Техногенна катастрофа на Каховській ГЕС: причини, хронологія та винуватці – аналітика Molfar

Лаконічне повідомлення від Укргідроенерго про руйнування греблі Каховської ГЕС й не можливість її відновити передає не менше смутку, ніж найкоротше оповідання Гемінгвея. Поки сотні українців намагаються врятувати своє життя та життя тварин, окупанти кепкують з катастрофи, називаючи це “відкриттям купального сезону” й ефективним способом уповільнення просування ЗСУ. 

Команда Molfar проаналізувала всю наявну в мережі інформацію, щоб зʼясувати, хто причетний до руйнування дамби на Каховській ГЕС. Розглянули чотири теорії: гребля сама прорвалась (винна “матінка-природа”); саморуйнування і детонація; винні українські військові (хоч доступу до ГЕС від початку повномасштабного вторгнення вони не мали) й теза про те, що росіяни самі підірвали ГЕС. Розглянемо детально кожну з них.

Теракт на Каховській ГЕС — давно спланована росіянами провокація?

Про підготовку росіян до провокацій на Каховській ГЕС ми писали у жовтні торік. Адже тоді росіяни починали форсити свою пропаганду, мовляв, “українці планують підірвати ГЕС”. Про цей російський план, зокрема, писали в Інституті вивчення війни. 

Українська сторона теж неодноразово наголошувала, що росіяни готують провокацію на греблі в Новій Каховці, яка може загрожувати техногенною  катастрофою: про це у жовтні писав Подоляк у твіттері, говорив Президент Зеленський, звертаючись до Європейської Ради. 

Але ці наслідки Україна й світ побачила 6 червня. Звісно, хтось, як от ООН, не хотіли чути й бачити про катастрофу, бо були зайняті святкуванням дня російської мови. 

Автомобілі ООН на стоянці у Києві 07.06.2023. Фото з тг-каналу Василя Климчука

Відповідь росіян не змусила себе довго чекати, адже готова вона за шаблоном —  у катастрофі на Каховській ГЕС звинуватили Україну й ЗСУ. Про те, що “не все так однозначно” й треба ще розібратися, хто винен”, бо це дамба “сама зруйнувалась” підхопили псевдопозиційні російські ЗМІ, типу медіапроєктів навального.

Але це — типова риторика російських так званих “опозиціонерів”, яка, в принципі, є передбачуваною. Але от що справді було дивним, так це те, що до поширення російської пропаганди про “саморуйнування” дамби долучилися розслідувачі Bellingcat.

Твіт розслідувачів Bellingcat про те, що дамбу зруйнувала “матінка-природа” 

Звісно ж, за декілька хвилин цей твіт був видалений.

Але цю тезу встигли миттєво підхопити російські ЗМІ, бо вона досконало вплітається в канву їхньої пропаганди: “винні всі, але не ми”.

Чому це не “матінка-природа” чи саморуйнування дамби?

На греблі Каховської ГЕС у 21.05.2023 підвищився рівень води, максимальний показник склав 17.54м. До цього у 2016-2022 роках рівень води не перевищував 17 м. 

За кілька днів до того, 05.05.2023 року, російські ЗМІ повідомляли про підвищення рівня води на греблі. Пояснили це скиданням води ГЕС у Дніпрі та Запоріжжі, а також ударами ЗСУ по греблі (хоча до цього останні удари були зафіксовані у листопаді 2022 року). Але, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, росіяни самі ж підняли рівень води. 

Потім, згідно з відео за 11.05.2023 рік, на ГЕС через відкриті шандори відбувався скид води у тій частині дамби, яка 6 червня стала ймовірним епіцентром прориву, при цьому російські джерела повідомляли про ризик прориву дамби та окремі випадки підтоплення позицій російських військових. 

Журналісти NYT, посилаючись на експертів, вказують, що у випадку завеликого навантаження з боку водяної маси, колапс греблі має початись на ділянці біля берега, в той час, як у випадку з Каховською ГЕС, епіцентром була центральна частина.

Чи могло це бути часткове саморуйнування дамби, що призвело до детонації раніше замінованої росіянами греблі? 

Знімки Maxar греблі Каховської ГЕС від 28.05.2023 та 05.06.2023

Згідно з супутниковими знімками Maxar від 28.05.2023 та 05.06.2023, через ймовірно пошкоджені аварійні шлюзи дамби здійснювалося скидання води, адже, як ми писали вище, її рівень піднявся до 17.54 м.

Скидання води. Фото за 28.05.2023

Через те, що тривалий час вода йшла через вказану ділянку греблі, то основний тиск потоку води прийшовся на опори в тому місці, де проходить вода, а також, ліворуч від місця проходження і в районі західної частини адміністративної будівлі, розташованої праворуч.

Скидання води. Фото за 05.06.2023

Далі бачимо, що на знімку від 28.05.2023 в районі витоку води з дамби зображена пошкоджена ділянка автомобільної дороги. На знімку від 05.06.2023 вона вже взагалі відсутня.

Потік води на греблі зруйнував опору, на якій була дорога. Посилили потік, а відтак — тиск води — росіяни, коли закрили пошкоджені аварійні шлюзи й підняли тим самим рівень води. Аналогічне припущення у Twitter опублікував журналіст видання “The Washington Post” Еван Гіл (Evan Hill)

Далі глянемо це відео. У ньому за допомогою ТНП-1 ТОД зафільмована пошкоджена дамба, а також вибух. Бачимо адмінбудівлю праворуч від греблі, яка, ще станом на 2:46 годину 06.06.2023 року після пошкодження греблі була цілою. Основний потік води проходив через пошкоджену ділянку дамби ліворуч від будівлі.

 Перепад між рівнями води в місці пошкодження дамби, де неконтрольований потік води здійснював найбільший тиск

Вибух, який, ймовірно, спричинив потрапляння води на вибуховий пристрій, попередньо встановлений російськими військовими на греблі

 Під час перегляду цього уповільненого відео жодного “прильоту” предметів, що могли передувати вибуху,  не виявлено. Тобто вибуховий пристрій здетонував під час контакту з потоком води.

На іншому відео з коптера, бачимо, що потік води проходить через раніше зафільмовану о 2:46 годині зруйновану ділянку греблі, що могло призвести до пошкодження фундаменту адмінбудівлі та спричинити її просідання.

Посередині адмінбудівля повністю зруйнована, а неконтрольований потік води направлений у бік пошкодженої дамби — тиск потоку прийшовся на західну частину будівлі, а руйнація фундаменту і просідання пошкодили центральну частину приміщення

Повністю будівля не зруйнована, бо більший потік води був відсутнім у вказаному місці.

Руйнація опор фундаменту була можливою за умови, якщо неконтрольований потік води пройде саме під адміністративною будівлею. Бо опори фундаменту у місці розташування адміністративної будівлі ширші, ніж опори у місці руйнування дамби. 

Пошкодження будівлі й фундаменту, зафільмовані на відео, можливі у разі приведення вибухових пристроїв у дію.

Різниця у розташуваннях опор

Різниця у розташуваннях опор

На час фільмування відео територія греблі не була затоплена. 

Вода неконтрольованим потоком проходить лише через зруйновану частину дамби

Вода неконтрольованим потоком проходить лише через зруйновану частину дамби. Вид зверху

Пізніше південно-східна територія  греблі була затоплена

Ця частина греблі була затоплена внаслідок детонації вибухових пристроїв, які сконтактували з водою. 

На відео окупанта видно пошкоджену греблю й один із вибухів російської міни, встановленої в районі південно-східної території греблі

Раніше за аналогічним сценарієм, щоб сповільнити просування українських військових, 25.05.2023 року російські війська пошкодили греблю Карлівського водосховища. 

Далі розглянемо гіпотезу про знищення дамби українськими військовими й  чому це — неможливо. Навіть з технічної точки зору.

Версія про причетність української сторони до підриву ГЕС: хронологічні та фактичні невідповідності 

Каховську ГЕС росіяни окупували фактично з перших днів їхнього повномасштабного вторгнення в Україну. ЗСУ доступу до греблі, як і до самої ГЕС, з того часу не мали.

росіяни почали обговорювати ймовірний підрив Каховської ГЕС восени 2022 року, коли ЗСУ деокупували правобережну Херсонщину. Тоді вони зазначали, що для руйнації греблі був потрібен масований удар, під час якого використають багато ракет й одночасно. 

В жовтні 2022 року видання ВВС повідомляло, що для руйнування цієї греблі потрібно надзвичайно багато вибухівки, за прикладом Антонівського мосту, який до цього впродовж тривалого часу обстрілювався нашими ЗСУ, аби перерізати російську логістичну артерію.

Важливо: зруйнована частина греблі завдовжки ~200 м. російські ЗМІ писали, що удар нібито нанесли ЗСУ з РСЗВ “Вільха”. І наче від того удару було зруйновано засуви, що мають регулювати скид води, а сама гребля не постраждала. 

Бойова частина “Вільхи” складає 170-250 кг. При цьому, окремі влучання ракет GMLRS (бойова частина — 90 кг) та артилерійських снарядів 155-мм (бойова частина — 22 кг) завдавали конструкціям лише обмеженої шкоди, пошкодивши тільки поверхневий шар.

 Згідно з коментарем керівника ГУР Кирила Буданова, щоб зруйнувати конструкцію Каховської ГЕС необхідно десятки тон правильно розміщеної вибухівки. Тобто зруйнувати дамбу за допомогою РСЗО “Вільха”, про що публікували інформацію в російських ЗМІ та у проросійських TG-каналах, яка має масу бойової частини лише 250 кг — неможливо.

Разом з тим військовий TG-канал повідомив про начебто приліт по ГЕС 6 червня 2023 року о 02:35 годині, який зруйнував частину споруди. А після цього під тиском почалися наступні руйнування.  Але на відміну від осінніх ударів ЗСУ по Антонівському мосту, цього разу російська сторона не надавала жодних підтверджень обстрілу. А версію з “Вільхою” подали тільки через 6 годин після прориву греблі. Але окупанти дещо неточні в часі —  увечері 6 червня російські ЗМІ повідомили, що численні обстріли з “Вільхи” відбулись о 02:00 годині та призвели до руйнування верхньої частини греблі.

Згідно з публікацією видання NYT, місцеві жителі чули звук вибуху о 02:50 годині.  

А от збігів у версії про причетність росіян до підриву греблі куди більше. Розглянемо їх нижче.

Чому у руйнуванні греблі Каховської ГЕС винні російські окупанти? Хронологія

Припускаємо, що до підриву греблі на ГЕС  1 мотострілецький батальйон у складі 205 МСБр. Про це сказав також Михайло Подоляк, радник керівника ОП.

 В TG-каналі 205 МСБр був пост про вихід російських військ на лівобережну частину Херсонщини, та зазначено, що гребля була замінована для підриву, якщо ЗСУ почнуть неконтрольоване, з точки зору окупантів, просування та у випадку, якщо вони ввійдуть в Херсон. Також автор оцінив вірогідність підриву росіянами дамби у 70%. Окремо опубліковано (1, 2) рекомендації для херсонців на випадок підриву дамби.

О 12:43 годині в групі VK “205 ОМСБР” опубліковано допис про те, що 205 бригада 6 червня “героїчно” відзначилась, і деякі з військових представлені до державних нагород. Автор допису зазначила: “Что было сделано нашими парнями, увы сказать не могу, но думаю, что новости читают все”.

13.10.2022 року. В російському TG-каналі “76-я Гвардейская десантно-штурмовая дивизия” опубліковано супутниковий знімок дамби Каховської ГЕС із дописом: “Вот на этих трех переправах пока держится наша оборона. Каховская дамба - единственно что нас спасает. Силы ПВО не могут обеспечить защиту боеспособности нашей группировки”.

21 жовтня 2022 рік. В TG-каналі тієї таки 205 бригади було опубліковано допис про вихід російських військ на лівобережну частину Херсонщини, та зазначено, що гребля була замінована для підриву, якщо ЗСУ матимуть неконтрольоване просування та вхід у Херсон. Також автор оцінив вірогідність підриву росіянами греблі в 70%. ГУР у жовтні вказували, що мінування було проведене ще у квітні 2022 року, а в жовтні також замінували шлюзи та опори ГЕС, а на самій греблі були розташовані вантажівки з вибухівкою. Потім за три дні, 23.10.2022 року, у TG-каналі 205 бригади запостили рекомендації (1, 2)  для херсонців на випадок підриву греблі.

24 жовтня 2022 року. На сайті republic.ru опублікували інтерв’ю українського військового експерта Романа Світана, яке він дав колишній російській журналістці “1 каналу” фаріді курбангалієвій (наразі, згідно з повідомленнями ЗМІ, фаріда — незалежна журналістка, що пише про протистояння України російській агресії).  В інтервʼю на питання журналістки “наскільки вірогідним є підрив російськими військовими Каховської ГЕС?” Світан каже, що росіяни можуть здійснити підрив греблі для уповільнення просування ЗСУ в бік окупованого росіянами Криму.

Далі, 9 листопада 2022 року, на тлі інформації про те, що росіяни покидають Херсон, а українські війська місто звільняють, на російському TG-каналі був пост, в якому автори допису чітко вказали, що гребля — замінована.

Вже покійний російський військовий короеспондент владлєн татарський 10 листопада 2022 року опублікував у своєму TG-каналі пост із дописом: “Каховскую дамбу обязательно нужно взорвать после отступления. Надеюсь, это собрались сделать”. Репост вказаної публікації зробили ряд проросійських TG-каналів (1, 2, 3, 4, 5).

21 грудні 2022 рік. На YouTube-каналі українського блогера “Эдгар Миротворец” було оприлюднено відео розмови з найманцем злочинної ПВК “Вагнер” та чеченським бойовиком. В ході розмови окупанти самі ж повідомили, що Каховська ГЕС замінована військовослужбовцями рф і що вони  її планують підірвати: “...1 января Каховскую ГЭС взорвут и все смоет ВСУ…”. Підтвердженням перебування бойовиків ПВК “Вагнер” на території м.Нова Каховка є світлина бойовика, опублікована 28.04.2023 року в російській соцмережі ВКонтакте.

6 травня 2023 року ще один російський військкор телеканалу “Известия” дмітрій астрахань у TG-каналі репостнув публікацію колаборанта Андрія Дворецького, в якій той зазначає, що підрив дамби для ЗСУ є невигідним на тлі майбутнього контрнаступу, і ЗСУ в такому випадку може втратити 2-3 потенційно вигідних позицій для зведення переправ на Дніпрі. При цьому в дописі зазначені вигідні для російських окупантів наслідки підриву Каховської ГЕС: “...минимум на трое суток, уменьшится активность противника ниже по течению от Каховки (за исключением беспокоящих ДРГ на лодках), что сократит активный фронт на 157 км до края Кинбурнской косы и позволит ВС РФ перебросить резервы восточнее. После схода воды на ранее затопленных территориях на долгое время сохранится искусственная распутица”.

Важливе спостереження: 30 травня 2023 року, тобто за тиждень до підриву греблі, російський уряд затвердив постанову, згідно з якою до 1 січня 2028 на окупованих українських територіях не мають проводитись технічні розслідування аварій на гідротехнічних спорудах, що стались внаслідок воєнних дій, диверсій та терористичних актів.

6 червня 2023 року. Єгор Гузенко — громадянин рф, терорист невизнаної ніким “днр” (станом на листопад 2022 року він був у складі 125 полку неіснуючої “днр”), який наразі перебуває на окупованій території Херсонської області. У своєму TG-каналі опублікував декілька відеозвернень (1, 2, 3), де непрямо визнав причетність росіян до підриву Каховської ГЕС. Він сказав, що підрив ГЕС значно ускладнить наступ ЗСУ на Херсонському напрямку та зазначив, якщо евакуація російських військових з островів буде успішною, “то можно вообще хоть все дамбы, бл*ть, на Днепре повзрывать нах*й, только на пользу”

Перед цим Гузенко опублікував своє фото на фоні Каховської ГЕС з вантажними військовими машинами позаду. За словами Гузенка, у кінці березня його групу перекинули на Каховську ГЕС як ППД.  Упродовж наступних місяців окупант публікував фото та відео (1, 2, 3, 4) поблизу та безпосередньо в приміщенні ГЕС. Пізніше він заперечив скоєння підриву росією. А потім написав про можливість руйнування північних гребель на Дніпрі на території рф та білорусі.

Єгор Гузенко позує на тлі ще цілої Каховської ГЕС та вантажівками. Знімок з його тг-каналу, в якому він підтвердив причетність росіян до підриву греблі

В іншій публікації з відео, де зафільмовано процес запуску розвідувального коптера, Гузенко додав допис: “Полетели посмотрим как х*хлы тонут”. В TG-каналі “Отряды кадыровцев” опубліковано пост з відео із розвідувальних дронів з дописом  “Укрош*калы в панике бегут со своих позиций под Херсоном Нацики спасают свои шкуры удирая с островов у Херсона, но наши братья им не оставляют шансов! По бегущим украм наши бойцы бьют из арты и дронов! Хохлы присылают всё новые плавсредства для эвакуации своих боевиков, но все они у нас как на ладони! Теперь укроб*сы ещё долго не смогут оправиться после такого поражения!” 

Ці тези приводять до висновку, що українські військові до такого розвитку подій не були готовими, що також може підтверджувати відсутність умислу військового керівництва України у скоєнні підриву дамби Каховської ГЕС.

Того ж дня, 6 червня, після початку катастрофи, в мережі почали зʼявлятися й інші факти причетності росіян до підриву греблі. Як от ось один з російських військових опублікував це відео з місця прориву. За його словами, “прильотів не було”.

У мелітопольському TG-каналі з’являються відео (1,2,3) з місця прориву та зі звуками вибухів. Поза камерою чути голос військового: “что-то там взрывается, короче, под водой уже неоднократно ”. Пізніше цей же канал публікує фото, ймовірно, протитанкових мін, які винесло на берег.

У російському TG-каналі “AP Wagner” з’являється декілька постів (1,2,3,4) про підрив греблі. Автор пише, що ГЕС підірвали: ”Но ночью какой то добрый человек подложил заряд и дамба была такова. Из плюсов - хохлу станет сложнее форсировать Днепр”.

Вранці, після підриву ГЕС, проросійський журналіст та пропагандист Юрій Подоляка у своєму TG-каналі заявив, що ударів по дамбі вночі не було.

Опівдні, у групі VK “205 ОМСБР” опубліковано допис про те, що 205 бригада 6 червня “героїчно” відзначилась, і деякі з військових представлені до державних нагород. Авторка допису пише: “Что было сделано нашими парнями, увы, сказать не могу, но думаю, что новости читают все”.

Ввечері, незалежний фізик Річард Кордаро (Richard Cordaro) заявив  у twitter, що вибух на греблі в Новій Каховці, ймовірно, був зафіксований і на магнітометрі в Румунії. Вибух у цей час також зафіксували згідно з аналізом інфразвуку. Він зазначив, що цьому міг передувати серія рівномірних вибухів з однаковою часовою амплітудою.

Про серію рівномірних вибухів писали й містяни в обговореннях у мережі. Наприклад, в TG-каналі “ГАРЯЧИЙ ➔ НОВОКАХОВСЬКИЙ” під постом про підрив Каховської ГЕС у коментарях один з користувачів зазначив, що там була серія вибухів. Під іншим постом цього ж каналу користувачі зазначили, що вибух було чути за 20 км, і що греблю підірвали росіяни. У TG-каналі журналіста Костянтина Риженка було повідомлення про те, що “згідно з аналізом відео, ГЕС була підірвана із середини, жодна ракета чи артилерія не могла б зробити такі пошкодження”.

Хто може бути причетний до підриву греблі? 

Окупантська 205 МСБр входить до складу 49 загальновійськової армії Південного воєнного округу. Місце їхнього постійного розташування — в/ч 74814 (м. Буденновск, Ставропольський край, росія). Ймовірно, до підриву греблі Каховської ГЕС міг бути причетний 1 мотострілецький батальйон у складі цієї бригади.

Деанон деяких членів особового складу

— Макаревич Олег Леонтійович

(Макаревич Олег Леонтьевич, 30.12.1962 р.н.) — генерал-полковник. Ймовірно, саме він міг віддавати наказ про підрив греблі.

Макаревич О.Л.

— Щукін Владімір Юрійович 

(Щукин Владимир Юрьевич 13.08.1994) — Inst. У 2019-2020 роках був командиром розвідувального взводу 205 бригади. Станом на 2023 рік бере участь у війні (можливо, у складі іншого підрозділу).

— Ахмєдов Артур 

(Ахмедов Артур) — VK. Вказує себе командиром відділення 205 бригади, підписаний на спільноти для знайомств у північному Криму поряд із Новою Каховкою.  

— Шоколда Денис Вікторович 

(Шоколда Денис Викторович) — VK,OK —  військовослужбовець штурмового загону “Шторм” 205 бригади. Є активним учасником VK групи “#Апанасенковцы 205 ОМСКБ”, що займається збором гумдопомоги  для херсонського напрямку. Ймовірно є адміном TG-каналу “ZOV Курсавка”, у якому публікувались підтвердження про їхнє перебування у Херсонській області (1,2,3).

Висновкуємо

Затоплення Каховської ГЕС сталося через те, що росіяни з перших днів повномасштабного вторгнення окупували її й саме вони мали до неї безперебійний доступ. Потім вони її замінували, після чого — навмисне збільшити тиск води, що призвело до руйнування греблі і її опор. І як наслідок — зруйнували греблю ГЕС.  

російське керівництво знало про планування теракту й наближення катастрофи й підготувало собі законодавче підґрунтя. Чому для росіян вигідний підрив греблі — сповільнення наступу ЗСУ — говорили самі окупаційні військові кореспонденти. 

Зараз ще важко проаналізувати підрив Каховської ГЕС повністю в історичному контексті, щоб зрозуміти причинно-наслідкові звʼязки. Але згадаймо, що армії, котра йдуть в наступ, не підривають греблі, щоб перекрити собі шлях до просування. натомість саме армії, які відступають вчиняють такі дії, аби сповільнити просування іншої сторони.

Якщо у вас виникли додаткові питання з цього розслідування або ви хочете детальнішу інформацію, напишіть нам, будь ласка, на пошту: [email protected].

#Геопросторова розвідка #лнр та днр #Україна #аналітика #пропаганда #Тероризм #Війна #Теракт #Крим
Зв’язатися з нами