Angry Drones. Які дрони-камікадзе ЗСУ найчастіше згадуються в медіа: статистика і приклади

Роль безпілотників у сьогоднішній російсько-українській війні переоцінити неможливо. Залежно від типів й модифікацій, вони виконують різні функції під час бойових завдань. І звичайні, цивільні “мавіки”, котрі раніше знімали розкішні весілля у Києві чи мальовничі прольоти над Санжійськими схилами для тревел-влогу, сьогодні показують нашим захисникам місця дислокування ворога, їхні склади БК, маршрути переміщення. В умілих руках ЗСУ коптери перетворюються на зброю, смертоносну для ворога — angry drones. І мета їхня  — участь в обороні України й знищенні російської армії. 

У цій публікації Molfar розповість про те, якими безпілотниками користуються ЗСУ, аби протистояти ворогові, а також як змінюється тенденційність згадок про конкретні види FPV-дронів-камікадзе в медіа.

Які БпЛА є на озброєнні ЗСУ?

Хочемо зауважити, що цю інформацію аналітики Molfar зібрали з відкритих даних, тому загрози видати військову таємницю, яка могла б загрожувати нашим захисникам, немає.

 Про те, що не можна публікувати під час війни, ми розповідали у цій публікації.  

Під час підготовки цього звіту Molfar не надає субʼєктивної оцінки кількості запущених дронів, а лише оглядає публічні згадки про роботу БпЛА, котрі супроводжувались “прильотами” по ворогові упродовж січня —  червня 2023 року. Разом з тим для підрахунків до уваги брали також інтерфейси з систем управління цих дронів.

Інтерфейси з систем управління дронів-камікадзе, які були взяті як обʼєкти аналізу

Розвідувальні дрони

Leleka — це безпілотник українського виробництва. На озброєнні з 2021 року. Його швидкість сягає до 120 км/год, а тривалість польоту — до 2,5 годин. У березні аеророзвідка 92-ї окремої механізованої бригади виявила розгорнуту та готову до стрільби батарею російських 220-мм реактивних установок поблизу селища Новоніканорівка, на Луганщині. Leleka навела на ворогів артилерію 40-ї окремої артилерійської бригади. А в цьому випадку Leleka зафіксувала знищення завдяки БПЛА-камікадзе RAM II російської військової техніки.

Розвідувальний безпілотник Leleka зафіксував момент знищення російського ТОР-М2 завдяки дрону RAM II. Скрин з відео

БпЛА "Shark" — український розвідувальний безпілотник. Його використовують для спостереження та коригування вогню. Перший політ був здійснений у 2022 році. Максимальна швидкість складає 150 км/год, бойовий радіус — 60 км. А літати може до 4 годин. Перші кадри українського БПЛА в розвідці показали в січні 2023 року, показавши дрон в роботі на Донецькому напрямку. 

БпЛА "Shark" в розвідці. Стопкадр з відео

DJI Mavic-3. Цей звичайний, колись цивільний, квадрокоптер є чи не найпопулярнішою моделлю через свою універсальність. Час його польоту складає 46 хвилин, максимальна висота  — 6 км. Оснащений якісною оптикою, котра допомагає бачити нашим ЗСУ окупантів згори. Так, наприклад, у березні військові 28-ї ОМБр вистежили опорний пункт окупантів за допомогою “мавіка”. А це в лютому військові 93 бригади зафіксували та скорегували вогонь по окупантах на Бахмутському напрямку, використовуючи цей дрон.

54 бригада знищує російський склад із боєприпасами, а DJI Mavic-3 після наведення, фіксує результат. Лютий 2023 рік.

У період з січня по червень 2023 року маємо 6 унікальних згадок про роботу Mavic-3 саме як розвідувального дрона.

Універсальним Mavic-3 є через те, що окрім розвідувальної роботи, він може бути оснащеним системою для скидання вибухівок чи тепловізоромMavic-3T. У цьому відео за лютий, у Бахмуті, Mavic-3T вночі наводить на російську позицію, а також фіксує момент вибуху техніки окупантів.

Дрони для скидання

Цивільні коптери, типу третіх “мавіків”, облаштовують спеціальними системами для скидання, які, власне, й скидають вибухівку окупантам в траншеї чи на техніку, як  Mavic 3 / Mavic-3T. В березні 54 бригада, використовуючи Mavic-3Т (той, що з тепловізором), знищила декілька росіян. 

Стоп-кадр з відео тг-каналу Сергія Стерненка. Mavic-3Т скидає вибухівку на ворога

Дрони-камікадзе

Це безпілотники, які мають вже вбудовану бойову частину. Вони можуть баржувати в повітрі, над ціллю, упродовж тривалого часу, а потім швидко, за командою оператора, атакувати ціль. Також дрони-камікадзе можуть виконувати певні бойові завдання, які передбачені наперед закладеним алгоритмом.

Switchblade 300

Американський дрон-камікадзе, максимальна швидкість якого дорівнює 160 км/год. Літає впродовж 50 хвилин на відстань у 600 м. Вперше ЗСУ застосували його в ході російсько-української війни у травні 2022 року. Так, скажімо, на початку червня цього року в телеграм-каналі СБУ опублікували відео, в якому військові контррозвідники СБУ знищили ворожий зенітно-ракетний комплекс «БУК-М1» і три «ТОР-2М».

Switchblade ліквідовує ЗРК “БУК М1”. Кадр з відео СБУ

А це ось відео було опубліковане в січні цього року. На ньому видно, як трьома дронами-камікадзе добивають окупантів у траншеях в Бахмуті.

За секунду до. Switchblade знищує російських військових у траншеях

Лютий 2023 рік. ​​Оператори спецпідрозділу "Сенека" 93-ї ОМБр "Холодний Яр" нищать окупантів прямим влучанням дронів-камікадзе.

Стоп-кадр з відео. Робота операторів дрону-камікадзе Switchblade

Інформація про старт зборів на закупівлю цих дронів відсутня. Ба більше, США обіцяють передати  Україні новітні дрони-камікадзе Switchblade 300 Block 20.

В ході аналізу звернули увагу, що Switchblade частіше згадувався з січня по березень цього року, згідно з оприлюдненими (хоч і нечисленними) згадками у медіа. Останнім часом про роботу цього дрона не пишуть в медіа чи tg-каналах. Така тенденція може вказувати на те, що ці БпЛА:

а) або більше не постачаються;

б) або вони виявилися неефективними у ході виконання бойових завдань;

в) або відео не публікують з метою безпеки.

Людина, котра займається заводським переобладнанням дронів (з міркувань безпеки попросила про анонімність), схиляється до варіанту “б”.

Pegas

Дрони українського виробництва. Швидкість польоту — 50-75 км/год, відстанню до 400 метрів. Можуть скидати боєприпаси вагою до 20 кг. Це, фактично, звичайні квадрокоптери з нескладних деталей, які спеціалісти оснащують вибухівкою, тим самим роблячи з них дрони-камікадзе. Ці FPV-дрони створені в співпраці з "Армією дронів". 
У січні цього року оператори Pegas підірвали цим дроном російський танк та БТР. А у квітні оператори підрозділу "Очі відплати" 59-ї окремої мотопіхотної бригади знищили бліндаж росіян.

Кадр з відео. Зафіксовано знищення ворожого бліндажу операторами Pegas 59-ї окремої мотопіхотної бригади
Знищення російського танка з допомогою БпЛА Pegas. Фрагмент  з відео

До слова, аналітики Molfar проаналізували кількість унікальних згадок в медіа цього БпЛА. Щомісяця прикладів публічних згадувань про використання цього дрону більшає. Так, у січні цьогоріч було лише 2 унікальні згадки про роботу Pegas, а вже у квітні — 37. У червні є 33 згадування. І з усіх, проаналізованих нами, згадок, це безпілотник найчастіше з'являється в медіа — загалом це 110 унікальних згадок роботи дрона Pegas з січня по червень цього року включно.

Ймовірно, на Pegas були організовані публічні збори коштів волонтерським штабом "Українська команда" — збір на 3 200 000 грн, з них придбано 100 дронів. Сергій Притула у травні робив збір на 20 000 000 грн. Скільки придбано дронів — невідомо. Маємо підстави вважати, що збір був саме на Pegas, адже на світлині в дописі Притула тримає в одній руці саме Pegas. А ще 22 червня Притула оголосив збір на  FPV-дрони (ймовірно, у переліку теж є Pegas). Загальна сума збору 101 600 000 грн

Ще, на ймовірно Pegas, робили збори News.GRP у травні — 4 100 000 грн = 200 дронів.

FPV "Goida" (та супутні крафтові назви "Bavovna", "Nort Varta")

Таку назву підібрали підписники українського блогера Сергія Стерненка, який робив збір на ці безпілотники. FPV (First Person View)  — функція передавання відео в реальному часі за допомогою камери, що встановлена в передній частині БПЛА).  Ми навмисне поставили в переліку дронів-камікадзе Pegas та “Goida” поруч, адже, згідно з цим дописом Стерненка, “Goida” — крафтова, альтернативна, назва БпЛА Pegas.

Якщо згадувати саме “Goida”, то, згідно з нашими підрахунками, в медіа найчастіше згадок про цей дрон-камікадзе було з січня по квітень цього року. А останні два місяці — травень й червень — про роботу цього безпілотника не чутно в медіа нічого. З яскравих згадок в медіа про цей безпілотник — цього року у лютому було опубліковане відео, на якому "Goida" (або ще одна його назва “Bavovna”) підриває російського солдата, коли той намагається гілкою зламати безпілотник.

Знищення ворожого танка в лютому 2023 року. Кадр з відео

Того ж місяця дрон “Goida” відпрацював по російському позашляховику, ліквідувавши також декілька військових рф. Це робота батальйону К-2 54ї ОМБр.

Хоч "Goida" це і є Pegas, ми вирішили їх розписати окремо, адже потрібно рахувати медійні згадування саме “Goida”, оскільки на поширення інформації про цей дрон безпосередньо впливає громадський активіст та блогер Сергій Стерненко (бо це крафтова назва дронів Pegas, який надала його спільнота в tg-каналі), завдяки численним дописам та зборам на ці БпЛА. Від початку цього року про роботу безпілотника “Goida” зафіксовано 18 унікальних публічних згадувань. Усі вони — з січня по квітень. 

Від початку року ми нарахували 6 дописів про збір на FPV-дронів (ймовірно, “Goida”), організатором яких був Сергій Стерненко (1, 2, 3, 4, 5, 6). У ході цих зборів зібрали понад 56 млн. грн, і придбали понад 3 тисячі дронів. 

Foxeer

У цьому відео за лютий зафіксовано, як український дрон-камікадзе Foxeer вражає російську АПТС "Гренадер" в російському Шебекіно, Бєлгородської області.

Foxeer знищує російський автономний пост технагляду “Гренадер”

Повідомлень про збір на дрон Foxeer не виявлено.

Falcon Avanger

Це FPV-дрон (тобто First Person View — функція передавання відео в реальному часі за допомогою камери, що встановлена в передній частині БПЛА). Країна виробництва, а також  характеристики цього дрона у медіа публічно не розголошують. Але у цьому свіжому відео за червень видно момент ліквідації російської піхоти завдяки безпілотнику Falcon Avanger. Є також згадка за березень — бійці підрозділу "Стугна" знищили російський комплекс візуального спостереження “Муром-М” на території тоді ще цілої Каховської ГЕС.

Фрагмент з відео. Знищення російського “Муром-М”

А в цьому дописі йдеться про те, як співробітники СБУ знищили російську станцію “Муром-М” в Донецькій та Луганській областях. “Муром-М” цілодобово стежив за переміщенням українських військових. А також військові знешкодили 6 одиниць бронетехніки: чотири ворожі БМП-2, дві МТЛБ разом із 16 членами екіпажу і мінометний розрахунок.

З період аналізу загалом ми зафіксували, що у січні була лише 1 публічна згадка про роботу БпЛА Falcon Avanger, тоді як у червні — вже 4. Повідомлень про збір на дрон Falcon Avanger не виявлено.

RAM II

Ударний безпілотник українського виробництва, який створений на основі розвідувального БпЛА Leleka, про який ми писали вище. Бойовий радіус складає до 30 км, а дальність польоту — до 60 км. Тривалість польоту може складати 1 годину. На цьому відео, опублікованому Сергієм Притулою, бачимо, як ЦСО «А» СБУ за допомогою БпЛА “RAM II” ворожий ТОР М-2. 

Зафіксували лише 1 унікальну публічну згадку про роботу цього безпілотника у період з січня по червень цього року. Повідомлень про збір на дрон “RAM II” не виявлено.

Які FPV-дрони і як часто згадувались в медіа? 

До цього аналізу увійшли ті моделі FPV-дронів, котрі були згадуваними з січня по червень 2023 року. Звичайно, це далеко не всі безпілотники, які мають у своєму арсеналі українські захисники. Кількість згадувань в медіа про відпрацювання безпілотників-камікадзе, звісно, не прямопропорційна його ефективності на полі бою. Адже про якість роботи зброї можуть стверджувати лише військові, котрі використовують її на полі бою й наочно бачать результативність. Ми ж аналізували кількість саме згадок про відпрацювання FPV-дронів-камікадзе та про оголошені публічні збори на них (якщо такі були). Наприклад, той таки Switchblade мав чимало згадок на початку року, але вже у квітні й травні — жодної. Як і нечисленна кількість згадок RAM II.

Як бачимо, лідером у топі медійних згадувань про відпрацювання, є Pegas. Також є інформація про організовані збори на їхню закупівлю. Є дані про збори на так званий дрон “Goida”, але останній два місяці дописів про відпрацювання цього безпілотника не зафіксовано. Тоді як Falcon Avanger, без оголошень про збори, без детальної інформації про свої характеристики, демонструє стабільну кількість згадувань про свою роботу.

Як зростає кількість унікальних згадок FPV-дронів-камікадзе з січня по червень 2023 року

Разом із тим загальна якісна ефективність дронів прогресує, компенсуючи тим, що деякі безпілотники є частіше згадуваними в медіа (в лідерах, як бачимо, наразі дрон Pegas). Це, ймовірно, може свідчити про те, що кількість саме ефективних дронів-камікадзе збільшилась. А ще може означати, що оператори дронів і розвідка працюють дедалі потужніше з кожним наступним місяцем.

Зростання кількості загальних згадувань роботи дронів у відео, на яких видно також інтерфейси із систем управління. До аналізу увійшли 6 FPV-дронів-камікадзе (Pegas, Goida, Foxeer, Switchblade, Falcon Avanger, RAM II) 


Що в росії з дронами?

Окупанти, звісно ж, теж мають безпілотники, котрі вони використовують як на полі бою, так і для руйнування об'єктів критичної інфраструктури та вбивств цивільних. Наприклад, "Оріон" — російський дрон, який виконує і розвідувальні функції, і має можливість завдати бомбовий чи ракетний удар на висотах 5-7 км. Ударний безпілотник “Форпост-Р”, який росіяни переробили за ліцензією ізраїльського Searcher ІІ, може працювати на відстанях у понад 200 км, перебувати у повітрі близько 10 годин й розвивати швидкість до 180 км на годину. З розвідувальних БпЛА рф у війні використовує “Орлан-10”, радіус дії якого — до 120 км від наземної станції управління. У повітрі може перебувати до 18 годин, а швидкість польоту сягає 90-150 км на годину. 

І про дрони-камікадзе, зокрема російські, активніше почали говорити після того, як рф у жовтні торік запускала по всій Україні “Шахеди” — російські дрони іранського виробництва, які зараз є на озброєнні в окупантів. Іран регулярно постачає ці камікадзе росії, у нас була аналітика про це у кількісній статистиці.

Та й насправді інших типів БпЛА до росії імпортують тисячами й щомісяця. За словами інсайдера (імʼя якого ми не розголошуємо зі міркувань безпеки) російськими “бізнес-партнерами” у прямих постачаннях дронів виступає не лише Іран, а й Китай у тому числі.

Приклади російських БпЛА

До всього ж, ви, ймовірно, чули про скандал, повʼязаний з компанією iFlight Technology Company Limited. Це китайський виробник FPV-дронів та комплектувальних елементів невійськового призначення. Він наразі має у 100%-власності виробника дронів DJI. У квітні торік компанія заявила (1, 2), що тимчасово призупиняє постачання дронів в Україну та рф. Наступного дня український активіст Сергій Стерненко прокоментував заяву компанії, що таким чином частина закупівель FPV-дронів для ЗСУ будуть значно ускладнені, тоді як росії безпілотники компанія відправлятиме напряму.

Та й у розслідуванні  видання “Wall Street Journal” йдеться, що станом на лютий 2023 дрони компанії iFlight Technology Company Limited продовжують таємно надходити до російських збройних сил, маючи контакти з колабораціоністами у Китаї, на Близькому Сході та в Європі. 

За нашою інформацією, рф вже у декілька разів наростили постачання ударних дронів з Китаю.

Звісно, медійні згадки про роботу дронів у руках ЗСУ не демонструє у досконалості ефективності роботи БпЛА. У матеріалі були взяті до огляду ті дрони, котрі згадувалися в медіа з січня по початок червня 2023 року. І яка б кількість згадок не була в соцмережах чи на сторінках сайтів, варто памʼятати, що безпілотники сьогодні дуже важливий інструмент, який, на жаль, має здатність швидко вичерпуватися. Не забувайте донатити й підтримувати захисників й захисниць. Адже у ворога ударних дронів щомісяця більшає.

Якщо у вас виникли питання з приводу цієї публікації або вам хочеться дізнатися деталі, напишіть нам, будь ласка, на пошту: [email protected]

#Війна #аналітика #Шахеди #Україна
Дотичні розслідування
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії
Чи можна купити Starlink в рф? Спілкуємося з продавцями у росії

У співпраці з Інститутом дослідження кібервійни, аналітики Molfar розслідували нелегальний продаж Starlink у Росії, використовуючи контакти з місцевими посередниками. Розібрались у деталях поставок та цінах.

Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?
Друзі путіна їдуть на Олімпіаду — чому російських військових пустили на міжнародні змагання?

У цій статті ми розглянемо, як такі позиції впливають на олімпійські цінності. варто переглянути критерії допуску до Ігор, зважаючи на глобальні конфлікти та моральну відповідальність атлетів.

"Комета" — російська антенна решітка, що обходить українські РЕБ і міжнародні санкції

Аналітики аґенції Molfar розкрили особи керівників російської компанії, яка спеціалізується на виробництві електроніки та мікросхем для військових цілей, включно з використанням у дронах.

Зв’язатися з нами