 

Радіопрозорий купол, або радом — структура, яка покриває антену радіолокаційної станції або інших передавальних пристроїв. Основна функція цього куполу полягає у захисті антени від впливу зовнішніх факторів, зокрема погоди або атак безпілотників. Забезпечує при цьому мінімальне поглинання та відбиття радіохвиль. 

 

Ймовірно, РЛС були накриті куполами у 2019-2020, ймовірно, у межах підготовки до повномасштабного вторгнення рф в Україну. Також таке рішення могли прийняти через велику кількість туристів у цьому районі. Зокрема, менше ніж в кілометрі від найбільшого купола розташована популярна туристична пам’ятка “Пам’ятник мислителю”. На світлини часто потрапляють РЛС, розташовані поруч (123). 

 

Біля Феодосії під таким куполом була встановлена РЛС 55Ж6У "Небо-У”. Антену в 2016 році розпізнав та сфотографував користувач starcom68 (123).

Чому росіяни сховали свої РЛС під куполи?

 

1) Подібна практика СРСР. 

Під радіопрозорими куполами за часи СРСР. розміщувались антени РЛС саме цього комплексу, наприклад, відомо про таку РЛС під куполом біля Феодосії, що також відома як “космічна станція стеження” (123).

 

2) Купол зʼявився у 2019-2020. 

Ймовірно, росіяни створили його у рамках підготовки до повномасштабного вторгнення в Україну. Схоже, так вони хотіли захистити важливе обладнання від можливих атак ЗСУ по окупованому Криму.

 

3) Мис Тарханкут — туристична локація. 

Тут часто фотографуються з "Пам'ятником мислителю". Зазвичай публікують фото, зроблені у “правильному” ракурсі —  з видом на море, залишаючи куполи за спиною фотографа. Але почасти в кадр потрапляє й сам військовий обʼєкт. Що, власнЕ, й допомогло аналітикам Molfar у фактчекингу удару по цьому обʼєку.

 

4) "Небо-У", "Небо-СВУ","Каста-2Е2" — новітні відомі РЛК. 

Це остання розробка російського військово-промислового комплексу. Вони були розгорнуті на території окупованого Криму ще у 2016 році. Тож, вочевидь, це пріоритетні об'єкти для захисту.

 

Хто робить радіопрозорі куполи у Росії?

Такі радіопрозорі укриття (РПУ) на мисі Тарханкут, ймовірно, створює російське науково-виробниче об'єднання "Радіоволна" (рос. — НПО “Радиоволна”). Згідно з інформацією з їхнього офіційного сайту, підприємство має запатентовану технологію, за якою виробляють РПУ діаметром від 1 до 35 м.

Супутниковий знимок купола №1, розташованого за координатами 45.345623, 32.521156. Діаметр купола ~35м

Схоже, це РПУ Омега-35.

Радіопрозоре укриття Омега-35 призначене для укриття спрямованих антен діаметром 26 м та повноповоротних до 22 м.

Другий купол на мисі Тарханкут трохи менший. Використавши стандартну лінійку від Google Maps, встановили його приблизний діаметр — майже 22 м.

Поруч з попереднім розташований ще один купол. За приблизними замірами його розмір 21,40 м. Ймовірно, це РПУ Омега-22. Координати купола №2: 45.346471, 32.522057
Укриття для антен діаметром 18-16 м.

“Радіоволна” — російське підприємство радіотехнічної галузі, що спеціалізується на розробці та виробництві виробів із радіопрозорих матеріалів цивільного та подвійного призначення. Радіопрозорі укриття — їхня основна продукція. Офіс компанії знаходиться у м.Санкт-Петербург, Кожевенная лінія 1-3 літ. П, прим.1Н.

 

 

Виробництво НВО "Радіоволна" — м. Санкт-Петербург, Красносільський район, Кінгісеппське шосе, 55.

 

 

Як пошкодили купол на Тарханкуті? Однією з останніх таких атак стала нічна операція 28 квітня 2024 року. За повідомленням з пропагандистського ресурсу "Рыбарь", атака була здійснена за допомогою оперативно-тактичних ракет ATACMS з касетною бойовою частиною. Ціллю атаки були, нібито, підрозділи ППО, розміщені в цьому районі. 

Дим в Оленівці, 23 серпня 2023 року. Це населений на мисі Тарханкут. Фото з інтернет-ресурсу 

23 серпня 2023 року, на мисі Тарханкут пролунали вибухи. Місцеві телеграм-канали повідомили, що близько 10 години ранку було пошкоджено російські військові обʼєкти. 

За свідченнями місцевих жителів з поселення Оленівка, розташованого поблизу, після вибухів у напрямку мису пролетіли чотири російські винищувачі.

 

Наступного дня, на світанку 24 серпня українські військові з підрозділу Головного управління розвідки висадилися в районі мису Тарханкут. 

 

11 червня 2023 року  Radio & Nukes опублікували в Twitter супутникові знимки більшого купола від 5 червня 2023. На ньому видно чорну пляму. Це, вірогідно, діра від влучання.

Чорні плями на куполі — ймовірні пошкодження внаслідок атаки 

В той самий час інші користувачі повідомляли про оптичні викривлення на супутникових зображеннях дещо раніше — у травні 2023 року. Ймовірно, купол було обстріляно у квітні 2023 року, тоді ж повідомлялося про обстріл в районі Феодосії, де також розташовані подібні куполи (123), під якими розташовані РЛС 55Ж6У “Небо-У”, 57У6 "Перископ-ВМ" і РЛС “Небо-Т”. Поруч розташований радіолокаційний вузол 3-го радіотехнічного полку на хребті Тепе-Оба. 

 

Росіяни публікували фото куполів у соцмережах, підтверджуючи удар

Як ми вже зазначили вище — зовсім поруч з цим обʼєктом туристична локація, що збирає десятки відвідувачів, котрі знимкуються з “Памʼятником мислителю”, а на світлини потрапляє й “купол”. 

Світлина від 28.07.2023 опублікована користувачкою російської соціальної мережі ВКонтакте Леся Володимирівна. Вона фотографувалась поруч з “Памʼятником мислителю”. На задньому фоні можна бачити пошкоджений купол 

Інший росіянин — Сєргєй Брігіда —  у жовтні 2018 на своїй сторінці у ВКонтакте опублікував фото (12). Там він — у військовій формі — поряд із туристичною пам’яткою “Пам’ятник мислителю”. Це та ж скульптура, біля якої фотографувалась росіянка Леся Володимирівна. 

 

В червні 2018 Сєргєй також опублікував світлини (123) із зазначенням точок геолокації на території військового містечка. У жовтні 2018 опублікував світлину (12) із зазначенням точки геолокації поряд з куполами. 

На фото, схоже, потрапив міжвидовий мобільний багатодіапазонний російський радіолокаційний комплекс 55Ж6М “Небо-М” ("Небо-УЕ") та антенне поле радіопередавача з автомобілями забезпечення

Російський військовий Вадим Муратов із зазначенням точки геолокації опублікував світлину у військовому містечку.

Геолокація фото вказує на місце неподалік від Тарханкутського маяка

Ще один користувач російської соціальної мережі Анатолій Козирєв на сторінці в серпні-вересні 2022 року опублікував світлини (1234), де на фоні військового містечка зображений Тарханкутський маяк. На фото потрапили ще й супутникові антени, які можуть використовуватись російськими військовими. Це підтверджує використання території військовими під час повномасштабного вторгнення.

 

Мис Тарханкут, де російські окупанти розгорнули комплекси "Небо-М" та "Небо-СВУ", є одним з ключових елементів протиповітряної оборони Криму. Особливості рельєфу дозволяють розміщувати тут російські РЛС, які ховають під радіопрозорим укриттям. Ці комплекси дають окупантам можливість контролювати повітряний простір акваторії Чорного моря та прикордонні Країни НАТО — Туреччина, Болгарія та Румунія. Схожа ситуація з РЛС на вершині Ай-Петрі, які нещодавно були уражені Storm Shadow. Так росіяни сподіваються сховати своє ППО від ударів. Та чи вийде це у них?

 

 

 

 

 

 

#Геопросторова розвідка #аналітика #Крим
Зв’язатися з нами