Вибух на Кримському мосту: чому росіяни більше не можуть перевозити важку техніку залізницею?

 

Незаконно збудований Кримський міст знову гучно нагадав про себе 17 липня. Стрічки новин жваво публікували звістку про “бавовну” на переправі. Повідомили про два вибухи: перший уразив автомобільну частину,  другий — залізничну. 

 

російські пропагандисти за звичайною схемою заявили, що “нічого не трапилось” і, начебто, вже наступного дня міст повернувся у звичний режим роботи. Щоправда, усім, хто ним їде, заборонили знімати наслідки й ураження мосту, а важкі вантажні поїзди поки переправою не курсують. Разом із тим відновили поромну переправу, котра досі не функціонувала. Аналітики OSINT-аґенції Molfar дослідили події на Кримському мосту. Докладніше — читайте у цій статті. 

 

Залізниця під ударом — чому це важливо?

Залізничне сполучення між окупованим Кримом і росією давало можливість путінській армії швидко перекидати важку технікуВарто відзначити, що саме на залізницю російське військо покладається найбільше. Готуючись до повномасштабного вторгнення вони відправляли у Крим чи не щодня ешелони важкої техніки. Наприклад у березні 2021 року з’явилось відео з танками на залізничній частині Кримського мосту. 

 

31 березня 2021 року росіяни перевозять танки залізницею через Кримський міст

 

Оскільки ці вибухи пошкодили обидві частини мосту — і автомобільну, і залізничну — можна зробити висновок, що це значно ускладнить росіянам доставляння важкої техніки в Крим. 

 

Офіційний діагноз мосту російські інженери поставили на наступний день після вибухів. Згідно з публікаціями VK (12), від “офіційного акаунту” Кримського мосту діагностика нібито підтверджує надійність конструкції. Але згодом група зовнішньої розвідки tZEinform заявила, що реальна доповідь, яку отримали у Санкт-Пєтєрбурзі, “майже нецензурна”Спочатку було оголошено, що ремонт завершать до 1 листопада цього року. Згодом термін ремонту продовжили до 31 грудня. 

 

Згідно з відео та заявами російських медіа (123), електропотяги рухаються без затримки. Від 21 липня 2023 року можна придбати квитки. Також від 20 липня додали квитки на комфортабельні потяги. Але йдеться саме про пасажирські потяги. Вантажні ж значно важчі. 

 

 

Зазвичай, вага пасажирського вагона від 30 до 60 тонн. Це залежить від моделі та особливостей конструкції. Вагон другого класу може важити приблизно 30-40 тонн. Вагон першого класу або спальний вагон — 45-60 тонн. Вагон-цистерна при цьому важить близько 100 тонн, в залежності від типу палива та його об’єму. 

 

 

Видима частина конструкції виглядає стабільною, але згідно з інформацією від джерела пов’язаного з ходом будівництва, колонна має тріщини. Тож рух вантажних потягів мостом більше неможливий. 

 

UPD: СБУ оприлюднила відео липневого удару по незаконно збудованому росіянами Кримському мосту. Тут, як  бачимо, мінімум один надводний дрон "Sea Baby" влетів у колону. Журналісти CNN відзначають, що удар прийшовся саме по залізничній частині і це видно на цьому скриншоті з відео.

 

Зліва можна бачити дрон, який влітає в опору залізничного мосту

На наступному фото, можна побачити наслідки цього удару: 

Як видно на цьому фото — залізниця має суттєві ушкодження 

На відео, яке запостив пасажир потягу (12), можна бачити, що залізнична частина мосту постраждала. Записи пасажирів з голосовими коментарями вказують на реставрацію ушкоджень: “Ось реставрація, розтяжка висить”.

 

“Весь міст висить”. Що сталося на автомобільній частині переправи?

 

Кримський міст незаконно збудували у 2018 році. Він складається з двох основних частин: автомобільної дороги з чотирьох смуг та залізничного мосту, що має дві смуги руху. Вперше після повномасштабного російського вторгнення Кримський міст зазнав ушкоджень 8 жовтня 2022. Автомобільна частина мосту обвалилась. І тоді окупанти намагалися замовчувати масштаби ушкоджень, але численні фото і відео швидко поширились мережею. 

 

Вранці 17 липня 2023 в результаті двох вибухів було ушкоджено обидві частини конструкції — залізничну дорогу й автомобільну. 

 

Стан дорожнього полотна

Проросійські ЗМІ писали, що 17 го липня на мосту сталися два вибухи о 3:05 та 3:20. Представник російської окупаційної влади Криму Сєргєй Аксьонов, заявив, що вибухнуло біля 145-ї опори мосту. Це має і символічне значення – опора побудована на острові Тузла, на якому пролягає кордон територіальних вод України. Таким чином це є законною ціллю для ударів ЗСУ. 

 

Одна частина перекриття мосту повністю зруйнована. Інша - посунулась на метр внаслідок вибуху. Шляхи вкриті тріщинами і зрозуміло що значно ушкоджена уся конструкція мосту. 145-й проліт дійсно отримав найбільші ушкодження — підтримуюча конструкція частково зруйнована

у 

Супутникові знімки демонструють місце вибух

У цьому відео зазначають, що вибух йшов знизу від моря. Ймовірно, дрони вибухнули під мостом. 

 

У відео з VK водій, що їде автомобільною частиною переправи, коментує свої відчуття на дорозі: “Ця частина тепер вище, робітники закачали матеріали, міст розвалюється”. На одній з частин дороги автівка підскочила ніби наїхала на перешкоду. Водій каже: “Тут дорога стає вище також, весь проліт висить”.

 

Ці знімки демонструють стан підтримуючої колони

Про серйозні ушкодження автостради Кримського мосту пишуть і користувачі телеграм-чатів. У розмовах про вибухи там висловлюють різноманітні теорії.  На російській блог-платформі “Яндекс Дзен” один з користувачів залишив коментар у публікації блогу — нібито усі чотири лінії автомобільної дороги ушкоджені, що може вказувати на потужність вибуху. 

 

Користувач, який за його власними словами був серед будівельників мосту, пише й бідкається, що “все це якась брудна історія: щоб були такі ушкодження, потрібно або удар прямо зверху (ракета, наприклад) або знизу, але під розтяжкою, на перекладині”. 

 

Цікава інформація отримана з телеграм-чату “Ситуация на Керченському мосту” - там йдеться про обмеження для автомобілістів. Згідно з коментарями, максимальна вага автомобіля який може їхати на міст - 3,5 тонни. 

 

Що ми можемо зрозуміти з цих фактів? По-перше, обмеження ваги автомобілів викликають питання, щодо безпеки транспортних засобів, які їдуть цим мостом. 

 

Також під питанням і вся логістика окупантів, яку вони налагодили завдяки мосту. По-друге, такі серйозні ушкодження можуть потребувати масштабної реконструкції, яка вимагатиме багато грошей і часу. 

 

Пізніше, Марат Хуснулін, російський чиновник з питань ЖКГ, заявив, що вони планують побудувати тимчасовий міст, який буде використовуватись для ремонтних робіт. (12) Термін його будівництва — два місяці.

 

Поромна переправа і Кримський міст

 

Поки міст ремонтують окупанти, альтернативою для них залишається поромна переправа. Вона розташована у Керченській протоці, яка відділяє окупований Крим від російського Таманського півострова. Поромна переправа включає кілька суден, які перевозять пасажирів, а також автомобілі, автобуси й інший вантаж. Час руху паромною переправою складає зазвичай близько 30 хв, але час залежить від погодних умов. 

 

До 16 липня поромна переправа була закрита. Але зранку наступного дня, після вибуху окупанти заявили про її поновлення. На той момент там працювало 2 пороми та один пасажирський катер: пором "Керчинський-2", розрахований на 61 пасажира та 15 автомобілів типу "Газель";  пасажирський катер "Діана" на 150 осіб; пором "Лаврентій", розрахований на 136 осіб та 15 великих автомобілів. 

 

Скриншот з випуску новин “Вєсті Крим”. “Кєрчєнскій-2” перевозить вантажівки, які мали б їхати мостом

На 19 липня Керченська поромна переправа зробила 16,5 кругових рейсів, перевезли 2108 пасажирів, 103 залізничних вагони, 593 одиниці транспортних засобів. російські пропагандистські  канали заявляли, що поромна переправа функціонує відмінно, тому її, начебто, збираються розширити — буде аж 8 поромів. “Вєсті Крим” (12) заявили, що на переправі працює 5 поромів. “Крим24” (12) пише про 3. 

 

Тим часом у коментарях в соцмережах росіяни, які користувалися переправою, скаржаться, що вона працює погано. Відео користувачки VK Ельвіри Якуткіної зі станції поромів — пасажирам довелось чекати порому 5 годин. Вона прокоментувала свій пост з Керченського мосту, опублікованого 20 липня, мовляв “ось реальна ситуація”.

 

Аналіз супутникових знімків

 

17 липня 2023 року, міст над Керченською протокою не функціонував - рух на ньому зупинився повністю. Про це свідчать ось ці супутникові знімки:

 

Супутникові знімки мосту від 17.07.2023

Наступні два знімки показують стан мосту через 5 днів. Пошкодження автомобільної частини очевидні — частина дороги закрита. Є пошкодження і залізничної частини дороги. Станом на 18:20, поїздів на залізниці не спостерігалося. Біля місця ушкоджень можна побачити групу автівок. Ймовірно, це ремонтні бригади. Але також цілком ймовірно, що в місці ушкодження утворився корок і трафік рухається повільно. 

 

Супутникові знімки мосту від 23.07.2023

 

Як це відбувалося: дрони, вибухи, загиблі цивільні росіяни

 

Ранок 17 липня 2023 року. З’явилась “трєвожна” новина про “бавовну” на Кримському мосту. Перший вибух пролунав о 3:05 ранку — біля автомобільної частини мосту (12). Приблизно за пів години, в період з 3:20 по 3:40, стався ще один вибух — вже під залізничною частиною мосту. Повідомляють, що нібито саме через другий вибух уражень зазнала  автівка з цивільними росіянами. Жінка й чоловік загинули, а  їхня донька поранена була госпіталізована.

 

Автівка росіян, які їхала мостом у момент вибуху

Це фото автомобіля, який рухався мостом в момент вибуху. Схоже, що на автівку впала частина бетонної конструкції. Двигун був вдавлений в бік пасажира і водія. 

 

Згідно з повідомленням у телеграм-каналі “Mash room”,  "опорний стовп не постраждав, було пошкоджено лише проліт мосту”

 

Наступного дня, близько 01:00 ночі, росіяни частково відновили рух мостом. Знову-таки, "для безпеки" всі автомобілі проходили перевірку, водії та пасажири отримували спеціальні інструкції, а фото чи відеофіксація будь-яких пошкоджених частин мосту — заборонені. Залізничний рух відновили пізніше — о 9:00 ранку. 

 

Ці знімки оприлюднив у своєму twitter OSINT-аналітик МТ Anderson, на ньому видно чотири об’єкти (ймовірно об’єкти), що рухаються у бік Кримського мосту

 

На цих фото з супутників видно  — об'єкти, що швидко рухаються в напрямку від острова Зміїний до Кримського мосту.  OSINT аналітик MT Anderson припускає у своєму twitter, що це можуть бути бойові дрони. Напрям і рух дронів є "цікавим, з урахуванням нещодавніх подій", як зазначив аналітик у своїх висновках. Згідно зі статтею у медіа iz.ru, ймовірно, два дрони були випущені з цивільних човнів. Це були підводні дрони — тому охорона їх не помітила. 

 

UPD: Станом на 16 серпня виявилося, що версія з підводними дронами помилкова. Згідно відео, яке опубліковане СБУ, удар був надводним дроном.

 

Цей дрон атакував Севастополь, за день до атаки на міст

російський телеграм-канал Mash опублікував відео з ушкодженим дроном, який начебто атакує міст. Автори публікації також зазначили, що увагу сил безпеки відвертали увагу реактивні гідроцикли. Така стратегія дала реальним бойовим дронам можливість прорватись до опори мосту. Але інший телеграм-канал спростував цю версію. Виявилося, що зазначене відео було зняте за день до подій на Кримському мості. 

 

Пізніше аналітик з MT Anderson запостив інший знімок, начебто з цих човнів керували дронами

 

Висновки

Два вибухи на незаконно збудованому росіянами Кримському мосту. Було зупинено рух як на автомобільній, так і на залізничній ділянках мосту. Бавовна, як зазначають російські ЗМІ, була спричинена морськими безпілотниками.

Пізніше у телеграм каналах писали, що “опора мосту не постраждала, а пошкоджено лише проліт”.  Все ж є декілька важливих деталей на які варто вказати. Пошкодження мосту може бути серйознішим, ніж про це говорять офіційні джерела. Так само було й унаслідок першої атаки — росіяни применшували наслідки удару. Про це ми розповідали у нашому аналізі.

На ремонт піде багато російських грошей і часу. Варто відзначити, що вантажний рух через міст тепер суттєво обмежений, що стосується і перевезення важкої військової техніки. Це може мати серйозні стратегічні наслідки для російської військової присутності в регіоні.

Неприємний сюрприз чекає і на російських відпочивальників — вони тепер змушені стояти в багатогодинних чергах або обирати альтернативний маршрут через окуповані території Півдня. Відсутність швидкого та комфортного доступу до Криму неминуче впливатиме на туристичний потік, а отже — і на економіку окупованого півострова.

#Війна
Зв’язатися з нами