Фактчекінг удару по базі рашистів в Криму: дрон чи новітня українська ракета?

Це третя публікація із циклу «зворотний пошук геолокації»‎! Принагідно нагадуємо про першу статтю циклу, і другу. Цими публікаціями ми хочемо вчергове довести, що навіть під час війни можна знайти місце для навчання і покращення навичок проведення розслідувань. Щобільше, саме під час війни цих можливостей стає більше. 

Цього разу ми знову будемо розбирати кейс з бавовною, такою близькою нашому серцю бавовною. І спершу ми хочемо подякувати ЗСУ за відмінну роботу. Дякуємо! Ви робите смерть ворогам, уклін вам і пошана. 

Анонімні інформатори OSINT-спільноти Molfar

Анонімний учасник OSINT-спільноти Molfar поділився з нами скриншотом повідомлення з групи у Viber, куди його було додано як мешканця Криму, який нібито хоче допомогти армії росії у війні проти України 😏 

Врешті решт, це справжнє партизанство! І це сміливо, але небезпечно. Тож якщо ви маєте в розпорядженні інформацію, яку вважаєте за потрібне передати, робіть це тільки за умови повної безпеки. Якщо ризики занадто великі – притримайте дані до кращих часів. 

Скриншот повідомлення з групи у Viber, створеної для проросійських активістів та волонтерів

Після отримання цієї інформації наприкінці листопада 2022 року, ми перевірили зазначене у повідомленні місце, але не знайшли там нічого цікавого. Це просто номер вулиці, на якій знаходиться певне місце, у якому акумулюють зібрану волонтерську допомогу для подальшої передачі російським окупантам. Ми відмітили для себе місце, зберегли копії дописів і без зайвих думок пішли займатись іншими справами, допоки…

Удар по базі рашистів: сотні, можливо тисячі ліквідованих військових

Повідомлення про “пожежу у казармі” почали з’являтись ранком 10 грудня (1, 2. 3). Спочатку це були просто повідомлення про пожежу, згодом місцеві пабліки почали вказувати причину – “необережне поводження з вогнем”. І судячи з цього відео, необережність коштувала російським солдатам значних матеріальних втрат та втрат особового складу. 

Але ж ми всі чудово розуміємо, що скоріше за все це міг бути удар, завданий Збройними Силами України по позиціях російських солдатів. Звідси маємо два питання:

  1. Яким чином було ідентифіковано базу? 
  2. Якою зброєю було завдано удару?
Відстань від ураженого об’єкта до найближчої території, що контролюється Україною

У цьому кейсі нас зацікавили два моменти: відстань і специфіка населеного пункту. Відстань орієнтовного пуску снаряда має скласти щонайменше 200 км, офіційно Україна немає зброї для ураження цілей на таких дистанціях. І друге – специфіка. Ми одразу спитали себе: навіщо ЗСУ бити по об’єктах, які настільки віддаленні від лінії фронту? Невже в цьому Совєтському знаходилось щось, дійсно варте більшої уваги за інші, менш віддаленні від фронту об’єкти? На ці два питання ми й шукали відповідь.

Як ЗСУ отримали координати об’єкта для атаки?

Ця стаття почалась з інсайдерської інформації, яку передав учасник OSINT-спільноти Molfar. Так само можна було припустити, що Генштаб отримав від кримських партизан дані для ураження, і відпрацював по цілі. Але ми в Molfar знаємо, що більшість інформації доводиться шукати самостійно, і перевіряти її багато разів. І найбільшої уваги варті саме відкриті джерела: по-перше, вони містять найбільше даних, по-друге, їх можна підтвердити чи спростувати відносно просто. Так само ми припустили, що навряд чи Генштаб зміг віддати наказ атакувати об’єкт, спираючись тільки на інсайдерську інформацію. Ми зробили ставку на власні здогадки, і не помились!

Методика пошуку даних.

  1. Спершу ми відкрили теку в Telegram, у якій зібрані всі кримські проросійські пабліки. 
  2. Далі ми використали пошук в пабліках із запитом “Советское”.
  3. Інформація, яку ми знайшли у пабліках, не давала змогу встановити точне місце. 
  4. Тоді ми пішли в коментарі до дописів про пожежу у “ПГТ Советское”, і під виглядом волонтера намагались вивідати інформацію, аргументували свою зацікавленість бажанням допомогти героям росії подолати наслідки пожежі, відправити їм їжі, одягу, цигарок. Цинічна брехня, але це спрацювало. 
  5. Після серії переходів між різними інформаційними пабліками та групами, в кожній з яких ми через пошук із запитом “Советское” перевіряли інформацію, врешті решт нам вдалось дістатись пабліка під назвою “ЗА ДРУГИ СВОЯ. Помощь Южному фронту”. І там ми знайшли публікацію від 29 листопада, у якій подано фото та відео: на фоні промислових приміщень кримсько-московські попи роздають гуманітарку майбутнім рефрижераторним мішкам. Бінго!

Отже, це точно населений пункт Совєтське, це точно російські військові – і це достатня кількість медіафайлів для встановлення точної геолокації. Тож, нумо до праці. 

Зворотний пошук координат російських солдатів: геолокація по фото

Отже, починаємо у зворотному порядку. 

📍 Координати об’єкта, які нам вдалось встановити: 45.34638644206905, 34.93800732678438

29 листопада у групі “ЗА ДРУГИ СВОЯ. Помощь Южному фронту” опублікована передача волонтерами військовослужбовцям рф гуманітарки та проведення обряду молебень. На опублікованих фото та відео видно щонайменше 20 військовослужбовців рф. Місце ідентифіковано за особливостями розташування та кольору двох будівель, а також особливостями розташування дерев між ними.

Оскільки ми мали “інсайдерську інформацію з Viber” від учасника OSINT-спільноти Molfar, то одразу почали шукати у Совєтському. 

На фото, де видно гуманітарку та військовослужбовців рф, є довга будівля коричнево-червоного кольору, а навпроти неї – будівля сірого кольору.

Місце знімання, з якого видно ракурс як на фото
Довжина будівлі ~75 метрів

Посеред будівель є одне, окремо розташоване дерево, а біля будівлі з коричнево-червоним дахом розташовано в ряд вже декілька дерев. Те саме розташування дерев видно на Google Map. 

Віддаленість місця розміщення рашистів від цивільних об’єктів на мапі

Отже, місце знайдено. І якщо судити по довжині будівлі, та ще й припустити що сусідні будівлі теж використовувались як казарми або склади, шкоди ворогу завдано значної, втрати навряд чи складають лише двійко мобілізованих, скоріш за все кількість вбитих вимірюється десятками. Також варто зазначити, що санітарні втрати при пожежах зазвичай дуже високі. 

Висновки: який тип зброї було використано?

За першою версією дистанційного удару, скоріше за все, це був один з БПЛА українського чи західного виробництва, які наразі проходять активне тестування на полях бою в Україні. За словами Олега Болдирєва, керівника проєктів Укроборонпрому: українські дрони вже літають, західні дрони мають унікальну можливість “бути швидко протестовані в Україні”, до того ж Україна має інші види озброєння для завдання ударів глибоко в тилу російської федерації. Отже, шах і мат, атеїсти, бавовна в Криму буде нам свідком – українці мають чим вітати окупантів на своїй землі! 

І друга версія, яка виглядає дуже правдоподібною, але вимагає додаткових підтверджень – це партизани. Партизанський рух "АТЕШ" (рух українців і кримських татар) заявив про те, що саме його активісти причетні до підпалу казарм із російськими військовими в смт Совєтське в окупованому Криму. Про це вони повідомили у своєму офіційному Telegram-каналі. За їх розрахунками, під час пожежі загинуло щонайменше дев’ятеро російських солдатів.

На цьому ми бажаємо вам уваги, натхнення і радості від навчання новому. Війна – це вікно можливостей. Дякуємо, що ви продовжуєте навчатись попри всі складнощі. Ми продовжуємо разом!

✉️ Для зв’язку з командою та отримання коментаря заповніть форму нижче, або надішліть свій запит на адресу: [email protected]

Дотичні розслідування
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic
росіяни купують в Maxar і Planet фото, щоб обстрілювати Україну? Аналітика Molfar за матеріалом The Atlantic

Аналізуємо статтю The Atlantic, в якій журналісти пишуть, що перед ракетними ударами по Україні росія купує супутникові знимки у західних компаній. Аналітики Molfar перевіряють цю гіпотезу.

“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?
“Нацисти”, “іностранци” та “золото в кишенях полонених”. Які фейки поширює російська пропаганда про оборонців з “Азовсталі”?

Фейки російської пропаганди про захисників "Азовсталі". Спільнота волонтерів Molfar разом із ГО "Спільнота Оленівки" підготували матеріал, що розвінчує брехливі тези кремля про захисників Маріуполя.

ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar
ТОП країн, бізнеси яких допомагають росії обходити санкції. Річний зріз OSINT-аґенції Molfar

Бізнес яких країн допомагає росії у війні проти України, обходячи санкції, які були накладені на рф. Редакція сайту Molfar підготувала цей перелік на основі OSINT-розслідувань аґенції, які були опубліковані у період з травня 2023 по травень 2024 року.

Зв’язатися з нами