Діти, Червоний Хрест та Байрактар: добровільні донати та нескінченні примусові збори коштів

Команда Molfar дослідила малу частку зборів, які робили діти на потреби ЗСУ, й порівняла їх з обов’язковими добровільними зборами Червоного Хреста на потреби організації, що регулярно проходять в українських школах. У статті містяться аналітичні підрахунки та наша власна оцінка ситуації добровільно-примусового збору грошей в контексті наслідування неефективних радянських систем. 

Товариство Червоного Хреста України: обов’язкові “добровільні” збори

Пам’ятаєте ті маленькі збори, які організовували представники Червоного Хреста по всіх школах? Дітям пропонували купити “марку”, й допомогти таким чином “тим, хто цієї допомоги потребує”. Команда Molfar порахувала теоретичні суми, які акумулювали організація таким чином. 

Для початку ми хочемо нагадати, що раніше вже публікували матеріал під назвою Що не так із Міжнародним Комітетом Червоного Хреста? Якщо коротко, то це величезна організація, яка за десятки років свого існування не тільки отримала обвинувачення у розкраданні грошей майже на всіх зборах з приводу великих стихійних та гуманітарних лих, але й встигла відзначити себе співпрацею з терористами та дружбою з кремлем. 

Товариство Червоного Хреста України (далі просто ЧХ) – це менша організація, її не можна автоматично звинувачувати в усіх гріхах “головного офісу”. Проте підзвітність ЧХ та доцільність використання коштів серйозно не досліджувались. 

ЧХ почав збирати гроші з учнів шкіл ще з часів СРСР. Після набуття Україною незалежності ця тенденція продовжилась: за відомі нам 9 років збору коштів з дітей вони зібрали біля $9m, дітям в школах на добровільно-примусовій основі пропонували купити марки, кошти за які йшли у Червоний хрест.

Більше інформації про методологію розрахунку та додаткова інформація доступні за цим посиланням.

Про що це говорить? По-перше, про радянську спадщину, яка диктує робити так, як “прийнято”, й не відхилятися від даних вказівок. Це суто рабська ідеологія, яку активно пропагандує терористична росія, що веде агресивні загарбницькі війни проти сусідніх суверенних держав. 

Навіщо здавати гроші ЧХ? Куди він їх витрачає? Скільки зібрано, скільки ще потрібно, на що саме? Нікого ці питання не хвилюють – сказали здавати, значить треба здавати. 

По-друге, з позитивного, це говорить про те що маленькі донати збирають великі суми. Якби зібрані ЧХ гроші могли бути використані на потреби України, за $9 мільйонів можна було б придбати щонайменше два Байрактара (за ціною для ЗСУ вартість Bayraktar TB2 розраховується нижче $5 мільйонів за одиницю). 

Якщо порахувати скільки корисних товарів та життєво необхідних медикаментів могла б придбати кожна область – допомога фронту була б невимовно великою. Для цього потрібно лишень правильно організувати дітей (та їх батьків!), пояснивши чому це важливо і куди йдуть зібрані гроші. Далі розказуємо чому це можливо, і на що здатні українські діти. 

Діти – квіти нації

Як охопить вас сум за Україну, схопить по руках і ногах журба чи спалахне раптом в серці бентега за майбутнє – скористайтесь цією простою інструкцією:

  • відкрийте пошук Google;
  • введіть фразу “діти зібрали кошти на ЗСУ”;
  • перейдіть в розділ “Новини”;
  • насолоджуйтесь, надихайтесь, мотивуйтесь. 

Діти у своїх маленьких, але таких правильних зусиллях – вражають. Вражають їх батьки й загалом всі українці, які продовжують допомагати армії, заробляти гроші, платити податки й перераховувати кошти до фондів. 

Немає такої області, яка б не організувала ярмарок чи фестиваль, на якому діти збирали кошти для ЗСУ. 

Немає такого великого міста, у якому б не знайшлось хлопчика чи дівчинки, які стояли на площі та співали, грали музику, грали в шахи, танцювали й читали вірші – і все щоб зібрати гроші на армію.

Все що потрібно дітям – чесність. Коли батьки чесно кажуть дітям для чого потрібні гроші, куду вони мають піти, хто чекає на допомогу і чому це важливо – діти власноруч роблять те, що не під силу багатьом дорослим. 

Ми закликаємо всіх батьків у новому навчальному році, який розпочався в четвер – 1 вересня 2022 року, на 190-й день повномасштабної війни – не бути як Червоний Хрест. Говоріть зі своїми дітьми, розмовляйте про важливе, вчіть чому будь-яке твердження має ґрунтуватися на правді, вчить як виборювати життя, позбавляючись рабських догм та примусів.

У 2022 році 38% шкіл, з тих що мали змогу відкритися на підконтрольній Україні території, почали навчати дітей у бомбосховищах. Тепер у кожної дитини має бути зібраний з собою “обов’язковий набір” на випадок терористичної атаки з боку рф. Більшість батьків, побоюючись за безпеку своїх дітей, залишають їх вдома на онлайн-навчанні (27%). Ще 35% шкіл працюють над тим щоб запровадити змішаний режим навчання. 

Діти це розуміють, вони розуміють що агресор позбавляє їх дитинства – і вони готові допомагати. Говоріть їм про це, чому важливо продовжувати допомагати, продовжувати боротьбу за Незалежність.  

1116 дітей постраждали внаслідок агресії росії проти України, 380 з них не дожили до початку нового навчального року. За це відповідальні росіяни. 

Поясніть дітям чому важливо говорити про війну правильно, обирайте нейтральні терміни: діти розуміють слово “ворог”, ваша задача пояснити їм хто такі вороги та як інші істоти набувають такого статусу, які є об’єктивні причини для отримання людиною/групою людей такого статусу.

Більшість з нас не готові жертвувати всім заради порятунку країни. Поясніть дитині, чому це й не потрібно робити. Поясніть чому маленьке зусилля, якщо робити його регулярно, дає великі результати. Це вкрай важливо, діти нової України мають зростати свідомими.

Цього року у класах кожної дитини стане більше учнів. Вимушені переселенці – правильно казати “внутрішньо переміщені особи” – це теж українці. Поясніть дітям як поводити себе з дітьми з інших областей, про що з ними говорити можна, а від яких питань краще утриматись. Розкажіть дітям, що в їх силах допомогти новим учням відчути себе в класі комфортно. 

Цього року стане більше дітей-сиріт, дітей у яких загинув батько чи мати на війні. Поясніть своїм дітям чому треба поважати Героїв, як треба допомагати їх нащадкам виросту у любові до навколишнього світу, у підтримці оточення. 

Перший дзвоник цього року почули не по роках дорослі діти. Діти, які мають вирости сильними. Діти, які стануть краще за своїх батьків і продовжать боротьбу за право бути українцями. Навіть коли війна скінчиться – робота над собою, своїм оточенням, робота задля Перемоги внутрішньої та зовнішньої – має тривати. Поясніть це своїм дітям. Ми впевнені, вони зрозуміють. 

Зв’язатися з нами