Як військовий з США розповсюджує пропаганду під маскою OSINT-аналітика

OSINTdefender — користувач соцмережі Х (ex-twitter). Його публікації часто містять проросійську пропаганду чи відверту брехню. Деякі з його публікацій, ось як, наприклад історія про те як звинуватив українці у воєнному злочині, коли вони скинули гранату на росіян або те, як вихваляє потужну росію та її геополітичний вплив. Всі ці публікації і раніше викликали занепокоєння серед уважних читачів. 

 

Сам Ілон Маск рекламував цього “аналітика”. Виходить що у мережі Х дезінформація розростається наче грибок на вогких стінах. Те що сам Маск підтримує подібні пропагандистські акаунти виглядає особливо тривожно. Аналітики аґенції "Molfar" вирішили дослідити діяльність OSINTdefender та виявили цікаві деталі про особу, яка стоїть за цим акаунтом. Зокрема вдалося дізнатися — хто стоїть за цим акаунтом: його імʼя, місце роботи, та коло інтересів. Детальніше розкажемо про це далі? 

 

 

Поживне середовище для розмноження роспропаганди — Х (ex-twitter) 

 

У ЄС починають розслідування проти соцмережі “X” (“Ікс”). Дедалі частіше вона фігурує у скандалах, повʼязаних із розповсюдженням фейків та дезінформації (123). Наприкінці вересня 2023 року, зʼявилась новина, що там прибирають можливість повідомляти про фейкові дописи. Ілон Маск, який володіє “Х” з жовтня 2022 року, поширює пропаганду і через власну сторінку. Зокрема у 2022 році він написав, що частина Українців хоче бути з росією

 

За ці висловлювання Ілон Маск був внесений до нашого реєстру іноземних пропагандистів. Поки дезінформація в “X” набирає обертів, варто звернути увагу на деякі приховані джерела. 

 

Акаунт, про який ми розкажемо у цій статті, вже в назві натякає на свою сутність. Це, нібито, аналітичний експерт, який спеціалізується на розслідуваннях за допомогою відкритих джерел інформації. Нині у нього понад 800 тисяч підписників на Twitter, мільйонні охоплення публікацій та тисячі лайків. Такі канали часто викликають довіру серед користувачів, оскільки вони представляються як незалежні джерела аналітики, здатні знаходити "скриту" інформацію.

 

OSINTdefender був розрекламований Ілоном Маском. Але насправді діяльність цього акаунту викликає багато питань. Основні наративи його публікацій - підтримка РФ та критика України. Виходить, що цим потужним впливом та довірою багатьох людей до тих, хто займається OSINT, тут просто користуються. 

 

 

Хто автор каналу OSINTdefender? Ідентифікуємо персону

 

Саймон Андерсон. Саме він володіє акаунтом “OSINTdefender”. Саймон зареєстрував цю сторінку в грудні 2021 року. Адміністратор сервера OSINTdefender в Discord підписаний як Leanandice

 

Саймон Андресон (Eng: Simon Anderson) народився 19 листопада 1999 року. Проживає у штаті Джорджія, США, де жив до травня 2022 року, згідно з його Linkedin. А згідно з True People Search у цьому штаті є лише один Саймон Андерсон, який народився у листопаді. Згідно з його обліковим записом у Linkedin, у 2015 році він працював менеджером у кафе в місті Фейєттвіл, штат Джорджія, США. Ймовірно, з 2016 до 2019 року навчався на військового офіцера, а у 2019 році вступив до лав армії США, де працював техніком радіочастот у Повітряних силах США в тому ж таки Фейєттвіллі. Згідно з LinkedIn, він навчається у Georgia Military College з 2020 року. З травня 2020 року вказує себе як спеціаліста з розширеної електроніки та комп'ютерних наук у Військово-морських силах США у Великих Озерах, Іллінойс, США.

 

У 2014 році він грав у GTA Online під псевдонімом “Pr0xZombie” як ветеран ФБР. У 2016 році опублікував фотографію з російським прапором. Ймовірно, фото було зроблено під час військових навчань. 

Фото від 2016 року. Саймон тут позує з російським прапором

 

Бахіййіх Андерсон (Eng: Bahiyyih Anderson) — мати Саймона Андерсона (12).

Народилася 4 листопада 1972 року.  Вона працювала в кафе. У своєму FB вказує місце роботи як "City Cafe and Bakery" — як і її син, Саймон. Ймовірно, він працював у кафе своїх батьків. Згідно з mylife.com, мати Саймона — демократка, християнка.

 

Джеффрі Андерсон (Eng: Jeffrey Anderson) — батько Саймона Андерсона.  

Народився 21 липня 1962 року. Співробітник інженерного факультету Lincoln TechПідписаний на OSINTdefender у TW. OSINTdefender згадував, що служив з росіянами за національністю, тоді як Саймон розміщував фотографії військових навчань у 2016 році, де люди тримали російський прапор і "пародіювали" кадирівців.

 

 

Докази причетності Саймона Андерсона до акаунту OSINTdefender

 

У грудні 2021 року акаунт OSINTdefender було зареєстровано на ім'я Саймона Андерсона. Адміністратор сервера Discord OSINTdefender підписався як Leanandice. За цим псевдонімом знайдено YouTube-канал на ім'я Саймона Андерсона, який зареєстрований з 2011 року. На каналі 53 відео та 25 коротких роликів на теми військової справи, НАТО, України, Польщі, росії та срср.

 

В Twitter OSINTdefender вказує дату народження 19 листопада і місце проживання - штат Джорджія, США. Інформація підтверджується даними про Саймона, який жив у Джорджії (12) до травня 2022 року. Саймон Андерсон також має аккаунт Leanandice в Snapchat, де на аватарці він одягнений у хакі костюм. До цього також відзначимо, що згідно True People Search у штаті Джорджія проживає лише один Саймон Андерсон: який народився у листопаді. 

 

Електронна пошта Саймона Андерсона, [email protected], яка була знайдена через його Facebook. Виявилося, що вона пов'язана з акаунтом OSINTdefender в платіжній системі cash.app. Також було виявлено, що батько Саймона слідкує за акаунтом OSINTdefender у Twitter. 

 

OSINTdefender зазначав, що служив з етнічними росіянами, тоді як Саймон публікував фотографії військових навчань 2016 року, де люди тримали російський прапор та "косплеїли" чеченських військових.

 

В Twitter OSINTdefender спілкувався з користувачами за псевдонімами IntelDoge та IntelCrab. Цікаво, що існує ще один адміністратор на сервері Discord зі схожим псевдонімом - The Intel Hub#6127.

 

Всі наведені факти свідчать про тісний зв'язок між Саймоном Андерсоном та акаунтом OSINTdefender. Різноманітність доказів, таких як електронна пошта, активність у соціальних мережах та збіги в особистій інформації, вказують на прямий звʼязок особи Саймона з акаунтом OSINTdefender.

 

 

Деталі про акаунт "OSINTdefender"

 

Це акаунт у twitter, що називає себе фахіецем в галузі розвідки з відкритих джерел інформації в Європі та конфліктах в усьому світі. Власник, як вказано у твіттері, походить зі штату Джорджія, США. Народився 19 листопада. Сторінка була зареєстрована у листопаді 2021 року. Станом на жовтень 2023 року акаунт має 866,4 тис. підписників, і більшість повідомлень на сторінці цього облікового запису —  ретвіти або репости новин про конфлікти в різних регіонах.

У профілі є посилання на сервіс для збору донатів — ko-fi.com, де станом на 10 жовтня 2023 року було 770 благодійних внесків, а вже станом на 18 жовтня 2023 року — 872 донати. Мінімальна сума внеску — $5. Є список з 10 найактивніших меценатів. Також є посилання на Discord —  запрошення від користувача leanandice (пізніше докладно розкажемо хто це) до сервера "The Defender Dome 🪖". 

 

Leanandice (OSINTdefender) зареєстрований у Discord з 29 вересня 2016 року. 

 

Обліковий запис OSINTdefender був розрекламований Ілоном Маском (Elon Mask). Хазяїн соцмережі “Х” рекомендував підписатися на цей твіттер та на @WarMonitors, щоб відстежувати війну між Ізраїлем та Палестиною наживо.. Після звинувачень у просуванні неперевірених облікових записів Маск видалив свій допис, однак його відповіді залишилися.

 

Ілон Маск у своєму “твіттері” радить підписатись на два акаунти — перша містить антисемітські пости. Друга — відверту російську пропаганду

 

 

Що постить OSINTdefender?

 

ТемаДатаОпис
Виправдовує росіянберезнь 2023 рокуКоли безпілотник MQ-9 Повітряних сил США розбився у Чорному морі біля тимчасово окупованого росіянами Криму, OSINTdefender висловився, що був "здивований, що Су-27 не збили його, хоча він і перебував у міжнародному повітряному просторі". Він також написав, що його було б збито, якби США були у війні з країною на Тихому океані, і невідомий дрон летів у напрямку Гаваїв.
Зневажає українців9 червня 2023 рік OSINTdefender назвав Пола Массаро (Paul Massaro) жахливою людиною, тому що той опублікував мем із очільників ГУР МО Кирилом Будановим, який стискає руку акулі (відсилка до смерті росіянина в Хургаді, Єгипет, через напад акули). OSINTdefender зазначив, що не слід бажати смерті росіянам лише через їхню національність, і що він служив разом із росіянами, і знає, що багато з них брали участь у військах НАТО. Ймовірно, фото з російським прапором, опубліковане у FB автора OSINTdefender у 2016 році, стосується його служби. 
Хвалить росію16 серпня, 2023 рікАвтор твіттер-акаунту OSINTdefender написав, що "росія є єдиною країною, (окрім Ірану), яка здатна завадити Азербайджану знищити всю Вірменію".
Звинувачує Україну25 червня 2023 рокуOSINTdefender написав про те, як українські військові посадовці начеб-то використовують нацистські символи.
Поширює брехню16 березня 2023 рокуОпублікував відео, на якому, за його словами, українські військові здаються росіянам поблизу Горлівки, не вказавши джерело. У відповідь на коментарі, що відео може бути підробним, оскільки військові на відео говорили російською, він зазначив, що майже все населення України говорить російською.
Репостить російські новини22 травня 2023 рокуOSINTdefender написав про вибух у Пентагоні, не перевіривши інформацію, і як результат — опублікував фото іншої будівлі. Пізніше,10 липня 2023 року,  поділився інформацією про $8 млрд допомоги від США Ізраїлю. Згодом це було спростовано. Твіт недоступний станом на жовтень 2023 року. Ймовірно, автор видалив його.

Це лише декілька прикладів, насправді подібних публікацій є більше. Тож бачимо, що OSINTdefender регулярно публікує неперевірену інформацію та репостить російську пропаганду. Це може свідчити про відсутність професійного та критичного підходу до роботи з аналізом даних. Такі дії можуть вказувати на упередженість або відверте симпатизування росії. Можливо, він, надихнувшись прикладом Ілона Маска, намагається залучити більше уваги до свого твіттер-акаунту, використовуючи провокаційний контент? Та иака поведінка значно підриває довіру до всієї OSINT-спільноти, особливо враховуючи, що автор цього акаунту позиціонує себе саме так у соцмережах. 


 

Адміни та модератори сервера "The Defender Dome" у Discord

 

Leanandice — співголова. Обліковий запис Саймона Андерсона. 

 

The Intel Hub#6127 — співголова. Має такі ж права обліковика, як і Leanandice. 

 

За даними web.archive, акаунт було зареєстровано у травні 2020 року і на його аватарі були слова "OSINT", "AGGREGATION", "ANALYSIS". У 2021 році були репости (12) з російського Twitter-акаунта MFA russia. З березня до жовтня 2022 року “висві” логотип The Intel Hub, що мав кольори українського прапора, які потім були змінені на чорно-білі. The Intel Hub вказав резервний канал Locked_Intelhub, який було заблоковано станом на жовтень 2023 року. Аватар каналу говорить, що це канал для "мемів та сатири", а прикріплене повідомлення було: "Хто, в біса, дозволив повернутися @The_IntelHub, він жахливий російський пропагандистський чувак".

 

Було знайдено Алекса Томаса з Портленда, штат Орегон, який вказує на своїй сторінці в Linkedin, що він є редактором та співзасновником The Intel Hub. За даними web.archive, до 2013 року існував американський новинний сайт theintelhub.com, який мав новинні колонки "POLICE STATE - GLOBALISM" та "WAR - TERROR & POLITICS", якого теж асоціювали з  Алексом Томасом (12). Проте аватар сайту не виглядає так, як аватар TW-акаунту, асоційованого з OSINTdefender.

 

Dumnonianknight — модератор.  Є профіль у грі Minecraft з таким же нікнеймом. Ця особа може бути того ж віку що й Саймон Андерсон. 

 

Saveyourwifi — модератор. Існує інший акаунт у твіттері з схожим псевдонімом @Save_your_wifi. У профілі зазначено: "Зацікавлений у геополітиці, політиці та військовій справі. Я великий шанувальник. Люблю сперечатися. Зараз готуюсь стати медсестрою" та що він з біолабораторії в Україні, на його аватарі зображений пес у лабораторії. Акаунт було створено у березні 2022 року. Він репостить твіти з голосуваннями, пов'язаними з війною в Україні. Дописи ставлять під сумнів вину та агресію росії (123). Існує також акаунт у TikTok з псевдонімом @saveyourwifi та ім'ям Xander. Ця особа може бути приблизно одного віку з Саймоном Андерсоном.

 

Thechosenpie — модератор. Існує акаунт у твіттері з таким же псевдонімом. Він підписаний на OSINT-акаунти та українські військові акаунти. На початку повномасштабного вторгнення росії в Україну він писав дописи на підтримку України. Існує також профіль у Steam з таким же псевдонімом та аватаром.

 

Atata275 — модератор. 

 

.odda — модератор.

 

 

Поширення російської пропаганди завдає великої шкоди не тільки Україні, а й демократичним цінностям в усьому світі. Акаунт OSINTdefender у Twitter систематично розповсюджує фейкову інформацію, дезінформуючи свою аудиторію. Часто в його дописах можна побачити методи, характерні для російської пропаганди, такі як "Whataboutism" (а що ж з приводу...?), емоційні маніпуляції та підміна понять. Хоча прямих доказів того, що цей акаунт діє в інтересах росії, немає, його активність використовує всі характерні методи російської пропаганди. Все це відбувається за підтримки Ілона Маска, який вже давно внесений у наш реєстр проросійських пропагандистів

 

Ще одним з методів, яким часто користується Кремль, є так звані "корисні ідіоти" - люди, які, можливо, навіть не усвідомлюють, що їх використовують для поширення дезінформації. Таким чином, незалежно від того, хто стоїть за акаунтом OSINTdefender, його діяльність служить інтересам не демократії та свободи слова, а росії.

 

 

 

 

 

 

#Деанон
Зв’язатися з нами