Хто експортує крадене українське зерно? Molfar підтвердили російську схему розкрадання українського зерна.

Інсайдери Molfar повідомили, що знайшли компанію під назвою «Кримські морські порти», яка займається продажем краденого українського зерна. За словами інсайдерів, зерно вивозять з тимчасово окупованих територій півдня України до Криму, щоб потім транспортувати до Керченського порту. З території Керченського порту зерно продається іноземним компаніям: організовується завантаження і вивезення зерна за межі України. Компанія, яка допомагає оформити документи та купити українське зерно – російська. 

Для того, щоб підтвердити цю інформацію, ми вирішили провести агентурну розвідку під прикриттям за методом HUMINT. Для цього ми розробили легенду, за допомогою якої організували телефонну розмову з представниками компанії для підтвердження інсайдерської інформації.

Легенда для контакту

Щоб провести розмову з об’єктом дослідження, ми вирішили говорити “від імені” компанії Whiba Holding. Це лівійська торгова компанія, яка працює по всій Лівії у сфері харчової промисловості, торгівлі та дистрибуції товарів, судноплавства, нафти та газу, медицини, електроніки та будівництва, а також деяких інших галузях. Оскільки лівійська компанія не володіє російською мовою, ми створили особистість “посередника-перекладача” – дівчини, яка від імені компанії веде ділові перемовини щодо оформлення документів та купівлі-продажу товарів. 

Фігуранти справи продажу краденого українського зерна

Організація, про яку йде мова в розслідуванні називається «Кримські морські порти». На сайті компанії зазначено наступне:

“Компанія здійснює організацію судноплавства в морських портах республіки Крим та на підходах до них. Основними напрямками діяльності підприємства є надання послуг перевезення пасажирів та вантажів морським транспортом, а також обслуговування морського та річкового транспорту. Також до діяльності підприємства належить надання послуг з перевалки та зберігання вантажів, здійснення всіх видів вантажно-розвантажувальних робіт у портах. Підприємство здійснює лоцманське проведення суден та надає послуги системи управління рухом суден (незалежно від їх форми власності та прапора) в акваторіях та на підхідних каналах морських портів та терміналів республіки Крим. Забезпечує транспортну безпеку об'єктів транспортної інфраструктури та транспортних засобів”.

Проте в ході розслідування ми довели, що у сферу діяльності організації поза офіційними висловами входить не тільки робота з вантажами, перевалка та посередництво – вони також допомагають зв’язатися із “зернотрейдерами”. Особами, які продають незаконно вивезене зерно, вироблене українськими аграріями на українській землі. Інакше кажучи, вони допомагають у збуті краденого.

Контактні особи, які були ідентифіковані під час розслідування:

Зеленкевич Микола Миколайович, генеральний директор ГУП РК «Кримські морські порти»

HUMINT-контакт задля підтвердження інформації

Розберемо етапність спілкування із представниками компанії. 

Спершу ми написали на адресу компанії електронного листа. У відповідь на наш запит компанія заперечила, що має відношення до продажу зерна. Згідно з їх словами, вони займаються виключно наданням “портових послуг експортерам зерна”. Проте представник компанії додав, що у приватній бесіді вони готові надати “необхідні консультації” щодо процесу, пов’язаного із купівлею зерна. 

Наступний етап – вивчення тарифів перевізника на сайті. Згідно з опублікованими документами, усі деталі співпраці обговорюються із представниками компанії у приватному спілкуванні – після цього вони мають бути наново прописані у контрактах та оформлені належним юридичним чином. 

Після уточнення деталей та деталізації легенди ми домовились про телефонний дзвінок. Запис дзвінка із представниками компанії ви можете прослухати у відео, яке подано нижче.

Під час телефонної розмови представники компанії також заперечували, що торгують зерном. Проте вони додали, що якщо ми напишемо офіційне звернення, то вони зможуть надіслати наше звернення зернотрейдерам, які підходять нам за ціновою політикою (до 100$ за тонну зерна).

Факт співпраці компанії-перевізника із “зернотрейдерами” – це прямий доказ того, що російські компанії під виглядом офіційних експортних операцій продають крадене українське зерно.

Також під час розмови представники компанії повідомили, що для купівлі зерна потрібна юридична особа в Криму. Інакше здійснення угоди буде неможливо. Альтернативним варіантом оформлення юридичної особи може бути так звана компанія-посередник у Криму, яку вони можуть розшукати за нашим запитом. Третій варіант – наша компанія може створити нову юридичну особу на території російської федерації. 

Представники компанії неодноразово наголошували на тому, що вони зацікавлені у співпраці.

Четвертий етап – офіційне звернення “від імені” компанії Whiba Holding. У відповідь на звернення ми отримали лист з відповіддю, у якій ще раз було наголошено що компанія зацікавлена у співпраці, може допомогти “вийти на зернотрейдерів” та вчергове нагадано про необхідність мати юридичну особу в Криму для здійснення продажу зерна.

П’ятий етап – ми поставили представникам компанії ряд питань. Чи можуть вони допомогти з відкриттям юридичної особи або порадити посередника? Чи можуть вони вже почати зводити нас із зернотрейдерами, поки вирішується питання з юридичною особою? Після цього представники компанії попросили про взяття паузи, яка може затягнутися у разі перевірки нашої легенди на міцність. 

Висновки: росія вивозить крадене українське зерно

Усі контакти були необхідні лише для одного – підтвердити що перевізники співпрацюють із так званими “зернотрейдерами”, яких правильніше буде назвати “торговцями краденим”. Російські компанії, які “дуже сильно зацікавлені у співпраці” не ризикують майже нічим: усі їх покупці мусять оформити російські документи, тим самим де юре підтвердивши походження зерна нібито із росії. Під час телефонної розмови представники компанії попередили про можливість потрапляння під вторинні санкції. Тобто вони усвідомлюють про всі міжнародні ризики, пов’язані із такою “торговою діяльністю”.

Це розслідування вкотре доводить, що мета росії – це суто окупація та геноцид українського народу. Агресивна війна з метою відібрати землі, вкрасти ресурси та винищити населення. Усі компанії, які продовжують співпрацювати із росією, повинні усвідомлювати стратегічні репутаційні ризики для майбутнього. До того ж купувати крадене росією – означає фінансувати війну в Україні. 

росія – це країна терорист. 

Зв’язатися з нами